Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Απάντηση
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Girard Perregaux

Δημοσίευση από Theodore »

Αφου σας χαιρετησω,ας γραψω κατι,για να αναψω τα αιματα.
Καλη εταιρια η GP,αλλα εμενα,δε μου αρεσει η σχεδιαστικη προταση που εχει,τα τελευταια τουλαχιστον χρονια,και που δεν ειναι μονο δικη της,αλλα και ολων των Ελβετικων εταιριων.
Φτιαχνουν ρολογια,που συνηθως,δεν ειναι ρολογια,δηλαδη συσκευες που λενε την ωρα,αλλα κατι αλλο,και εμενα αυτο,με αφηνει παγερα αδιαφορο.
Η Vacheron συνηθως εφταιχνε πιο συντηρητικα ρολογια,που ηταν πιο πολυ στο γουστο μου,αν και αυτη τα τελέυταια χρονια,εχει μπει στο ιδιο τριπακι.
Καποτε ηθελα να παρω ενα Ζενιθ,γιατι εχω ηδη ενα,αλλα δεν εβρισκα καποιο που να μ αρεσει,γιατι ηταν κι αυτα ακαταλαβιστικα.
Ομως εχω και μια αλλη αντιρηση.
Απο τη στιγμη που τα ρολογια,ειναι ρολογια,για μενα το καλυτερο,ειναι το ακριβεστερο,και αυτο,δεν ειναι το μηχανικο.Αυτο,καλως η κακως,πεθανε.
Ειναι το Quartz,ειτε το απλο,ειτε το σουπερ Quartz,ειτε σε συνδυασμο με το ραδιοελεγχομενο συστημα μεσω του Ατομικου ρολογιου.
Τον τελευταιο καιρο,με την αφορμη του ψαξιματος για μια τροποποιηση δεικτων σε ενα Timberland που εχω,γιατι ηταν ιδιου χρωματος με το καντραν και δεν μπορουσα να το διαβασω,μπηκα σε ενα τριπακι,για να παρω παλι ρολοι,και μπηκα βαθεια,γιατι μου γυαλισε ενα απο αυτα.http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/ ,
και μαλιστα το 1025.
Οι τιμες,ειναι σε Γιεν,και μπορειτε να κανετε τη μετατροπη εδω. http://www.xe.com/ucc/
Τα ρολογια αυτα,απο τιτανιο,που οι Ελβετοι,ουτε στον υπνο τους δεν μπορουν να το επεξεργαστουν,(εχω διαβασει σχετικα κομματια γι αυτο), και με τιμες πολυ χαμηλες γι αυτα που προσφερουν,ειναι τα πιο ακριβη ρολογια του κοσμου,με ΕΤΗΣΙΑ αποκλιση +-5sec!!!Και με εγγυηση δεκα (10) ετων!!
Και ειναι ρολογια.Δηλαδη δειχνουν απλως την ωρα,χωρις φρου φρου κι αρωματα.
Μονο που δεν πουλιουνται πουθενα αλλου,εκτος απο την Ιαπωνια.
Πιστευω να μπορεσω να αγορασω ενα συντομα.
ΥΓ.Και για τα τουρμπιγιον ξερω,που το πρωτο,το φορεσε ο Ναπολεων,το 1806,αλλα μπροστα στα Citizen,χανονται.
Για φανταστειτε.Το ενα 5 sec το πολυ το χρονο,(που συνηθως,ειναι 2 μονο),και το αλλο,ενα λεπτο το μηνα,δηλαδη το Citizen χανει σε 12 χρονια,οσα ενα τουρμπιγιον ΤΟ ΜΗΝΑ!!!
Πολλα δεν ειναι;
Και το ενα κανει μονο δυο χιλιαδες Ευρα,ενω το αλλο απο 80 και πανω.
Φιλικα,
Θοδωρος.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Girard Perregaux

Δημοσίευση από eisenberg »

Δυναμικη εισοδος συννονοματε,καλωσορισες στο φορουμ!
Σου ευχομαι ν αγορασεις το citizen που γουσταρεις για τους λογους που εσυ θεωρεις συμαντικοτερους.Εμεις θα σου ζητησουμε μονο φωτο & μια συντομη παρουσιαση για να χαρουμε μαζι σου. ;)
Οπως εχουμε πει καθε ρολοι εχει τη χρηση του και το κοινο του,η αγαπη στο ρολοι(καθε ειδους) ειναι ο κοινος παρονομαστης εδω μεσα.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Girard Perregaux

Δημοσίευση από Theodore »

eisenberg έγραψε:Δυναμικη εισοδος συννονοματε,καλωσορισες στο φορουμ!
Σου ευχομαι ν αγορασεις το citizen που γουσταρεις για τους λογους που εσυ θεωρεις συμαντικοτερους.Εμεις θα σου ζητησουμε μονο φωτο & μια συντομη παρουσιαση για να χαρουμε μαζι σου. ;)
Οπως εχουμε πει καθε ρολοι εχει τη χρηση του και το κοινο του,η αγαπη στο ρολοι(καθε ειδους) ειναι ο κοινος παρονομαστης εδω μεσα.
Εννοειται οτι θα πεσουν φωτο,αρκει να μου πεις πως.
(Να σου πω και τι μου εγραψε ενας Αμερικανος,moderator σε ενα forum, οταν τον ρωτησα για το 1025,που θελω να αγορασω."Θα γινεται ολο και πιο καινουριο,γιατι εχει μια ειδικη αντιχαρακτικη επιστρωση, πανω απο το Τιτανιο,που δεν το αφηνει να χαλασει").
Και βεβαια,σας καταλαβαινω για την αγαπη σας με τα ρολογια,αλλα θα προσπαθησω να κουβεντιασουμε το θεμα με τα μηχανικα, παλι.
Και για να εξηγουμαστε,δεν με ενοχλει το υψηλο κοστος,γιατι ξερω απ αυτο σε σχεση με τα στερεοφωνικα,για τα οποια εχω δωσει πολλαα λεφτα,σε σχεση με το εισοδημα μου.Τα εδινα ομως,επειδη παιζανε σαφως καλυτερα απο τα φτηνοτερα που ειχα πριν.
Εκεινο που αναρωτιεμαι,και σας το βαζω σαν ερωτημα,ειναι αν αξιζει να δωσουμε λεφτα για κατι,που δεν κανει τη δουλεια,που υποτιθεται οτι πρεπει να κανει,και για την οπια το αγορασαμε.
Φοβαμαι δηλαδη,και θελω να γραψετε κατι γι αυτο,μηπως,το τμημα μαρκετιν των Ελβετων,καταφερε να ξαναβουτηξει τον κοσμο,που ειχε δραπετευσει προς Ιαπωνια μερια,απο τη 10ετια του 60,και μετα,πειθοντας τον,να ξανααγαπησει τα μηχανικα τους ρολογια.
Και κατι τελευταιο.
Εχετε δει τα Grand Seiko;Θα παθετε πλακα.
Κι αυτα ομως,μονο στην Ιαπωνια πουλιουνται.
Ενταξει.Αυτα ειναι μηχανικα.Αλλα ειναι εργα τεχνης.Τιτανιο και ξερο ψωμι.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Megalos »

προβληματισμοι σχετικοι με το θεμα επιλογης ρολογιου μεταξυ μηχανικου και quartz :?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
trelovet
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:29 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Quartz η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από trelovet »

Αν και το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και σε μεγάλο βάθος ας το δούμε ξανά. Εγώ θεωρώ ότι για κάποιον που αγαπά το καλό ρολόι , το μηχανικό είναι μονόδρομος. Για κάποιον όμως που θέλει να φορά κάτι που να του δείχνει την ώρα , να είναι ενδεχομένως , ελαφρύ, μοδάτο, με όμορφα χρώματα και μοντέρνα υλικά, φτηνό ώστε να μπορεί να το αλλάζει συχνά , το quartz είναι η καλύτερη λύση !! :roll:
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πληρώναν για να την κάνουμε !!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ - Φλώρινα
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από marios_ch »

Αυτά είναι ¨κολλήματα¨ πχ μπορεί κάποιος να κάνει συλλογή από quartz ρολόγια και να μην ενδιαφέρεται για μηχανικά, κάποιος άλλος μπορεί να συνδυάζει και τα δύο. Αλλά πιστέυω και εγώ ότι αυτός που αγαπά το αντικέιμενο και ασχολείται σε βάθος το μηχανικό ρολόι είναι μονόδρομος. Σε αυτή την περίπτωση παίζει ρόλο και η προσπάθεια του ανθρώπινου χεριού να αγγίξει την τελειότητα και αυτό σε εξιτάρει ακόμα περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
azaas
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:12 pm
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από azaas »

Την άποψή μου την έχω ξαναγράψει, αλλά πάμε μια ακόμη φορά....

Δεν μπορώ να μην λατρεύω αυτό το μηχανολογικό θαύμα της μικρομηχανικής!!! Όχι γιατί καταφέρνει να μετρά με απόλυτη ακρίβεια το πέρασμα του μετρούμενου Νευτωνικού χρόνου, αλλά γιατί συμβολίζει την αξιοθαύμαστη προσπάθεια του ανθρώπου να τον κατακτήσει! Όταν αγοράζεις ένα μηχανικό ρολόι στον καρπό σου κουβαλάς ένα ζωντανό κομμάτι της ιστορίας, που με αγάπη και φροντίδα μπορεί να μείνει ζωντανό για πάντα!! Προσωπικά αυτό το συναίσθημα δεν το ένιωσα ποτέ αγοράζοντας μια Energizer... Αντί λοιπόν να κάνω μια " ηλεκτρική/ηλεκτρονική παράκαμψη " για να ¨ κόψω το νήμα της απόλυτης ακρίβειας ¨, επιλέγω να πάρω τον μακρύ και κακοτράχαλο αλλά συνάμα ενθουσιώδη και περιπετειώδη δρόμο του Piguet, του Breguet καθώς και πολλών άλλων. Άλλωστε ο " τερματισμός " για μένα δεν είναι ο αυτοσκοπός... το ταξίδι και η περιπέτειες έχουν σημασία και δίνουν την ουσία!!!

Το αντίπαλο δέος του quartz προσωπικά με αφήνει εντελώς αδιάφορο.... έχω και το κινητό μου και έχει και μεγαλύτερη ακρίβεια.

Πάω τώρα να ακούσω το Longines μου.... και να ονειρευτώ βυθούς, κοράλια, καταδύσεις και δελφίνια.

Φιλικά Κωνσταντίνος
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 65 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VCFUN »

Megalos έγραψε:προβληματισμοι σχετικοι με το θεμα επιλογης ρολογιου μεταξυ μηχανικου και quartz :?
" Και για τα τουρμπιγιον ξερω,που το πρωτο,το φορεσε ο Ναπολεων,το 1806,αλλα μπροστα στα Citizen,χανονται."
Megale αυτή η φράση του τα λέει όλα. Τον τύπο τον συνάντησα και στο Mywatch και την βρίσκει να μας τα σπάει καθότι συνταξιούχος αντί να πάει στο καφενείο γράφει διάφορες μ...ς για να μας κουρδίσει. Τα tourbillon μπροστά στα citizen χάνονται. Μην του απαντάτε γιατί την βρίσκει με την τρέλλα μας και νομίζει ότι μας δουλεύει
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Megalos »

VCFUN θα συμφωνησω μαζι σου ...
πλην ομως ας δωσουμε μια ευκαιρια στον φιλο να μαθει τι χανει με τις αντιληψεις που εχει ? τι λες
για ποσταρε καπου για τα tourbillon να καταλαβει τι διαφορα με το citizen :lol:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Γεια σου συνονόματε Θεόδωρε!

Με το καλό σου εύχομαι να πάρεις το citizen, και να σου κάνουν δώρο 10 μπαταρίες για να σου κρατήσει μια ζωή... :D
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση