CASIO & G-SHOCK

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
eddiedimitris
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 8:57 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 45 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από eddiedimitris »

markosgr28 έγραψε:Αν επικρατούσε μόνο η λογική, όλοι G και μόνο G έπρεπε να φοράμε. Δεν παθαίνει τίποτα, αθάνατο, αντέχει οποιαδήποτε καταπόνηση, δεν ασχολείσαι όταν το έχεις στο χέρι σου, καλή ακρίβεια, θάλασσα άφοβα, πέφτει από 10 μέτρα ύψος, δεν παθαίνει τίποτα, γρατζουνιές δε σε νοιάζει ή δεν πολυφαίνονται στα μαύρα, χρήσιμες λειτουργίες, διηνεκές ημερολόγιο και άλλα πολλά, μόνο καμιά μπαταρία, πότε πότε.

Και εμείς ξοδεύουμε ένα σωρό χρήματα για το συναίσθημα και ασχολούμαστε ώρες ατελείωτες πως ένα μηχανικό ρολόι θα γίνει λίγο πιο ακριβείας ή προσέχουμε μην τυχόν και χτυπηθεί και φύγει κανένα γρανάζι.... Αλλά και ένα quartz δεν μπορεί να αντέξει όσα αντέχει ένα G. Όχι ότι είναι κακό αυτό ή ότι κάτι με κλονίζει, απλά το αναφέρω, για να το συνειδητοποιήσω πρώτα εγώ.

Για αυτό, αν επικρατούσε μόνο η λογική, όλοι G και μόνο G έπρεπε να φοράμε. Να μην ήταν τόσο τεράστια σε διαστάσεις, έχουν ξεφύγει.... Το 5600 μια χαρά είναι σε μέγεθος, άρα μπορούν τις δυνατότητες να τις έχουν σε μικρότερο μέγεθος, γιατί χρειάζεται τα καινούργια να είναι πάνω από 50mm? Είπαμε μόδα και fashion item και ένδειξη ισχύος, αλλά τα ρολόγια στα κομοδίνα είναι πιο μικρά πλέον...
Συμφωνω απολυτα...

Βεβαια εγω ειμαι καινουργιος εδω και χωρις τις δυνατοτητες και τα ακριβα κομματια που εχουν οι περισσοτεροι εδω...

Βλεποντας το απ τα δικα μου ματια εχει ως εξης.

Ειμαι 35,μεχρι τωρα ειχα μικρος διαφορα casio ψηφιακα.Στη συνεχεια μεγαλωνοντας πηρα και αναλογικα seiko και citizen καποια απο αυτα ακριβα κομματια για το ειδος.(500€ εως 1400€).Κανενα απο ολα δεν επαθε ποτε τιποτα...Μετα την ασχολια μου με το φορουμ πηγα και πηρα το tudor το pelagos.Δε λεω πολυ καλο,ομορφο,απιστευτο lume κλπ.

Ομως για παραδειγμα την ανεξαρτησια που μου εβγαζε πχ το Citizen το Satellite wave το οποιο και τιτανιο ηταν και ο ομορφο αλλα συγχρονιζε και τα παντα αυτοματα μεσω δορυφορου δε μου το βγαζει το Tudor...Ουτε να ρυθμισεις ωρα,ουτε ημερομηνια,ουτε αν θα σταματησει,τιποτα.
Στην ουσια μεσω του Tudor απλα καλυτερη αισθηση απο πλευρας πρεστιζ εχω και οχι κατι παραπανω.

Ξερω δε θα αρεσει σε πολλους αυτο αλλα προσωπικα ετσι αισθανομαι.Δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω το Tudor υπο φυσιολογικες συνθηκες αλλα δυσκολο να παρω αλλο μηχανικο...

Υ.Γ.Χαζευοντας σε ιστοσελιδες με ρεπλικες βλεπεις εκπληκτικα κομματια με μηχανισμους ειτε Eta ειτε Seiko γυρω στο 500ρικο και καμμια φορα αναρωτιεμαι αν αξιζει το γνησιο...Παντα μιλαω για τις δικες μου οικονομικες δυνατοτητες για να μη παρεξηγουμαι.Αν ειχα κανα 7-10.000 το μηνα εσοδο εκει θα τα βλεπα αλλιως :gf:

Αυτη τη στιγμη εναλλασω στο χερι μου το Tudor και ενα Casio prg-240 και αν καποια στιγμη παρω αλλο σε καποιο Seiko θα παω ισως το Astron.Σε μηχανικο δε βρισκω λογο.
These users thanked the author eddiedimitris for the post:
Megalos (Δευ Αύγ 15, 2016 3:12 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

Δημητρη δεν ειναι καθολου ακαιρες οι ερωτησεις σου και οι αποριες σου , ας πουμε.
εκει ειναι που παιζει η τρελλα μας κατ'αρχας ...και βεβαια ολες οι συζητησεις που γινονται στα φορα :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε Δημήτρη, θα συμφωνήσω με τους προβληματισμούς σου, με μόνη ένσταση σε αυτό με τις ρεπλίκες, που είμαι αντίθετος, αν και καταλαβαίνω ότι το γράφεις με την έννοια του αν αξίζει παραπάνω το κανονικό.

Για τους λόγους που περιγράφεις έβαλα και εγώ αυτό το σχόλιο. Ότι η λογική λέει άλλα και η τρέλα μας, όπως έγραψε και ο φίλος Κώστας άλλα. Και καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς σε αυτά που έγραψες για το πως νιώθεις όταν φοράς το Citizen.

Το Πέλαγος που πήρες είναι καταπληκτικό ρολόι, με καταπληκτική μηχανή και έχεις κάτι με διαχρονική αξία, εκτός από το πρεστίζ, αφού το μηχανικό ρολόι με σωστή συντήρηση μπορεί να αντέξει στο χρόνο, ενώ το quartz είναι αναλώσιμο. Είναι η πιο δημοφιλής συζήτηση σε όλα τα φόρα ρολογιών.

Πέρα από αυτό όμως το σχόλιο μου αναφερόταν ειδικά στα G, που είναι και το θέμα του νήματος, όπου πάνε πολλά βήματα παραπέρα το θέμα των quartz, αφού δεν παθαίνουν τίποτα και πραγματικά δεν ασχολήσε, δε σε νοιάζει ακόμα και αν σου πέσει από αεροπλάνο και το πατήσει νταλίκα.

Προσωπικά τα G τα αγαπώ και τα εκτιμώ αφάνταστα για αυτούς τους λόγους, τα χαζεύω συχνά, κατά καιρούς έχουν περάσει από τη συλλογή μου μερικά, συνεχώς ψήνομαι να πάρω κάποιο και λόγω του χαμηλού τους κόστους, αλλά τελικά βλέπω ότι προσωπικά έχω επιλέξει να έχω ελάχιστα quartz και περισσότερα μηχανικά στη συλλογή μου, για λόγους που δεν έχει νόημα να αναφέρω σε αυτό το νήμα. Υπάρχουν βέβαια πάρα πολλοί που έχουν τεράστιες συλλογές από G, ως είδος μόδας και ξεχωριστού λίγο sci fi σχεδιασμού, ή άλλοι που λένε έχω μόνο Rolex και G, το πρώτο για το γραφείο, το δεύτερο για οτιδήποτε άλλο, από εργασίες στον κήπο έως οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς.
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 2):
eddiedimitris (Τρί Αύγ 16, 2016 10:21 pm) • Megalos (Τρί Αύγ 16, 2016 11:21 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2345
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από pugman »

Τέσσερα χρόνια τώρα η καθημερινή μου συντροφιά στη δουλειά. Ηλιακό κ radio controlled. Το σετάρισα όταν το πήρα κ τέλος, δεν ξανα ασχολήθηκα. Οι λόγοι αγοράς κ χρήσης του ακριβώς όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Αντοχη στις κρούσεις κ κάθε κακομεταχείρηση. Αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει σωνει κ καλά να το χτυπάμε, απλά το περιβάλλον δεν είναι ιδιαίτερα "φιλόξενο".

Η αλήθεια είναι οτι το βαρέθηκα λίγο κ λογικό είναι.

Παρασκευή απόγευμα όμως μπαίνει στο συρτάρι κ δίνει τη θέση του σε κάποιο άλλο έως τη Κυριακή το βράδυ που θα ξαναφορεθεί.

Εικόνα
Send using Tapatalk
These users thanked the author pugman for the post (total 2):
Megalos (Τετ Αύγ 17, 2016 11:02 pm) • eddiedimitris (Παρ Αύγ 19, 2016 11:39 pm)
Rating: 15.38%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Έτσι είναι! Και το συγκεκριμένο είναι πολύ όμορφο, με αισθητικά στοιχεία από giez που είναι το αγαπημένο μου, αλλά δυστυχώς ιδιαίτερα δυσεύρετο πλέον και αρκετά ακριβό, όχι ότι δεν τα αξίζει, αλλά σε αυτά τα χρηματα μάλλον θα κοίταζα κάτι άλλο (στο giez αναφέρομαι).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

να ρωτησω ο ασχετος τι ειναι το giez ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:να ρωτησω ο ασχετος τι ειναι το giez ??
Είναι μια σειρά G shock με μεταλλική κάσα που είχε βγάλει η Casio πριν μερικά χρόνια. Η σειρά είχε γίνει πολύ δημοφιλής, παρά το κάπως υψηλότερο κόστος και θεωρείται από τα πιο iconic g. Προσωπικά μου αρέσει αυτό από αυτά τα μοντέλα:
https://www.google.gr/search?q=casio+gi ... 8rtuucM%3A" onclick="window.open(this.href);return false;

Είναι G, είναι μεταλλικό, είναι solar, δεν είναι ψηφιακό, είναι μόνο αναλογικό το καντράν, είναι και wave ceptor, οπότε συγχρονίζει με το ατομικό ρολόι.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Πέμ Αύγ 18, 2016 11:19 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστω Μαρκο .. πολυ ομορφα τελικα ειναι αυτα τα κομματια ... θα μου αρεσε να εχω ενα :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

Megalos έγραψε:ευχαριστω Μαρκο .. πολυ ομορφα τελικα ειναι αυτα τα κομματια ... θα μου αρεσε να εχω ενα :smile:
έχεις της κορυφαίας σειράς MR-G :gf:
These users thanked the author dimRHO for the post:
Megalos (Παρ Αύγ 19, 2016 10:13 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:ευχαριστω Μαρκο .. πολυ ομορφα τελικα ειναι αυτα τα κομματια ... θα μου αρεσε να εχω ενα :smile:
Να είσαι καλά φίλε Κώστα. Ναι όντως είναι πολύ όμορφα!
Εικόνα
Απάντηση