Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Αλεξανδρος Σιαχος έγραψε:Εγώ προτείνω να ηρεμήσουμε και να ασχοληθούμε με το αντικείμενο που αγαπάμε και φυσικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά το ρολόι
Ωραία παραίνεση, Αλέξανδρε. Στα ποστ σαν το επόμενο από το δικό σου τι προτείνεις να κάνουμε;

Αυτή η, συχνά, στείρα και αναίτια επιθετικότητα εναντίον των εταιρειών που διασώζουν το χώρο που εννοείται ότι αγαπάμε, δεν θα έπρεπε να έχει ένα όριο;

Δεν νομίζω ότι σε ένα φόρουμ φίλων της μοτοσυκλέτας βρίζουν και αμφισβητούν όλοι την Honda, την Yamaha, την Harley, σε ένα φόρουμ φίλων της μόδας βρίζουν την Κοκό Σανέλ και τον Ντιόρ κ.o.κ.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Marine master »

CS-VIW έγραψε:Να υπενθυμίσω ότι απομιμήσεις, μαιμούδες, ρέπλικες, όπως θες πες το, είναι προιόντα κλοπής.
Marine master έγραψε:Δεν ειμαι ουτε εργαζομενος σε καποια εταιρια,ουτε αφεντικο.

CS-VIW: Οπότε εμένα που δεν είμαι υπάλληλος τραπέζης, ούτε τραπεζίτης, δεν πρέπει να με ενοχλούν οι ένοπλες ληστείες Τραπεζών;
Marine master έγραψε:Και στην τελικη εαν η καθε ιμπλο θελει να κυριαρχησει και στο σεγκμεντ των 300 ευρω ας κατεβει να δουμε ποσα αχλαδια εχει ο σακος.

Προσωπικα δεν αγορασα ποτε γιατι δεν θα αγοραζα ποτε ουτε τα πρωτοτυπα. Δεν ειμαι φαν ουτε της ρολεξ, ουτε της ιμπλο.
Πιστευω ομως πως οσο περισσοτερο πουλαει μια απομιμηση, τοσο περισσοτερη αξια παιρνει το αυθεντικο.

CS-VIW: H Hublot και η κάθε εταιρεία του χώρου, δεν αισθάνονται ότι απειλούνται οι πωλήσεις τους από τις μαιμούδες γιατί ξέρουν ότι αυτός που αγοράζει μαιμού δεν θα αγοράσει ποτέ δικό τους ρολόι. Και προφανώς δεν είναι κριτήριο για τους ίδιους, ούτε τους πελάτες τους το ποιές μαιμούδες πουλάνε περισσότερο. Τώρα, γιατί θεωρείς σημαντικό κάποιος που τα κατάφερε στα 20.000, στα 100.000 και στα 2.000.000 να τα καταφέρει και στα 300 για να σου κάνει το χατήρι, μόνο εσύ γο ξέρεις...

Το Tour d'Argent, ένα από τα καλύτερα εστιταόρια στον κόσμο, για να αποδείξει ότι αξίζει θα πρέπει να το γυρίσει σε πίτα-γύρο;
Marine master έγραψε:Αρα λοιπον θεωρω πως οι εταιριες καπου κανουν τα στραβα ματια, αν δεν ψωνιζουν και απο τα ιδια μαγαζια με τους φασονατζιδες...σιγα να μην πιστεψω πως σε ολα τα ελβετικα η γερμανικα ρολογια, ολα τα εξαρτηματα κατασκευαζονται στην Ευρωπη.
Το - συμπερασματικόν - "άρα" αμέσως πριν από το "θεωρώ πως" (εντελώς αυθαίρετα και χωρίς καμία γνώση του χώρου).

Ας υποψιαστούμε ομαδικά ότι και η Ferrari παίρνει ανταλλακτικά από την Daihatsu.

Γιατί όχι; Σε κάνει να αισθάνεσαι πιο καλά, ιδίως όταν έχεις Daihatsu.

Τι λες Μεγάλε; Τα Πατέκ σου, τα φτιάχνει ο μαιμουδιάρης στην Κίνα και τα πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά;

Κωστής
Αυτό που θέλω να σου πω και δεν το καταλαβαίνεις φίλε μου είναι αυτό που λένε κάποιοι γέροντες: Όποιος παλεύει με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.
Αυτός που πουλάει κάτι που αξίζει 100 σε τιμή 1000 και που ποντάρει σε γκαλά, ράλι, ταινίες, σαμπάνιες, αμπάσαντορς και γενικά σε ότι κιτς και ξένο με το χώρο για να ανεβάσει το κέρδος του (δεν αναφέρομαι σε θέματα design γιατί εκεί οφείλω να δεχτώ πως υπάρχει το υποκειμενικό γούστο της θείτσας milf με το λευκό σκυλάκι) είναι καταδικασμένος να έχει κοινό που θα ενδιαφερθεί για το κομμάτι του ''+900'' και όχι για την αξία του ''100''. Prestige βλέπεις. Το κοινό αυτό θα έχει μέσα και αυτούς που μπορούν να δώσουν το +900 αλλά και αυτούς που θέλουν να μοιάσουν σε αυτούς που έχουν το πακέτο των +900 προς διάθεση. Για το λόγο αυτό είπα πως όσο πιο πολλά φόλεξ πωλούνται, τόσο περισσότερο η ρόλεξ μαζεύει παράσημα. Έτσι είναι κόσμος, κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις...Προφανώς και δεν χάνει η κάθε ρόλεξ κέρδη από τα ρολόγια που πωλούνται προς 30 ευρώ το κομμάτι.

Για τις τράπεζες, όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά ίσως και λόγω λόξας, je m'en fous, ας τις κάψουν, δεν το βρήκα επιτυχημένο το παράδειγμα, με συγχωρείς.

Θα μείνω όμως στο θέμα του restaurant. Προφανώς όταν μπορείς να κερδίσεις πολλά $$ δεν θα πας να πουλήσεις σε καντίνα. Στο θέμα μας όμως υπάρχει το ζήτημα του παραεμπορίου που υπάρχει επειδή συγκεκριμένο πελατολόγιο που δεν μπορεί να διαθέσει το +900 αλλά και δεν ενδιαφέρεται για την ποιότητα του προϊόντος αξίας 100. Αγοράζει μοιραία λοιπόν μαϊμου. Μπορούν λοιπόν οι ατσίδες στο μάρκετινγ που παρουσίασες να το γυρίσουν σε φτηνό αλλά επώνυμο υλικό και να σκοτώσουν το παραεμπόριο. Εκτός και εάν πιστεύεις πως αυτός που αγοράζει fake panerai το κάνει γιατί έχει εκτιμήσει στο υλικό. Τη φίρμα αγοράζει φίλε, για να δει την ώρα έχει κινητό.

Και το ότι κάποιος πέτυχε στα 2 000 000 ευρώ όπου το ''λίπος'' επάνω στην τιμή είναι περισσότερο και από άφθονο και οι βουτιές με τα καταδυτικά γίνονται σε κοκτέιλ και σαλάτες αυστηρά, δεν σημαίνει πως θα τα καταφέρει στο segment των 200-300 ευρώ όπου για να επιβιώσεις θέλει εργασία έντασης, οικονομία κλίμακας, τυποποίηση, λητές παραγωγές, έλεγχο ανοχών και όλα όσα μας μαθαίνουν εμάς τους μηχανικούς βιομηχανίας. Και επειδή τους έφαγα στη μάπα τους κεντροευρωπαίους και είδα πώς και πόσο δουλεύουν, seiko και g shock δεν μπορούν να κατασκευαστούν φίλε ούτε στη Σαξονία, ούτε στη Vallée de Joux η ούτε στο Παρίσι με τιμή πώλησης 90$. Για το λόγο αυτό και η ΕΤΑ άνοιξε εργοστάσιο στην Ασία (μου διαφεύγει η χώρα) και έψαχνε προ διετίας ορολογοποιούς και μηχανικούς να στείλει μέσα στο επίσημο site της.

Για το Patek δεν είπα πως τα κατασκευάζει Ασιάτης, αλλά όπως γνωρίζεις, πληθώρα εταιριών αγοράζει εξαρτήματα από Ασία. Κακό δεν το βρίσκω, μοιραία όμως κάπου ο κύκλος κλείνει και όταν στέλνεις ένα σχέδιο για κοπή στην Κίνα, θα το πάρει καί κάποιος άλλος και θα αρχίσει να κόβει εν αγνοία σου. Έτσι εξηγείται και η καταπληκτική πλέον ομοιότητα των απομιμήσεων με τα αυθεντικά. Δεν μπορεί να υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.

Σε κανένα σημείο δεν προσπάθησα να επιδείξω γνώση μου ή άγνοια της πλευράς σου, κάνουμε μια χαλαρή κουβέντα και ανταλλάσουμε απόψεις. Το χώρο το γνωρίζω όσο πρέπει και μπορώ και όσο διαβάζω σε πληθώρα forums και περιοδικά. Ελπίζω και εσύ με το σχόλιο σου εντός παρένθεσης να είχες τις ίδιες με εμένα προθέσεις.

(Και επειδή δεν μπορώ ποτέ να δεχτώ τις ιστορίες με την απόλυτη (στα όρια της ουτοπίας) επιτυχία, θα σου πω πως όλα αυτά τα golden boys που παρουσίασες έχουν από πίσω τους ένα ολόκληρο σύστημα-γίγαντα χρημάτων να τους σπρώχνει. Έτσι έρχεται η επιτυχία φίλε μου. Με τον ''ελληνικό'' τρόπο (εγώ μπροστά να χαμογελάω και πίσω η τράπεζα να σπρώχνει ''πακέτα''). Θαύματα δεν γίνονται. Δες που έφτασε η Γαλλική ωρολογοποιία (τα χάλια της Lip και την Yema πχ) και θα καταλάβεις πολλά. 2 τσιγάρα δρόμος είναι από τη Μπεσανσόν στη Γενεύη...Δες ότι ο Babin πουλούσε χλωρίνες κάπου στην Ιταλία πριν αναλάβει την TAG και πώς βγήκε στο watchuseek και αποκάλυψε πως αγόρασε καλιμπρα χρονογράφου από τη Seiko και την βάφτισε swiss made δίχως να έχει επίγνωση του που μιλάει ο δύσμοιρος...)

Συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου, αλλά πιάσαμε πολλά θέματα ταυτόχρονα. Αν κάποιος είναι γνώστης του μάρκετινκ θα μπορούσε να ανοίξει ένα νέο νήμα όπου θα μιλήσουμε για τους Γερμανούς-Ελβετούς και το πόσο καλά ασκούν το μάρκετινκ στα προϊόντα τους.
Εικόνα
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Οι κότες τους τρώνε μαζί με το lear jet τους ή το φτύνουν;

Τι να πω;

Πού βρήκες τώρα εσύ τους Ελβετούς θιγμένους από τις μαιμούδες, μόνο εσύ το ξέρεις.

Είναι σα να λες ότι η Ferrari θίγεται από την ύπαρξη φτηνού ηλεκτρικού αυτοκινήτου στις Ινδίες!...

Δεν έχει νόημα. Αν λες golden boys ανθρώπους που έχουν ανακηρυχθεί σε διεθνές επίπεδο ως κορυφαίοι.

Όλα - τίποτα.

Έχω κάνει μια υπέροση συζήτηση με τον Στέλιο Ράμφο, ανέκδοστη προς το παρόν.

Μιλάει για τη σχέση του Έλληνα με την πρατματικότητα και τον Χρόνο.

Όταν την δημοσιεύσω θα σου τη στείλω να την διαβάσεις.

Είναι σαφής η άποψή μου στα υπόλοιπα, την έχω διατυπώσει χίλιες φορές.

Κωστής
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Οι μοντερέιτορς φαντάζομαι δεν βλέπουν καμία πρόκληση πάλι στο μακροσκελές ποστ που υμνεί τις μαιμούδες.

Θα μπορούσε εύκολα το φόρουμ να θεωρηθεί ότι υποστηρίζει παράνομες ενέργειες. Υπάρχουν Νόμοι περί προιόντων απομίμησης.

Απαγορεύεται να μιλάει κανείς για μαιμούδες στο φόρουμ, αλλά επιτρέπεται να τις υμνεί;

Κωστής
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Marine master »

CS-VIW έγραψε:
Αλεξανδρος Σιαχος έγραψε:Εγώ προτείνω να ηρεμήσουμε και να ασχοληθούμε με το αντικείμενο που αγαπάμε και φυσικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά το ρολόι
Ωραία παραίνεση, Αλέξανδρε. Στα ποστ σαν το επόμενο από το δικό σου τι προτείνεις να κάνουμε;

Αυτή η, συχνά, στείρα και αναίτια επιθετικότητα εναντίον των εταιρειών που διασώζουν το χώρο που εννοείται ότι αγαπάμε, δεν θα έπρεπε να έχει ένα όριο;

Δεν νομίζω ότι σε ένα φόρουμ φίλων της μοτοσυκλέτας βρίζουν και αμφισβητούν όλοι την Honda, την Yamaha, την Harley, σε ένα φόρουμ φίλων της μόδας βρίζουν την Κοκό Σανέλ και τον Ντιόρ κ.o.κ.

Φιλικά

Κωστής
Διασώζουν το χώρο...φίλε θα πέσουν οι τοίχοι να μας πλακώσουν με αυτά που διαβάζουμε σήμερα εδώ μέσα...ποιός διασώζει το χώρο, οι μαϊντανοί της Hublot; Μόνο big bang tourbisouvlaki edition δεν έχουν επινοήσει οι δύσμοιροι...ανοίγω την TV και όποιο κοσμικό-αθλητικό event βλέπω λέω από μέσα μου ''να δεις που θα σκάσει και η hublot με κάποια limited edition να βρει θύματα''.

Δες λίγο ποιοί διασώζουν το χώρο το 2015 γιατί βλέπω πως οι κουτοπόνηροι οι φράγκοι που κάνεις παρέα σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου, ελπίζω τουλάχιστον να μην σου έχουν πάρει και λεφτα αέρα (ειδικότητα τους να πωλούν αέρα).

" onclick="window.open(this.href);return false;

Πραγματικά ελπίζω να μην έχεις δώσει λεφτά σε δαύτους, αν έχεις πάθος με τα ελβετικά ρολόγια τουλάχιστον τίμησε με τα χρήματα σου αυτούς που πολεμούν μικροί και ανεξάρτητοι ενάντια στα καρτέλ της swatch και την LVMH και που πωλούν ρολόι, όχι πόζα (μιλάω για τις epos, glycine κλπ)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marine master την Παρ Μαρ 27, 2015 1:18 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Marine master »

CS-VIW έγραψε:Οι μοντερέιτορς φαντάζομαι δεν βλέπουν καμία πρόκληση πάλι στο μακροσκελές ποστ που υμνεί τις μαιμούδες.

Θα μπορούσε εύκολα το φόρουμ να θεωρηθεί ότι υποστηρίζει παράνομες ενέργειες. Υπάρχουν Νόμοι περί προιόντων απομίμησης.

Απαγορεύεται να μιλάει κανείς για μαιμούδες στο φόρουμ, αλλά επιτρέπεται να τις υμνεί;

Κωστής
Κάπου κάνεις λάθος φίλε, δεν τις έχω υπεραμυνθεί πουθενά, απλά σου είπα και σου το ξαναλέω για να το κατανοήσεις επιτέλους πως αυτοί που φωνάζουν είναι άξιοι της τύχης τους. Ξεκόλλα από τους φραγκους γιατί η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση όταν υπάρχει από πίσω $$.
Κακώς φωνάζουν, όπως και εσύ κακώς αναφέρεις πως υμνώ μαϊμούδες και τα λοιπά για φερράρι, σου έγραψα ξεκάθαρα πως δεν έχω αγοράσει ποτέ και δεν με ελκύουν, αλλά δεν μπορώ και να κατηγορήσω αυτούς που το κάνουν και σου εξήγησα αρκετά αναλυτικά το γιατί κατά την άποψη μου.
Ούτε πιστεύω πως οι ελβετοί έχασαν ή φοβούνται από τις μαϊμούδες, το έχεις πει 2 φορές...Άλλα είπα, ξαναδιάβασε το φίλε, κάπου χάθηκες.

Μήπως θέλεις να μου πεις ποιοί έχουν βγάλει τα σλόγκαν τύπου ''fake products for fake people'' και σε ποιά αεροδρόμια υπάρχουν αφίσες και τελωνειακοί που προειδοποιούν για κατασχέσεις;

Εξακολουθείς να κάνεις μομφές και να επιδεικνύεις μια τάση ελιτισμού και σου τα γραφουν και άλλοι σε άλλοι νήμα. Ξέρω πως έχεις μεγαλύτερη ηλικία από εμένα και κανονικά θα έπρεπε να απευθύνομαι προς το πρόσωπο σου σε άλλο ύφος. Είπα να μιλήσουμε σε ένα φιλικό τόνο, αλλά αδερφέ μου δεν παίζεσαι...δηλαδή δεν μπορώ να πω την άποψη μου, θα έχω έναν ξερόλα να μου λέει πως δεν ξέρω και πως δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα; Εσύ έχεις όταν μου λες πως ο Μπιβέρ στηρίζει τη βιομηχανία του ρολογιού; Πως; Με χορηγίες σε ταινίες; Δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα βραβεία του, ούτε τα λεφτά του. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πως με 2-3 φίλους γνώστες του αθλήματος καταλήξαμε προ καιρού πως πωλούν ''αέρα''. Τόσο απλά...Εγώ δεν είμαι το αφεντικό του, πελάτης είμαι και έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω τα προϊόντα του.

Ούτε το αφεντικό της Hublot δεν μαλώνει τόσο για τις μαϊμούδες όσο εμείς εδώ μέσα...τί comeback έκανα απόψε μετά από τόσους μήνες παύσης...;;
Εικόνα
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Δεν σου αρέσουν οι μαϊμούδες ή το σλόγκαν και οι κατασχέσεις;

Και προφανώς δεν γνωρίζεις το Νόμο.

Αφού το συζητησες με δυο τρεις φίλους και αποφασίσατε ότι ο Μπιβέρ δεν αξίζει και προκειμένου να μην φανώ σνομπ να μην σου γράψω τι μού είπε γι αυτόν ο Πρόεδρος του Christie's αλλά να ρωτήσω αύριο το παιδί του σούπερ μάρκετ να σου πω τη δική του γνώμη.

Κωστής

ΥΓ Το ξερόλας είναι βρισιά κύριε μοντερέιτορ;
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Marine master »

Δεν μου αρέσουν οι μαϊμούδες φίλε, οι κατασχέσεις δεν με αφορούν. Ούτε τα σλόγκαν, ούτε οι ταινίες.
Δεν αποφασίσαμε (κρίναμε καλύτερα) για τον ίδιο, για αυτά που πουλάει μιλήσαμε. Συγνώμη που δεν πήραμε άδεια από τον ίδιο.
Το λάθος που κάνεις είναι πως δεν διαβάζεις σωστά αυτά που γράφω. Δεν μπορώ να σου το εξηγήσω ξανά. Λυπάμαι.

ΥΓ: ''Πρόεδρος του Christie's αλλά να ρωτήσω αύριο το παιδί του σούπερ μάρκετ να σου πω τη δική του γνώμη'' -> Σου τα λέμε αλλά δεν μας ακούς...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 320 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από VC222 »

Με αναγκάζετε να ξαναγράψω για την αμαρτία αυτή....

Λοιπόν χτες συλλογιζόμουνα:

Οι ρέπλικες δεν είναι κλοπή, είναι απάτη. Κλοπή είναι όταν κλέβεις κάτι και το πουλάς σαν δικό σου. Η ρέπλικα δεν έχει αυθεντικό τίποτα (ούτε κάσα, ούτε καλίμπρα κυρίως).
Αντιγραφει το σχέδιο (κάσα+καντραν+δείκτες) και σίγουρα όχι τις όποιες πατέντες μιας Εταιρείας. Το μονο παράνομο κατ΄εμένα είναι η αναγραφή του λογότυπου το οποίο είναι και το μόνο που κατοχυρώνουν οι Εταιρείες (μαζί με τις όποιες πατέντες εφόσον υπάρχουν).

Άρα η ρέπλικα είναι απάτη και όχι κλοπιμαίο.

1. Κλοπή έιναι να κλέψω ένα ρολόι και να το πουλήσω σαν δικό μου.
2. Κλοπή+απάτη είναι να αγοράσω replica Hublot και να το πουλήσω στη τιμή του πραγματικού Hublot.
3. Κλοπή όμως για μένα δεν είναι να πουληθεί αντίγραφο Hublot στα 300 Euro εν γνώσει και των 2 ότι το ρολόι είναι replica. Η μόνη κλοπή είναι η μη-απόδοση ΦΠΑ.

Στις ΗΠΑ (που πάντα είναι πιο μπροστά σε τέτοια θέματα) δεν τιμωρείται ο αγοραστής, σύμφωνα με το δικηγόρο εδώ:
http://www.justanswer.com/law/0w78f-leg ... #re.v/135/

Αλλά πέρα από δικηγορους και Εταιρείες «κυνηγών» υπάρχει κάτι που θέλω να σκεφτείτε: οι ρέπλικες λόγω και της κατώτερης ποιότητας τους χρειάζονται σερβις και επισκευές! Δίνουν αργά ή γρήγορα δουλειά σε κλασσικούς τεχνίτες-επισκευαστές!! Σε αυτούς τους μικρούς τεχνίτες που βάζουν χέρι στα ρολόγια όπως παλιά και όχι σε αυτούς που αλλάζουν μοντούλ ΕΤΑ το οποίο αγοράζουν αποκλειστικά από την ΕΤΑ για όσο ακόμα βρίσκουν βέβαια. Δεν συζητώ για μεγαλύτερες Εταιρείες που το σερβις γίνεται μόνο σε αυτούς με υψηλό πολλές φορές κόστος. Και μην ξεχνάμε ότι καλίμπρες όπως ο χρονογράφος Seagull αλλά και κλώνοι της Valjoux/ETA 7750 επιζούν εξαιτίας των replicas. Οι ρέπλικες και ακόμα περισσότερο τα homage δίνουν δουλειά σε πάρα πολύ κόσμο από τεχνίτες, μικρά μαγαζιά, ιντερνετικά sites και κυρίως μικρές Εταιρείες παραγωγής της τάξης 2-50 ατόμων σε πάρα πολλές χώρες (Κίνα, Γερμανία, Αγγλία, ΗΠΑ). Όλοι δουλέυουν….μηχανουργοί, προγραμματιστές CNC, παραγωγοί δεικτών, luminova, dials, έμποροι και φυσικά οι καλοί απλοί ρολογάδες που δεν αρκούνται να αλλάζουν μπαταρίες.......

Επειδή όμως έχουν ανέβει πολύ οι τόνοι, προτείνω το θέμα replicas να κλειδωθεί και να συνεχίσουμε οποιαδήποτε αντιπαράθεση κατ΄ιδίαν σε κάποια «εκρηκτική» συνάντηση…!
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Σπύρος »

Ξεκίνησα αυτή την κουβέντα γιατι μ´ αρέσουν αυτά τα άχρηστα μαγικά κουτάκια που για να δεις την ώρα πολλές φορές την βλέπεις ποιο γρήγορα και με ακρίβεια στο κινητό σου!!! Δεν με ενοχλεί που στοιχίζουν 20 και 30 φορές περισσότερο απο ότι θα έπρεπε γιατί αντικειμενικά αυτή είναι η βάση της καταναλωτικής κοινωνίας που ζούμε. Προσφορά και ζήτηση.
Θα μου άρεσε επίσης να έχω μία συλλογή από ρολόγια μαϊμούδες και δίπλα τους τα πρωτότυπα να τα ανακατεύω και να μη ξέρω ούτε εγώ τι φοράω!!!

Σε τελική ανάλυση το ρολόι είναι ίσως το τελευταίο κόσμημα που υπάρχει για τον άντρα. Τι αγοράζουμε; Τη ματαιοδοξία μας, την τρέλλα μας να ξοδέψουμε κάποια χρήματα, την διαφήμιση, το όνομα, την αυταρέσκεια μας; Ποιός και γιατί νοιάζεται για τον λόγο που το κάνουμε; Γιατί πρέπει να προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας σε κάτι τόσο προσωπικό;

Ας απολαύσουμε τη τρέλλα μας με μαϊμού η με πραγματικό και η στάση της ζωής μας και όχι τα λόγια μας, να είναι αυτά που θα μας κρίνουν σαν ανθρώπους.

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας και ελπίζω και εύχομαι σε πολλές και παθιαςμένες ρολογοσυζητήσεις.
Σπύρος
Απάντηση