γκαλοπ

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

καλυτερη μαρκα, καλυτερο ρολοι ( οτι θελετε πειτε ) ανεξαρτητου μηχανισμου και εμφανισης μεχρι 600. δεν ειναι για αγορα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Δύσκολη ερώτηση, λόγω του ότι είναι πολύ γενική κατά τη γνώμη μου.

Οι επιλογές σε ρολόγια αμέτρητες, οπότε πως να πεις ότι αυτό είναι το καλύτερο? Κάποιος μπορεί να θέλει dress, κάποιος χρονογράφο, κάποιος καταδυτικό, κάποιος μικρό, κάποιος μεγάλο, κάποιος αυτόματο, κάποιος μπαταρία και οι επιλογές από μόνες τους δεν τελειώνουν.

Στα χρήματα αυτά από Ελβετία μεριά προσωπικά θα σκεφτόμουν το Tissot seastar 1000 σε αυτόματο ή quartz χρονογράφο. Κάποιο άλλο που να μου αρέσει δε σκέφτομαι αυτή τη στιγμή.

Λόγω του ότι δε σκέφτομαι πολλές επιλογές, δεν θα επέλεγα αυτό. Οπότε κατά τη γνώμη μου, ιαπωνικό. Θα έλεγα Seiko, ή Citizen. Casio δεν αναφέρω, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι άπαιχτη σε πιο χαμηλή κατηγορία κόστους. Κοντά στα 600€ θα προτιμούσα Seiko, γιατί έχω μεγαλύτερη συμπάθεια σε αυτήν από ότι στη Citizen. Οπότε νομίζω σε εταιρία θα έλεγα Seiko, παρόλο που η Citizen έχει μάλλον περισσότερα μοντέλα σε κόστος έως αυτά τα χρήματα.

Σε μοντέλο, πάλι κάποιο Seiko θα επέλεγα. Καταδυτικό, λόγω συμπάθειας στη συγκεκριμένη κατηγορία και λόγω του ότι η Seiko σε αυτά είναι πολύ δημοφιλής. Μάλλον σε sumo θα κατέληγα στο μοντέλο, λόγω πιο κατάλληλου για γενική χρήση και λόγω μηχανής. Αλλιώς σε κάποιο baby tuna, ως δεύτερη επιλογή. Πιο ειδικό σε σχήμα και με υποδεέστερη (αλλά επίσης καλή) μηχανή, για αυτό δεύτερο.

Νομίζω είναι κατανοητός ο τρόπος σκέψης μου, αλλά πραγματικά δύσκολη η επιλογή.
Εικόνα
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

μου αρεσουν αυτα με διαστασεις απο 44mm-50mm, με χρονογραφο μεσα περισσοτερο για ομορφια παρα για χρηση, με μπρασελε και απο μηχανισμο οχι με μπαταρια. στυλ αθλητικο μεν αλλα και κουστουματο με χοντρους δεικτες...απο μαρκες εκτος απο τις γνωστες ευρωπαικες και την seiko, την citizen την ειχα υποβαθμισμενη μεχρι που μπηκα στο φορουμ και ενημερωθηκα καλυτερα...κατι αλλο δεν μου ρχεται τωρα
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

petros έγραψε:μου αρεσουν αυτα με διαστασεις απο 44mm-50mm, με χρονογραφο μεσα περισσοτερο για ομορφια παρα για χρηση, με μπρασελε και απο μηχανισμο οχι με μπαταρια. στυλ αθλητικο μεν αλλα και κουστουματο με χοντρους δεικτες...απο μαρκες εκτος απο τις γνωστες ευρωπαικες και την seiko, την citizen την ειχα υποβαθμισμενη μεχρι που μπηκα στο φορουμ και ενημερωθηκα καλυτερα...κατι αλλο δεν μου ρχεται τωρα
οτι οι επιλογες ειναι αμετρητες ειναι το μονο σιγουρο, οπως και το αλλο να δεις κατι απο κοντα και αλλο απο φωτο
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από Megalos »

petros έγραψε:
petros έγραψε:μου αρεσουν αυτα με διαστασεις απο 44mm-50mm, με χρονογραφο μεσα περισσοτερο για ομορφια παρα για χρηση, με μπρασελε και απο μηχανισμο οχι με μπαταρια. στυλ αθλητικο μεν αλλα και κουστουματο με χοντρους δεικτες...απο μαρκες εκτος απο τις γνωστες ευρωπαικες και την seiko, την citizen την ειχα υποβαθμισμενη μεχρι που μπηκα στο φορουμ και ενημερωθηκα καλυτερα...κατι αλλο δεν μου ρχεται τωρα
οτι οι επιλογες ειναι αμετρητες ειναι το μονο σιγουρο, οπως και το αλλο να δεις κατι απο κοντα και αλλο απο φωτο
Πέτρο όπως το είπες ..να δεις απο κοντα και να φορεσεις ειναι που κανει την διαφορα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

απο τα citizen radio controlled, nighthawk κτλ που κοστιζουν κοντα στα 500 τι διαφορες εχουν και ποια ειναι value for money? κοιταζω βιντεο και φωτο αλλα ουτε τα αγγλικα μου ειναι καλα για να καταλαβω ουτε γνωριζω τις λειτουργιες τους...αναφερω οτι ηδη εχω παραγγειλει προχθες το seiko solar ssc009p1. απλα αυτα τα citizen μου αρεσουν εμφανισιακα, δεν ξερω αν αξιζουν ομως για τα χρηματα τους
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Σίγουρα από κοντά είναι αλλιώς.

Για χρονογράφο πιστεύω σε citizen έχεις περισσότερες επιλογές και πιο όμορφα ρολόγια κατά τη γνώμη μου.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ και θα πρότεινα αυτό:
Εικόνα
Εικόνα
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

markosgr28 έγραψε:Σίγουρα από κοντά είναι αλλιώς.

Για χρονογράφο πιστεύω σε citizen έχεις περισσότερες επιλογές και πιο όμορφα ρολόγια κατά τη γνώμη μου.

ομορφο αλλα απο κοντα δεν μου γεμισε το ματι, ισως αν ηταν πιο ασπρο με μαυρους δεικτες...στα nighthawk δεν αρεσει που ο δευτερολεπτοδεικτης κανει διακοπτομενη κινηση, κατα τα αλλα ειναι ομορφα
Προσωπικά μου αρέσει πολύ και θα πρότεινα αυτό:
Εικόνα
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

συγγνωμη Μαρκο, το γραψα αναμεσα στα δικα σου
petros
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2015 1:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 63 times

Re: γκαλοπ

Δημοσίευση από petros »

petros έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Σίγουρα από κοντά είναι αλλιώς.

Για χρονογράφο πιστεύω σε citizen έχεις περισσότερες επιλογές και πιο όμορφα ρολόγια κατά τη γνώμη μου.


Προσωπικά μου αρέσει πολύ και θα πρότεινα αυτό:
Εικόνα
ομορφο αλλα απο κοντα δεν μου γεμισε το ματι, ισως αν ηταν πιο ασπρο με μαυρους δεικτες...στα nighthawk δεν αρεσει που ο δευτερολεπτοδεικτης κανει διακοπτομενη κινηση, κατα τα αλλα ειναι ομορφα
Απάντηση