Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

Καλησπέρα,
στο Sub μου παρουσιάστηκε θόρυβος στα μέσα Απρίλη σε ορισμένες κινήσεις που ενεργοποιουν το αντίβαρο και ο ρολογάς μου, μου είπε πως εκτιμά πως έχει φαγωθεί γρανάζια από το κούρδισμα που λανθασμένα καθημερινα του έκανα απ' την κορώνα ακόνα και όταν ήταν εν λειτουργεία στη θήκη του επί ένα και χρόνο. Για να γίνει η διαπίστωση ποιο έγκυρη που είπε να το ανοίξουμε και να προγραμματίσω την επισκευή του μαζί με το servise και τον έλεγχο στεγανότητας του.
Tο ρολόι αγοράστηκε 5/2008 δεν έχει κάνει service-λίπανση και χτες ανοίχτηκε εφόσον προηγουμένος καθάρισε καλά να μην μπούν ξένα σωματίδια πριν το άνοιγμά του, ενώ και μετά την "αυτοψία" πριν το κλείσει το φύσηξε και μου έδειξε τα φαγωμένα γρανάζια.
Παραθέτω φωτογραφίες του μηχανισμού του Rolex 3135

Εικόνα

Εικόνα

Το αγαπημένο μου Sub δόθησε στις 3/5 στο επίσημο service της εταιρειας Rolex Ελλάς που εφόσον έλυσαν και έλεγξαν τι χρειάζεται εκτίμησαν πως χρειάζεται λύσιμο-καθάρισα-λίπανση και δέσιμο αλλάζοντας και κορώνα, λαιμό κορώνας και σπείρωμα κάσας εκτός των φλατζών πριν γίνει η στεγανοποίηση και ο έλεγχος της. Χρόνος παράδοσης ορίστηκε 18/5 δηλαδή ένα δεκαπενθήμερο.

Ο λόγος που προτίμησα το επίσημο service αντί ιδιώτη είναι, γιατί εκτός της διετούς εγγύησης το επίσημο service είναι Νομικό Πρόσωπο αντί Φυσικού Προσώπου που ο κίνδυνος σε Φυσικό Πρόσωπα ακόμα και μοιραίου γεγονότος -ω μη γένοιτο- παρέχει την ασφάλεια της παράδοσης αντί της ενδεχόμενης ταλαιπωρίας ανεύρεσης κληρονόμων για να βρει κανείς και αν βρει το περιουσικό του στοιχείο ή μέρη του.
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

...
510€ χρεώνουν το service όπως το έχουν και στη ρεσεψιόν της υποδοχής σε κατάλογο + 50€ το κόστος για κορώνα άρα το σύνολο 560€
όμως τηλεφωνηκά δύο ημέρες πριν την παραλαβή του, τους είπα να αλλάξουν και το μαύρο στεφάνι μιας και είχα ακούσει πως το παραδίδουν μετά το βουρτσάρισμα σε αρίστη κατάσταση και τα 40€ που έχει νομίζω πως αξίζει...

περνώντας στις 18/5 το κατώφλι του επίσημου service
Εικόνα

όπου στην παραλαβή του απ' τη ρεσεψιόν εκτός της απόδειξης και της διετούς εγγύησης, παρεδωσαν και μια όμορφη πράσινη καστόρινη θήκη
Εικόνα
These users thanked the author astra4u for the post:
Megalos (Παρ Ιούλ 20, 2018 10:47 pm)
Rating: 7.69%
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

..το κόστος συνολικά εφόσον αφαίρεσα στην επεξεργασία εικόνας στοιχεία μου...
Εικόνα
These users thanked the author astra4u for the post:
Megalos (Παρ Ιούλ 20, 2018 10:47 pm)
Rating: 7.69%
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

....ένα καφεδάκι της ίδιας ημέρας για να το χαζέψω...
Εικόνα
astra4u
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 61 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από astra4u »

....και τα ερωτήματα:
Πως γίνεται ένα υπερτιμημένο ρολόι που έχει την φήμη της αξιοπιστίας... στη δεκαετία και χωρίς να έχει πολυφορεθεί και καταπονηθεί... να στεγνώνει τα λάδια του(!!!) καθώς ακόμα και όταν ήταν φυλαγμένο στο κουτί του πάντα το κούρδιζα για να μην σταματήσει.... όταν τα Seiko 6139 που έχω δεν είχαν θορύβους ουδέποτε ούτε και το φθηνο 5άρι όπως ούτε τα δύο orient που έχω απ τα τέλη της δεκαετίας '70 με αρχές '80???? χωρίς να ξέρουν τις λέξεις "ανοιγμα "service" "λάδωμα" κλπ....όπως και το κουρδιστό Omega που έχω απ' τον παππού μου δεκαετίας '50(!!!)


Το sub πάλι ακολουθεί το φύλαγμά του, αυτή τη φορά στην πράσινη καστόρινη θήκη -δώρο του service- πάντα κουρδίζεται με ελλειπτική κίνηση και φοριέται μόνον σε λίγες περιπτώσεις....
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από ggli »

Καλοφορετο να είναι , για τα τεχνικά ερωτήματα που θέτεις αν υπάρχει κάποιος πιο αρμόδιος και γνωστης ας απαντήσει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από captain »

ευχαριστούμε για την ενημέρωση ….

είναι περίεργο πως γίνεται ένα ρολόι που δεν φοριέται να εχει τόσες φθορές …. πολύ περίεργο ….!!!!

ξερω ρολεξ ρολογια που δουλεύουν ασταμάτητα και χωρίς σερβις για 15 με 20χρονια !!!!
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:ευχαριστούμε για την ενημέρωση ….

είναι περίεργο πως γίνεται ένα ρολόι που δεν φοριέται να εχει τόσες φθορές …. πολύ περίεργο ….!!!!

ξερω ρολεξ ρολογια που δουλεύουν ασταμάτητα και χωρίς σερβις για 15 με 20χρονια !!!!
Δημήτρη μπορεί να μην το φορούσε συχνά ο φίλος αλλά όπως λέει το κουρδίζε για να λειτουργεί , σύμφωνα με τη ρόλεξ και την περιγραφή της επισκευής το πρόβλημα ήταν στο λαιμό κούρδισμα κτλ όποτε μάλλον έφταιγε το συχνό κούρδισμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από ggli »

astra4u έγραψε:...
510€ χρεώνουν το service όπως το έχουν και στη ρεσεψιόν της υποδοχής σε κατάλογο + 50€ το κόστος για κορώνα άρα το σύνολο 560€
όμως τηλεφωνηκά δύο ημέρες πριν την παραλαβή του, τους είπα να αλλάξουν και το μαύρο στεφάνι μιας και είχα ακούσει πως το παραδίδουν μετά το βουρτσάρισμα σε αρίστη κατάσταση και τα 40€ που έχει νομίζω πως αξίζει...

περνώντας στις 18/5 το κατώφλι του επίσημου service
Εικόνα

όπου στην παραλαβή του απ' τη ρεσεψιόν εκτός της απόδειξης και της διετούς εγγύησης, παρεδωσαν και μια όμορφη πράσινη καστόρινη θήκη
Εικόνα
Φίλε μου το ρολόι είχε φθορές που χρειάζονταν γυάλισμα και βούρτσισμα ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: Sub 16610 στη δεκαετία ...πρόβλημα!

Δημοσίευση από captain »

ggli έγραψε:
captain έγραψε:ευχαριστούμε για την ενημέρωση ….

είναι περίεργο πως γίνεται ένα ρολόι που δεν φοριέται να εχει τόσες φθορές …. πολύ περίεργο ….!!!!

ξερω ρολεξ ρολογια που δουλεύουν ασταμάτητα και χωρίς σερβις για 15 με 20χρονια !!!!
Δημήτρη μπορεί να μην το φορούσε συχνά ο φίλος αλλά όπως λέει το κουρδίζε για να λειτουργεί , σύμφωνα με τη ρόλεξ και την περιγραφή της επισκευής το πρόβλημα ήταν στο λαιμό κούρδισμα κτλ όποτε μάλλον έφταιγε το συχνό κούρδισμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
σωστο αυτο Γιάννη ... αλλα η φθορα στα γρανάζια ....;;;;;;
These users thanked the author captain for the post:
ggli (Παρ Ιούλ 20, 2018 6:04 pm)
Rating: 7.69%
Απάντηση