Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από i palios »

Διαβασα προχθες οτι ο Ομαρ Σαριφ εχει Αλτσαχαιμερ και στεναχωρεθηκα, γιατι συνεβη και να τον γνωρισω τυχαια απο κοντα.
Ηταν εκει 1970/71 πολυ νεος ειχα πιασει προσωρινα με συμβαση δουλεια στην ΔΕΗ απο οπου και μας εστειλαν με ενα τεχνικο συνεργειο να τροφοδοτησουμε με ρευμα
τις εγκαταστασεις για τα εξωτερικα γυρισματα καποιας ξενης κινημ. ταινιας στην περιοχη της Κυψελης στα Τουρκοβουνια.
Ηταν η γνωστη ταινια- ΟΙ ΔΙΑΡΡΗΚΤΕΣ- με τον Ζαν Πωλ Μπελμοντο και τον Ομαρ Σαριφ που γυριστηκε στην Αθηνα και Πειραια, μια αστυνομικη ταινια με πολυ χιουμορ που εκανε και επιτυχια.
Φτασαμε στο σημειο των γυρισματων οπου πληθος κοσμου , σκηνικων, μηχανιματων κλπ που δεν περιγραφεται οπου και εκει διπλα σε μια καντινα καθισμενοι σ ενα τραπεζακι ο Σαριφ ,ο Μπελμοντο και αλλοινα πινουν τα ποτα τους και να περιμενουν.
Ο ηλ. πινακας που θα γινοταν η συνδεση ηταν στο σημειο απο πισω απο τον Σαριφ ο οποιος εμποδιζε ετσι την ολη εργασια ,ευγενικα λοιπον κι εγω του ζητησα να παραμερισει λιγο κι αυτος προθυμα κτυπωντας με μαλιστα στην πλατη το εκανε.
Οταν τελειωσαμε μας λεει ευγενικα σε σπασμενα Ελληνκα - παιδεια ελατε να σας τραταρουμε ενα ποτο- αφηνωντας μας εκπληκτους, τλπαντων τον ρωτησα κι εγω ευγενικα για το πως ξερει
Ελληνικα και μου ειπε οτι στην πατριδα του την Αλεξανδρεια υπηρχαν ως γνωστον πολλοι Ελληνες και ειχε πολλες φιλιες,και τελος μας αποχαιρετησε
με ενα ευγενικο<< γεια σας>>
Ενας ωραιος ανθρωπος που με εντυπωσιασε και θα μου μεινει αξεχαστος αποδεικνυοντας εστω κι ετσι οτι δεν ηταν τυχαια η δημοφιλια του κι οχι μονο.
Οι σκηνες που γυριστηκαν εδειχναν τον Σαριφ αστυνομικο να καταδιωκει με αυτοκινηγητο τον Μπελμοντο διαρρηκτη απο πανω απο τις στροφες των Τουρκοβουνιων
μεχρι κατω την σχολη Ευελπιδων με επικινδυνους ελιγμους βεβαιως απο κασκαντερ γιατι ο Σαριφ κι ο Μπελμοντο οπως ειπαμε επιναν τα ποτα τους.
Ευχομαι στον φιλο Ομαρ Σαριφ περαστικα του. :cheer:
These users thanked the author i palios for the post (total 4):
pugman (Πέμ Ιουν 04, 2015 8:29 pm) • Megalos (Πέμ Ιουν 04, 2015 10:28 pm) • nick10 (Παρ Ιουν 05, 2015 1:15 am) • VVL (Τρί Ιουν 09, 2015 11:01 pm)
Rating: 30.77%
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2343
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από pugman »

Ευχαριστούμε Γιάννη που μοιράστηκες αυτή την ιστορία μαζί μας. Πόσα ξέρεις... δεν είναι τυχαίο το nick-name!
Πάντως είναι λυπηρό να βλέπεις αυτή την ασθένεια να ταλαιπωρεί τόσο κόσμο, αυτούς που νοσούν αλλά κ τους τριγύρω.

Φιλικά,
Αντώνης
These users thanked the author pugman for the post (total 2):
i palios (Πέμ Ιουν 04, 2015 9:15 pm) • Megalos (Πέμ Ιουν 04, 2015 10:29 pm)
Rating: 15.38%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Megalos »

Γιάννη ευχαριστούμε για την ενδιαφέρουσα ιστορία :sh:
Και όπως είπε ο Αντώνης ειναι μια φοβερή ασθένεια τελικα που ταλαιπωρεί αξιόλογους
συνήθως ανθρώπους και τους συγγενείς τους :mad:
These users thanked the author Megalos for the post:
i palios (Παρ Ιουν 05, 2015 1:58 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από i palios »

Μου εκανε εντυπωση η ευγενεια του ανθρωπου αυτου και η συμπεριφορα του οπως ειδατε προς εμας, γιατι νομιζω σπανια βλεπεις κατι τετοιο σε σταρ αυτου του μεγεθους.
Ο Σαριφ ηταν τοτε μεγιστος σταρ γιατι ειχαν προηγηθει οι ταινιες του << Ο Λωρενς της Αραβιας και Ο Δοκτορ Ζιβαγκο>>.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Με το θέμα του Αλσχαιμερ έχω μια παραπάνω ευαισθησία και ιδία εμπειρία από συγγενικό πρόσωπο, οπότε καταλαβαίνω.... Τι να πει κανείς... Καλή δύναμη στους κοντινούς του ανθρώπους....
These users thanked the author markosgr28 for the post:
i palios (Παρ Ιουν 05, 2015 1:55 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Megalos »

δυστυχως Γιαννη μου ο Ομαρ Σαριφ σημερα μας αφησε ...εφυγε σε ηλικια 83 ετων ... καλο του ταξιδι
καποιες φωτογραφεις του ... νεος .. μεγαλος .. ηλικιωμενος
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Re: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από i palios »

Ναι Κωστα μου και λυπηθηκα. Μεγιστος Σταρ ,το Δοκτορ Ζιβαγκο τοτε οι πιο πολλοι το ειδαν πανω απο μια φορα,εγω μαζι με την τηλ/ση τοχω δει 5,6 φορες.
Τα Σινεμα στην Α προβολη οπως και τον Λωρενς τα επαιζαν επι εβδομαδες, ηταν τιμη μου που τον γνωρισα απο κοντα. $0$$$
These users thanked the author i palios for the post:
Megalos (Παρ Ιούλ 10, 2015 10:37 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2343
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: Απ: Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ ΑΡΡΩΣΤΟΣ

Δημοσίευση από pugman »

.
These users thanked the author pugman for the post:
i palios (Κυρ Ιούλ 12, 2015 3:28 pm)
Rating: 7.69%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Απάντηση