Επίστρωση και επισκευή

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 322 times

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από VC222 »

predator έγραψε:Το διάβασα, ωραία δουλειά στο καημένο "Λεωνίδα", αν κατάλαβα σωστά την αρχική επιμετάλλωση την έβγαλες με αμμοβολή. Υπάρχει το ερώτημα όμως, αξίζει για μικρές γρατζουνιές να γίνει αμμοβολή για επιδιόρθωση; (σε ρολόγια αμμοβολισμένα) και αν γίνει δεν χρειάζεται να γίνει με κόκκους οξειδίου του αλουμινίου ή για πιο ήπια επιφάνεια κόκκους γυαλιού γιατί αλλιώς θα αλλάξει το αρχικό σχήμα του υλικού;

1. το Leonidas είχε τη κλασσική επίστρωση νικελίου-χρωμίου. Οπότε και ο Αρης το έτριψε με διάφορα μέχρι να φτάσει στο βασικό μέταλλο. Σε τέτοια ρολόγια μπορείς επίσης να κάνεις αντίστροφη ηλεκτρόλυση ή να το ρίξεις σε οξέα αλλά το τρίψιμο στο τέλος "δεν" το γλυτώνεις!

2. οι αμμοβολισμένες κάσες νομίζω επανέρχονται μόνο με αμμοβολή. Αν και δεν γνωρίζω πολλά ρολόγια με κάσες αμμοβολής...

3. το πιο δύσκολο νομίζω είναι να επαναφέρεις κάσες με γραμμώσεις (graining).
karteo
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2011 4:13 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 36 times

Re: Επίστρωση και επισκευή

Δημοσίευση από karteo »

VC222 έγραψε:
predator έγραψε:Το διάβασα, ωραία δουλειά στο καημένο "Λεωνίδα", αν κατάλαβα σωστά την αρχική επιμετάλλωση την έβγαλες με αμμοβολή. Υπάρχει το ερώτημα όμως, αξίζει για μικρές γρατζουνιές να γίνει αμμοβολή για επιδιόρθωση; (σε ρολόγια αμμοβολισμένα) και αν γίνει δεν χρειάζεται να γίνει με κόκκους οξειδίου του αλουμινίου ή για πιο ήπια επιφάνεια κόκκους γυαλιού γιατί αλλιώς θα αλλάξει το αρχικό σχήμα του υλικού;

1. το Leonidas είχε τη κλασσική επίστρωση νικελίου-χρωμίου. Οπότε και ο Αρης το έτριψε με διάφορα μέχρι να φτάσει στο βασικό μέταλλο. Σε τέτοια ρολόγια μπορείς επίσης να κάνεις αντίστροφη ηλεκτρόλυση ή να το ρίξεις σε οξέα αλλά το τρίψιμο στο τέλος "δεν" το γλυτώνεις!

2. οι αμμοβολισμένες κάσες νομίζω επανέρχονται μόνο με αμμοβολή. Αν και δεν γνωρίζω πολλά ρολόγια με κάσες αμμοβολής...

3. το πιο δύσκολο νομίζω είναι να επαναφέρεις κάσες με γραμμώσεις (graining).
Εγώ έχω ενα σαν κι αυτό
http://forums.watchuseek.com/attachment ... ial-ex.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forums.watchuseek.com/attachment ... 2-best.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Και είναι υπέροχο παναθεμα το. Χαίρομαι που φτιάχνει η αμμοβολή γιατί το είχα παντα ανησυχια και το προσέχω γιατί είναι σε άψογη κατασταση
Pam 005, JLC Master Calendar, Tudor Black Bay, Omega PO, Moonwatch, Helson Sharkmaster 600, Omega Seamaster
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από predator »

@aris911:
Ομολογώ πως με αποπροσανατόλισες με το link σου και με τα γραφόμενά σου προηγουμένως
aris911 έγραψε: Ειναι ενας συνδιασμος αλλης διαδικασιας (φλεξιμ, λιμες ειδικες...) και στο τελος αμμοβολη.
aris911 έγραψε:Αγαπητε PREDATOR αυτο το λινκ ελεγα
http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=2566" onclick="window.open(this.href);return false;
aris911 έγραψε:
Λυπάμαι που θα σου το πω αλλα ενω αυτα που γραφω τα γραφω πολυ αναλυτικα ωστε να καταλαβαινει ο καθενας παρο ολα αυτα δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι.
Γραφω καθαρα
Μετά περίπου ένα 6 ωρο εργασίας με την χρήση μόνο εργαλείων χειρός και έχοντας βγάλει όλη την παλιά επιμετάλλωση
Ειδες να γραφω πουθενα για αμμοβολη;
Από που πηγάζει πως στα εργαλεία χειρός δεν μπορεί να συμπεριληφθεί η αμμοβολή;( και ένας συμπιεστής με πιστόλι χειρός είναι σε αντίθεση με το κανονικά sandblast cabinet) Δεν είναι και τόσο απόλυτα αυτά που γράφεις ώστε να δέχονται μόνο την ερμηνεία που θέλεις.


Τώρα για το leonidas, πολύ σωστά λέει ο VC222, ήταν επιμεταλλωμένο, διαβρώθηκε και επιμεταλλώθηκε ξανά, οπότε ήταν άστοχη η σύνδεσή του με το θέμα της αμμοβολής.
Κατά τα άλλα στα περί αμμοβολής ( και μόνο :smile: ) συμφωνώ με τον VC222, αν είναι από πριν αμμοβολή θα επανέλθει πάλι με αμμοβολή. Που σημαίνει πως η επιλογή η δική μου σε ακριβό ρολόι είναι όχι αμμοβολισμένο.

Υ.Γ. Για την αντίστροφη ηλεκτρόλυση ξέρω πως έχει πολύ καλά αποτελέσματα στα οξειδωμένα μέταλλα, στις διαβρωμένες επιμεταλλώσεις πως λειτουργεί; εκτός και αν γίνεται με την αντίστροφη διαδικασία της επιμετάλλωσης ( reverse electroplating νομίζω το λένε)


off topic: Με την αντίστροφη ηλεκτρόλυση θυμήθηκα και το θέμα της διπλωματικής μου εργασίας στο πολυτεχνείο, που ήταν όμως το μέσο για την αποθήκευση ηλεκτρικής ενέργειας... :book:
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:@aris911:
Ομολογώ πως με αποπροσανατόλισες με το link σου και με τα γραφόμενά σου προηγουμένως
aris911 έγραψε: Ειναι ενας συνδιασμος αλλης διαδικασιας (φλεξιμ, λιμες ειδικες...) και στο τελος αμμοβολη.
Αγαπητε predator η απαντηση μου αυτη ειχε να κανει με την ερωτηση σου πως επαναφερω ενα κασσωμα που ειναι ειδη αμμοβολησμενο και μονο για αυτο.
Αν παρατηρησες το LEONIDAS θα ειδες οτι δεν ειχε ιχνος αμοβολης.


aris911 έγραψε:Αγαπητε PREDATOR αυτο το λινκ ελεγα
http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=2566" onclick="window.open(this.href);return false;
aris911 έγραψε:
Το λινκ αυτο σου το εγραψα για να δεις και καποια επιπλεον πραγματα οπως το αν μπορει να επαναφερει καποιος ενα κασσωμα ακομα και κατεστραμενο χωρις να χασει το σχημα του


predator έγραψε: Από που πηγάζει πως στα εργαλεία χειρός δεν μπορεί να συμπεριληφθεί η αμμοβολή;( και ένας συμπιεστής με πιστόλι χειρός είναι σε αντίθεση με το κανονικά sandblast cabinet) Δεν είναι και τόσο απόλυτα αυτά που γράφεις ώστε να δέχονται μόνο την ερμηνεία που θέλεις.
[/quote]
Οταν λεμε εργαλεια χειρος στο θεμα του ρολογιου λεμε οτιδηποτε γινεται απο εργαλεια τα οποια κινουνται μονο απο το χερι χωρις την οποια μηχανικη υποστηριξη.
Παραδειγμα τα χειροποιητα ρολογια που κατασκευαζει ο DUFOUR τις τρυπες τις φτιαχνει με τρυπανι που την κινηση την δινει στο κοπτικο (κονδυλι) με δοξαρι. Μπορει ομως καποιος να κανει μια τρυπα και με ενα πολυ μικρο ηλεκτρικο τρυπανι.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:Τώρα για το leonidas, πολύ σωστά λέει ο VC222, ήταν επιμεταλλωμένο, διαβρώθηκε και επιμεταλλώθηκε ξανά,
Δεν διαβρωθηκε αλλα ξυθηκε.
Και αφου καθαρησε δουλευτηκε ωστε να ξαναδημιουργηθη η αρχικη του φορμα που σε καποια σημεια ειχε χαθει και μετα επιμεταλλωθηκε.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Service στον 7A28 μου!

Δημοσίευση από aris911 »

predator έγραψε:
Υ.Γ. Για την αντίστροφη ηλεκτρόλυση ξέρω πως έχει πολύ καλά αποτελέσματα στα οξειδωμένα μέταλλα
Εδω με βρίσκεις αδιαβαστο. Εχω ακουσει ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ δεν εχω ασχοληθει.
Παντως εχεις δικιο να μπερδευεσαι. Εδω υποτιθεται υπαρχουν τεχνιταραδες αλλα αν τους ρωτησεις αυτα και καποια αλλα πραγματακια τοτε :gf:

Παντως αν κρινω απο το αρχικο σου ποστ πρεπει να εχεις παθει χουνερη με το ρολοι σου.
Απάντηση