Παλιες ρολογοιστοριες

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από eisenberg »

simon έγραψε: Εχεις απολυτο δικιο φιλε Θεοδωρε οι διαφημισεις στα περιοδικα της εποχης μας επηρεαζαν επειδη οι γνωσεις μας ηταν ελαχιστες. Φανταστειτε οτι εγω νομιζα οτι τα V.C ηταν Quartz.χα - χα. Φιλικα Σιμος.
Εκεινη την εποχη Σιμο η ενημερωση ηταν απο ελαχιστη εως μηδαμινη.
Αν μου εδινες τοτε να επιλεξω μεταξυ ενος Camel Trophy κι ενος VC,ηταν τοση η αγνοια που θα αρπαζα το πρωτο και θα πετουσα στα συννεφα.
Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει και υπαρχουν πολλες πηγες ενημερωσης και πληροφοριων για το ρολοι.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

eisenberg έγραψε:Εκεινη την εποχη Σιμο η ενημερωση ηταν απο ελαχιστη εως μηδαμινη.
Αν μου εδινες τοτε να επιλεξω μεταξυ ενος Camel Trophy κι ενος VC,ηταν τοση η αγνοια που θα αρπαζα το πρωτο και θα πετουσα στα συννεφα.
Καλά εννοείται ότι και εγώ αυτό θα έκανα!
Εικόνα
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

Καποτε πιτσιρικαδες του γυμνασιου με το που τελειωναν οι εξετασεις τον Ιουνιο και οχι μονο, κατεβαιναμε απο την Ηλιουπολη με τα ποδια βεβαια, προς την θαλασσα στην Γλυφαδα η Αγ Κοσμα για μπανιο ,βολτα κλπ.
Τοτε στην Γλυφαδα εφιαχναν τις μαρινες ριχνοντας τα τεραστια μπλοκ και αλλα διαφορα διαμορφονοντας ετσι ολη
την παραλια οπως ειναι τωρα,γιατι το τοτε δεν ειχε καμια σχεση μ αυτο που βλεπουμε εκει σημερα.
Πανω σ αυτες τις πετρες ειχαμε βολευτει κι απο εδω βουτουσαμε και με κανα καλαμι ψευτοψαρευαμε.
Μου ειχε φερει και φορουσα ο θειος μου ενα ρολοι απο την πολη, απ οπου εχω και καταγωγη, δεν θυμαμαι
την μαρκα αλλα το σημα του ηταν οι ιχθεις οπως του ζωοδιου ηταν και σημαντικο αυτο για μενα γιατι τοτε ρολοι στην ηλικια μου λιγα παιδια φορουσαν.
Ετσι λοιπον εκει πανω σ αυτες τις πετρες καπως γινεται και το σπουδαιο αποχτημα φευγει απο το χερι μου και πεφτει
αναμεσα σ αυτους τους ογκολιθους σε βαθος που το βλεπαμε ομως.
Τι αγκιστρια ,τι γαντζους ,τι πατεντες καναμε αλλα τιποτα παει το ρολοι.
Καταλαβαινετε τωρα τι εγινε, τελος παντων παει περασε, αυτο εδω ομως το μικρο γεγονος θελω να το συνδιασω
μενα σημαντικοτερο για μενα που εινα το ακολουθο.
Σ αυτο το σημειο που κολυμπουσαμε και στο βαθος ερχονταν και εδενε η θαλαμηγος του Ωναση η <<Χριστινα>>
Μια μερα λοιπον ερχεται απο το Χριστινα μια βενζ/τος με κοσμο μεσα και αραζει ακριβως διπλα μας και βλεπουμε
να κατεβαινει ο Αρισ/λης, ο Αλεξανδρος, η Χριστινα, και καποιοι απ το πρωσοπικο, ειχα ενα καλαμι και ψαρευα,
με πλησιαζει ο Αλεξανδρος και με μεγαλη ανεση αρχιζει να με ρωτα για το πως παει η ψαρια κι αλλα διαφορα
τετοια κλπ κλπ. και η Χριστινα πιο κει να παρακολουθει.Η ακατος φορτομενη με κοκα κολες που πρωτη φορα τις βλεπαμε (ηρθαν πολυ αργοτερα εδω) και αλλα κιβωτια με ποτα.
Κατα την διαρκεια του καλοκαιριου εκεινου αυτο ξαναγεινε αλλη μια φορα παλι το ιδιο με τον Αλεξανδρο
αλλα η παρεα του ηταν διαφορετικη αυτη την φορα.
Εκει κοντα και πανω στην παραλιακη λεωφορο ενα χιλ/τρο απο το κεντρο τη Γλυφαδας προς Αθηνα ηταν η περιφημη
βιλλα της οικογενειας Ωναση γι αυτο και το κοτερο εδενε εκει, και μεσοτοιχια με αυτην ειναι και η βιλλα του Μητσοτακη οπου μενει η οικογενεια τα καλοκαιρια, χωρις την παρεα των διασημων γειτονων τους γιατι δεν υπαρχει κανεις πια ουτε και η βιλλα που γκρεμιστικε κι αυτη.
Ο Αλεξανδρος ηταν συνομηλικος μου και τον θεορουσα ετσι απ αυτα τα γεγονοτα φιλαρακι μου, κι οταν εμαθα πως εσβησε στεναχωρεθηκα τοσο πολυ που δεν μπορω να σας περιγραψω.
Αυτα. κι ας μην ειναι καθαρη ρολογοιστορια δεν πειραζει. :book:
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από eisenberg »

Γιαννη αυτη η ιστορια μου αρεσε πολυ απο την πρωτη φορα που κουβεντιαζαμε στην Αιγλη φιλε! :good:
Χαρηκα τωρα που την ξαναθυμηθηκα κι εχουν και τ'αλλα παιδια την ευκαιρια να την διαβασουν!
Ιστορια απο μια αλλη Αθηνα που εμεις οι νεωτεροι μονο μεσα απο τις ταινιες και τις φωτογραφιες την βλεπουμε.
Συνεχισε οποτε μπορεις,μας ταξιδευεις και ξερεις οτι τα ''γραπτα μενουν'' ;)
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και ας μην έχει τόση σχέση με ρολόγια!

Σε σχέση με το ρολόι, δεν είχατε κανένα βουτηχτή να μπει να το βγάλει??
Εικόνα
simon
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 1:41 pm
Τοποθεσία: Zugi Cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από simon »

Να πω κατι και εγω σχετικο με την οικογενεια Ωναση. Καποτε σε ενα περιοδικο ειδα τον ανδρα της Χριστινας Ωναση και πατερα της Αθηνας να φορα ενα ολοχρυσο Breitling Chronomat. Tov Τιερυ Ρουσελ δλδ. Χωρις να ειμαι βεβαιος και ο συγχωρεμενος Αλεξανδρος Ωνασης φορουσε και αυτος ενα Breitling Navytimer ατσαλι. Φιλικα Σιμος.
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

markosgr28 έγραψε:Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και ας μην έχει τόση σχέση με ρολόγια!

Σε σχέση με το ρολόι, δεν είχατε κανένα βουτηχτή να μπει να το βγάλει??
Το Ρολοι δεν επεσε φιλε στην θαλασσα επεσε αναμεσα στους ογκολιθους που σχηματιζουν τις προβλητες στις κατασκευες.
Οσο για την ιστορια την κολλησα γιατι εγινε στο ιδιο σημειο στον ιδιο χρονο περιπου με το ρολοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i palios την Πέμ Απρ 14, 2011 10:25 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 970 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από i palios »

simon έγραψε:Να πω κατι και εγω σχετικο με την οικογενεια Ωναση. Καποτε σε ενα περιοδικο ειδα τον ανδρα της Χριστινας Ωναση και πατερα της Αθηνας να φορα ενα ολοχρυσο Breitling Chronomat. Tov Τιερυ Ρουσελ δλδ. Χωρις να ειμαι βεβαιος και ο συγχωρεμενος Αλεξανδρος Ωνασης φορουσε και αυτος ενα Breitling Navytimer ατσαλι. Φιλικα Σιμος.
Ο Αριστοτελης φορουσε το ακατανομαστο, αλλα πιστευω οτι ολοι αυτοι φορουν κι αλλα .
Άβαταρ μέλους
ZIKOS
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 7:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από ZIKOS »

Μπραβο ρε Γιαννη
Ωραια ιστορια
Εισαι απο τους τυχερους που γνωρισαν μια αλλη Αθηνα!!!
Υ.Σ Και εγω θυμαμαι τα Σπατα αλλιως αλλα και παλια δεν ελεγαν τιποτα!!!
Οταν εμεις ειχαμε 100 δις δανεια οι Ευρωπαιοι δεν ειχαν ουτε νομισμα!!!
Άβαταρ μέλους
joman
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2009 7:28 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Παλιες ρολογοιστοριες

Δημοσίευση από joman »

i palios έγραψε:
simon έγραψε:Να πω κατι και εγω σχετικο με την οικογενεια Ωναση. Καποτε σε ενα περιοδικο ειδα τον ανδρα της Χριστινας Ωναση και πατερα της Αθηνας να φορα ενα ολοχρυσο Breitling Chronomat. Tov Τιερυ Ρουσελ δλδ. Χωρις να ειμαι βεβαιος και ο συγχωρεμενος Αλεξανδρος Ωνασης φορουσε και αυτος ενα Breitling Navytimer ατσαλι. Φιλικα Σιμος.
Ο Αριστοτελης φορουσε το ακατανομαστο, αλλα πιστευω οτι ολοι αυτοι φορουν κι αλλα .
Δηλαδή;
Απάντηση