TAG HEUER

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Απάντηση
john_dweller
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 8:56 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από john_dweller »

eisenberg έγραψε:Μπραβο Γιαννη,ωραιες φωτο!
Που την κονομησες βρε θηριο τη μηχανη της IWC? :good:
Σε ευχαριστώ Θοδωρή :sh:
μπορώ να σου πω αλλά μετά θα πρέπει να σε :sword: x:
:ha: :ha: :ha:
If your watch loses or gains a few seconds a day don't freak out !!!remember there are 86,400 seconds in 24hours
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

Εικόνα
ωραια φωτο του κλασικου Monaco 1
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

Εικόνα
και η πισω πλευρα του
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

αφορμη να ποσταρω το θρυλικο αυτο χρονογραφο ειχα στο γεγονος οτι φετος η TAG HEUER εορταζει τα 150 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ
:HB: :HB: :gift: :ole:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από stavros_ch »

Κουκλι το MONACO.. :good:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από marios_ch »

Πω, πω με χτυπάς πισώπλατα, ένα από τα θρυλικά κομμάτια που θέλω να έχω στην συλλογή μου....!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Georges »

Originally Posted by JCBabinTAGHeuer
Hi, I'm J.C. Babin the CEO of TAG Heuer, and YES, the new Caliber 1887 is based on a SII TC78 platform developped and patented in 1997 (filing) and eversince produced in very limited quantities for Junghans and Seiko watches in Japan. The caliber we propose and announced last week in London is a major evolution of this platform as even if the overall construction may look similar at first glance, the TAG Heuer movement is much different in terms of components, size and eventually performances, not to mention it's manufactured in Switzerland in TAG Heuer workshops of Cornol (Cortech - a company owned by TAG Heuer and already producing TAG Heuer and Zenith cases) and La Chaux-de-Fonds (where we have also the HQs and where we added 30.000 sq feet more last year for movements assembling and other manufacturig projects).
- Dimensions: it's broader (29.3 mm vs 28 mm) and thinner (7.13 mm vs 7.27 mm)
- Therefore the plate, bridges and oscillating mass have been significantly modified to allow this evolution
- Its assortment is a swiss asortment specifically developped by Nivarox and allowing to improve further accuracy and shocks resistancy
- New assortment centring of the balance wheel also specifically developped by KIF, a leading swiss expert company in balance wheels centrings
- Change and development of a new swiss engineered canon pinion to increase time-setting overtime reliability
- Redesign of the fixing of ball bearings of the mass to contribute reducing the thickness
- Adjustements to pass the famous "60 TAG Heuer torture tests" in terms of accuracy, reliability, thermical and physical shocks resistancy, chemical agressions etc....
We have today already 45 TAG Heuer people working full time on that project in Switzerland and work with 21 other suppliers for additional parts, most being swiss. Total investment is several tenth of mio USD.
I would therefore quality that movement as really in-house and manufactured by TAG Heuer even though the original IP has been acquired from SII. Please note that the original SII Caliber has always been praised by watches experts.

Good evening - JCB



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Georges »

Λίγο παλιά η είδηση αλλά δεν είχε αναφερθεί. Στα ρολόγια που θα φοράνε αυτό τον μηχανισμό, τι θα γράφουν???
Japan Made???

Από την μία V4 & pendulum και από την άλλη νέος χρονογράφος "inhouse" by seiko...τρελλά πράγματα!!!


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από VIWOW »

Είναι ένα κλασικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τότε που ο κάθε φορουμίστας κρίνει θέματα που δεν γνωρίζει.

Μεταφέρεται μια "ποδοσφαιρική" αντίληψη στα φόρουμ, η οποία δεν είναι ούτε σωστή, ούτε βάσιμη.

Οι ειδικοί γελούν...

Και εξηγώ:

Μίλαγα πρόσφατα με έναν από τους μεγαλύτερους εξπερ ρολογιών στον κόσμο και κορυφαίο επισκευαστή ιστορικών ρολογιών, ο οποιος μεταξύ άλλων είναι από τους πλέον ειδικούς στην ιστορία της ΡΡ, ιδιαίτερα στα πρώτα της βήματα.

Μου έλεγε λοιπόν ότι η ΡΡ έκανε δική της βάση μετά τα πρώτα 100 χρόνια της ιστορίας της και αυτό είναι λογικό. Μου έλεγε ότι γρήγορα οι ωρολογοποιοί κατάλαβαν ότι η Ebauche (η βάση δηλαδή) είναι κάτι που μπορεί να κάνει κανείς εύκολα και δεν προσφέρει τίποτα στο ρολόι. Είναι τα γνωστά συγκεκριμένα όργανα που προσφέρουν την ακρίβεια. Έτσι δεν θεωρείται στην ελβετική ωρολογοποιία, σημαντικό να ασχολείσαι με τις ebauches, εκτός αν κάνεις μόνο αυτό.

Από την άλλη, τι είναι αυτό που σοκάρει; Ότι η βάση είναι Ιαπωνική.

Υπάρχει μια αντιπαράθεση μεταξύ ιαπωνικής και ελβετικής ωρολογοποιίας στο μυαλό των "φίλων της ωρολογοποιίας" η οποία αποτελεί αυτό που είπα στην αρχή "ποδοσφαιριοποίηση" της ωρολογοποιίαςς, γιατί δεν υπάρχει στην βιομηχανία του χώρου. Αν ένα προιόν είναι καλό τι σημαίνει ότι είναι ιαπωνικό;

Και σε αυτό θα πρέπει να κάνουν και μια "ψυχανάλυση" οι φορουμίστες ανά τον ΄κόσμο, να αποφασίσουν τι πιστεύουν. Στο ένα ποστ, εκθειάζουν την Seiko και στο επόμενο "χτυπιούνται" γιατί η βάση του μηχανισμού της TAG είναι Seiko!!!!!!!!!

Τι θα γίνει; Αυτή η Seiko κατασκευάζει καλούς μηχανισμούς υπό τον όρο ότι είναι και η κάσα Seiko; Αλλιώς χάνει την αξία της, η ίδια μηχανή;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Τα σχόλια και το (τόσο συχνά πλέον παρεξηγημένο ύφος, δεν απευθύνονται στον -ιδιαίτερα ενεργό, φίλο- George. Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές και σκοπό έχουν να πάμε και εμείς το μυαλό μας ένα βήμα μπροστά. Οι Ρώσοι λένε "Άσπρη γάτα, μαύρη γάτα, αρκεί να πιάνει ποντίκια"

Στο τεύχος που ετοιμάζω, το σημαντικότερο πρόσωπο του χώρου λέει: Την στιγμή που το εξάρτημα καλύπτει τις προδιαγραφές που εγώ ο ίδιος ορίζω, τι με νοιάζει αν έχει φτιαχτεί στην Κίνα ή στην Αλάσκα... (αυτό είναι το νόημα, να μην ψάχνω βραδιάτικα)

Το από τη μια Seiko και από την άλλη V4 έχει εξήγηση, αφου η ίδια εταιρεία πουλάει ρολόγια στα 1000 και στα 100.000 ευρώ. Και η Ferrari αν είχε αυτοκίνητο στα 2.000 ευρώ, που λες ότι θα κατασκεύαζε τη μηχανή του; Στο Μαρανέλο;
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: TAG HEUER

Δημοσίευση από Georges »

VIWOW έγραψε:Είναι ένα κλασικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τότε που ο κάθε φορουμίστας κρίνει θέματα που δεν γνωρίζει.

Μεταφέρεται μια "ποδοσφαιρική" αντίληψη στα φόρουμ, η οποία δεν είναι ούτε σωστή, ούτε βάσιμη.

Οι ειδικοί γελούν...

Και εξηγώ:

Μίλαγα πρόσφατα με έναν από τους μεγαλύτερους εξπερ ρολογιών στον κόσμο και κορυφαίο επισκευαστή ιστορικών ρολογιών, ο οποιος μεταξύ άλλων είναι από τους πλέον ειδικούς στην ιστορία της ΡΡ, ιδιαίτερα στα πρώτα της βήματα.

Μου έλεγε λοιπόν ότι η ΡΡ έκανε δική της βάση μετά τα πρώτα 100 χρόνια της ιστορίας της και αυτό είναι λογικό. Μου έλεγε ότι γρήγορα οι ωρολογοποιοί κατάλαβαν ότι η Ebauche (η βάση δηλαδή) είναι κάτι που μπορεί να κάνει κανείς εύκολα και δεν προσφέρει τίποτα στο ρολόι. Είναι τα γνωστά συγκεκριμένα όργανα που προσφέρουν την ακρίβεια. Έτσι δεν θεωρείται στην ελβετική ωρολογοποιία, σημαντικό να ασχολείσαι με τις ebauches, εκτός αν κάνεις μόνο αυτό.

Από την άλλη, τι είναι αυτό που σοκάρει; Ότι η βάση είναι Ιαπωνική.

Υπάρχει μια αντιπαράθεση μεταξύ ιαπωνικής και ελβετικής ωρολογοποιίας στο μυαλό των "φίλων της ωρολογοποιίας" η οποία αποτελεί αυτό που είπα στην αρχή "ποδοσφαιριοποίηση" της ωρολογοποιίαςς, γιατί δεν υπάρχει στην βιομηχανία του χώρου. Αν ένα προιόν είναι καλό τι σημαίνει ότι είναι ιαπωνικό;

Και σε αυτό θα πρέπει να κάνουν και μια "ψυχανάλυση" οι φορουμίστες ανά τον ΄κόσμο, να αποφασίσουν τι πιστεύουν. Στο ένα ποστ, εκθειάζουν την Seiko και στο επόμενο "χτυπιούνται" γιατί η βάση του μηχανισμού της TAG είναι Seiko!!!!!!!!!

Τι θα γίνει; Αυτή η Seiko κατασκευάζει καλούς μηχανισμούς υπό τον όρο ότι είναι και η κάσα Seiko; Αλλιώς χάνει την αξία της, η ίδια μηχανή;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Τα σχόλια και το (τόσο συχνά πλέον παρεξηγημένο ύφος, δεν απευθύνονται στον -ιδιαίτερα ενεργό, φίλο- George. Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές και σκοπό έχουν να πάμε και εμείς το μυαλό μας ένα βήμα μπροστά. Οι Ρώσοι λένε "Άσπρη γάτα, μαύρη γάτα, αρκεί να πιάνει ποντίκια"

Στο τεύχος που ετοιμάζω, το σημαντικότερο πρόσωπο του χώρου λέει: Την στιγμή που το εξάρτημα καλύπτει τις προδιαγραφές που εγώ ο ίδιος ορίζω, τι με νοιάζει αν έχει φτιαχτεί στην Κίνα ή στην Αλάσκα... (αυτό είναι το νόημα, να μην ψάχνω βραδιάτικα)

Το από τη μια Seiko και από την άλλη V4 έχει εξήγηση, αφου η ίδια εταιρεία πουλάει ρολόγια στα 1000 και στα 100.000 ευρώ. Και η Ferrari αν είχε αυτοκίνητο στα 2.000 ευρώ, που λες ότι θα κατασκεύαζε τη μηχανή του; Στο Μαρανέλο;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με τα σχόλια ούτε με το ύφος. Όπως έχω ξαναγράψει, απόψεις ανταλλάσουμε...αυτός άλλωστε δεν και ο σκοπός του φόρουμ??
Το οτι η ΤΑG πήρε μηχανισμό της Seiko για μένα κάθε άλλο παρά κακό είναι. Αντί να προτιμήσει κάποιον ελβετικό μηχανισμό, προτίμησε Ιαπωνικό. Συνεπώς ακόμα ένα + στην Seiko.
Μου έκανε όμως αρνητική εντύπωση το οτι προσπάθησε να τον παρουσιάσει σαν εξολοκλήρου δικό της (inhouse) μηχανισμό.
Επίσης μου έκανε εντύπωση που ενώ δείχνει οτι έχει το Know How, δεν προσπάθησε να φτιάξει πραγματικά ένα δικό της αντίστοιχο μηχανισμό.
Είμαι περίεργος να δω σε τι τιμή θα βγουν τα ρολόγια που θα φοράνε τον νέο cal. ...Αν κρίνω από τις τιμές των αντίστοιχων Seiko, τότε τα TAG θα πρέπει να είναι κοντά στα 5Κ. Κι εκεί υπάρχει ήδη η Breitling με τον B01.
Tέλος σε ότι αφορά την "ποδοσφαιρική αντίληψη" και το Japan Made vs Swiss Made, νομίζω οτι κακός υπάρχει μιας και το πρώτο (Japan Made)είναι αυτό που λέει, ενώ από την άλλη το Swiss Made έχει γίνει σούπα.

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. Αν η Ferrari εφτιαχνε φτηνό αυτοκίνητο, μπορεί να μην κατασκεύαζε την μηχανή του στο Μαρανέλο αλλά δεν θα την κατασκεύαζε και στην Αudi.
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση