Επίστρωση και επισκευή

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Επίστρωση και επισκευή

Δημοσίευση από predator »

Οι επεξεργασμένες επιφάνειες μετάλλου, όταν χαράσσονται έχουν διαφορετική δυσκολία στην επαναφορά της αρχικής τους επιφάνειας. Μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, έως και ακατόρθωτο είναι οι επιφάνειες με επεξεργασία αμμοβολής, (πιστεύω πως μόνο με την ίδια διαδικασία επανέρχονται), ακολουθούν αυτές με επεξεργασία βουρτσίσματος του ατσαλιού, που με ειδικά λειαντικά ή "στυλούς" fiberglass εξαλείφονται οι γρατζουνιές. Στην ίδια δυσκολία θα τοποθετούσα και το τιτάνιο, το οποίο βέβαια χαράσσεται λίγο πιο εύκολα από το ατσάλι και τέλος το λείο ατσάλι που και αυτό επανέρχεται με επιφανειακή λείανση.
These users thanked the author predator for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Αύγ 03, 2013 12:15 am) • Themis (Σάβ Αύγ 03, 2013 12:46 am)
Rating: 15.38%
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:Οι επεξεργασμένες επιφάνειες μετάλλου, όταν χαράσσονται έχουν διαφορετική δυσκολία στην επαναφορά της αρχικής τους επιφάνειας.
Σωστα
predator έγραψε: έως και ακατόρθωτο είναι οι επιφάνειες με επεξεργασία αμμοβολής,
Ακατορθωτο;
Γιατι το λες αυτο

predator έγραψε:(πιστεύω πως μόνο με την ίδια διαδικασία επανέρχονται)
Οχι.
Και το λεω με απολυτη σιγουρια μιας και εχω επισκευαση κασσωμα αμμοβολησμενο.
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από predator »

Διορθώθηκε 100% ; με αμμοβολή το επισκεύασες ή με κάποια άλλη διαδικασία; Αν ήταν μπρασελέ θα ήταν πιο δύσκολο λόγω των μικρών και καμπύλων επιφανειών; αν θες πες μας για τεχνικά θέματα, (όπως και ο τίτλος του νήματος άλλωστε)
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:Διορθώθηκε 100% ; με αμμοβολή το επισκεύασες ή με κάποια άλλη διαδικασία;
Διορθωθηκε 100%.
Ειναι ενας συνδιασμος αλλης διαδικασιας (φλεξιμ, λιμες ειδικες...) και στο τελος αμμοβολη. Και αν εχει γραμματα με χρωμα στο τελος το χρωμα αυτο το οποιο ειναι ειδικο χρωμα που σκληραίνει με υπεριωδη ακτινοβολια.
predator έγραψε: Αν ήταν μπρασελέ θα ήταν πιο δύσκολο λόγω των μικρών και καμπύλων επιφανειών;
Ολα τα μερη του ρολογιου εχουν καποιο βαθμο δυσκολιας. Υπαρχει κασωμα που ειναι ευκολο γιατι διαχωριζεται σε κομματια αρα μπορεις να επαναφερεις τα γυαλιστερα και τα βουρτισμενα κομματια ευκολα και υπαρχει κασσωμα το οποιο δεν διαχωριζεται και πρεπει να κανεις τις εναλλαγες με συχνες επικαλυψεις προστασιας.
Υπαρχουν μπρασελε ευκολα (π.χ. ρολεξ) υπαρχουν και μπρασελε δυσκολα οπως παραδειγμα πορσε διχρωμο)
Δες και ενα θεμα που υπαρχει σχετικα με βλαβες σε κασσωματα.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

Αγαπητε PREDATOR αυτο το λινκ ελεγα
http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=2566" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από predator »

Το διάβασα, ωραία δουλειά στο καημένο "Λεωνίδα", αν κατάλαβα σωστά την αρχική επιμετάλλωση την έβγαλες με αμμοβολή. Υπάρχει το ερώτημα όμως, αξίζει για μικρές γρατζουνιές να γίνει αμμοβολή για επιδιόρθωση; (σε ρολόγια αμμοβολισμένα) και αν γίνει δεν χρειάζεται να γίνει με κόκκους οξειδίου του αλουμινίου ή για πιο ήπια επιφάνεια κόκκους γυαλιού γιατί αλλιώς θα αλλάξει το αρχικό σχήμα του υλικού;
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:Το διάβασα, ωραία δουλειά στο καημένο "Λεωνίδα", αν κατάλαβα σωστά την αρχική επιμετάλλωση την έβγαλες με αμμοβολή.
Λυπάμαι που θα σου το πω αλλα ενω αυτα που γραφω τα γραφω πολυ αναλυτικα ωστε να καταλαβαινει ο καθενας παρο ολα αυτα δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι.
Γραφω καθαρα
Μετά περίπου ένα 6 ωρο εργασίας με την χρήση μόνο εργαλείων χειρός και έχοντας βγάλει όλη την παλιά επιμετάλλωση
Ειδες να γραφω πουθενα για αμμοβολη;
predator έγραψε:Υπάρχει το ερώτημα όμως, αξίζει για μικρές γρατζουνιές να γίνει αμμοβολή για επιδιόρθωση; (σε ρολόγια αμμοβολισμένα)
Εδω πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου.
predator έγραψε: ή για πιο ήπια επιφάνεια κόκκους γυαλιού
Ωπα εδω μιλας για ΥΑΛΟΒΟΛΗ.
Αλλο πραγμα.
predator έγραψε:γιατί αλλιώς θα αλλάξει το αρχικό σχήμα του υλικού;
Το σχημα θα αλλαξει ετσι και αλλιως αν εχεις εναν τεχνιτη που δεν ξερει να δουλεψει οτι υλικο και αν χρησιμοποιηθεί.

Επειδη εχουμε χαλασει το θεμα του θοδωρη θα παρακαλουσα να μεταφερει καποιος υπευθυνος στο αναλογο θεμα τα κομματια που ειναι ασχετα με το θεμα που ξεκινησε
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Επίστρωση και επισκευή

Δημοσίευση από eisenberg »

Εγινε νεο θεμα με βαση την ενδιαφερουσα τοποθετηση του predator.

Η απορια μου προς τους τεχνιτες ειναι:

Αν γρατζουνισω την αμμοβολημενη κασα μου τί πιθανοτητες εχω να την ξαναφερω στην αρχικη κατασταση εκτος αντιπροσωπειας,δεδομενου οτι μιλαμε για παλαια ρολογια.

Το κοστος?
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Επίστρωση και επισκευή

Δημοσίευση από aris911 »

eisenberg έγραψε: Η απορια μου προς τους τεχνιτες ειναι:

Αν γρατζουνισω την αμμοβολημενη κασα μου τί πιθανοτητες εχω να την ξαναφερω στην αρχικη κατασταση εκτος αντιπροσωπειας,δεδομενου οτι μιλαμε για παλαια ρολογια.

Το κοστος?
Θοδωρη εγω που το εχω δοκιμασει επανερχεται στο 100%.
Το κοστος ως εργασια αμμοβολης ειναι τοσο μικρο που δεν συζητιεται.
Ομως πριν γινει η τελικη εργασια που ειναι η αμμοβολη παιζει ρολο τι ζημια εχει το κασσωμα η το μπρασελε.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Επίστρωση και επισκευή

Δημοσίευση από eisenberg »

aris911 έγραψε:
Θοδωρη εγω που το εχω δοκιμασει επανερχεται στο 100%.
Ξεκιναμε με αυτο που ειναι πολυ σημαντικο!
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση