Γιαλαντζί!

Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από pontioz »

Όπως ίσως αντιλήφθηκες ανίατέ μου ρολογοπυροβολημένε, είχα βάλει στο μάτι για Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου το Tudor Black Bay!
Αι οικονομικάι συνθήκαι όμως δε με βοήθησαν να ανταποκριθώ στο λάγνο κάλεσμα της μπορντώ στεφάνης και τελικά έμεινα να περνάω έξω από τη βιτρίνα του καταστήματος και να παρατηρώ λάγνα τη μπορντώ στεφάνη, παρέα μ'εκείνο το μαύρο συννεφάκι που έβρεχε μόνο πάνω από την κεφάλα μου...

Τελικά, χαλάλι τα λεφτά που έφυγαν προς άλλη κατεύθυνση -ιατρική- καθ'όσον το τέλος ήταν εξαιρετικό, οπότε... το λάγνο κάλεσμα της μπορντώ στεφάνης θα εισακουστεί λίγο αργότερα!

Αφού λοιπόν δεν υπήρχε σάλιο για ρολογάκι, σκεφτόμουν να πάρω κανέναν ιμάντα για το ξεκάρφωμα: ούτε αυτό έκανα μιας και ξενέρωσα ωρολογιακά και για το λόγο αυτό ότι λεφτά είχα τα έκανα μπύρες -και τα 10 Ευρώ...

Ξάφνου, η ιδιαιτέρως ευαίσθητη Ποντιακή μου μύτη οσφρίζεται μπρούτζο!!!
"Αδερφάκι μου" λέω "εδώ είσαι!"
Την εμπειρία από την εταιρεία την είχα, ήξερα ότι το ρολόι που θα παραλάβω θα είναι εξαιρετικό, η υπηρεσίες της Sara είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει και τα λεφτά... νταξ' μωρέ: λίγο η φασίνα που έταξα στη Νανά ότι θα κάνω εγώ για ένα μήνα, λίγο το φαγητό που έταξα στη Νανά ότι θα μαγειρεύω εγώ για ένα μήνα, λίγο η τύχη (κατάφερα να καταλάβω ότι πήγε κομμωτήριο και άλλαξε το μαλλί και της είπα ότι είναι πάρα πολύ όμορφη...), κατάφερα να τα μαζέψω!

Οπότε τρισυπόστατε (ρολόι, λουρί, αξεσουάρ) ρολογοκαρντάση μου τα τρία κλικ έγιναν εν ριπή φωτός!

Σήμερα το μεσημεράκι λοιπόν παρέλαβα το δεματάκι!
Ακόμα προσπαθώ να μαζέψω το σαγόνι μου από το πάτωμα!
Η σχέση value for money αυτών των ρολογιών είναι τόσο ισχυρή που αντιστέκεται στο ρούφηγμα μαύρης τρύπας!
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω, απλά στεναχωριέμαι που δε μπορώ να απεικονίσω την ποιότητα του ρολογιού με τις φωτογραφίες μου!
Α! Ναι! Μια που είπα και φωτογραφίες, αρκετά με τη φλυαρία, για ρίξε μια ματιά στο τί συνιστά το χαμόγελό μου!

Εννοείται ότι τα συνοδευτικά (θήκη με λουριά, εργαλεία)ήταν μαζί μου, όπως και το πρωτότυπο μοντέλο για περαιτέρω συγκρίσεις...
Εικόνα

Όνομα και πράμα...
Εικόνα

Ούτε μάρα, ούτε κακό συναπάντημα! Γάτα η Σάρα...
Εικόνα

Το κουτί που περιέχει το κουτί του ρολογιού...
Εικόνα

Εικόνα

Το κουτί που περιέχει το ρολόι και περιέχοταν στο παραπάνω κουτί...
Εικόνα

Ανοίγω τον κύλινδρο (προσοχή στη λεπτομέρεια: έχει και φλάντζα ρε ο γίγαντας!!! )...
Εικόνα

...και αποκαλύπτεται το περιεχόμενο τακτοποιημένο εντός του αφρώδους υλικού...
Εικόνα

Πληρέστατο το πακέτο, μέχρι και έξτρα μπαρέτες έχει -πρόνοια για τους παράφρονες λουρολάγνους...
Εικόνα

Το Zulu είναι από τα μαλακότερα που έχω περιεργαστεί, το δερμάτινο λουράκι είναι έτσι κι έτσι, το ντεμεκιζοφράν τα σπάει: εξαιρετικά μαλακό και χνούδι ούτε για πλάκα!
Δύο μπρασομπούκλες με το λογότυπο της εταιρείας... μάλιστα!
Και μην ξεχνάς και το εξαιρετικό κατσαβιδάκι για αλλαγές λουριών.
Εικόνα

Πλήρες πακέτο για τόσα λίγα λεφτά: σχόλιο ουδέν!

Ποιοτικότατο, πληρέστατο, στιβαρότατο (η στεφάνη περιστρέφεται με 120 κλικ, η κορώνα βιδώνει-ξεβιδώνει με σταθερότητα, το ζαφείρι είναι μέγκλα...), τί άλλο να ζητήσει κανείς;
Μα, μία σύγκριση με το αυθεντικό!
Και αφού δεν είσαι μαζί μου Φίλε μου για να συκγρίνουμε -ακτός από τα ρολόγια και -τις χοληστερίνες μας, θα πρέπει να αρκεστείς στις φωτογραφικές ικανότητες του Gallaxy S3, συνοδεία της ανικανότητάς μου να ρυθμίσω σωστά την κάμερα (εγώ ισχυρίζομαι ότι είμαι οπαδός της point and shoot τεχνικής για να καλύψω την ασχετοσύνη μου...).

Η μόνη διαφορά στα μεγέθη είναι στο ύψος κι αυτό λόγω της μορφής περιστροφής της κορώνας: στο Maranez η κορώνα περιστρέφεται συμβατικά, ενώ στο Ennebi περιστρέφεται πιέζοντάς την προς τα κάτω (α λα Aquagraph -bump!!! ).

Για δες...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

...24άρια λουριά για αμφότερα τα ρολόγια, πιο μυώδεις οι βραχίονες του Ennebi...
Εικόνα

...και μια φωτό του κώλου...
Εικόνα

Ευτυχώς η λουροφαντασία μου είναι έμπιστη κι έτσι δεν έπεσα έξω: το Maranez ταιριάζει εξαιρετικά με τα λουριά μου, οπότε θα περνάμε καλά με τις αλλαξολουριές! Εννοείται ότι τώρα που είναι γυαλιστερή η κάσα τα ανοιχτόχρωμα λουριά δεν είναι και η καλύτερή του, αλλά μόλις σκουρύνει (ο χρόνος; τα αυγά; καμιά άλλη πατέντα; θα δείξει...) όλα θα είναι εξαιρετικά!

Ιδού του λόγου μου το αληθές -τουλάχιστον στα μάτια μου...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Συμπερασματικά, και αφού σε ζάλισα αρκούντως ανθεκτικέ μου Αναγνώστη, θα έλεγα... "γιούπιιιιιιιιι".
Με ελάχιστο κόστος πήρα ένα ρολόι που είναι πανέμορφο (τί θα ήταν: βασίζεται στο αγαπημένο μου), ποιοτικότατο και είναι η χαρά του λουριού!

Εικόνα

Δε χρειάζονται μεγάλα κεφάλαια για να ευτυχήσεις, αρκεί να είσαι ευτυχισμένος με αυτά που έχεις πετύχει!
Αυτό μπορώ για τώρα και χαίρομαι πάρα πολύ που μου αρέσει αυτό που μπορώ...

Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμό σου χρόνο φανταστικέ μου ρολογά...
These users thanked the author pontioz for the post (total 2):
Argo982001 (Δευ Ιαν 20, 2014 8:15 pm) • Megalos (Τρί Ιαν 21, 2014 10:30 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από Marine master »

πολύ καλός ο γιαλατζί τελικά...!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από Georges »

Καρντάσι καλοφόρετο το Τανκ!!!
Να το χαρείς με υγεία, να του αλλάξεις τα φώτα στα λουριά και γιατί όχι, κάποια στιγμή να πάρεις και το οριτζινάλε!!!
Υγεία Φίλε μου!!! Την ευτυχία την θεωρώ δεδομένη... Το πλατύ ποντιακό χαμόγελό σου, έχει απλωθεί στο πρόσωπό σου και το μάτι σου γυαλίζει...




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από eisenberg »

Πολυ καλοφορετο! :good:


Τα σπαει πραγματικα,φανταζομαι τί οργια εχουν να γινουν μαζι με το ΝΒ και ολα τα λουρια μαζι :ha:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από Argo982001 »

Καλοφόρετο!Δεν ήξερα καν αυτό το μοντέλο!!Ωραία αγορά!!Να το χαρείς με υγεία! :cheer:
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2768 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από gerogian »

Μεγειες ρε φιλε !! :sh: :sh: παντα με υγεια και ευτυχια!! :cheer:
Φανταζομαι τι θα γινει!!Πως λεγοτανε το εργο με τον Κωνστανταρα; ''Η βιλλα των οργιων'' :smile:
Ε,τωρα θα εχουμε ''H αλλαξολουρια και τα ποντιακα ρολογο-οργια στο νησι του Γιωργη'' :good: :gf:
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από aris911 »

Γιωργο καλοφοραιτο το νέο σου ρολοι.
Οι ωρες που θα σου μετρα να είναι γεματες χαρα.
i palios
Δημοσιεύσεις: 2274
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1723 times
Been thanked: 978 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από i palios »

Μεγεια σου και καλοριζικο, αυθεντικη σπορ γραμμη. :cheer:
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 339 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Καλορίζικο και καλοφόρετο είναι πολύ ωραίο ρολόι
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Γιαλαντζί!

Δημοσίευση από snapper »

Γιαλαντζί ξεγιαλαντζι, πολύ τούμπανο το ρολογι Γιωργάρα"
Η περιγραφή σου απίθανη, καλοφορετο.. :sh:
Απάντηση