ORIENT

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από DragonAce »

Megalos έγραψε:
Marine master έγραψε:Ναι ανήκει στον όμιλο της EPSON / SEIKO αν και είναι μια σταγόνα στον ωκεανό μπροστά τους.
Πάνε για διάλυση της Orient από όσο φαίνεται.
κριμα γιατι ειναι μια αρκετα παλαια εταιρεια αν δεν απατωμαι ... διορθωστε με
από το 09' που εμπλέχτηκα με τα φόρουμ θυμάμαι κ λεγόντουσαν διάφορα για την όριεντ, όπως "πάρτε τώρα γιατί εξαγοράστηκε από τη σέικο κλπ"
νομίζω ότι απλά θα τη στήσουν έτσι που θα έχει συγκεκριμένο target group κ προδιαγραφές
These users thanked the author DragonAce for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 23, 2016 10:30 pm)
Rating: 7.69%
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από Marine master »

Στην οικονομία κλίμακας κανένας δεν μπορεί να πιάσει την Orient στην παραγωγή μηχανισμών.
Δεν θα ήταν παράξενο να εξαφανίσουν το όνομα από τα ράφια και η Orient να γίνει αυτό που είναι η Miyota ή η ΕΤΑ για άλλα γκρούπ.
Θα δούμε...
These users thanked the author Marine master for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 23, 2016 10:32 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ενδιαφέροντα όλα αυτά, για να δούμε, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ποτέ δε με ενθουσίασε η εταιρία, αλλά αρκετά μοντέλα της μου αρέσουν πολύ. Γενικά από ότι διαβάζω έχει πιστούς οπαδούς, αλλά μάλλον δεν είναι πολλοί, όμως έχει βγάλει και ρολογάρες και έχει και σημαντική ιστορία. Είναι πολύ μικρή εταιρία, οπότε δύσκολο πιστεύω να σταθεί απέναντι στους υπόλοιπους όπως είναι τώρα.

Το λόγο δεν κατάλαβα στην ανακοίνωση. Μηχανικά ρολόγια βγάζει, τι σχέση έχει με τα προϊόντα της Epson και λέει ότι θα συμμετέχει σε αυτά ή κάτι τέτοιο ? Η δικαιολογία είναι λίγο για να αναφέρουν κάτι κατά τη γνώμη μου, αλλά έχει ενδιαφέρον πως κινούνται αυτές οι εταιρίες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από DragonAce »

Προσωπικα εχω κολημα με την εταιρια..οποτε ανοιγω ενα φορουμ κ παω στα μη αναγνωσμενα ξεκιναω απο οριεντ αν υπαρχει..ελπιζω να παρει καλο δρομο κ να μην γινει φοσσιλ
γιατι αυτες μικρες πινελιες γιαπωνεζιας που εχει της προσκομίζουν εναν ιδιαιτερο χαρακτηρα
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από pugman »

Έχω 4 ρολόγια της, 2 quartz k 2 αυτόματα. Πιστεύω πραγματικά οτι η εταιρία είναι ο ορισμός του vfm, ακόμα περισσότερο κ απο τη seiko.

Με την πρώτη ευκαιρία θα τα φωτογραφίσω κ θα τα βάλω εδώ.

Send using Tapatalk
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από Megalos »

pugman έγραψε:Έχω 4 ρολόγια της, 2 quartz k 2 αυτόματα. Πιστεύω πραγματικά οτι η εταιρία είναι ο ορισμός του vfm, ακόμα περισσότερο κ απο τη seiko.

Με την πρώτη ευκαιρία θα τα φωτογραφίσω κ θα τα βάλω εδώ.

Send using Tapatalk
Αντωνη αναμενουμε λοιπον τις φωτο σου $0$$
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από pugman »

Πάμε λοιπόν να σας δείξω τα orient που έχω στην κατοχή μου ξεκινώντας με χρονολογική σειρά.

1. Orient Quartz τετράγωνο 26χ34 incunding crown and lugs, επίχρυση; κάσα με μαύρο dial κ αντίστοιχα επίχρυσους; δείκτες κ σημεία. Εποχή δεν ξέρω αλλά υπολογίζω περίπου τέλη '80, μου το είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου. Εκείνη την εποχή δούλευε στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά κ νομίζω ότι τότε ερχόντουσαν πολλά ρολόγια από έξω κ έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι ήρθε κ σε εμένα.
Εικόναimage upload no ads
Εικόναupload png
Εικόναimage sharing


2. Orient Quartz two tone mat με επίχρυσα στοιχεία. Περίεργο χρώμα ματ γκρί, δε νομίζω οτι είναι τιτάνιο, 40mm μαζί με την κορώνα (βιδωτή), 150m water resistant, 60 click bezel, κρύσταλλο δεν ξέρω αλλά νομίζω ζαφείρι (έχει ένα σημάδι απο χτύπημα το οποίο δεν φεύγει με τους γνωστούς τρόπους όπως το mineral k μου δίνει την εντύπωση κρυστάλλου), δυνατή λουμίνοβα (τουλάχιστον στην αρχή). Το ρολόι αγοράστηκε όταν τελείωσα το στρατιωτικό μου περίπου το '92. Το καπάκι πίσω γράφει SS+GP [ stainless steel + ; ]
Εικόναimage hosting no register
Εικόναupload image online free
Εικόναfree picture hosting
Εικόναimages upload
Εικόναimage upload
Εικόναphoto sharing
Εικόναupload gif from url
Εικόναimage upload no compression


3. Orient Ray. Δε νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις, παρόλα αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν ως εξής. Diver watch στα 200m, 41.5mm δίχως τη βιδωτή κορώνα κ το χαρακτηριστικό "σπυρί" αλλαγής ημέρας, 120 click bezel, mineral crystal, 22mm lug width, κ καταπληκτικό μπλε χρώμα!
Το ρολόι αγοράστηκε από μέλος του wus από την Μπρατισλάβα, ολοκαίνουργιο με τα αυτοκόλλητα του στην φανταστική τιμή των 90euro. Ο τύπος είχε κ το μαύρο κ αποφάσισε να δώσει το μπλέ.
Εικόναupload photo
Εικόναfree photo hosting
Εικόναfree upload image
Εικόναcapture screen
Εικόναhow do you print screen
Εικόναimage hosting free no registration
Εικόναhow to use print screen
Εικόναimg host
Εικόναupload an image
Εικόναimage hosting over 5mb
Εικόναphoto share
Εικόναpicture upload

4. Orient FFD0F001W0 , το ονομαζόμενο κ ως vintage. Λευκό, αυτόματο, με μπρασελέ, στα 40mm, Sapphire Crystal, Open Back, 40-Hour Power Reserve Indicator στο 12, Lug Width 22mm. To ρολόι αγοράστηκε από Ελληνικό κατάστημα κ μάλιστα σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που έδιναν στο εξωτερικό. Αυτό που με κέρδισε ήταν το σχέδιο του dial σε συνδυασμό με τους μπλε δείκτες οι οποίοι ανάλογα με το φως παίρνουν κ διάφορες αποχρώσεις. Η αγορά του ήταν σχετικά βιαστική κ βασίστηκε σε αναφορές οτι σταματά η παραγωγή του (εγώ το βλέπω να πωλείται ακόμα, μετά απο 4 χρόνια περίπου απο την αγορά του).
Η φωτογράφιση του έχει αποδειχθεί πολύ δύσκολη... Του είχα φορέσει ένα λουράκι hirch για να δώσω ενα dress χαρακτήρα αλλά οι τρύπες στα lugs είναι χαμηλά αφήνοντας έκθετο μεγάλο τμήμα, οπότε επέστρεψα στον μπρασελέ του.
Εικόναupload photo
Εικόναimage hosting above 5 mb
Εικόναprint screen
Εικόναupload pictures free
Εικόναhow to use print screen
Εικόναimage upload no compression
Εικόναphoto hosting
Εικόναgif upload


Οι φωτογραφίες που ακολουθούν ΔΕΝ είναι δικές μου κ σκοπό έχουν να δείξουν κάποιες λεπτομέρειες του ρολογιού.
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting
Εικόναimg hosting

Ευχαριστώ,
Αντώνης
These users thanked the author pugman for the post:
Megalos (Τρί Σεπ 27, 2016 11:38 pm)
Rating: 7.69%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από _batman_ »

Πολύ όμορφα Αντώνη, να τα χαίρεσαι!! Ένα και ένα!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από Megalos »

εξαιρετικα ολα τους .. ενα και ενα
μπραβο Αντωνη , να τα χαιρεσαι παντα ...και ευχαριστουμε για την ομορφη παρουσιαση τους :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ORIENT

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ όμορφα και πολύ ωραία παρουσίαση. Ευχαριστώ πολύ!

Έχουν και συναισθηματική αξία κάποια και τα δύο πρώτα σίγουρα δεν τα έχω ξαναδεί ως μοντέλα.
Εικόνα
Απάντηση