Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Theodore »

...Αλλα αμα δεις αυτες τις φωτογραφιες,τι λες,δεν ειναι χαρμα;
http://cgi.ebay.com/FLYING-TOURBILLION- ... otohosting
Και αυτα τα βιντεακια;Πολυ μου αρεσει το γυρω γυρω ολοι.
http://video.google.com/videosearch?q=c ... 4&ct=title#
Άβαταρ μέλους
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 76 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VCFUN »

Theodore έγραψε:...Αλλα αμα δεις αυτες τις φωτογραφιες,τι λες,δεν ειναι χαρμα;
http://cgi.ebay.com/FLYING-TOURBILLION- ... otohosting
Και αυτα τα βιντεακια;Πολυ μου αρεσει το γυρω γυρω ολοι.
http://video.google.com/videosearch?q=c ... 4&ct=title#
Δεν καταλαβαίνετε ΄φίλοι συμφορουμίτες ότι νομίζει οτι σας δουλεύει?
Του αρέσει πολύ το γύρω-γύρω όλοι ( εννοεί την κίνηση του tourbillon)
Πήγαινε ρε φίλε στο Λούνα Πάρκ και μην παίζεις με τα νεύρα μας άλλο !!
Του αρέσει πολύ το γύρω-γύρω όλοι που κάνει το tourbillon. !!! Μπορεί να περιμένει να γελάσουμε κιόλας με το δημοσιουπαλληλίστικο, συνταξιουχίστικο αλλά και κομπλεξικό σίγουρα χιούμορ του.
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Theodore »

Τα λινκ περι θεωριας τουρμπιγιον, σας αρεσαν αγαπητε;Δε μας ειπατε.
Καποιο σχολιο;Εστω αρνητικο;Αλλά γι αυτα που γραφουν,οχι για μενα,τον ταπεινο συνταξιουχο,που μπορει και τους δουλευει ολους,κατα δηλωση σας.
Τοοσο πια εξυπνος εγω;Ποτε δεν κοκορευτηκα οτι ειμαι.Ευχαριστω παντως,για το κοπλιμάν.
Και ευχαριστω και τους φιλους,που μου απηντησαν ,χωρις να με "υποτιμησουν".
Να ειναι καλα.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Φίλε VCFUN, μην ασχολείσαι σε παρακαλώ.
Και εγώ μετά τα σχόλια περι ανατροφής παιδιών είπα ότι δεν θα ξαναασχοληθώ και αυτό κάνω.
Ας γράφει ότι θέλει μόνος του, τι μας πειράζει...

Και είχα και πολλά να πω, πίστεψέ με, αλλά και από σεβασμό στον Megalo αυτολογοκρίνομαι... :oops: :oops: :oops:
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Theodore »

Σου εβαλα ενα ευχαριστηριο γι αυτο.
Και δεν ηταν "καρφωμα" εκεινο το σχολιο,που σε στενοχωρησε τοσο.Δυστυχως,για τη σημερινη Ελλαδα,εναι σε πολυ μεγαλο βαθμο αληθεια.
Συνηθως ομως,αμα δεν μας αρεσει η αληθεια,τοσο το χειροτερο γι αυτην .
Σε χαιρετω.Ολα ασπρα.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από omegasnik »

Καλησπέρα σε όλους,

@Theodore
θα ήθελες να μας εξηγήσεις τον/τους λόγους για τους οποίους βρίσκεσαι εδώ σε αυτόν τον ιστόχωρο? Νομίζω ότι η εκπαιδευτική μακρόχρονη πορεία σου (αν έχω καταλάβει ορθά) μπορεί να αιτιολογήσει και την ... περίεργη συμπεριφορά σου! Δε θα επεκταθώ σε λεπτομέριες - τις οποίες γνωρίζω αρτκετά καλά καθότι είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός σε πολλά επίπεδα και θέσεις - αλλά πριν σου παραθέσω τις απόψεις μου θα ήθελα σε παρακαλώ να αποσαφηνίσεις:
α) ποιοι οι λόγοι που σε οδήγησαν στη συνομιλία με ανθρώπους "παλαιολιθικούς", "αναχρονιστικούς" και "χαζούς" που τρώνε το κουτόχορτο που τους ταΐζουν οι ελβετοί και οι λοιποί της ΥΩ?
β) αισθάνεσαι όμορφα να επιδεικνύεις την όποια διαφορετικότητά σου με εριστικό τρόπο?
γ) νομίζεις ότι όλοι μας "τρεφόμαστε" με ρολόγια και δεν έχουμε τι άλλο να κάνουμε στην "ανιαρή" ζωή μας?

Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
trelovet
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:29 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από trelovet »

Εντάξει βρε παιδιά , ο άνθρωπος θέλει να κάνει την πλάκα του και να νικήσει την όποια βαρεμάρα ενός συνταξιούχου , εμείς γιατί ''τσιμπάμε'' και του απαντάμε ??? :?
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πληρώναν για να την κάνουμε !!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ - Φλώρινα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από omegasnik »

trelovet έγραψε:Εντάξει βρε παιδιά , ο άνθρωπος θέλει να κάνει την πλάκα του και να νικήσει την όποια βαρεμάρα ενός συνταξιούχου , εμείς γιατί ''τσιμπάμε'' και του απαντάμε ??? :?
Μα αγαπητέ φίλε Γιώργο κι εμείς πλάκα κάνουμε! :lol:

Φιλικά
Νίκος
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VIWOW »

Πλάκα-πλάκα, ανάβουν τα αίματα...

Λοιπόν για τον φίλο Θεόδωρο.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω "ξεσκονίσει" το τόπικ, γιατί σε ορισμένα σημεία γίνεται κουραστικό, αλλά την κεντρική ιδέα (αφού περί εκπαίδευσης ο "λόγος") την κατάλαβα.

Εγώ νομίζω ότι αυτό το τόπικ έχει ένα μεγάλο ενδιαφέρον για κοινωνιολογική μελέτη. Βλέπει κανείς πως ένας πρώην εκπαιδευτικός που δεν γνωρίζει από ρολόγια, αποδεικνύεται να λέει αρκετά σωστά πράγματα για το ρολόι, αλλά με τρόπο που δεν ταιριάζει σε έναν (ακόμη περισσότερο πρώην) εκπαιδευτικό!

Εγώ τους εκπαιδευτικούς τους φαντάζομαι (και λέω φαντάζομαι, γιατί δεν ήταν όλοι που γνώρισα έτσι) διαφορετικούς. Κάτι σαν τον Megalo. Γλυκομίλητους, ευγενικούς, υπομονετικούς, με τρόπους και με "τρόπο". Να ξέρουν πως θα σου πουν κάτι. Όχι να "καίνε" μόνοι τους την συζήτηση που θέλουν να κάνουν και να σε κάνουν εχθρό. Σε αυτή την περίπτωση είναι που τους κολλάνε πίσω από την πλάτη ένα χαρτί, όπως στην ταινία.

Να διευκρινίσω ότι το σχόλιο δεν αφορά την προσωπικότητα του (εν δυνάμει, αλλά με λίγες πιθανότητες αν δεν το "μαζέψει") φίλου Θεόδωρου. Αλλά την συμπεριφορά του. Τον τρόπο που ο ίδιος επέλεξε για να μας συστηθεί και για να αποκτήσει μια συμμετοχή σε ένα φόρουμ, που όπως ξέρουμε οι υπόλοιποι, φτιάχτηκε από τον Κώστα ακριβώς για να εξυπηρετήσει τον διάλογο (εν τη απουσία του ...Διάολου, αλλά και του "Αι στο Διάολο").

Λοιπόν επί της ουσίας της ωρολογοποιίας. Δεν έχει σε όλα άδικο ο Θεόδωρος. Απλά δεν είναι και λογικό να μιλάς τόσο απαξιωτικά για τα μηχανικά ρολόγια σε ένα φόρουμ ωρολογοποιίας. Αλήθεια Θεόδωρε, θα πηγαίνατε και στο στέκι των Hell's Angels να τους πείτε ότι βρίσκεται το ντύσιμό τους κακόγουστο και την συμπεριφορά τους ιδιάζουσα;

Για να γράφω, σημαίνει πως το περιοδικό έκλεισε και τυπώθηκε. Κατά την διάρκεια της προετοιμασίας του είχα την ευκαιρία να γνωρίσω μια πολύ σημαντική κυρία. Την λένε Cécile Aguillaume και έχει Διδακτορικό στην ωρολογοποιία με θέμα την εξέλιξη του quartz μηχανισμού και την επίπτωση που είχε στην Ελβετική ωρολογοποιία. Μου έγραψε ένα υπέροχο άρθρο και βέβαια συζήτησα πολλές ώρες μαζί της. Λοιπόν η ωρολογοποιία χωρίζεται σε δύο περιόδους: αυτή πριν το quartz και αυτή μετά. Κανείς πλέον από τις εταιρείες δεν μιλάει για ακρίβεια στο μηχανικό ρολόι, εκτός από κάτι "γλόμπους" μοδερέιτορ σε άλλα φόρουμ. Πριν ήταν διαφορετικά. Αν δείτε τις διαφημίσεις παλιά έλεγαν "Πρώτο βραβείο από το αστεροσκοπείο του Neuchâtel" "5 μεγάλες διακρίσεις" κλπ Τώρα λένε "Δεν κατέχεις ένα ρολόι. Το φυλάς μέχρι να το δώσεις στα παιδιά σου", "Από τι είσαι φτιαγμένος;" ή "Ποιός κρύβεται πίσω από ένα ...." ή "Ο πιο ωραίος τρόπος για να φορέσεις ένα Ντα Βίντσι" Είδατε πουθενά κάτι για ακρίβεια; Και ορθώς. Που πα ρε Καραμήτρο να μιλήσεις για ακρίβεια όταν υπάρχει ρολόι που "χάνει' ένα δευτερόλεπτο σε 15.000.000 χρόνια;

Έχετε δίκιο Θεόδωρε. Το Tourbillon το παίρνουμε για φιγούρα. Από ματαιοδοξία. Επειδή μας περισσεύουν τα λεφτά. Επειδή είναι σπάνιο και ωραίο. Επειδή εσύ θα αγοράσεις το κινέζικο. Επειδή αγαπάμε τα ρολόγια. Όπως και αυτός που αγοράζει έναν Φασιανό (τον ζωγράφο, όχι το πουλί) τον αγοράζει για τα παραπάνω (όπου ρολόι, βάλε ζωγραφική). Μην τον πιάσετε τώρα εσείς και του πείτε οτι η ΧΡΩΜΕΞ έχει ένα κοκκινάκι καλύτερο, γιατί δεν μπορώ να σας εγγυηθώ πως θα αντιδράσει...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. (Για να μην χάνουμε και τις συνήθειές μας). Αλήθεια, περιμένατε από τους Έλληνες να μεγαλώνουν τα παιδιά τους καλύτερα όταν μετά από 35 χρόνια στην εκπαίδευση, δεν είστε πράος, φιλικός, στωικός, αλλά έχετε σπασμένα νεύρα (εναντίον των ρολογιών και των κατόχων τους, αλλά και των γονιών -των μαθητών σας προφανώς, γιατί εμάς ως γονείς δεν μας ξέρετε) και λέτε την γνώμη σας χωρίς να έχετε επιχειρήματα, με έντονα απαξιωτικό τρόπο, γεγονός που δηλώνει αρκετή επιθετικότητα, άνευ λόγου; Με αυτό το "ζωντανό παράδειγμα" μάθατε τους μαθητές σας πως να μεγαλώνουν παιδιά;
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42938
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39906 times
Been thanked: 8663 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Megalos »

χαιρομαι για το χειμαρωδες ποσταρισμα του φιλου Κου Στηκα :mrgreen:
και χαιρομαι επισης που ολοκληρωθηκε το περιοδικο WOW και θα το απολαυσουμε συντομα στα περιπτερα..
ασχετα απο τις παρατηρησεις αναφορικα με το μελος Theodore θα ηθελα να σταθουμε στα των quartz και των επιπτωσεων τους στην ωρολογοποιία αλλα και στην ιστορια και εξελιξη της
και θα ελεγα να ποσταρουνε τα μελη τις αποψεις τους :)
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση