Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Άβαταρ μέλους
IronHawk
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 10:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 966 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από IronHawk »

ar.parask έγραψε:
IronHawk έγραψε:
ar.parask έγραψε:Παιδιά,

Θεωρώ πως εδώ ισως ειναι το καλύτερο μέρος να ποστάρω κάτι σχετικό.
Παρατηρώ πως στο φόρουμ συχνά ποστάρονται φωτογραφίες που δεν ειναι δικές μας.
Θεωρώ πως το δίκαιο κ το σωστό θα ηταν να αναφέρεται η πηγή της καθε μιας. Ειναι ο κόπος κάποιου κ σίγουρα θα εκτιμούσε κάποια τέτοια κίνηση.
Το ξερω πως κάποιες φορές ειναι δύσκολο αλλα θα μ'αρεσε να ακούσω κ τις δικές σας αποψεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η συζήτηση ξεκίνησε απο εσένα που ζητούσες τις απόψεις μας.

ar.parask έγραψε:
_batman_ έγραψε:και παλι δεν συμφωνω! δε θα με πειραζε καθολου και πτυχιο να παρει! ναι εψαχνα και βρηκα δουλεια και μαλιστα αμμεσα μπορω να πω! αν καποιος κανει αντιγραφη η οχι, καποια στιγμη αυτο θα ερθει η ωρα να το αντιμετωπιση! οποτε ο καθενας στρωνει οπως κοιμαται... εγω ακομα και σε εξεταστικες παντα και παντα θα βοηθαω οπως και το εκανα παλια! οταν δινεις παιρνεις! ο παππους μου μου ελεγε οτι ακομα και ενα χαλασμενο ρολοι σου λεει δυο φορες την μερα την σωστη ωρα! και αυτο το εχω κρατησει και ακουω τα παντα απο ολους! οποτε σεβομαι την αποψη σου αλλα δε μπορω να συμφωνησω! ειχα τσακωθει και στην σχολη με αρκετους για τον λογο οτι βοηθουσα κοσμο! δε μπορω να το αλλαξω, η γνωση κατα κυριο λογο πρεπει να μοιραζετε ελευθερα για ολα! αλλος μαθαινει οταν το φωναζει δυνατα, ο αλλος οταν το γραφει, ο αλλος οταν κανει την αντιγραφη του κτλ
Για να το λήξω Δημήτρη μπορεί στη σχολή να βοηθουσες αλλα πήρες γνώση κ η γνώση σπυ έδωσε δουλεια. Άμα πίστευες πως η γνώση αυτή πρέπει να διανέμεται δωρεάν θα έπρεπε να δουλεύεις χωρίς πληρωμή...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αλλά τώρα θέλεις να το κλείσεις!
Γιατί τόση βιασύνη; ας ακούσουμε και άλλες απόψεις!

Ευτυχώς που δεν έχουμε νήμα με θέμα "Φωτογραφίες από το Internet", εκεί να δεις χαμός! :smile:

Με φιλική διάθεση.
Φυσικά κ ζήτησα τις απόψεις σας. Απλά κάποια στιγμή γύρισε σε μια αντιπαράθεση ανάμεσα στο Δημήτρη κ εμενα. Κ φυσικά δε θέλω να κανω εχθρούς!
Οποιοσδήποτε εχει κάποια άποψη φυσικά ελεύθερα...!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χαχα.. η επιλογή της λέξης μου άρεσε! :cheer:

Συζήτηση σημαίνει επιχειρήματα και σε καμία περίπτωση η ανταλλαγή απόψεων δεν δημιουργεί "εχθρούς"! Ευτυχώς που δεν έχουμε γίνει ακόμα Β.Κορέα!
Vangelis (aka IronHawk)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από captain »

Όταν μεταφέρω κείμενο απο κάπου αλλού βάζω παντα πηγή ......!!!!!

για φωτογραφίες δεν το κανω .....!!!!

Δεν γνωρίζω αν πρέπει και αν ειναι νόμιμη αυτη η μεταφορά απο το ενα μέρος στο αλλο χωρις να αναφερθεί η πηγή ...!!!

Αν και για τις φωτο παντα κάνοντας αντιγραφή και επικόλληση φαίνεται στην διεύθυνση η πηγή της ....!!!!!

Ας μας πουν οι πιο γνώστες αν ειναι σωστό αυτο ......!!!!


Προσωπικά βγάζω πολλές φωτο .... Και ποστάρω πολλές φωτο ....!!!!!

Εχει τύχει να βρω φωτογραφία μου απο ρολόι μου ..... σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου ......!!!!

Τι να κανω ....;;;; Να παω να του ζητήσω δικαιώματα ...;;;;
These users thanked the author captain for the post:
Megalos (Κυρ Ιούλ 23, 2017 12:13 pm)
Rating: 7.69%
ar.parask
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2017 10:43 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 657 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από ar.parask »

_batman_ έγραψε:Άρη εννοείται ότι η αντιπαράθεση ήταν σε φιλικά πλαίσια και όχι επί προσωπικού! Ότι γίνεται στο φόρουμ μένει στο φόρουμ! Και φυσικά αν είσαι Αθήνα ένας καφές είναι απαραίτητος!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Δημήτρη, με μεγάλη μου χαρα! Συγγνωμη που δεν απάντησα νωρίτερα.. δουλευα :smile:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από markosgr28 »

Μεγάλη συζήτηση.

Προσωπικά ότι φωτο βάζω με ρολόγια όχι μόνο δε με νοιάζει, αλλά με χαροποιεί να τις βλέπω αλλού, χόμπυ είναι περνάω την ώρα μου. Αν κάποιος πει ότι είναι δική του, πάλι οριακά θα με πειράξει, αλλά είναι πιθανό να μην ασχοληθώ. Αυτό βέβαια είναι άλλο, σε σχέση με το να βάλει κάποιος μια φωτο και να μην αναφέρει την πηγή. Στα forum που δεν έχουν εμπορικό χαρακτήρα, όπως εδώ, το να γράψεις φωτο από το δίκτυο, για να φαίνεται ότι δεν είναι δική σου αρκεί. Τυπικά θα έπρεπε να φαίνεται η πηγή, όμως γενικά κάτι τέτοιο δε γίνεται πάντα, χωρίς να πολυπειράζει.

Αν όμως πρόκειται για φωτο από δουλειά, εργασία δική μου κλπ. εννοείται ότι θα γίνω έξαλλος, αν δεν αναφερθεί η πηγή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4986
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4345 times
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από gkblues »

Καλησπέρα σαςΕικόναΕικόνα


Sent from my iPad using Tapatalk
ar.parask
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2017 10:43 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 657 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από ar.parask »

gkblues έγραψε:Καλησπέρα σαςΕικόναΕικόνα


Sent from my iPad using Tapatalk
Σωστος!


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author ar.parask for the post:
gkblues (Τετ Ιούλ 26, 2017 9:30 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10701
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 10772 times
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από nick10 »

captain έγραψε:Όταν μεταφέρω κείμενο απο κάπου αλλού βάζω παντα πηγή ......!!!!!

για φωτογραφίες δεν το κανω .....!!!!

Δεν γνωρίζω αν πρέπει και αν ειναι νόμιμη αυτη η μεταφορά απο το ενα μέρος στο αλλο χωρις να αναφερθεί η πηγή ...!!!

Αν και για τις φωτο παντα κάνοντας αντιγραφή και επικόλληση φαίνεται στην διεύθυνση η πηγή της ....!!!!!

Ας μας πουν οι πιο γνώστες αν ειναι σωστό αυτο ......!!!!


Προσωπικά βγάζω πολλές φωτο .... Και ποστάρω πολλές φωτο ....!!!!!

Εχει τύχει να βρω φωτογραφία μου απο ρολόι μου ..... σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου ......!!!!

Τι να κανω ....;;;; Να παω να του ζητήσω δικαιώματα ...;;;;
Πάνω κάτω το ίδιο κάνω και εγώ με σένα Δημήτρη. Θα ήταν χρήσιμη πάντως και η γνώμη ενός που ασχολείται με τα νομικά :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:Όταν μεταφέρω κείμενο απο κάπου αλλού βάζω παντα πηγή ......!!!!!

για φωτογραφίες δεν το κανω .....!!!!

Δεν γνωρίζω αν πρέπει και αν ειναι νόμιμη αυτη η μεταφορά απο το ενα μέρος στο αλλο χωρις να αναφερθεί η πηγή ...!!!

Αν και για τις φωτο παντα κάνοντας αντιγραφή και επικόλληση φαίνεται στην διεύθυνση η πηγή της ....!!!!!

Ας μας πουν οι πιο γνώστες αν ειναι σωστό αυτο ......!!!!


Προσωπικά βγάζω πολλές φωτο .... Και ποστάρω πολλές φωτο ....!!!!!

Εχει τύχει να βρω φωτογραφία μου απο ρολόι μου ..... σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου ......!!!!

Τι να κανω ....;;;; Να παω να του ζητήσω δικαιώματα ...;;;;
Σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου? Προσωπικά θα επικοινωνούσα μαζί του και θα του ζητούσα να βάλει την πηγή, χωρίς να ζητήσω κάτι αρχικά. Αυτό θα έκανα εγώ, όχι για το τυπικό ή νομικό του θέματος, αλλά για την τάξη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2343
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: Φωτογραφίες κ δικαιώματα

Δημοσίευση από pugman »

markosgr28 έγραψε:
captain έγραψε:Όταν μεταφέρω κείμενο απο κάπου αλλού βάζω παντα πηγή ......!!!!!

για φωτογραφίες δεν το κανω .....!!!!

Δεν γνωρίζω αν πρέπει και αν ειναι νόμιμη αυτη η μεταφορά απο το ενα μέρος στο αλλο χωρις να αναφερθεί η πηγή ...!!!

Αν και για τις φωτο παντα κάνοντας αντιγραφή και επικόλληση φαίνεται στην διεύθυνση η πηγή της ....!!!!!

Ας μας πουν οι πιο γνώστες αν ειναι σωστό αυτο ......!!!!


Προσωπικά βγάζω πολλές φωτο .... Και ποστάρω πολλές φωτο ....!!!!!

Εχει τύχει να βρω φωτογραφία μου απο ρολόι μου ..... σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου ......!!!!

Τι να κανω ....;;;; Να παω να του ζητήσω δικαιώματα ...;;;;
Σε λογαριασμό επαγγελματία του χώρου? Προσωπικά θα επικοινωνούσα μαζί του και θα του ζητούσα να βάλει την πηγή, χωρίς να ζητήσω κάτι αρχικά. Αυτό θα έκανα εγώ, όχι για το τυπικό ή νομικό του θέματος, αλλά για την τάξη.
Πολύ σωστά Μάρκο. Δημήτρη αυτό πρέπει να κάνεις για την τάξη των πραγμάτων.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Απάντηση