Omega

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Omega

Δημοσίευση από ggli »

panos_1975 έγραψε:Τίθεται θέμα υπεραξίας στην ομεγκα; Νομίζω ότι μόνο η ακατανόμαστη έχει αυτό το προνόμιο. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Από μια τιμή και πάνω υπεραξία πληρώνεις , όλα όσα αναφέρεις στο προηγούμενο ποστ είναι ακριβός η υπεραξία που προσδίδει το brand name , τα έχω γράψει κι εγώ άλλωστε παραπάνω , άρα σε τι διαφωνείς ακριβώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
These users thanked the author ggli for the post:
Argo98 (Δευ Ιαν 20, 2020 12:08 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Άβαταρ μέλους
panos_1975
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:19 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 302 times

Re: Omega

Δημοσίευση από panos_1975 »

Δεν διαφωνώ ριζικά. Τα ίδια πράγματα λέμε πάνω κάτω απλά εγώ δεν έχω σπουδάσει οικονομικά και σκέφτομαι απλά.... εξηγώ τον τρόπο σκέψης μου: Η λογιστική υπεραξία είναι διαφορετική από την πραγματική υπεραξία κατά την γνώμη μου. Όταν η πραγματική υπεραξία δικαιολογείται τότε αξίζει να την πληρώσεις. Όταν όμως αυτή η υπεραξία είναι πλασματική τότε καταντάει κοροϊδία. Δεν τίθεται θέμα παράλογης τιμολογιακής πολιτικής στην Ω, εκτός από συγκεκριμένα μοντέλα που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό . Τα 4000+ για την απόκτηση ενός Ω από μπουτίκ είναι υπερτιμημένο ποσό, λόγω της ανάγκης ύπαρξης αντιπροσώπων. Τα 3000+ όμως στην γκρι αγορά είναι λογικότατη τιμή.
Δεν θα ήθελα να γίνει θέμα ρόλεξ-ομεγκα για άλλη μια φορά . Απλά θέτω τους προβληματισμούς μου και την υποστήριξη μου προς μια εταιρία που ως τώρα δεν βασίζεται στο θέατρο του παραλόγου. Δεν νομίζω ότι η Ω έχει πάει τις τιμές στο Θεό από τότε που το καλό ρολόι έγινε είδος πολυτελείας. Κρατάει ακόμα! Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει...
These users thanked the author panos_1975 for the post (total 2):
ggli (Δευ Ιαν 20, 2020 1:46 pm) • Megalos (Δευ Ιαν 20, 2020 7:54 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Omega

Δημοσίευση από ggli »

panos_1975 έγραψε:Δεν διαφωνώ ριζικά. Τα ίδια πράγματα λέμε πάνω κάτω απλά εγώ δεν έχω σπουδάσει οικονομικά και σκέφτομαι απλά.... εξηγώ τον τρόπο σκέψης μου: Η λογιστική υπεραξία είναι διαφορετική από την πραγματική υπεραξία κατά την γνώμη μου. Όταν η πραγματική υπεραξία δικαιολογείται τότε αξίζει να την πληρώσεις. Όταν όμως αυτή η υπεραξία είναι πλασματική τότε καταντάει κοροϊδία. Δεν τίθεται θέμα παράλογης τιμολογιακής πολιτικής στην Ω, εκτός από συγκεκριμένα μοντέλα που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό . Τα 4000+ για την απόκτηση ενός Ω από μπουτίκ είναι υπερτιμημένο ποσό, λόγω της ανάγκης ύπαρξης αντιπροσώπων. Τα 3000+ όμως στην γκρι αγορά είναι λογικότατη τιμή.
Δεν θα ήθελα να γίνει θέμα ρόλεξ-ομεγκα για άλλη μια φορά . Απλά θέτω τους προβληματισμούς μου και την υποστήριξη μου προς μια εταιρία που ως τώρα δεν βασίζεται στο θέατρο του παραλόγου. Δεν νομίζω ότι η Ω έχει πάει τις τιμές στο Θεό από τότε που το καλό ρολόι έγινε είδος πολυτελείας. Κρατάει ακόμα! Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει...
Δεν είναι θέμα ρόλεξ -ωμέγα , όλες οι εταιρείες αυτές έχουν έξοδα έσοδα , κι όσο περισσότερα τα έσοδα τόσο πιο πετυχημένοι είναι οι μανατζαραιοι, τα τελευταία χρόνια η ωμέγα ανεβάζει συνέχεια τιμές , το πλανετ έχει φτάσει 6300, το μουν 4800( κι έχει συνέχεια ), αν αυτό δεν είναι θέατρο παραλόγου τότε ποιο είναι ;
Όλες οι εταιρείες έχουν πλέον ξεφύγει τιμολογιακά , προσοχή δεν λέω ότι κακώς τιμολογούν όσο τιμολογούν , αλλά αν δεις τιμές πριν πενταετία θα βάλουμε τα κλάματα .
Για να μη πω για τις limited εκδόσεις της ωμέγα , το ίδιο ρολόι με άλλους δείκτες ή άλλο καντράν διπλάσια τιμή , τρελές υπεραξίες αγαπητέ .
Κερί ανάβουν στο όνομα της ρόλεξ , όσο αυτή ανεβάζει τιμές , οι άλλες εταιρείες τρίβουν τα χέρια τους.
Αγαπώ ωμέγα αλλά αυτή είναι η αλήθεια .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
These users thanked the author ggli for the post:
giannistissot (Δευ Ιαν 20, 2020 5:24 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Άβαταρ μέλους
panos_1975
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:19 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 302 times

Re: Omega

Δημοσίευση από panos_1975 »

Όπως και να έχει αγοράζουμε πλέον είδος πολυτελείας και όχι ανάγκης. Τα γούστα μας πληρώνουμε. Όσο αυτοί τρίβουν τα χέρια τους εμάς αδειάζει η τσέπη. Δεν πιστεύω όμως ότι η Ω θα γίνει κάποτε «απλησίαστη»
These users thanked the author panos_1975 for the post:
ggli (Δευ Ιαν 20, 2020 2:08 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Omega

Δημοσίευση από ggli »

panos_1975 έγραψε:Όπως και να έχει αγοράζουμε πλέον είδος πολυτελείας και όχι ανάγκης. Τα γούστα μας πληρώνουμε. Όσο αυτοί τρίβουν τα χέρια τους εμάς αδειάζει η τσέπη. Δεν πιστεύω όμως ότι η Ω θα γίνει κάποτε «απλησίαστη»
Έτσι ακριβώς είναι .
Δυστυχώς έχει αρχίσει να γίνεται απλησίαστη ,ξέχασα να αναφέρω το smpc το 2017 είχε 3800 έκλεισε με 4400 νομίζω την καριέρα του το 19 και το σημερινό έχει 5κ,το μουν ήταν το τελευταίο κλασικό σε καλή τιμή ,σε λίγο κι αυτό το βλέπω κοντά στα 6.
Βέβαια μιλάμε με τα δικά μας οικονομικά δεδομένα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author ggli for the post (total 3):
Argo98 (Δευ Ιαν 20, 2020 4:05 pm) • giannistissot (Δευ Ιαν 20, 2020 5:24 pm) • Megalos (Δευ Ιαν 20, 2020 7:56 pm)
Rating: 23.08%
ggli
Άβαταρ μέλους
panos_1975
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:19 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 302 times

Re: Omega

Δημοσίευση από panos_1975 »

Πολύ το απόλαυσα!!



https://youtu.be/kXUJY78RMRQ
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Omega

Δημοσίευση από Megalos »

panos_1975 έγραψε:Πολύ το απόλαυσα!!



https://youtu.be/kXUJY78RMRQ
Πανο μου το βιντεο δεν παιζει και ζητα την ηλικια μου για διαβεβαιωση ???
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
panos_1975
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 6:19 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 302 times

Re: Omega

Δημοσίευση από panos_1975 »

Περίεργο. Μήπως είσαι ανήλικος;
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Omega

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ωραια διαφήμιση, ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Omega

Δημοσίευση από Megalos »

panos_1975 έγραψε:Περίεργο. Μήπως είσαι ανήλικος; ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
haha haha
πραγματικα επρεπε να μπω στον λογαριασμο gmail για να το παιξει τελικα ? τι κουλο παλι τουτο ?
σας εχει τυχει ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση