----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Megalos »

Κωνσταντινε η απαντηση σου στον Γιωργο ηταν μαθημα της αγορας :good:
εγω προσωπικα σε ευχαριστω διοτι πραγματικα ''μας ανοιγεις τα ματια'' με την εμπειρια και τις γνωσεις σου ....
και βεβαια μαθαινουμε και μαθαμε και σημερα αρκετα για το τι ειναι συμφερουσα αγορα :sh:
αν καταλαβα καλα για τα Rolex παντως προτεινεις χρυσο η ατσαλινο οχι ΤΤ ...
και για ALS οχι πολυ complication
These users thanked the author Megalos for the post:
Tangerine_Dream (Σάβ Σεπ 03, 2022 11:02 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Για τα Rolex: το ΤΤ είναι πολύ προσωπικό θέμα...
Σε κάποιους αρέσει και το προτιμούν, άλλοι πιστεύουν ότι όποιος παίρνει ΤΤ είναι γιατί δεν μπορεί να αποκτήσει το ολόχρυσο.

Είχα full RG Rolex (το Daytona 116505) και πραγματικά ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό στο χέρι.
Είχα και Daytona TT (Maserati dial) το οποίο χάρισα στην αδελφή μου, οπότε έχω άμεση εμπειρία της διαφοράς των δύο.

Όμως πιστεύω πως στην περίπτωση του DJ τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Το DJ TT είναι ό,τι πιό κλασικό έχει φορεθεί από το 1985 και μετά.
Στέκεται πολύ ωραία μόνο του, σε σημείο που ένα stainless steel DJ είναι πιό μονότονο και 'άχρωμο' μπροστά στο ΤΤ.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Πάντα για το DJ TT ή ss ό,τι γράφω είναι για την έκδοση με Jubilee bracelet - αν είναι για oyster ξέχνα το δεν λέει κάτι παραπάνω από ένα απλό Explorer ή Oyster που δεν έχουν καν ημερομηνία. Το Jubilee bracelet είναι πιό άνετο από το Oyster bracelet.

Σκέφθηκα να μπω στη λίστα του DJ TT (ή και ss) και να τελειώνω.
Όμως από τα παλιά χρόνια που είχα δοκιμάσει ειδικά ένα 36-άρι DD με διαμάντια στο dial, ακόμη θυμάμαι το πόσο όμορφα, πόσο άνετα μου καθόταν στον καρπό. Όλα τα χρήματα του DD είναι στο μπρασελέ, και για αυτό το λόγο δεν ματσάρουν αυτό το μπρασελέ με άλλο μοντέλο. Ούτε η ημέρα που έχει ως έξτρα complication ούτε τίποτε άλλο μετρά. Ο χρυσός βέβαια είναι ωραίο πράγμα, αυτό να λέγεται. Το χρυσό ρολόι στον καρπό έχει άλλη αίγλη (για αυτόν που το φορά, όχι για τους άλλους που το βλέπουν).

Τώρα για τα Lange.
Ένα μεγάλο, με βαριά complications, ρολόι ΔΕΝ είναι βολικό.
Μπορεί να χαλάσει, θέλει τις ρυθμίσεις του, θέλει την προσοχή του, είναι πιό βαρύ σε γραμμάρια, δεν θέλει να το κτυπάς από δω κι από κει, πλέον χαμηλά σε τιμή ούτως ή άλλως δεν μπορείς να το βρεις - άρα τί να πάει κανείς να πάρει;

Να κάτσει στην ουρά να πάρει πλατινένιο ρολόι για 100 χιλιάδες Ευρώ;
Για ποιό λόγο να κάνω κάτι τέτοιο;
Για να το δείχνω μετά στο IG και στα φόρουμ;
Να το κοιτώ από πίσω μέρα-νύχτα;

Θα το κοιτάξεις μία, θα το κοιτάξεις δύο, θα πάρεις τη λούπα και θα το δείξεις και σε φίλους σου τρεις, από κει και πέρα όμως;
Δηλαδή, να υπάρχει και μία λογική.

Εγώ όταν πήρα το Datograph μου κόστισε €38k, ήταν δωδεκαετίας και μόλις είχε έλθει από το σέρβις στη Γερμανία - ήταν πιό γυαλιστερό και από καινούργιο Dato που έχουν στη boutique. Αλλά αυτές οι μέρες πέρασαν, το ρολόι δεν το βρίσκεις πια σε αυτά τα χρήματα και κατάσταση. Και δεν είναι ένα κομμάτι 24/7, δηλαδή να το βρέξεις, να το πάρεις μαζί σου στο ταξίδι που πας μιά βδομάδα Σιγκαπούρη/Μαλαισία (λέμε τώρα), που θα ανεβείς πάνω σε ένα πλοίο, που που που, ένα εκατομμύριο διάφορα 'που'.

Ενώ με ένα Rolex, είσαι αδιάφορος, δεν πάει να κτυπιέται, να βρέχεται, ναι λερώνεται - θα είναι στο +2 ή +3 τη μέρα αγέρωχο. Γυρνάς πίσω στο ξενοδοχείο, το πλένεις την ώρα που κάνεις ντους, και τέρμα. Την περασμένη βδομάδα που πήγα Σιγκαπούρη πήγαμε στο γραφείο που έχουμε δίπλα στη Μαλαισία, πήγαμε σε 2-3 πελάτες στη Σιγκαπούρη, και ανεβήκαμε και πάνω σε ένα rig που κάνει επισκευές στο ναυπηγείο. Με ποιό Datograph ή άλλο Lange με σοβαρά complications μπορείς να κάνεις αυτά τα πράγματα χωρίς να φοβάσαι για το ρολόι;

Δεν μπορείς να το αφήσεις στο ξενοδοχείο ή στο σπίτι σε χώρες που δεν υπάρχει ασφάλεια (ήτοι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Ευρώπη πλην Ελβετίας, Αμερική, Κίνα κλπ.), δεν μπορείς να το βρέξεις, δεν μπορείς το ένα, δεν μπορείς το άλλο. Μόνο αν ζεις σε χώρα με πραγματική ασφάλεια (Μέση Ανατολή, Σιγκαπούρη, Ελβετία, Κορέα, Ιαπωνία) τότε μπορείς να έχεις κάτι τέτοιο, και σπίτι-γραφείο συν βραδυνές εξόδους.

Η πρακτικότητα είναι μεγάλο πράγμα. Για τον ίδιο λόγο επίσης δεν ανέφερα Patek ή ΑΡ, διότι αυτά δεν τα βρίσκεις πλέον καν. Να περιμένω στην ουρά γιατί; Κάτσε ρε συ δηλαδή, έχουμε γίνει να τους παρακαλάμε για να πάρουμε κάτι που δεν είναι καθόλου απαραίτητο. Μην τρελαθούμε στο τέλος. Αν ένα ωραίο κομμάτι βρεθεί σε τιμή λιανικής, να είναι 24/7 ρολόι, να μπορείς να το δώσεις μετά, να μπορείς να το φτιάξεις, εντάξει. Αλλά όχι και να πάμε σε παλαβές καταστάσεις επειδή όλη η αγορά έχει αναστατωθεί από τα κωλοπαίδια που παίξανε με το κρύπτο και βγαίνουν τώρα και μαζεύουν όλα τα κομμάτια στις μπουτίκ - θα τα βάλουν εκεί που ξέρουν σε βάθος χρόνου, γιατί ως άσχετοι δεν έχουν φυσική θέση σε αυτό το χόμπυ και σε αυτή την τέχνη.
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post (total 4):
nick10 (Σάβ Σεπ 03, 2022 12:54 pm) • Megalos (Σάβ Σεπ 03, 2022 2:02 pm) • kalvetfl67 (Σάβ Σεπ 03, 2022 4:03 pm) • chris70 (Κυρ Σεπ 04, 2022 2:35 am)
Rating: 30.77%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Megalos »

εξαιρετικες οι συμβουλες σου αγαπητε μου .... εγω τις λαμβανω σοβαρα υποψιν
ΥΓ χαρη στα ποστ σου ετρεξα πριν χρονια και καταφερα με πεισμα να βρω και να παρω τον Nautilus 5711 :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από markosgr28 »

Έχω μείνει άφωνος! Και με τις φωτο και με τα ρολόγια και με τις πληροφορίες! Πολλά μπράβο και ευχαριστώ πολύ! Έχω εντελώς άλλη εικόνα, πιο πραγματική, για κάποια μοντέλα από τις φωτο, όπως για τα zenith, το FF, το SeaQ, τα Bulgari κλπ. Ευχαριστώ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3167
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2640 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από giannistissot »

Κωνσταντινε σ ευχαριστώ κι εγω για τα τοσο ωραια ποστ! Πραγματικα απολαυστικά!

Συμφωνω σε ολα για τα ρολεξ dd, dj, tt, lange πολυ σωστός ειναι και πρακτικο θεμα το ρολοι. Γιατι αντε ωραιοο αλλα που να πας με το λανγκε 1 στο ναυπηγειο...

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1289
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1141 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Κωνσταντίνε ευχαριστούμε πολύ για την πληροφόρηση
Αν και οικονομικά δεν πρόκειται οι περισσότεροι να πλησιάσουμε ποτέ τέτοια κομμάτια, είναι πολύ ωραίο να μαθαίνεις τον σφυγμό της αγοράς από ανθρώπους που κινούνται πραγματικά στο χώρο και όχι από παντογνώστες του καναπέ lol
Αν θέλεις να μου απαντούσες στο 2ο ερώτημα που σου έβαλα για το POLARIS PC, ευχαριστώ :cheer:
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Εικόνα
kalvetfl67 έγραψε: Σάβ Σεπ 03, 2022 12:03 am ...
Ερώτηση 2 : Το Polaris Perpetual calendar μου αρέσει τρελλά αλλά μου φαίνεται ογκώδες όπως είπες . Το βάρος του είναι ανάλογο του όγκου ? Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα πολύ βαριά ρολόγια
Ευχαριστώ
Ναι, ξεχάστηκα εντελώς να απαντήσω (διότι ποτέ δεν αφήνω αναπάντητο κάτι, αν μου τεθεί μία ερώτηση για γνώμη ή βοήθεια).

Λοιπόν, το Polaris είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

Δεν είναι ένα ρολόι που σε κερδίζει εύκολα.
Είναι μεγάλη η κάσα (ή αλλιώς να το πούμε, δεν είναι μικρή - στο Chrono όπως και στο Perpetual).
To μπρασελέ είναι πάρα πολύ ωραίο, γλιστρά πάνω σου χωρίς να το καταλαβαίνεις, δεν είναι ούτε χοντρά τα links, ούτε ενοχλούν, και αγκαλιάζουν τον καρπό πολύ ωραία.

Εικόνα

Το κούμπωμα κάτω είναι πάρα πολύ ωραίο και έχει και micro adjustment.
Η κάσα ειδικά στο Perpetual είναι σχετικά παχιά, αλλά κοιτάξτε τώρα, διηνεκές ρολόι είναι, δηλαδή δεν μπορούμε να κλαίμε και να διαμαρτυρόμαστε με το κάθε τι. Είναι ένα σύγχρονο, μοντέρνο, δοκιμασμένο (1000 ώρες) διηνεκές από πολύ δυνατό κατασκευαστή. Το IWC για παράδειγμα, που φορά τον ξακουστό μηχανισμό που έχει σχεδιάσει ο Kurt Klaus, είναι (αν θυμάμαι καλά) πιό παχύ. Το έχω δοκιμάσει επανηλειμμένα. Δηλαδή, πρέπει να έχουμε πάντα στο νου για τί μιλάμε.

Το Polaris Perpetual με τη χρυσή κάσα και το rubber strap δεν έχω δει ή δοκιμάσει, αυτός ο συνδυασμός πρέπει να είναι πολύ ωραίος, αλλά όλα ωραία είναι. Θέλω να πω, όλα είναι σχετικά, ναι, ωραίο αλλά στα δεν ξέρω και εγώ πόσα κοστίζει το χρυσό διηνεκές, εκεί πρέπει να το συγκρίνει κανείς με τί άλλο μπορεί να πάρει στα ίδια χρήματα.

Το rubber strap της JLC για το Polaris είναι πάρα πολύ καλοβαλμένο και επίσης το δικό του deployant buckle είναι και αυτό πάρα πολύ ωραίο. Αυτά κοστίζουν (λουρί και buckle μαζί) γύρω στα €650.

Εικόνα

Το dial του Polaris Perpetual είναι όμορφο, αρτιότατα στημένο αναφορικά με τα sub-dials, αλλά και πάλι δεν είναι ένα ρολόι που διαβάζεται πολύ εύκολα αν είσαι κάποιας ηλικίας. Εμένα προσωπικά από τη στιγμή που άφησα το απλό αυτόματο (41mm) με τις δύο κορώνες, και πήγα στο Chrono, άρχισε αμέσως να μου κτυπά το καμπανάκι ότι η κάσα αυτή (42mm) είναι τώρα μεγάλη. Εντάξει, πολλοί το σηκώνουν, κι εγώ έχω την τύχη μέσα σε αυτούς να είμαι, αλλά το βλέπεις ρε παιδί μου, είναι μεγάλη η κάσα, πώς να το κάνουμε.

Επίσης να αναφέρω για το χρώμα του dial και τις χρωματικές αλλαγές που κάνει - στο Perpetual το dial είναι αρκετά cluttered και δεν δείχνει το χρώμα πολύ ανοικτό, αλλά στο Chrono είναι μαγεία κι ειδικά το μπλε που έβαλα.

Εικόνα

Για το βάρος δεν μπορώ να πω πολλά, όσο το θυμάμαι το Perpetual δεν μου έδωσε αίσθηση πως είναι ιδιαίτερα βαρύ (όπως σου δίνει το SeaQ της Glashuette για παράδειγμα). Αλλά ένα διηνεκές ρολόι είναι, που από μόνο του αυτό προκαλεί το σεβασμό, δεν θα είναι και πάρα πολύ ελαφρύ, το μπρασελέ όμως (που έχει και quick strap change mechanism αν θυμάμαι καλά) βοηθά και αυτό στο να μη δείχνει βαρύ το ρολόι.

Θα ξαναπεράσω από εκεί, να το πιάσω στο χέρι μου αν το ζυγίσω αν θες, από τα ρολόγια και τα ξυράφια τόσα χρόνια έχω συνηθίσει και μπορώ με σχετική ευστοχία να πετύχω στο μάντεμα το βάρος...

Εικόνα
Polaris Perpetual

Εικόνα
Polaris Perpetual

Στις φωτό ο καρπός μου είναι 7 1/4".
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post (total 4):
Megalos (Σάβ Σεπ 03, 2022 8:46 pm) • kalvetfl67 (Σάβ Σεπ 03, 2022 10:57 pm) • chris70 (Κυρ Σεπ 04, 2022 2:37 am) • ppana (Τετ Σεπ 14, 2022 6:09 pm)
Rating: 30.77%
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1289
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1141 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για ολες τις απίστευτες λεπτομέρειες που μας χαρίζεις
Το perpetual με εντυπωσίασε από την πρώτη στιγμή που το ειδα , ειδικα στο χρυσό
Στο χέρι σου δείχνει λίγο ογκώδες όμως φαντάζομαι αυτό ειναι φυσιολογικό για τόσο περίπλοκο ρολόι
Πάντως αν ήμουν στη θέση σου να δοκιμάζω τέτοιες ρολογάρες θα είχα τρικυμία εν κρανίω αν έπρεπε να διαλέξω κάποιο για αγορά , χαχαχα
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3167
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2640 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από giannistissot »

Οντως ειναι μεφαλη η κασα και παχιά, αλλα οπως ειπες ειναι φυσικο για τετοιο ρολοι... και οχι απαγορευτικο αν ο καρπος σου το σηκωνει και εχεις συνηθισει να τα φοράς. Εγω που πλεον θελω πιο ελαφριά και λεπτα ρολογια δεν θα το μπορουσα να το παντρευτώ...

Το απλο Polaris που εχω δοκιμασει με τις δυο κορωνες ειναι οκει ομως εξαιρετικό.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
GREDA
Δημοσιεύσεις: 1659
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:21 am
Has thanked: 6138 times
Been thanked: 3329 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από GREDA »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author GREDA for the post (total 2):
Megalos (Παρ Σεπ 09, 2022 10:48 pm) • chris70 (Σάβ Σεπ 10, 2022 12:51 am)
Rating: 15.38%
Γρηγόρης
Απάντηση