Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)

Για να ακούσω απόψεις...

Breitling automatic chronograph cal.B01
14
82%
Seiko automatic chronograph cal.8R28
3
18%
 
Σύνολο ψήφων: 17

Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από Georges »

marios_ch έγραψε:Και εγώ ψήφο στο Breitling τα δύο + που έχει γέρνουν την πλάστιγγα....
Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει και ξέρω τι φταίει...φταίει το γεγονός οτι συνδυάζω τους μηχανισμούς με τα ρολόγια που τους φοράνε...κι εξηγούμε

Τον Β01 τον φοράει το Chronomat Β01 με λιανική τιμή 5.300,00 €
Τον 8R28 τον φοράει το Velatura limited με λιανική τιμή 2.500,00 €
και το Αnanta με λιανική τιμή 2.700,00 €

Σίγουρα στην τιμή δεν παίζει ρόλο μόνο ο μηχανισμός, αλλά πόσο καλύτερο ρολόϊ να είναι σε σύνολο το Breitling για να δικαιολογεί την διπλάσια σχεδόν τιμή από το Ananta...

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8504 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από Megalos »

ψηφισα και εγω...το αποτελεσμα μεχρι τωρα ειναι καταπελτης παιδες
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε: Σίγουρα στην τιμή δεν παίζει ρόλο μόνο ο μηχανισμός, αλλά πόσο καλύτερο ρολόϊ να είναι σε σύνολο το Breitling για να δικαιολογεί την διπλάσια σχεδόν τιμή από το Ananta...
Ο μηχανισμος-εστω και στα χαρτια-του Breitling φαινεται να εχει πλεονεκτημα στα σημεια.Το chronomat επισης ειναι και καταδυτικο 500m.Tο μπρασελε του ειναι εκπληκτικο και δυστυχως η Seiko εχει ενα θεμα με τα μπρασελε της(κατα τη γνωμη μου).Eπισης σε αυτα τα προιοντα πολυτελειας σημαντικο ρολο στην διαμορφωση της τελικης τιμης παιζει και το Brand name,οπου προφανως της Breitling ειναι πιο ισχυρο.Τωρα θα μου πεις,κι αξιζει να δωσεις τα 2πλασια απο το ananta?Oπως το βλεπει ο καθενας...γιατι το Daytona ειναι 4 φορες καλυτερο απο το ananta μηπως?
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:
Georges έγραψε: Σίγουρα στην τιμή δεν παίζει ρόλο μόνο ο μηχανισμός, αλλά πόσο καλύτερο ρολόϊ να είναι σε σύνολο το Breitling για να δικαιολογεί την διπλάσια σχεδόν τιμή από το Ananta...
Ο μηχανισμος-εστω και στα χαρτια-του Breitling φαινεται να εχει πλεονεκτημα στα σημεια.Το chronomat επισης ειναι και καταδυτικο 500m.Tο μπρασελε του ειναι εκπληκτικο και δυστυχως η Seiko εχει ενα θεμα με τα μπρασελε της(κατα τη γνωμη μου).Eπισης σε αυτα τα προιοντα πολυτελειας σημαντικο ρολο στην διαμορφωση της τελικης τιμης παιζει και το Brand name,οπου προφανως της Breitling ειναι πιο ισχυρο.Τωρα θα μου πεις,κι αξιζει να δωσεις τα 2πλασια απο το ananta?Oπως το βλεπει ο καθενας...γιατι το Daytona ειναι 4 φορες καλυτερο απο το ananta μηπως?
Με κάλυψες πλήρως!!! Αυτά σκεφτόμουν κι εγώ (πλην του τελευταίου παραδείγματος με το daytona)
Επιστροφή στο θέμα λοιπόν...η πρώτη σου πρόταση θα με οδηγήσει στο να δώσω την ψήφο μου στον Β01.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
K_O_S_T_A_S
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2012 2:15 am
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από K_O_S_T_A_S »

Αρχικά όταν είχα διαβάσει αυτό το θέμα, μου φάνηκε εντελώς άκυρο. Πώς γίνεται να συγκρίνεις την Breitling με την Seiko. Πώς γίνεται να συγκρίνεις την Audi με την Toyota. Διαβάζοντας όμως περισσότερα για τον 8R28 και συγκεκριμένα για το Ananta, συνειδητοποίησα ότι μιλάμε για Lexus και όχι για ένα απλό συντηρητικό Toyota.

Και οι 2 εταιρείες είναι πολύ γνωστές παγκοσμίως. Απο την μία έχουμε την Breitling, μια ανεξάρτητη εταιρεία που απο το 1884 έως και σήμερα, παραμένει μια απο τις πιο αναγνωρισμένες εταιρείες της Ελβετίας, με υψηλή ποιότητα κατασκευής, design και φινίρισμα που θα ζήλευαν ακόμα και εταιρείες Master Watchmaking και υψηλή ακρίβεια στις μηχανές της με πιστοποίηση COSC ( Έχουν περάσει απο τα χέρια μου 5 Breitling και κανένα δε ξεπερνούσε το +2 ημερησίως ). Τρομερή τεχνολογία για μένα προσωπικά είναι το Superquartz με το σύστημα thermo compensated, που παρέχει 10 φορές καλύτερη ακρίβεια απο ένα απλό quartz. ( +- 15 sec/year ). Η κορύφωση της Breitling ήρθε το 2009 με την έλευση του Caliber B01. Η πιο αξιόπιστη μηχανή της εταιρείας με τη μεγαλύτερη ακρίβεια και την πιο προηγμένη τεχνολογία.
Απο την άλλη έχουμε την Seiko. Μια εταιρεία που εγώ προσωπικά αποκαλώ : " Ο κυρίαρχος της Ανατολής " . Να μη ξεχνάμε ότι με το μοντέλο της Astron το 1969, ξέσκισε σχεδόν όλη την ελβετική ωρολογοποιία. Το Seiko 5 ( το οποίο καντιλιάζω συνέχεια επειδή είναι φθηνό μέχρι αηδίας ), έχει την φιλοσοφία του : " cheap, good made watch ". Άσχετα με το γεγονός ότι είναι φθηνό, παραμένει ένα αξιόπιστο ρολόι για εκείνο το άτομο το οποίο για τους χ, ψ λόγους δε μπορεί ή δε θέλει να δώσει πολλά λεφτά για ένα ρολόι + ότι το Seiko 5 χρησιμοποιεί την 7S26b, μια μηχανή 100% mechanical, που σημαίνει ότι ο χρήστης δε χρειάζεται κάθε 2ετία να πηγαίνει για μπαταρία. Άλλο θετικό της Seiko είναι το Spring Drive, μια πολύ προχωρημένη τεχνολογία που συνδυάζει μηχανικό ρολόι με ηλεκτρικό σύστημα?! ( διορθώστε με αν λέω χαζομάρες ). Και τέλος το πιο σημαντικό απ'όλα, είναι η σειρά Grand Seiko, που η Seiko εδώ αποδεικνύει ότι μπορεί να συγκριθεί με εταιρείες high end manufacture.

Στο συγκεκριμένο Vs θα διαλέξω τον Β01 για τον απλούστατο λόγο ότι την έχω τη μηχανή και έχω εκτιμήσει την τεχνολογία της. Κανονικά δε πρέπει να διαλέξω κανένα για το λόγο του ότι θα έπρεπε να έχω και τις 2 μηχανές, να τις φορέσω, να τις γλεντήσω, να τις μετρήσω και μετά να βγάλω ένα πιο αντικειμενικό συμπέρασμα. Θα συμφωνήσω με τον eisenberg ότι το Breitling κερδίζει στα σημεία. 72 ώρες power reserve σε αντίθεση με τον 8R28 που έχει 45 ώρες απόθεμα. Μεγαλύτερο power reserve = λιγότερη απώλεια της έντασης του ελατηρίου τις πρώτες 24 ώρες = σταθερή χρονομετρία με λιγότερη απόκλιση ( θεωρητικά ) + ότι ο Β01 έχει 346 εξαρτήματα ενώ ο 8R28 292. ( Δε μπορεί, κάτι παραπάνω θα έχει ο Β01 ). Στα υπόλοιπα είναι ισοπαλία. Επίσης η Β έχει το + ότι είναι εταιρεία prestige. Το ότι το Chronomat 01 κοστίζει 6.500 σε σχέση με το Ananta που κοστίζει 2.500 δε σημαίνει ότι το Chronomat 01 είναι καλύτερο επειδή είναι ακριβότερο, αλλα γιατί πολύ απλά τη στιγμή που πλήρωσες τα μαλλιά σου, έχεις ένα prestigous watch. Το Daytona όπως είπε και ο eisenberg μπορεί να μην είναι τεχνολογικά ανώτερο απο το Chronomat 01, αλλα είναι πιο prestige τη στιγμή που κοστίζει 10.000 αντί για 6.500. ( Γιατί όπως και να το κάνουμε, λίγο πολύ μας ενδιαφέρει και το κύρος που αποδίδει ένα ρολόι. )


Υ.Γ Καλά μιλάμε δε ξέρω τί μ'έπιασε. Απο μικρό παιδί είμαι έτσι. Αν με πιάσει η μπάρλα, δε σταματάω. Ζητώ συγνώμη αν σας έκανα το κεφάλι νταούλι παιδιά! :ha: :rose
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από antonis_ch »

Ωραια τοποθετηση Κωστα!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από Wostep »

eisenberg έγραψε:
Georges έγραψε:
eisenberg έγραψε:Δεν ξερω φιλε.
Αλλωστε δεν εχει τυχει να διαβασω καποιο καλο και επεξηγηματικο review για κανενα απο τους δυο μηχανισμους ακομη.
κάπου στο wus αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό, οτι ο 8R28 στηρίζεται στον 7S26!!!!!!!
Για τον Β01 δεν έχω βρει κάτι
Για τον Seiko το εχω διαβασει κι εγω.
Ειναι και οι δυο πολυ καλοι μηχανισμοι...σιγουρα δεν εχουν να προσφερουν κατι νεο στην ορολογοποιία,δεν ειναι οι μηχανισμοι που θα πανε την εξελιξη του χρονογραφου ενα βημα πιο περα...αλλα ειναι καλοι γι αυτο που σχεδιαστηκαν να κανουν.Η Breitling ηθελε ενα δικο της μηχανισμο για να μπορεσει σιγα σιγα να απαγκιστρωθει απο την ΕΤΑ,και με την ευκαιρεια τον εκανε και καλυτερο απο τον 7750.Η δε Seiko,σαν κολοσσος που ειναι μπορει να φτιαξει ''παπαδες'' αν θελει,αλλα επειδη ολο το βαρος πεφτει στους Spring Drive,παρουσιασε εναν αυτοματο μηχανισμο καλο μεν αλλα χωρις κατι το ιδιαιτερο/νεωτεριστικο απο τεχνικης αποψης,απλα για να ικανοποιησει και τους παραδοσιακους πελατες του μηχανικου ρολογιου.
Το θέμα δεν είναι ό,τι η Breitling είναι η μόνη εταιρία που θέλει να απαγκιστρωθεί απτην ΕΤΑ όπως πολύ σωστά λες ...
Με τις καινούργιες εξελίξεις φοβάμαι πως θα γίνει χαμός στο άμμεσο μέλλον .
Όλοι μας γνωρίζουμε πως η ΕΤΑ έχει "χτίσει" σχεδόν όλες τις εταιρίες .
Το ότι όμως αποφάσισαν να μην ξαναδώσουν μηχανές και άρα ανταλλακτικά εκτός Swatch group είναι κάτι που "καίει"τους πάντες .
Κάπως έτσι στρώθηκαν και αποφάσισαν να βγάλουν τον B01 θέλοντας να γίνουν σιγά σιγά ανεξάρτητοι και να χτυπήσουν τις ανταγωνίστριες εταιρίες που υπερηφανεύονται για τους δικούς τους in house μηχανισμούς .
Παρόυσίασαν το B01 με την προσθήκη GMT και αυτό είναι μόνο η αρχή .
Υπάρχουν πολύ περισσότερα σχέδια όσον αφορά τη δημιουργία νέων "λιχουδιών" .
Εδώ θα είμαστε και θα τα δούμε όλοι μας !
Όσο για την σύγκριση με τον 7750 νόμιζω ότι χωράει τεράστια συζήτηση και είναι κάτι που θα προκαλέσω στο μέλλον .
Άβαταρ μέλους
K_O_S_T_A_S
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2012 2:15 am
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από K_O_S_T_A_S »

Και μη ξεχνάμε ότι ο Β01 της Breitling έχει 346 εξαρτήματα και είναι η 1η φορά που βγάζει in house μηχανή. Θέλω να πω πως ξεκίνησε πολύ επιθετικά τον αγώνα της, προς την πλήρη ανεξαρτησία της! Φανταστείτε να φτιάξει ένα Navitimer/Montbrillant Olympus με Β01 με Annual Calendar ή ακόμα και Perpetual. Θα'χουμε να μιλάμε για μηχανές 500 εξαρτημάτων και βάλε.

Έχει βέβαια πολύ καιρό μπροστά της, αλλα πιστεύω ότι θα τα καταφέρει στο τέλος. :-) :-)
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από Wostep »

Δεν είναι τυχαίο φίλε Κώστα !
Η εταιρία θα μπορούσε πολύ πιο άνετα να βγάλει έναν αυτόματο μηχανισμό και όχι ένα χρονογράφο .
Ας αναλογιστούμε το θέμα του marketing ...
Τι πουλάει η Breitling ? Μήπως οι περισσότερες πωλήσεις της αφορούν χρονογράφους ?
Μήπως ο χρονογράφος αποτελεί πλέον την δική της παράδοση ?
Δεν θα αργήσει φίλε μου να κάνει καινούργια πράγματα και θα το δεις :cigar:
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Breitling caliber B01 vs Seiko 8R28

Δημοσίευση από eisenberg »

Wostep-Νικο,χαιρομαι πολυ που σε ''ξαναβλεπω''-ξαναδιαβαζω! :cheer:
Οι γνωσεις σου μας ειναι πολυτιμες!

Οσον αφορα την Β,ετσι ειναι,αναμενονται αρκετοι νεοι μηχανισμοι στο προσεχες μελλον,λενε για 24ωρο χρονογραφο,απλο αυτοματο με ημερομηνια,αυτοματο GMT κτλ..
Οπως σωστα εγραψες,μενει να δουμε αν αυτοι οι νεοι μηχανισμοι θα ειναι τοσο αξιοπιστοι και σταθεροι οπως οι COSC ΕΤΑ που χρησιμοποιει τωρα.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση