Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από kostasM »

Και πάλι χαιρετώ τα μέλη.


Καλοκαίρι 1993 πρέπει να ήταν, διακοπές με φίλους στο κάμπινγκ του Αρμενιστή στην Χαλκιδική. Καθότι αθληταράδες (μετέπειτα λαπάδες) λέμε να σηκωθούμε στις 7 το πρωί για να τρέξουμε. Πράγματι σηκωνόμαστε τρεκλίζοντας από τη νύστα και πάμε στην παραλία για να διαπιστώσουμε ότι κοιμάται μέγα πλήθος με τα sleeping bag κάνοντας το τρέξιμο πρακτικά αδύνατο. Οπότε λέμε πάμε πίσω για ύπνο. Ένας φίλος πατάει κάτι στην άμμο και σκύβει και βρίσκει ένα SEIKO καταδυτικό το οποίο φαινόταν υψηλής ποιότητας ακόμα και σε εμάς τους άσχετους και προφανώς ανήκε σε αλλοδαπό τουρίστα διότι είχε μία ώρα διαφορά ώρας. Θυμάμαι ότι έγραφε και scuba diver επάνω χωρίς βεβαια να γνωρίζω μοντέλο.

Το παραδώσαμε στον υπεύθυνο ασφαλείας .

Γυρίζουμε από τις διακοπές και πάω γυμναστήριο. Έρχεται ένας νέος αθλούμενος στο γυμναστήριο ο οποίος φοράει ένα εξωπραγματικό για τα Ελληνικά δεδομένα CITIZEN καταδυτικό ο οποίος είναι πρώην ΟΥΚας και του το έχουν αγοράσει συνάδελφοι από τα ΟΥΚ που έκαναν ένα διάστημα περιπολία στον Περσικό κόλπο.

Κάπως έτσι ''κόλλησα''.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από marios_ch »

καλως ηρθες φιλε και καλα ποστ..... :sh:

ωραιες ιστοριες με το πως κολλησες το μικροβιο.....

αν θες πες μας και τι κομματια εχεις η οτι αλλο κρινεις σωστο.....
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ ωραια ιστορια φιλε.
Εδωσες ενα ωραιο θεμα για να γραψουμε ολοι πως κολλησαμε το μικροβιο!
Θα ηταν ωραιο να ακουσουμε ιστοριες απο ολα τα μελη!
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από antonis_ch »

Ωραια ιδεα μας εδωσες φιλε Κωστα!
Καλως ηρθες!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από stavros_ch »

Να πω και εγω τη δικη μου ιστορια.
Τα ρολογια παντα μου αρεσαν.
Πιο μικρος φορουσα διαφορα CASIO.
To μικροβιο με χτυπησε για τα καλα οταν ηρθε στην κατοχη μου το πιο κατω Citizen απο τον αδερφο μου Αντωνη.
Το συγκεκριμενο ρολοι απο τοτε που το προτοειδα το ερωτευτηκα και παντα ηθελα ενα παρομοιο στη συλλογη μου.
Μετα αρχισα να ψαχνομαι σιγα σιγα και κολλησα με τα Ιαπωνικα κυριως ρολογια.
Μεγαλο μου παθος τα ρολογια εργαλεια και τα SEIKO.

H αιτια του κακου.

Image
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από antonis_ch »

Θυμαμαι μικρος να κοιταω και να μου τρεχουν τα σαλια απο διαφορα Casio, Orient και Seiko που εβλεπα στις βιτρινες...

Γυρω στα 13 τοτε πεφτει στα χερια ενας διαφημιστικος καταλογος των ρολογιων Citizen..!
Ερωτευομαι κεραυνοβολα το πιο πανω κομματι που ποσταρε ο Σταυρος και αρχιζω σαν τρελλος να το ψαχνω..περασαν 5-6 μηνες μαζευοντας χαρτζηλικι και τελικα ηρθε η στιγμη που θα πηγαιναμε ταξιδι με το σχολειο στην Ελλαδα...λεω δεν γινετε καπου θα το πετυχω στην Ελλαδα και θα το αγορασω..

Μπαινοντας στο αεροδρομιο και περνοντας απο το check in μπηκαμε στα καταστημα αφορογητων ειδων του αεροδρομιου της Λαρνακας.. βλεπω μια βιτρινα με Casio και διπλα ακριβως μια με Citizen..λεω εδω ειμαστε..παω κοντα και ο ερωτας με κοιταζε και τον κοιταζα...μετραω τα λεφτα μου και παω στην κυρια που ηταν εκει υπευθυνη και της λεω οτι θελω να αγορασω το ρολοι..μου λεει εισαι πολυ μικρος για να δωσεις τοσα λεφτα...

Παω και εγω βρισκω ενα καθηγητη που μου ειχε αδυναμια, του λεω την ιστορια του δινω και τα λεφτα και το αγοραζει αυτος για μενα..!!! :rcarpet:

Ο ποθος μου ηταν επιτελους δικος μου και σε ολη την πτηση το χαζευα σαν βλακας!! :-)

Οταν φτασαμε Θεσσαλονικη ηρθε ο θειος μου να με δει.. μου λεει ωραιο ρολοι απο που το πηρες...? του λεω την ιστορια και αρχισε να γελαει.. κοιτα εδω μου λεει ... Ειναι ενα Raymond Weil...

Με αποτελειωσε...απο τοτε ανακαλυψα το παθος μου για τα ρολογια και το φερω μεχρι σημερα με την ιδια ενταση σαν να ηταν τοτε...το καλοκαιρι του 1998..
dimitrisrag
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Δεκ 03, 2010 6:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από dimitrisrag »

1995 James Bond Golden Eye
Seamaster Diver 300 M Quartz
Ερωτας με την πρωτη ματια...!!! Καταφερα και το αγορασα το 2005 αν δεν κανω λαθως και απο τοτε μου κολλησε το μικροβιο.... :-)
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από kostasM »

antonis_ch έγραψε:Θυμαμαι μικρος να κοιταω και να μου τρεχουν τα σαλια απο διαφορα Casio, Orient και Seiko που εβλεπα στις βιτρινες...

Γυρω στα 13 τοτε πεφτει στα χερια ενας διαφημιστικος καταλογος των ρολογιων Citizen..!
Ερωτευομαι κεραυνοβολα το πιο πανω κομματι που ποσταρε ο Σταυρος και αρχιζω σαν τρελλος να το ψαχνω..περασαν 5-6 μηνες μαζευοντας χαρτζηλικι και τελικα ηρθε η στιγμη που θα πηγαιναμε ταξιδι με το σχολειο στην Ελλαδα...λεω δεν γινετε καπου θα το πετυχω στην Ελλαδα και θα το αγορασω..

Μπαινοντας στο αεροδρομιο και περνοντας απο το check in μπηκαμε στα καταστημα αφορογητων ειδων του αεροδρομιου της Λαρνακας.. βλεπω μια βιτρινα με Casio και διπλα ακριβως μια με Citizen..λεω εδω ειμαστε..παω κοντα και ο ερωτας με κοιταζε και τον κοιταζα...μετραω τα λεφτα μου και παω στην κυρια που ηταν εκει υπευθυνη και της λεω οτι θελω να αγορασω το ρολοι..μου λεει εισαι πολυ μικρος για να δωσεις τοσα λεφτα...

Παω και εγω βρισκω ενα καθηγητη που μου ειχε αδυναμια, του λεω την ιστορια του δινω και τα λεφτα και το αγοραζει αυτος για μενα..!!! :rcarpet:

Ο ποθος μου ηταν επιτελους δικος μου και σε ολη την πτηση το χαζευα σαν βλακας!! :-)

Οταν φτασαμε Θεσσαλονικη ηρθε ο θειος μου να με δει.. μου λεει ωραιο ρολοι απο που το πηρες...? του λεω την ιστορια και αρχισε να γελαει.. κοιτα εδω μου λεει ... Ειναι ενα Raymond Weil...

Με αποτελειωσε...απο τοτε ανακαλυψα το παθος μου για τα ρολογια και το φερω μεχρι σημερα με την ιδια ενταση σαν να ηταν τοτε...το καλοκαιρι του 1998..

ξηγημένος ο καθηγητής :cheer:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από antonis_ch »

Βεβαια!!
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1027 times

Re: Πως άρχισε το ψώνιο μου με τα ρολόγια

Δημοσίευση από lovefist2001 »

Ο θειος τον κατεστρεψε :ha: :ha: :ha: :ha:

Σταυρος
Απάντηση