''Μουσικά ταξίδια''

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από THANOS58 »

Φίλοι,
Ανοίγω αυτό το θέμα με την ελπίδα να βρώ στο φόρουμ λάτρες του είδους... Αγαπώ, παρακολουθώ και μαζεύω κλασσική από ηλικίας 17 ετών περίπου, δηλαδή περίπου 35 χρόνια.
Μπορούμε εδώ να ανταλλάξουμε πληροφορίες για νέες κυκλοφορίες, σπάνιες ή και εξαφανισμένες εκδόσεις και εκτελέσεις έργων, απόψεις και νέα για μεγάλους καλλιτέχνες. Διαθέτω ένα αξιόλογο σύστημα και μπορώ να γράψω σε υψηλή ποιότητα cd από LP, για να σώσω κάτι που έχει -για παράδειγμα- καταργηθεί, επίσης να σας το ετοιμάσω σε σμίκρυνση με εξώφυλλα σχεδόν πανομοιότυπα με του LP... Είναι το χόμπυ μου, εξίσου αγαπημένο με τα ρολόγια.
Ξεκινώντας, θέλω να δηλώσω ότι στην κορυφή της πυραμίδας των προτιμήσεών μου στέκεται ο γίγαντας της Ευρωπαικής κουλτούρας και αναβιωτής της θρησκευτικής baroque που ονομάζεται William Christie, ο οποίος και ίδρυσε την εκπληκτική baroque ορχήστρα Les Arts Florissants με έδρα την Καέν στο Χερβούργο της Γαλλίας.
Σε αυτόν οφείλουμε την ανάσταση από τον τάφο της λήθης ενός από τους παγκοσμίως σπουδαιότερους συνθέτες θρησκευτικής κυρίως baroque, του Marc-Antoine Charpentier. Ποιός ήταν αυτός?
Ξέρετε τον ύμνο της Ευρωπαικής ένωσης? Είναι εισαγωγή από το έργο του Te Deum!

Πάρτε λίγη γεύση...
[youtube][/youtube]



Στο YouTube μπορείτε να δείτε κι άλλα αποσπάσματα από τον συγκεκριμένο μαέστρο και ορχήστρα, που είναι κορυφές στον χώρο αυτό...

Καλά posts,

Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από snapper »

Η μουσικη ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο... :-)

...δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις αυτη.. :? ....
.....δεν ακουω το ειδος αυτο Θανο...αλλα δεν εχει σημασια...λατρευω πολυ τα βινιλια.. :good:

Ευχαριστουμε για την προταση LP-CD.... :cheer: ..
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από THANOS58 »

Αν έχετε βινύλια που έπαψαν να υπάρχουν, και δεν εκδόθηκαν ή δεν κυκλοφορούν πιά σε ψηφιακό φορμά, κάντε ένα κόπο και φέρτε τα μου στην Αίγλη τις Παρασκευές απογεύματα, ή πάρτε με τηλ. 6974347312 να βρούμε τρόπο να τα πάρω. Αρκεί οι δίσκοι να μην είναι φθαρμένοι ή πετσικαρισμένοι σε σημείο που να μην παίζονται...
Σε λίγες μέρες θα έχουμε φτιάξει αντίγραφο σε cd, γραμμένο σε ταχύτητα 1/1, με 24bit/192 ποιότητα, και με cdbox πανομοιότυπο με το εξώφυλλο του βινυλίου.
Δημήτρη εννοείται ότι μιλάμε για οποιοδήποτε είδος μουσικής, μιάς και στην συλλογή μου κυκλοφορούν ας πούμε Mississippi Delta Blues με σπάνιες ηχογραφήσεις από το 1920-1935...
Απλά έβαλα κεφαλάρι την Κλασσική Μουσική για να είναι ραχοκοκκαλιά, κι από κει και πέρα όλα παίζουν...
Νομίζω ότι το καλό ρολόι και η καλή μουσική πάνε πολύ δίπλα το ένα στο άλλο... Είναι κουλτούρα και ηδονή για την ψυχική και πνευματική μας μας κατάσταση σ΄έναν κόσμο που όσο πάει και πιό πολύ φτηναίνει και φτωχαίνει στην αναζήτηση της ομορφιάς...
Έχω άδικο?
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από GeorgeD »

η κλασσική θεωρώ ότι είναι το πιο ωραίο μουσικό είδος αν και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε σχέση με το ροκ και τα jazz/blues
θεωρώ ότι μόνο live μπορείς πραγματικά να εκτιμήσεις αυτό το είδος, εκτός πια και αν έχεις ένα πολύ καλό συστημα αναπαραγωγής με καλά ηχεία δαπέδου.
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από THANOS58 »

GeorgeD έγραψε:η κλασσική θεωρώ ότι είναι το πιο ωραίο μουσικό είδος αν και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε σχέση με το ροκ και τα jazz/blues
θεωρώ ότι μόνο live μπορείς πραγματικά να εκτιμήσεις αυτό το είδος, εκτός πια και αν έχεις ένα πολύ καλό συστημα αναπαραγωγής με καλά ηχεία δαπέδου.
Αχ! Τώρα λες γλυκόπικρες αλήθειες... Στο Ψωροκωσταινιστάν οι καλές ορχήστρες για σπουδαίες παραστάσεις έρχονται στη χάση και στη φέξη... Και στο Μέγαρο τρέχουν όλες οι κότες για να δείξουν το γουναρικό και το κόσμημα, και για να δειχτούν οι ίδιες. Πολλά χρόνια θα χρειαστούν για να "βαθύνει" κάπως το πράγμα... Οπότε, ότι κάνουμε με το σύστημά μας ο καθένας... Ναι, έβαλα το χεράκι αρκετά βαθειά στην τσέπη για να το χτίσω, κι όπως λέω στους φίλους, "πάρτε μου το σπίτι, μην μου πάρετε το stereo και τα ρολογάκια μου..."!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από stavros_ch »

Θανο και εγω αγαπω πολυ τη μουσικη...
Η κλασσικη δεν ειναι ουτε εμενα το ειδος μου.
Εγω ακουω λαικα και ρεμπετικα κυριως.
Ωραιο θεμα ευχαριστουμε και για την προταση για τα βινυλια.
Να σε καλα φιλε :sh:
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από THANOS58 »

Γιώργο,
σαν moderator που είσαι, και επειδή βάζοντας τίτλο μόνο για Κλασσική περιορίζω την εμβέλεια, κι όπως όλοι βλέπουμε έχουμε τους έρωτές μας με όλα τα είδη ποιοτικής μουσικής, ροκ, τζαζ, μπλουζ, ρεμπέτικο, έντεχνο, άμπιεντ, κλπ., σε παρακαλώ άλλαξε τον τίτλο κατά την κρίση σου, να είμαστε όλοι μιά παρέα, κι όλα τα παιδιά να προτείνουν και να σχολιάζουν, ειδικά όπου ο καθένας έχει "βουτήξει" πιό βαθειά και μπορεί να ξέρει σπάνια και ωραία θέματα... Φυσικά εννοώ κάτι διαφορετικό από την θεματική ενότητα με μουσικά κλιπ από το YouTube που ήδη υπάρχει, δηλαδή εδώ να ποστάρουμε προτάσεις και εμπειρίες, καθώς και συγκεκριμένες επιλογές δίσκων και cd...
Προτείνω κάτι σαν "ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ", "ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ", κλπ.
Παιδιά, τι λέτε, δεν θα πιάσει τόπο καλύτερα έτσι?
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από stavros_ch »

Συμφωνω Θανο..!
Μουσικα ταξιδια θα ηταν ενας πολυ καλος τιτλος για αυτο το ωραιο θεμα.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από marios_ch »

Λοιπόν παιδιά το άλλαξα το θέμα πιστευω είναι πιο ωραίο έτσι....

Μόλις έχω χρόνο και εγώ θα ποσταρω κομμάτια που αγάπησα και ίσως κάποια ιστορικά στοιχεία......
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: ''Μουσικά ταξίδια''

Δημοσίευση από GeorgeD »

THANOS58 έγραψε: Αχ! Τώρα λες γλυκόπικρες αλήθειες... Στο Ψωροκωσταινιστάν οι καλές ορχήστρες για σπουδαίες παραστάσεις έρχονται στη χάση και στη φέξη... Και στο Μέγαρο τρέχουν όλες οι κότες για να δείξουν το γουναρικό και το κόσμημα, και για να δειχτούν οι ίδιες. Πολλά χρόνια θα χρειαστούν για να "βαθύνει" κάπως το πράγμα... Οπότε, ότι κάνουμε με το σύστημά μας ο καθένας... Ναι, έβαλα το χεράκι αρκετά βαθειά στην τσέπη για να το χτίσω, κι όπως λέω στους φίλους, "πάρτε μου το σπίτι, μην μου πάρετε το stereo και τα ρολογάκια μου..."!
και μόνο παρασκευές να πηγαίνεις στο Μέγαρο στις συναυλίες της ΚΟΑ μια χαρά είναι. πιστεύω ότι πιο πολύ αξίζει να κάνεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό και να τους δεις εκεί παρά εδώ που γίνετε πανηγύρι...
καλώς ή κακώς δεν έχουμε παράδοση στην κλασσική αλλά σίγουρα είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο απ'ότι είμασταν προ 20ετίας
το σημαντικό είναι να ανοίξουν οι μουσικοί ορίζοντες των νεωελλήνων και γενικά να βελτιωθεί η μουσική παιδεία
Απάντηση