----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42619
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39294 times
Been thanked: 8502 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Megalos »

τωρα οσον αφορα τα ρολογια ειναι τοσο ομορφα ολα που δυσκολευεσαι να διαλεξεις ...
παντως τα Grand Seiko .... Bvlagri ....Jaeger le Coultre ... Breitling ... αυτα ειναι απιθανα .... ορεξη και χρημα να υπαρχει
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Συνεχίζουμε: (αυτές όλες είναι δοκιμές που έχω κάνει από 18 Ιουλίου ως τώρα)

Εικόνα

FF grande date Ti

Εικόνα

Εικόνα

Defy Extreme Ti:(με τρία λουριά/μπρασελέ as standard)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Defy 21 Ti:

Εικόνα

Glashuette SeaQ:

Εικόνα
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 02, 2022 11:32 pm)
Rating: 7.69%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Εικόνα

Εικόνα

Το SeaQ είναι πολύ σπέσιαλ κομμάτι....

Τιμή ελάχιστα υψηλότερη από αυτήν ενός JLC Reverso Polaris Chrono (!)
Βάρος συνολικό υψηλό.
Πάχος υπολογίσιμο.
Τα 12, 3, 6, κλπ. με μεγάλο font με ενοχλούν.

Όμως...

Οι κούρμπες της κάσας καθώς πηγαίνει από την κορώνα στα lugs είναι ποιητικές.
Ο δεπτερολεπτοδείκτης είναι μακρύς και με αυτό το πανέμορφο σήμα της εταιρείας στην ουρά του.

Η ημερομηνία φαίνεται καλά.
Όχι όπως στο Blancpain FF grande date Ti, αλλά καλύτερα από όλα τα άλλα ρολόγια.

Το μπρασελέ μπορεί να μην έχει πάνω του τη χάρη του μπρασελέ του Polaris, αλλά είναι πάρα πολύ στιβαρό και σου δίνει καίρια αίσθηση σιγουριάς (που είναι για εμένα σημαντικό, και τώρα το βλέπω στην πορεία που δοκιμάζω εντατικά διάφορα κομμάτια).

Το μπρασελέ έχει micro adjustment.

To ρολόι κάθεται λίγο ψηλά αλλά η κάσα έχει αυτό που δεν έχουν άλλες -μεγάλες- κάσες (e.g. JLC Polaris Chrono / ΒΡ FF Ti): είναι μαζεμένη στον καρπό καθώς κοιτάς από πάνω.

Το ρολόι αυτό μου άφησε μία πολύ περίεργη αίσθηση... Απροσδόκητη.
Πάρα πολύ ποιοτική εικόνα και ταυτόχρονα μυστήρια.
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 02, 2022 11:32 pm)
Rating: 7.69%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Mετά από επίσκεψη στη Rolex για να δω διαθεσιμότητα, σειρά είχε η Tudor για δοκιμές.

Έβαλα το νέο (2022) ΒΒ S&G σε 39 και 41 χιλιοστά, όπως και δύο Royal (day-date two-tone 41mm και stainless steel 41mm).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Longines Spirit το μεγάλο με πράσινο dial:

Εικόνα

Ώσπου ήλθε η προηγούμενη εβδομάδα και μου έτυχε ξαφνικό ταξίδι Σιγκαπούρη....
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 02, 2022 11:33 pm)
Rating: 7.69%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

...και πού αλλού βέβαια εκτός από τη μπουτίκ της Lange για πρώτη επίσκεψη (μετά από 7 χρόνια)

Εικόνα

Η sales assistant που έχω μου έβγαλε με δική της πρωτοβουλία ένα Odysseus που μόλις είχε φθάσει και είναι φυσικά ήδη κλεισμένο για άλλο πελάτη:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Στη Lange-Söhne δεν δοκίμασα άλλο κομμάτι. Κουβεντιάσαμε με την sales associate που γνωρίζω από το 2013, επί όλης της ύλης. Μου είπε "...εσείς όλοι ερχόσασταν παλιά εδώ και είχατε πραγματικό ενδιαφέρον για ρολόγια, τώρα δεν είναι καθόλου έτσι - μπαίνουν μέσα καινούργιοι πελάτες 22 ετών ή και λίγο μεγαλύτεροι και λένε 'θέλω αυτό'..."

Μου ανέφερε επίσης πως super VIP πελάτες, που από παλιά έχουν 15-20 ή και παραπάνω κομμάτια, είναι αυτοί που χωρίς συζήτηση τους δόθηκαν τα πρώτα κομμάτια Odysseus που παρελάμβανε η μπουτίκ.

Η τιμή του ρολογιού είναι αστεία για τη δουλειά και το όνομα που κουβαλά, περί τα S$42,000 ήτοι €30k με το τωρινό χαμηλό rate του Ευρώ. Λίστες ανοικτές για 1815 και Lange 1, αλλά ίσως κάτι πιό γρήγορο γίνει αν κανείς είναι ευγενικός κι έχει σχέση με τη boutique. Πολύ σημαντικό αν κανείς θέλει να μπει στο παιχνίδι είναι να κάνει ό,τι κάνει με ένα μόνο point of contact, με μία δηλαδή boutique, σταθερά.

Ας πω δυό λόγια [Odysseus].

Ωραία κάθεται, ελαφρύ μου φάνηκε (που δεν μου άρεσε αυτό πολύ), το dial είναι φυσικά από άλλο πλανήτη για τέτοιο καθημερινό ατσάλινο ρολόϊ, το clasp δεν με εντυπωσίασε, τα χρήματα θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά γιατί είναι δυσεύρετο κι όχι γιατί το θέλω στον καρπό μου....

Αυτά.
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 02, 2022 11:34 pm)
Rating: 7.69%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Changi (αεροδρόμιο Σιγκαπούρης):

Omega Chronoscope

Εικόνα

Εικόνα

Το ρολόι απογοήτευσε. Η τιμή ήταν S$11,000 ήτοι €7,917 αλλά μην ξεχνάμε πως αυτή την εποχή το Ευρώ είναι πολύ χαμηλά.

Το περίμενα να καθόταν καλύτερα στον καρπό. Δεν είναι άσχημο στο χέρι, το πάχος κάσας είναι λογικό αλλά το μπρασελέ είναι δράμα στην κυριολεξία - κυρίως εκεί που στενεύει για να πάει στο κούμπωμα κάτω (νομίζω εκεί γίνεται 16mm σε πλάτος). Προσωπική μου άποψη πως είναι πολύ στενό το 16mm για τέτοιο ρολόι (για το μέγεθος κάσας δηλαδή που έχει όπως και για το συνολικό του μέγεθος).

Το συγκεκριμένο dial δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ούτε είχε συγκλονιστικό legibility.

Κρίμα.

Citizen Tsuyosa:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post:
Megalos (Παρ Σεπ 02, 2022 11:37 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1211 times
Been thanked: 1144 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Κωνσταντίνε φοβερή παρουσίαση , ζηλεψα χαχαχα
Κορυφαία κομμάτια που όλοι θα ήθελαν να βάλουν στον καρπό τους έστω για δοκιμή
Ποιό να πιάσεις και ποιο να αφήσεις
Ερώτηση : Αν σου δινόταν η ευκαιρία να αποκτησεις 3 από αυτά που δοκίμασες ποιά θα σε πήγαιναν ταμείο ?
Ερώτηση 2 : Το Polaris Perpetual calendar μου αρέσει τρελλά αλλά μου φαίνεται ογκώδες όπως είπες . Το βάρος του είναι ανάλογο του όγκου ? Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα πολύ βαριά ρολόγια
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3167
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2640 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από giannistissot »

Tangerine_Dream έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

Το SeaQ είναι πολύ σπέσιαλ κομμάτι....

Τιμή ελάχιστα υψηλότερη από αυτήν ενός JLC Reverso Polaris Chrono (!)
Βάρος συνολικό υψηλό.
Πάχος υπολογίσιμο.
Τα 12, 3, 6, κλπ. με μεγάλο font με ενοχλούν.

Όμως...

Οι κούρμπες της κάσας καθώς πηγαίνει από την κορώνα στα lugs είναι ποιητικές.
Ο δεπτερολεπτοδείκτης είναι μακρύς και με αυτό το πανέμορφο σήμα της εταιρείας στην ουρά του.

Η ημερομηνία φαίνεται καλά.
Όχι όπως στο Blancpain FF grande date Ti, αλλά καλύτερα από όλα τα άλλα ρολόγια.

Το μπρασελέ μπορεί να μην έχει πάνω του τη χάρη του μπρασελέ του Polaris, αλλά είναι πάρα πολύ στιβαρό και σου δίνει καίρια αίσθηση σιγουριάς (που είναι για εμένα σημαντικό, και τώρα το βλέπω στην πορεία που δοκιμάζω εντατικά διάφορα κομμάτια).

Το μπρασελέ έχει micro adjustment.

To ρολόι κάθεται λίγο ψηλά αλλά η κάσα έχει αυτό που δεν έχουν άλλες -μεγάλες- κάσες (e.g. JLC Polaris Chrono / ΒΡ FF Ti): είναι μαζεμένη στον καρπό καθώς κοιτάς από πάνω.

Το ρολόι αυτό μου άφησε μία πολύ περίεργη αίσθηση... Απροσδόκητη.
Πάρα πολύ ποιοτική εικόνα και ταυτόχρονα μυστήρια.
Τρομερη παρουσιαση Κωνσταντινε! Ευχαριστουμε!

Συμφωνω και επαυξανω για το Glashutte SeaQ επειδή το εχω δει από κοντά το ρολοι ειναι ποιημα. Ανελπιστα εντυπωσιακα ποιοτικο και ομορφο! Αλλο επιπεδο που ειλικρινα δεν το περιμενεις. Ισαξιο και ισως ανωτερο σε ομορφιά απο τα JLC Polaris. Επιπλεον και ο μηχανισμος πισω πανεμορφος. Κι εμενα ομβς με ενοχλουν λιγο τα μεγαλα νουμερα 12, 2,6 θα προτιμουσα να μην τα ειχε..

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author giannistissot for the post:
Tangerine_Dream (Σάβ Σεπ 03, 2022 8:21 am)
Rating: 7.69%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

kalvetfl67 έγραψε: Σάβ Σεπ 03, 2022 12:03 am Κωνσταντίνε φοβερή παρουσίαση , ζηλεψα χαχαχα
Κορυφαία κομμάτια που όλοι θα ήθελαν να βάλουν στον καρπό τους έστω για δοκιμή
Ποιό να πιάσεις και ποιο να αφήσεις
Ερώτηση : Αν σου δινόταν η ευκαιρία να αποκτησεις 3 από αυτά που δοκίμασες ποιά θα σε πήγαιναν ταμείο ?
Ερώτηση 2 : Το Polaris Perpetual calendar μου αρέσει τρελλά αλλά μου φαίνεται ογκώδες όπως είπες . Το βάρος του είναι ανάλογο του όγκου ? Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα πολύ βαριά ρολόγια
Ευχαριστώ
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Δοκίμασα κι άλλα κομμάτια αλλά δεν έβαλα όλες τις φωτό εχθές που ποστάρισα.
Δηλαδή στην Blancpain έβαλα και το Bathyscaphe σε κεραμικό με το sailcloth strap, σε AD της Tudor έβαλα το BB41 rootbeer και το Pro, κλπ.

Το κάθε ρολόι έχει τα merits του, και πάντα εξαρτάται από το τί θέλει κανείς.
Το Zenith από τιτάνιο ήταν ωραίο, επιβλητικό, αλλά το dial του δεν φαίνεται πολύ καλά (είμαι 50 ετών και πρέπει να έχω 'κοντινά' γυαλιά).
Το FF ελαφρύ, όμορφο, αλλά έχει δεκαέξι μισό αν θυμάμαι καλά.
Δηλαδή θέλω να πω, είναι πολλές οι λεπτομέρειες που μετρούν.

Απ'την άλλη μεριά, τα περισσότερα από αυτά τα κομμάτια είναι προς το παρόν σε τιμή λιανικής.
Σου κάνουν ένα 10% αλλά αυτό δεν λέει τίποτε.
Στην JLC με έχει φάει ο άλλος, ήμουν Σιγκαπούρη και μου έστειλε μήνυμα στο WhatsApp ότι θα πάρουν αύξηση.

Το ξέρω, μου το είχε πει στη μπουτίκ ότι 01 Σεπτ θα πάρουν πάνω, διότι πριν 3-4 μήνες είχαν πάρει αύξηση λόγω ισοτιμίας με το Ευρώ.
Ναι αλλά και πάλι το Polaris ppc έχει 30 χιλιάρικα και το Polaris chrono κάπου στα 12 (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς), κι όταν ψωνίζει λιανική κανείς πρέπει να το σκεφθεί πάρα πολύ καλά.

Τί να το κάνω εγώ το ωραίο σέρβις και εξυπηρέτηση στη μπουτίκ που αν πάω μετά να το δώσω το ρολόι εκεί έξω θα με φάνε ζωντανό (εκτός αν είναι Patek, ΑΡ ή GMT Rolex...)

Δηλαδή όλα είναι σχετικά.

Επανερχόμενος λοιπόν στην ερώτηση που μου έκανες, κανένα από όλα αυτά (διότι αν ήθελα κάποιο πολύ θα το είχα πάρει, οι βόλτες και δοκιμές που κάνω είναι διότι θα πάρω ρολόι, είμαι έτοιμος και ζεστός αλλά δεν βιάζομαι διότι θέλω να δω την αγορά καλά). Το Odysseus βέβαια είναι εξαίρεση, θα το έπαιρνα πάραυτα αλλά για επένδυση διότι είναι money in the bank που λένε, όμως αυτό ωρολογιακά δε λέει τίποτε. Ότι είναι ένα εξαιρετικά φτιαγμένο ρολόι αυτό είναι βέβαιο αλλά από κει και πέρα με την τρέλα που έχει κυριεύσει την αγορά, όλα έχουν στραβώσει και μαζί με αυτό κάπου και το ενδιαφέρον μας για τέτοια κομμάτια διότι απλά δεν είναι προσβάσιμα.

Honorable mention για το SeaQ το οποίο είναι κομμάτι που πιθανότατα το εκτιμά κανείς πολύ περισσότερο αφ'ότου το αποκτήσει. Είχε αυτό το κάτι πάνω του. Λέω πιθανότατατα διότι δεν το είχα ποτέ στην κατοχή μου. Αλλά και πάλι για εμένα προσωπικά έχει τα limitations του, είναι άλλο ένα ατσάλινο χοντρό και βαρύ ρολόι.

Προσωπικά αγόρασα δύο GS πρόσφατα ώστε να τσουλά το πράγμα χωρίς πολλά έξοδα (το ένα από αυτά θα το δώσω -θα μπει αγγελία- μόλις πάρω το επόμενο κομμάτι διότι ο κανών είναι ένα μέσα, ένα έξω).

Η κατεύθυνση για εμένα είναι ξεκάθαρα DD40 ή/και ALS 1815 / Lange 1.
Δεν θέλω ούτε ατσάλινα ούτε άλλες εξερευνήσεις. Μετά από αυτά που έχω φορέσει θα πάω εκεί που πρέπει να πάω.

Με τα πρώτα, καθότι Rolex, η αγορά ακόμη δεν συμφέρει. Ήλεγξα πολύ προσεκτικά την κατάσταση στη Σιγκαπούρη την περασμένη εβδομάδα, συναντήθηκα με τον pre-owned dealer που έχω (που μου είχε πουλήσει το Datograph το 2015, το Rolex Daytona full RG, το President της μητέρας μου, αλλά και το Royal Oak chrono 41mm που είχα πρωτοπάρει το 2013) αλλά και τον sales manager στον AD που πήρα τα δύο Patek Philippe το 2014.

Όταν βλέπεις Rolex AD σε μεγάλο branch της Σιγκαπούρης (που κινούν πολύ στοκ) και σου λέει ότι λαμβάνουν τρία (3) DD40 το χρόνο (ανεξαρτήτου χρώματος ή μετάλλου), και ότι "...δυστυχώς δεν μπορώ να σου φέρω τέτοιο κομμάτι..." εκεί καταλαβαίνεις γιατί έξω στην pre-owned αγορά ένα RG DD40 του 2019 χωρίς διαμάντια με δύο χρόνια ακόμη στην εγγύηση και full links έχει περίπου 5% πάνω από την τιμή λιανικής του καινούργιου. Εγώ θα το πάρω κάπως πιό φθηνά λόγω του ότι στον pre-owned dealer που έχω είναι τόσα τα χρήματα που του έχω αφήσει αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Συμφέρουσα αγορά ΔΕΝ είναι να έχει το ρολόι λιανική "Χ" κι εσύ να πάρεις στην ίδια τιμή το ίδιο μοντέλο, μεταχειρισμένο, τριετίας.
Οπότε εδώ περιμένεις.

Τα μόνα Rolex που είναι διαθέσιμα σε AD είναι DJ ατσάλινα ή ΤΤ, με 3-4 μήνες παράδοση στη Μέση Ανατολή (μόνο ΤΤ) ή 1-2 μήνες παράδοση Σιγκαπούρη (ss & TT).
Όλες οι άλλες λίστες είναι κλειστές.
Η λίστα για τα DD40 είναι ακοικτή στη Μ. Ανατολή αλλά μόνο αν έχει κανείς purchase history min. €80k με τον AD.

Με τα ALS η κατάσταση είναι πιό απλή, τα Lange 1 έχουν λίστα, τα 1815 αν δεν απατώμαι δεν έχουν (ή τέλος πάντων για εμένα κάτι θα βρεθεί) κι είναι και μιά χαρά ποιοτικό και διακριτικό ρολόι για κάθε μέρα στο γραφείο. Χωρίς να ταλαιπωρείσαι με complications που δεν βλέπεις ή δεν χρησιμοποιείς, χωρίς να δίνεις 80 κι 100 χιλιάρικα να πάρεις ένα Dato που είναι 'top heavy' όπως το λέμε που κατά συνέπεια δεν φοριέται παντού, κλπ. Το ρολόι πάνω σου πρέπει να είναι άνετο, ελαφρύ, να το ξεχνάς.

Το DD40 δεν είναι ελαφρύ βέβαια, να το πω κι αυτό, αλλά όποιος το φορέσει έστω για 15' της ώρας θα καταλάβει γιατί είναι ρολογάρα, αυτό το μπρασελέ και η άνεσή του στον καρπό είναι έξω από κάθε περιγραφή. Και το μπρασελέ του Ναυτίλου είναι από αυτά που 'γλιστρούν' πάνω σου αλλά το DD είναι Rolex, το βρέχεις, το κτυπάς, το φοράς όποτε όπου θες, και τρέχει, δουλεύει, και επισκευάζεται παντού. Μεγάλη δουλειά κάτι να είναι και κλασικό, και πρακτικό.

Αυτά για σήμερα.
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post (total 3):
kalvetfl67 (Σάβ Σεπ 03, 2022 9:26 am) • nick10 (Σάβ Σεπ 03, 2022 10:33 am) • Megalos (Σάβ Σεπ 03, 2022 10:51 am)
Rating: 23.08%
Tangerine_Dream
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2013 5:37 pm
Τοποθεσία: DXB
Has thanked: 67 times
Been thanked: 174 times

Re: ----==Ρολογότσαρκα -Πήγα είδα - Δοκίμασα ==-----

Δημοσίευση από Tangerine_Dream »

Διεθνές αεροδρόμιο Dubai, U.A.E. την περασμένη εβδομάδα:
(οι τιμές είναι σε Emirati Dirhams)

Δύο κομμάτια μόνο, αν σου αρέσει κάτι το κτυπάς και φεύγεις....

Από ένα γρήγορο έλεγχο που έκανα οι συγκεκριμένες τιμές είναι λίγο πιό ακριβές από άλλες χώρες της Ασίας.
Το εν λόγω αεροδρόμιο (duty free) ήταν ανέκαθεν πιό ακριβό στα Rolex.

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Tangerine_Dream for the post (total 2):
kalvetfl67 (Σάβ Σεπ 03, 2022 9:27 am) • Megalos (Σάβ Σεπ 03, 2022 10:51 am)
Rating: 15.38%
Απάντηση