Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
VVL
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 11:34 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VVL »

VCFUN έγραψε:
Megalos έγραψε:προβληματισμοι σχετικοι με το θεμα επιλογης ρολογιου μεταξυ μηχανικου και quartz :?
" Και για τα τουρμπιγιον ξερω,που το πρωτο,το φορεσε ο Ναπολεων,το 1806,αλλα μπροστα στα Citizen,χανονται."
Megale αυτή η φράση του τα λέει όλα. Τον τύπο τον συνάντησα και στο Mywatch και την βρίσκει να μας τα σπάει καθότι συνταξιούχος αντί να πάει στο καφενείο γράφει διάφορες μ...ς για να μας κουρδίσει. Τα tourbillon μπροστά στα citizen χάνονται. Μην του απαντάτε γιατί την βρίσκει με την τρέλλα μας και νομίζει ότι μας δουλεύει
Τα ίδια έγραφε και στο άλλο φόρουμ, και τώρα ξανά εδώ (δυστυχώς) ! -m5- Πάρε ένα citizen ή Q & Q και άσε εμάς να ονειρευόμαστε τα tourbillon !
Δεν βρίσκεις και ένα φόρουμ με 15χρονα, να κάνεις την πλάκα σου ?
Vasilis
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Koubilaihan έγραψε:Γεια σου συνονόματε Θεόδωρε!

Με το καλό σου εύχομαι να πάρεις το citizen, και να σου κάνουν δώρο 10 μπαταρίες για να σου κρατήσει μια ζωή... :D
+1 :lol: :lol:

Φιλικα,

Αντωνης
Άβαταρ μέλους
Stardrive
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 7:28 pm
Τοποθεσία: Lagrange point
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Stardrive »

Υπάρχει χώρος για όλα. Όταν ανακαλύπτεις το ρολόι όλα είναι πιθανά. Όσο εμβαθύνεις τόσο γίνεται μονόδρομος.
Τα quartz είναι και αυτά ρολόγια και αυτά δείχνουν την ώρα και αυτά είναι αδιάβροχα και .... και... και...

Τα μηχανικά είναι τα ρολόγια που φτιάχνομαι με άλλο υλικό... εκείνο της έμπνευσης...

Συνεπώς δεν μπορεί να γίνεται σύγκριση μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων.

Η μηχανική είναι ακόμη πολύ έντονη στα γονίδιά μας το ηλεκτρικό φορτίο τώρα σιγά σιγά αρχίζει να μπάινει...
Time is always present ticking or not
Η ευρυμάθεια δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από eisenberg »

Stardrive έγραψε:Τα μηχανικά είναι τα ρολόγια που φτιάχνομαι με άλλο υλικό... εκείνο της έμπνευσης...
+1000 :!:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 76 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VCFUN »

VVL έγραψε:
VCFUN έγραψε:
Megalos έγραψε:προβληματισμοι σχετικοι με το θεμα επιλογης ρολογιου μεταξυ μηχανικου και quartz :?
" Και για τα τουρμπιγιον ξερω,που το πρωτο,το φορεσε ο Ναπολεων,το 1806,αλλα μπροστα στα Citizen,χανονται."
Megale αυτή η φράση του τα λέει όλα. Τον τύπο τον συνάντησα και στο Mywatch και την βρίσκει να μας τα σπάει καθότι συνταξιούχος αντί να πάει στο καφενείο γράφει διάφορες μ...ς για να μας κουρδίσει. Τα tourbillon μπροστά στα citizen χάνονται. Μην του απαντάτε γιατί την βρίσκει με την τρέλλα μας και νομίζει ότι μας δουλεύει
Τα ίδια έγραφε και στο άλλο φόρουμ, και τώρα ξανά εδώ (δυστυχώς) ! -m5- Πάρε ένα citizen ή Q & Q και άσε εμάς να ονειρευόμαστε τα tourbillon !
Δεν βρίσκεις και ένα φόρουμ με 15χρονα, να κάνεις την πλάκα σου ?
Σου δίνω το δικό μου
Εικόνα

να μου δώσεις ένα citizen που χανει λιγότερο αλλά μην το δεχτείς γιατί θα πιαστείς κορόιδο !!! Είσαι πολύ αστείος ρε φίλε
Theodore
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 7:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Theodore »

Εγω νομιζα οτι ειμαι ο πιο μεγαλός εδω μεσα,αλλα φαινεται οτι αλλοι ειναι οι παπουδες.
Γιατι ξερετε οτι γερος,δεν ειναι αυτος που κοντευει τα 70,σαν κι εμενα,αλλα αυτος που ειναι κολλημενος με κατι και δεν ξεκολλαει με τιποτα.
Τσιμπησατε στο μαρκετιν των Ελβετων,που αναστησαν τη βιομηχανια τους,μεσα απο την πολυ εξυπνη προσπαθεια τους,να αρπαξουν μια μεριδα κοσμου,που νομιζει οτι οι μηχανισμοι των ρολογιων,ειναι κατι παραπανω απ αυτο που ειναι.Μηχανισμοι δηλαδη,και τιποτ αλλο,για να λενε την ωρα.
Αν λοιπον αρεσει σε μερικους να τα εχουν για φετιχ,με γεια τους και χαρα τους,αλλα μεχρις εκει.
Και ξερετε,η Φερραρι,δεν ειναι Φερραρι,γιατι εχει μια παλαιολιθικη μηχανη,την οποια λατρευουμε γιατι τη λενε Φερραρι, αλλα γιατι εχει την τοπ κατασκευη,που παει στις απειρες χιλιαδες στροφων,ετσι για πλακα.Και που επιταχυνει και στριβει με απειρα χιλιομετρα στο κοντερ.
Και κανει αυτο ακριβως,για το οποιο την αγοραζουμε.Να τρεχει δηλαδη γρηγορα και να στριβει επισης.
Και οποιος καταλαβε,καταλαβε.
Τωρα ο αλλος παραξηγηθηκε γιατι υποβαθμισα τα τουρμπιγιον.
Μα τα τουρμπιγιον φιλε μου,τα ξερω εγω,εδω και 10ετιες.Τα εχω πιασει στα χερια μου,και τα εχω περιεργαστει,γιατι μου εκανε εντυπωση η ασυληπτη σε μενα τιμη τους,η ευφυης συλληψη του μηχανικου που τα σκεφτηκε,αλλα οχι η ακριβεια τους.Που ειναι πολυ χειροτερη,απο ενα φτηνοτατο ρολογακι.
Ειναι ενα απολιθωμα του παρελθοντος,που ειτε σου αρεσει,ειτε οχι,περασε και παει.Δεν θα κλαψουμε κιολας.
Οι ενισχυτες με λυχνιες,που ακομα φτιαχνονται,δεν ειναι το ιδιο.
Γιατι αν και παλαιοι πολεμισται,ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να παιζουν πολυ καλα,και καλυτερα απο πολλους τρανζιστορατους.
Καταλαβες τη διαφορα στη σκεψη μου;
ΥΓ.Και ετσι ενημερωτικα,για κεινους,που απαντησαν καλοπιστα σ εμενα.
Αγορασα ενα φτηνο ρολογακι,απο τη Γερμανια,πολυ φτηνοτερα απο ο,τι το δινανε εδω,να κανω τη δουλεια μου,γιατι ξερεις,παω και το χειμωνα στη θαλασσα,εδω και πολλα χρονια και το χρειαζομαι.
Αυτο.
http://cgi.ebay.de/CITIZEN-PROMASTER-DI ... 1|294%3A50
Και καληνυχτα
στους καλοπιστους και ευγενεις.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από Megalos »

θα παρακαλεσω το μελος Theodore να σεβαστει το οτι τα περισσοτερα μελη ειναι λατρεις της ''μηχανικης ωρολογοποιίας'' που
αποτελει και το αντικειμενο συζητησης του φορουμ αυτου..
βεβαιως και δεν καταδικαζουμε τους κατοχους ηλεκτρονικων ρολογιων αλλα οχι και να μας κατακρινουν για την αγαπη μας ετσι αγαπητε
δεν θελω να αρχισω να σβηνω ποστ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω η οτι δεν θα το κανω ..
οποτε φιλε Theodore αν θες να συνεχισεις να ποσταρεις στο φορουμ αυτο πρωτον να σεβαστεις τα αλλα μελη
και δευτερον αν θες να μαθεις απο εμας την αγαπη για το μηχανικο ρολοι εχει καλως αλλοιως ευχαριστουμε για την προσελευση αλλα ..
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 76 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VCFUN »

Theodore έγραψε:Εγω νομιζα οτι ειμαι ο πιο μεγαλός εδω μεσα,αλλα φαινεται οτι αλλοι ειναι οι παπουδες.
Γιατι ξερετε οτι γερος,δεν ειναι αυτος που κοντευει τα 70,σαν κι εμενα,αλλα αυτος που ειναι κολλημενος με κατι και δεν ξεκολλαει με τιποτα.
Τσιμπησατε στο μαρκετιν των Ελβετων,που αναστησαν τη βιομηχανια τους,μεσα απο την πολυ εξυπνη προσπαθεια τους,να αρπαξουν μια μεριδα κοσμου,που νομιζει οτι οι μηχανισμοι των ρολογιων,ειναι κατι παραπανω απ αυτο που ειναι.Μηχανισμοι δηλαδη,και τιποτ αλλο,για να λενε την ωρα.
Αν λοιπον αρεσει σε μερικους να τα εχουν για φετιχ,με γεια τους και χαρα τους,αλλα μεχρις εκει.
Και ξερετε,η Φερραρι,δεν ειναι Φερραρι,γιατι εχει μια παλαιολιθικη μηχανη,την οποια λατρευουμε γιατι τη λενε Φερραρι, αλλα γιατι εχει την τοπ κατασκευη,που παει στις απειρες χιλιαδες στροφων,ετσι για πλακα.Και που επιταχυνει και στριβει με απειρα χιλιομετρα στο κοντερ.
Και κανει αυτο ακριβως,για το οποιο την αγοραζουμε.Να τρεχει δηλαδη γρηγορα και να στριβει επισης.
Και οποιος καταλαβε,καταλαβε.
Τωρα ο αλλος παραξηγηθηκε γιατι υποβαθμισα τα τουρμπιγιον.
Μα τα τουρμπιγιον φιλε μου,τα ξερω εγω,εδω και 10ετιες.Τα εχω πιασει στα χερια μου,και τα εχω περιεργαστει,γιατι μου εκανε εντυπωση η ασυληπτη σε μενα τιμη τους,η ευφυης συλληψη του μηχανικου που τα σκεφτηκε,αλλα οχι η ακριβεια τους.Που ειναι πολυ χειροτερη,απο ενα φτηνοτατο ρολογακι.
Ειναι ενα απολιθωμα του παρελθοντος,που ειτε σου αρεσει,ειτε οχι,περασε και παει.Δεν θα κλαψουμε κιολας.
Οι ενισχυτες με λυχνιες,που ακομα φτιαχνονται,δεν ειναι το ιδιο.
Γιατι αν και παλαιοι πολεμισται,ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να παιζουν πολυ καλα,και καλυτερα απο πολλους τρανζιστορατους.
Καταλαβες τη διαφορα στη σκεψη μου;
ΥΓ.Και ετσι ενημερωτικα,για κεινους,που απαντησαν καλοπιστα σ εμενα.
Αγορασα ενα φτηνο ρολογακι,απο τη Γερμανια,πολυ φτηνοτερα απο ο,τι το δινανε εδω,να κανω τη δουλεια μου,γιατι ξερεις,παω και το χειμωνα στη θαλασσα,εδω και πολλα χρονια και το χρειαζομαι.
Αυτο.
http://cgi.ebay.de/CITIZEN-PROMASTER-DI ... 1|294%3A50
Και καληνυχτα
στους καλοπιστους και ευγενεις.
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΕΣΥ ΤΟΥΡΜΠΙΓΙΟΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΨΕΥΤΗ !!!
Άβαταρ μέλους
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 76 times

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από VCFUN »

Και το ενα κανει μονο δυο χιλιαδες Ευρα,ενω το αλλο απο 80 και πανω

Ουτε πόσο έχουν δεν ξέρεις Νομίζεις ότι τα τουρμπιγιόν έχουν κάπου στις 2000 Πήγες σε μαγαζί που έχει τουρμπιγιόν ρολόγια ( που κάνουν από 30.000 και πάνω και όχι 2 που νομίζεις και τους είπες βγάλτε τα τουρμπιγιόν που έχετε να τα προβάρω, έβγαλες το citizen από το χέρι σου και στα δώσανε να τα προβάρεις, αλλά τελικά δεν σου άρεσαν και έφυγες Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Άβαταρ μέλους
trelovet
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:29 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ηλεκτρονικο η Μηχανικο ρολοι ?

Δημοσίευση από trelovet »

Εγώ πάντως φόρεσα για 15 δευτερόλεπτα το τουρμπιγιόν της Perellet και ''αρρώστησα''. Όταν άκουσα όμως ότι κάνει 70 χιλιάρικα, συνήλθα απότομα :D . Απίστευτο ρολόι !!!!
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πληρώναν για να την κάνουμε !!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ - Φλώρινα
Απάντηση