Κρίση??? Ποια κρίση....

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42938
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39906 times
Been thanked: 8665 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ πραγμα επεσε στην συζητηση...
Γιωργο με τον Θανο και τον Αντρεα εχεις να τα βγαλεις περα :rose
απαντησεις και πολλες ερωτησεις σου κανουν αγαπητε .. αλλα θελουν να μαθουν/μαθουμε ... :book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

tazio έγραψε:
Georges έγραψε:εδώ σας θέλω εργατοπατέρες συνδικαλιστές. Εδώ θέλω να κηρύξετε απεργιακές κινητοποιήσεις για την ακύρωση της συμφωνίας. Τα κονδύλια να πάνε σε υγεία και παιδεία....αλλά όπως έλεγε και ο Βασίλης (ένας είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
"...το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο...."

http://www.madata.gr/epikairotita/politics/76006.html


Φιλικά Γιώργος
Έστω ότι τις παίρνουν, όχι μόνο αυτές αλλά κι άλλες τόσες και 20 αεροσκάφη, κ.λ.π. κ.λ.π..
Ποιος θα τις διοικεί σε πολιτικό επίπεδο, κάτι τύποι που λένε, "αν γίνεται να πούμε ότι την σημαία την πήρε ο αέρας;".
Ή κάτι στρατιωτικοί καριέρας με νοοτροπία δημόσιου υπάλληλου, που περιμένουν να αποστρατευτούν για να πολιτευτούν εξαργυρώνοντας τις "υπηρεσίες τους στη πατρίδα";

Βεβαίως υπάρχουν και "θλιβερές παρενθέσεις" ορισμένων τύπων που είτε πιλοτάρουν αεροσκάφη, είτε ελικόπτερα και που και που συντρίβονται εκτελώντας αυτό για το οποίο ορκίστηκαν και το θεωρούν καθήκον (ακούστε να δείτε βλακεία που τους δέρνει), χαλώντας τη μαγιά των πολιτικών και ίσως στρατιωτικών προϊσταμένων τους.
Αλλά που θα πάει κάποια στιγμή θα τελειώσουν και αυτοί, οι αναλώσιμοι, και όλα θα είναι υπέροχα.

Απορία. Γιατί δε πουλάμε νησιά, όπως μας είπαν οι Γερμανοί; Πιο φτηνά θα μας έρθει και δε θα έχουμε και τους ενοχλητικούς να μας χαλάνε την δουλειά.
Εσείς οι δύο (Georges+Tazio), μην βγάζετε γλώσσα γιατί θα στείλω τους μπράβους του ΔΝΤ να σας συλλάβουν!
Tazio, ο πατέρας μου πολέμησε σαν πιλότος 2 πολέμους... Η ματωμένη του σύνταξούλα δεν έφτανε τότε (δεκαετία '60) να ζήσουμε και έπιασε να ξαναδουλεύει με ειδική σύμβαση στην πολιτική αεροπορία. Γι αυτό και ο περίφημος Μένιος Κουτσ τότε έβγαλε νόμο, ο οποίος ΞΑΝΑΒΓΗΚΕ ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ, και κόπηκε η σύνταξη εφόσον είχε εισόδημα κι από άλλη πηγή... Δίκαιο ε? Για να μπορεί έτσι ο Μένιος κι ο κάθε Μένιος να έχει την μισή Κορινθία σε κτηματική περιουσία... Ο Θεός όμως τον λυπήθηκε (???????) και τον μάζεψε πριν προλάβει να σαπίσει στην φυλακή που τον ρίξανε τον κακομοίρη τον Κουτσ, γιατί ήταν δυστυχώς αδύνατο να συγκαλύπτουν περαιτέρω τις κλεψιές του...

Οι αναλώσιμοι δεν θα τελειώσουν φίλε, διότι παρά τις ρητές απαγορευτικές εντολές και ενέργειες της πολιτείας και των νταβάδων της, άφησαν -και πάντα θα συμβαίνει κάπου κρυφά αυτό- να ξεφυτρώνουν κάτι τεράστια ...ούμπαλα ανάμεσα στα σκέλια τους, πράγμα που θα τους βοηθήσει επί νέας τουρκοκρατίας που διανύουμε να κρατήσουν το κρυφό σχολειό ζωντανό... Και, όταν θάρθει η ώρα, γιατί θα έρθει, θα βγουν μπροστα και με γιαταγάνια, και με γυαλιστερό μάτι...

Για τα νησιά μην απογοητεύεσαι... 2.500 νησιά νομίζω έχουμε... Τι κι αν η πολιτεία διαπραγματεύεται να "ρευστοποιήσει" καμμιά 600αριά από ότι άκουσα? Θα πηγαίνεις για ψάρεμα με το βαρκάκι ή το φουσκωτό, και θα βλέπεις στην παραλιούλα του νησακίου του Αργοσαρωνικού έναν με κελεμπία και αυτόματο να σου γνέφει ν' απομακρυνθείς...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

Διαβάστε ποιοι διαχειρίζονται τα λεφτά μας και με τι κριτήρια επιλέγονται....ΦΥΛΑΚΗ ΡΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΛΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ!!!!

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro ... -baba-mou/



Δικαστής Ντρεντ
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

THANOS58 έγραψε:Γιώργη,
έστω ότι έχεις δίκιο... Πες μου τώρα, μέσα από το οικονομικό μοντέλο -που και εσύ βιώνεις και μέσα του εργάζεσαι- δεν σου φαίνεται ότι αυτό που τρέχει δημιουργήθηκε πολύ γρήγορα? Δεν μπορούσε να υπαρξει πιό προοδευτική/ομαλή διαχείριση χρεών (...τόσα χρόνια γαρ...)?
Κάποιοι γκουρού του διεθνούς οικονομικού lobby, όπως ο Soros, όπως το IMF, για τι πράγματα ενδιαφέρονται? Για την ευημερία της χώρας? Για την κοινωνική της ομαλότητα? Για το αύριο των οικονομικά ευπαθών ομάδων πληθυσμού?
Σε παρακαλώ δες το από ψηλά, όχι με οικονομικές προσεγγίσεις, αλλά πρωτίστως με ανθρώπινες και κοινωνικές...
Το κεφάλαιο Γιώργο μου δεν έχει συναισθήματα και πανανθρώπινες αρχές, ή κάνω λάθος?
Γιατί λοιπόν να μην θεωρώ τεχνητή αυτήν την κατάσταση? Αν ένοιαζε η κατάσταση της χώρας το 10% του κόσμου, που κρατάει το 90% του πλούτου (επιεικώς), απλά όλα αυτά θα λυνόντουσαν, χωρίς την "μαγική" παράμετρο που ονομάζεται κερδοφορία...
Θέλω να επιμένω ότι αυτό που ονομάζουμε διεθνώς wholistic approach, απομυθοποιεί την κλασσική οικονομική προσέγγιση. Η τελευταία είναι ένα πολύ καλά στημένο εργαλείο, για χάρη 5-10 υπερ-άπληστων διεθνών πλιατσικολόγων με σπουδές, παράσημα και γραβάτες, στηριζόμενων από τις σύγχρονες "δημοκρατίες"... Οι οποίοι, αν αποφάσιζαν ξαφνικά και "παρανοικά" να διαθέσουν ένα 50% από τα κέρδη τους προς τις υπερ-χρεωμένες χώρες, οι υφέσεις και οι χρεωκοπίες θα πήγαιναν περίπατο εν μία νυκτί...
Αυτό εννοώ εγώ τεχνητή... Ήτοι τις τεράστιες σκοπιμότητες. Αν δεν υπήρχαν, θα μίλαγα με άλλες θέσεις...
με πολλούς χαιρετισμούς,
Θάνος
καλημέρα
συγνώμη αλλα έχω πήξει λίγο αυτές τις μέρες και δεν είχα χρόνο
την κρίση εγώ ξεκίνησα να την βιώνω στην δουλεία μου από το φθινόπωρο του 07. όπως γνωρίζεις ξεκίνησε από την Αμερική και όταν έχει θέμα τόσο σοβαρό η Αμερική, αποκλείεται να μην επηρεαστούν σε πολύ μεγάλο βαθμό χώρες όπως η Γερμανία, η αγγλία, η Γαλλία, δηλαδή οι κύριοι πελάτες των όποιων προιόντων και υπηρεσιών παράγουμε. αλλά επειδή πάντα υπάρχει ένα lag κοινώς μια καθυστέρηση στο να περάσει η οποια θετική ή αρνητική επίδραση, η κρίση άρχισε να γίνεται αισθητή στην Ευρώπη από το 08 ε και στην Ελλάδα ήρθα από τα μέσα του 08. απλά οι οικονομικοί δείκτες έχουν και μια καθυστέρηση να "γράψουν" την όποια επίπτωση. οπότε ηταν μια διαδικσία που έχει μια χρονική διάρκεια. τώρα ο αλογοσκούφης αν θυμάμαι καλά έλεγε μέχρι τα μέσα του 09 για έλειμα 5% περίπου...όταν ήρθε η Eurostat και ξεσκέπασε το μαγείρεμα και πήγε το ελειμα στο 12-13% προφανώς ξαφνικά όλοι βρεθήκαν υπο μια πολυ δυσάρεστη έκλπηξη. δεν θα έπρεπε όμως γιατί είμαστε κατά συρροή ψεύτες
να σου θυμίσω επίσης ότι το 2003-2008 είχαμε μέσο έλειμα 5,4%...οπότε το υψηλό έλειμα υπήρχε. απλά τότε δεν ένοιαζε γιατί είχαμε growth λόγω ολυμπιακών και γενικότερου καλού κλίματος σε παγκόσμιο επίπεδο.

με αυτά θέλω να σου πω ότι δεν ήταν και τόσο απότομη η αλλαγή όσο νομίζεις. το ελληνικό κράτος εκρυβε την αλήθεια και μασκαρευε την πραγματικότητα. αν δεν την έκρυβε όλα θα ακολουθούσαν μια πιο ομαλή πορεία...γιατί το να πας από το 5-6% έλειμα στο 13% είναι τεράστιο άλμα

οι δανειστές το εχω πει και εγώ πρώτιστο μέλημα τους είναι η επιστροφή των χρημάτων τους...αλλά γιατί κόπτεσαι πρώτα με τους δανειστές ότι δεν ενδιαφέρονται για την κοινωνία όταν ούτε η κυβέρνηση που εσύ ψηφίζεις αλλά ούτε και οι έλληνες πολίτες οι οποίοι με την εν γένει πολιτεία τους αδιαφορούν για το κοινωνικό σύνολο. . δηλαδή μας πειράζει που οι δανειστές θέλουν να πάρουν τα χρηματα τους πίσω και τους βρίζουμε ανάλγητους κλπ αλλά θεωρούμε φυσικό να φοροδιαφεύγουμε, να κάνουμε λαμογιες να θέλουμε να βολευτουμε στο δημόσιο να υποκρύψουμε ΦΠΑ, κλπ κλπ τα οποία υποθάπτουν την υγεία του κράτους και κατ επέκταση την δυνατότητα του να ασκήσει κοινωνική πολιτική.
ε αυτό το θεωρώ πολυ υποκριτικό

και να ξέρεις αυτοί που καθυβρίζεις, αυτοί σε έχουν αναγκάσει να κυνηγήσεις τους φοροφυγάδες και γενικά να πάρεις μέτρα που σε όλο το δυτικό κόσμο θεωρούνται normal business. ναι για να πάρουν τα χρηματα τους πίσω αλλά τι όφελος θα έχει το ελληνικό κράτος και κατ επέκταση η δυνατότητα του να ασκει κοινωνική πολιτική? νομίζω ότι έχουμε καταβολευτεί και το ξεβόλεμα όσο να ναι δεν είναι και ότι καλύτερο. βεβαια δεν θα ηθελα να υπερασπιστώ τα μέτρα που πέρνονται γιατι δεν έχω και τις γνώσεις να το κρινω. αλλά το να σε στριμώχνει ο άλλος για να μαζέψεις φόρους φπα και να κόψεις έξοδα τα οποία είανι σκανδαλώδη, ε νομίζω δεν χρειάζεται να ξερεις γράμματα για να κρίνεις αν είναι καλό ή κακό

επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το να κερδίζεις είανι μεμπτο. είανι απολύτος φυσιολογικό, έτσι ήταν πάντα έτσι θαναι...δεν κατάλαβα εσύ εργαζεσαι για την ψυχή της μάνας σου??τσάμπα δουλέυεις? υποθέτω πως όχι.

όσο αφορά το wholistic approach vs economic theory προφανώς δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να υπάρχουν ποτέ σκοπιμότητες και συμφεροντα?? ή μήπως θα σταματήσει να υπάρχει το κίνητρο του κέρδους??
η αποψη σου είναι είναι τόσο ισοπεδωτική που ακόμα και μαρξιστής οικονομολόγος αμφιβάλλω αν θα συμφωνούσε μαζί σου. τα οικονομικά περιγράφουν και αναλύουν μια φυσική δραστηριοτητα του ανθρώπου. τώρα αν η ιδεολογία σου θέλει την οργάνωση της οικονομίας με ένα συγκεκριμένο τρόπο αυτό είναι άλλο πράγμα. το ότι τα μοντέλο της ελεύθερης αγοράς έχει κάποια τρωτα, κυρίως στο επίπεδο της έλειψης ελέγχου σε πολλές αγορές ναι συμφωνώ αλλά όλα τα συστήματα έχουν. δες που ήταν η δύση και τα κομμουνιστικά κράτη το 60 που ήταν όταν διαλύθηκε η κομμουνιστική ΕΣΣΔ και που είναι τώρα που φτάσαμε να ακούμε ότι η Κούβα θα απολύσει 500.000 δημοσίους και σε επίπεδο οικονομίας αλλά και σε επίπεδο πολιτικών ελευθεριών, δικαιωμάτων κλπ. το θέμα που έχεις είναι θεμελιώδες αλλά έγκειται στο πολιτικό πεδίο παρά στο οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

Δεν βλέπω να διαφωνείτε κάπου...


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

andreas έγραψε: Γιώργο προσπαθώ να σε παρακολουθήσω (διότι όπως προείπα είμαι "λίγος" στα χρηματοκοικονομικά).....στο μέτρο που σε καταλαβαίνω η παραπάνω τεκμηρίωση φαίνεται άρτια...πράγματι ποτέ δεν είχα πάει να δω και τα πράγματα από την άποψη του δολλαρίου....όπως πολύ σωστά λες θα έπρεπε να πούμε το ίδιο και για το δολλάριο σε χρόνο προγενέστερο της Ευρωπαικής κρίσης.

Ωστόσο θα ήθελα να σε παρακαλέσω εάν μπορείς να μου εξηγήσεις (εάν είναι απλό θέμα στην ανάλυση για να το καταλάβει κάποιος που δεν κατέχει σε βάθος τα χρηματοκοικονομικά) το θέμα του ελλείματος και του συνολικού δημόσιου χρέους .... στις αρχές ακουγόταν ότι έχουμε έλλειμα 12 μετά 12.3 μετά 12.8 κλπ κλπ. και ότι το δημόσιο χρέος ανέρχεται σε 110-112% και τώρα μετο ΔΝΤ θα πάει μέχρι και 145% κλπ κλπ. Εκ των υστέρων βγήκαν στον αέρα και οι αντίστοιχες θέσεις λοιπόν κρατών ΗΠΑ, ΙΑπωνίες, πλείστες Ευρωπαικές χώρες (και εκτός PIIGS) με παρεμφερή ελλείματα και δημόσια χρέη πολλαπλάσια του δικού μας (Ολλανδία Βέλγιο Ιρλανδία και κάποιες άλλες εάν θυμάμαι καλά έχουν ξεπεράσει το 200% προ πολλού)...

Ερώτησις: Τι το επιπλέον είχε η δική μας οικονομία που την έφερε πρώτη στον κατήφορο??? (ειλικρινά μέχρι τώρα δεν το βγάζω νόημα). Υπάρχουν και άλλα στοιχεία/δείκτες πέραν των ανωτέρω δύο που φέρνουν την Ελλάδα σε χειρότερη θέση από τους υπόλοιπους και ποιά είναι αυτά?

Ξανά μανά Ερώτησις: Ποιά είναι η άποψή σου για το έργο των οίκων αξιολόγησης? S&P Με τα λίγα που καταλαβαίνω έβλεπα ότι σε κάποιες περιόδους δεν χόρταιναν να μας ρίχνουν στα τάρταρα ενώ από την άλλη την Lehman τους έβγαζαν ΑΑΑ μέχρι κα τις τελευταίες μέρες πριν πτωχεύσουν. γιατί αυτό?

Ζητώ συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά μιά σε βρήκαμε θα ήθελα (εάν συμφωνείς και εσύ) να εκμεταλλευτούμε τις γνώσεις σου και ν ακούσουμε την άποψή σου.

Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να κυνηγάω φαντάσματα και να δίνω βάση σε θεωρίες συνομωσίας .....αλλά από την άλλη .....όλες οι εξελίξεις (όπως τουλάχιστον τις αντιλαμβάνομαι και στο βαθμό που τις κρίνω με ερασιτεχνικό τρόπο) μέχρι τώρα υποδεικνύουν ότι "έπαιξε" και λίγο σκηνοθεσία ....από ποιούς δεν ξέρω ..... και ούτε φυσικά μπορώ να τεκμηριώσω κάποια άποψη επ αυτού.....απλά μου δημιουργείται μία συγκεκριμένη εντύπωση δια της παρατήρησης των φαινομένων την οποία θα χαρώ να ανατρέψεις.
σαφώς και κοιτάζουν και άλλα πράγματα όχι μόνο αυτά τα δύο. για να στο πω απλά η Ιαπωνία που όλοι ξέρουμε τι εστί έχει 200% χρεος και όμως δανείζεται με κάτω του 1% κόστος...αν έχεις το τρομακτικό εμπορικό πλεόνασμα της Ιαπωνίας και αυτή την απίστευτη βιομηχανική υποδομή, λογικό δε είναι ο άλλος να μην φοβάται ότι θα χάσει τα λεφτά του από τον Ιάπωνα. αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το 1% είναι θεωρητικά σωστό, δεν μπορώ να το κρίνω αυτό. γενικά όμως να ξέρεις ότι οι επενδυτές βλέπουν πλεον το ποτήρι μισοαδειο και όχι μισογεμάτο και ήδη έχει αναφερθε΄λι πολλάκις ότι όλες αυτές οι μεγάλες χώρες που έχουν θεματα (πχ Ιαπωνία με μεγάλο χρεός, αμερική με μεγάλα ελείματα) θα πρέπει να βελτιωθούν αλλιώς θα έχουν και αυτοί προβλήματα στο άμεσο μέλλον

στην Ευρωζώνη οι μόνες άλλες χώρες οι οποίες έχουν τόσο μεγάλο χρεος είανι το βέλγιο και η Ιταλία. δεν έχω πρόχειρα βέβαια τα στοιχεία
έχουν όμως πολύ μικρότερο έλλειμα και πολύ πιο στρωμενες και efficient οικονομίες και επομένως πιο εύκολο για αυτές να αντιμετωίσουν μια κρίση. η ελλάδα τι έχει? τουρισμό, κατανάλωση μεσω δανεικών (κοινώς φουσκα) και κατασκευές (φούσκα) οι οποίες με την κριση έσκασαν. όταν προφανώς για αυτο δεν τιμωρήθηκαν. κατ'εμε αυτό μέτρησε στην ψυχολογία των λεγόμενων επενδυτών καθώς είσης και ότι βαλανε τα νουμερα κάτω μαζί με τα μέτρα του μνημονίου και έιδανε ότι χωρίς αναπροσαρμογή του χρεόυς η Ελλάδα δεν μπορέι να βγει απο την δεινή θέση που βρίσκεται. τα spreads που ακούμε να βρίσκονται στα ουράνια είναι εκει ακριβώς γιατί ενσωμετόνεται στην τιμή η αναπροσαρμογή του χρεόυς. το οποίο τι είναι, αν εχω δανείσει στην ελλάδα 100 ευρώ και είναι να τα πάρω σε ενα χρόνο, τότε ή θα πάρω 60-70 ευρώ, ή θα πάρω τα 100 σε τρία χρόνια πχ αντί σε ένα. αυτό έχει ένα κόστος που η Ελλάδα το πληρώνει με ένα πολύ υψηλότερο επιτόκιο

έπαιξαν ρόλο και οι οίκοι αξιολόγησης οι οποίοι σαφώς και επηρεάζουν. ισως να πρότρεξαν και να ήταν ίσως πιο αυστηροί απ'οτι έπρεπε αλλα την είχαν πατήσει με την lehman borthers και την AIG H αποτυχία τους αυτή τους έκανε πολύ συντηριτικούς και για αυτο μας βγαλανε τα μάτια. πάντως όντως είναι συνηθως πιο ελαστικοί με τους αγγλοσάξονες καθότι οι δύο απο τις τρεις προέρχονται από την Αμερική. από την άλλη όμως η κορώνες απο μερικούς πολιτικούς να καταργηθουν κλπ κλπ νομίζω ότι είανι γραφικες. είναι σαν να φωνάζουν οι ιταλικές αυτοκινητοβιομηχανίες ότι ο περιοδικός τύπος της Ελλάδας προμοτάρει τις γερμανικές και θαβει τις ιταλικές. και για να το αντιμςετωπίσει αυτό φτιάχνει ένα περιοδικό στην Ελλάδα. ο έλληνας καταναλωτής θα εμπιστευτει αυτό το περιοδικό ή λχ τους 4τροχούς??
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

Georges έγραψε:Δεν βλέπω να διαφωνείτε κάπου...


Φιλικά Γιώργος

τι εννοείς? εδώ λχ ο Θάνος θεωρεί μεπτό το κέρδος εγώ όχι
εγώ θεωρώ ότι η κρίση "δουλευε" τουλαχιστον ένα χρόνο πριν τις επίσημες ανακοινώσεις περί ελείματος κλπ ο Θάνος θεωρεί ότι ξύπνησε μια μέρα και από ένα πλούσιο κράτος βρεθήκαμε σε ένα χρεωκοπημένο κράτος
ο Θάνος θεωρεί ότι ότι όλη η ιστορία είανι μια διαπλοκη 5-10 ανθρωπων αντε 20 οι οποίοι καταδυναστεύουν το κόσμο εγώ θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας όπως διαμορφώθηκε στο κόσμο και στην Ελλάδα καθώς και συγκεκριμένων πολιτικών (θυμίζω μέσο ετήσιο έλειμα το 2003-2008 στο 5,5%).

δεν καταλαβαίνω που βλέπεις ότι συμφωνούμε για να είμαι ειλικρινής.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

GeorgeD έγραψε:
Georges έγραψε:Δεν βλέπω να διαφωνείτε κάπου...


Φιλικά Γιώργος

τι εννοείς? εδώ λχ ο Θάνος θεωρεί μεπτό το κέρδος εγώ όχι
εγώ θεωρώ ότι η κρίση "δουλευε" τουλαχιστον ένα χρόνο πριν τις επίσημες ανακοινώσεις περί ελείματος κλπ ο Θάνος θεωρεί ότι ξύπνησε μια μέρα και από ένα πλούσιο κράτος βρεθήκαμε σε ένα χρεωκοπημένο κράτος
ο Θάνος θεωρεί ότι ότι όλη η ιστορία είανι μια διαπλοκη 5-10 ανθρωπων αντε 20 οι οποίοι καταδυναστεύουν το κόσμο εγώ θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας όπως διαμορφώθηκε στο κόσμο και στην Ελλάδα καθώς και συγκεκριμένων πολιτικών (θυμίζω μέσο ετήσιο έλειμα το 2003-2008 στο 5,5%).

δεν καταλαβαίνω που βλέπεις ότι συμφωνούμε για να είμαι ειλικρινής.
Το κέρδος είναι θεμιτό..η τοκογλυφία όχι...εγώ αυτό κατάλαβα οτι εννοούσε ο Θάνος.
Το χρεωκοπημένο κράτος και η κρίση είναι είναι αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας όπως διαμορφώθηκε στον κόσμο και στην Ελλάδα (όπως λες εσύ)
αλλά αυτή η οικονομική δραστηριότητα, καλώς ή κακώς, από κάποιους διαμορφώνεται..στην περίπτωση της κρίσης από τους κερδοσκόπους...
Για το έλλειμα τώρα..πιστεύεις οτι το 2003 ήταν πραγματικά 5,5%??? εγώ όχι.


Φιλικά ΓΙώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

Georges έγραψε:
GeorgeD έγραψε:
Georges έγραψε:Δεν βλέπω να διαφωνείτε κάπου...


Φιλικά Γιώργος

τι εννοείς? εδώ λχ ο Θάνος θεωρεί μεπτό το κέρδος εγώ όχι
εγώ θεωρώ ότι η κρίση "δουλευε" τουλαχιστον ένα χρόνο πριν τις επίσημες ανακοινώσεις περί ελείματος κλπ ο Θάνος θεωρεί ότι ξύπνησε μια μέρα και από ένα πλούσιο κράτος βρεθήκαμε σε ένα χρεωκοπημένο κράτος
ο Θάνος θεωρεί ότι ότι όλη η ιστορία είανι μια διαπλοκη 5-10 ανθρωπων αντε 20 οι οποίοι καταδυναστεύουν το κόσμο εγώ θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας όπως διαμορφώθηκε στο κόσμο και στην Ελλάδα καθώς και συγκεκριμένων πολιτικών (θυμίζω μέσο ετήσιο έλειμα το 2003-2008 στο 5,5%).

δεν καταλαβαίνω που βλέπεις ότι συμφωνούμε για να είμαι ειλικρινής.
Το κέρδος είναι θεμιτό..η τοκογλυφία όχι...εγώ αυτό κατάλαβα οτι εννοούσε ο Θάνος.
Το χρεωκοπημένο κράτος και η κρίση είναι είναι αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας όπως διαμορφώθηκε στον κόσμο και στην Ελλάδα (όπως λες εσύ)
αλλά αυτή η οικονομική δραστηριότητα, καλώς ή κακώς, από κάποιους διαμορφώνεται..στην περίπτωση της κρίσης από τους κερδοσκόπους...
Για το έλλειμα τώρα..πιστεύεις οτι το 2003 ήταν πραγματικά 5,5%??? εγώ όχι.


Φιλικά ΓΙώργος
Αυτά ακριβώς που λέει ο Γιώργος (Georges) πρεσβεύω, γι αυτό και θα συνειδητοποιήσεις ότι δεν διαφωνούμε ουσιωδώς. Επίσης, το κατά πόσον μπορεί στον σύγχρονο κόσμο να συνεχίζεται αυτό το κομπολόι με τις διάφορες "πολιτικές" και τους "πολιτικούς" ή "οικονομικούς" παίκτες, σε αφήνω να το σκεφτείς... Ξέρεις, όταν μπαίνουν σε κόκκινο συναγερμό παγκόσμια προβλήματα όπως η ενέργεια, το περιβάλλον, το κλίμα, ο έλεγχος του υπερπληθυσμού, η διακοπή της ζωικής αλυσίδας με εξαφανιζόμενα/κρίσιμα είδη, θα αναγκαστείς (αν ζω βέβαια ακόμα έως τότε γιατί είμαι και 52 ετών άνθρωπος) να ασπαστείς τις παραπάνω θέσεις μου, όσο περίεργες και "ανορθόδοξες" ακούγονται... Όχι γιατί τις διατυπώνω εγώ, αλλά γιατί θα αποτελέσουν μονόδρομο, για να μην αφανιστεί το γένος μας... Γι αυτό και σε παρακαλώ πολύ ξέχνα τις εξειδικευμένες/στενές πανεπιστημιακές σου γνώσεις -όπως ήδη έκανα κι εγώ- καθώς και τις εταιρειακές σου εμπειρίες (εγώ να δεις τι Δ.Σ. μεγαλοεταιρειών που θήτευσα έχω αναγκαστεί να χωνέψω στο παρελθόν), και σκέψου συνολικά με παρατήρηση της φύσης και του ανθρώπου (το wholistic approach δεν είναι vs economic theories, αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση, καθώς έχουμε λεμόνια με πορτοκάλια). Έχω την αίσθηση ότι είσαι πολύ βουλιαγμένος στο σύστημα και σκέφτεσαι πολύ με τις παραμέτρους του, τα οικονομικά είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα και το χρήμα δεν κουνάει ουρανό και γη. Δεν χρειάζεται να γεράσεις για να το καταλάβεις... Αυτά είναι σκέψεις και προτροπές μου, ΜΟΝΟΝ. Δεν φιλοδοξώ να σε πείσω για τίποτα. Η ζωή θα το κάνει. Όπως στον καθένα μας...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

όχι ο Θάνος χρησιμοποιεί τον όρο κερδοφορία όχι τοκογλυφία
"Γιατί λοιπόν να μην θεωρώ τεχνητή αυτήν την κατάσταση? Αν ένοιαζε η κατάσταση της χώρας το 10% του κόσμου, που κρατάει το 90% του πλούτου (επιεικώς), απλά όλα αυτά θα λυνόντουσαν, χωρίς την "μαγική" παράμετρο που ονομάζεται κερδοφορία..."
τώρα αν εννοεί τοκογλυφία εντάξει και στην τελική κάποιος μπορεί να θεωρεί και τοκογλυφία και το επιτόκιο ενός στεγαστικού δανείου. θα πρέπει η τράπεζα να σε δανείζει τσάμπα για να μην θεωρηθεί τοκογλύφος??

αυτό που λες θα μπορούσα να το αποδεχτώ αν μου έλεγες και τα επιχειρήματα που το στηρίζουν
με το αξίωμα "την οικονομική δραστηριότητα την προκάλεσαν κερδοσκόποι" δεν μπορώ να το δεχτώ σόρρυ
πρέπει να διαχωρίσεις τη πηγή του προβληματος και τις συνέπειες του προβληματος
το αίτιο για την κρίση της Ελλάδας δεν είναι η το πως συμπεριφερθήκανε οι αγορές αλλά τα χάλια δημοσιονομικά και όχι το ανάποδο όπως νομίζεις

το έλλειμα το 2003 δεν θυμάμαι πόσο ήταν αλλα επισημα στοιχεία του υπουργείου αναφέρουν μεσο έλειμα την περίοδο 2003-2008 το 5,5%
τώρα αν κάνει λάθος το υπουργείο τι να σου πω...αλλά και λάθος να κάνει μαλλον προς το χειρότερο θα είναι
τώρα αν θεωρείς ότι κια καλά το έχουν βάλει επίτηδες τόσο ψηλά τοτε δυστηχώς δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σε αυτή τη λογική
προσωπικά πιστευω ότι είανι πολύ παραπανω από 5,5%...
Απάντηση