Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Απάντηση
man_mpo
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2010 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από man_mpo »

Καλημερα παιδια...
Θα ηθελα την αποψη σας και τις προτασεις σας για μια αγορα που θελω να κανω.
Μου αρεσει πολυ η σειρα protrek της casio και πιο συγκεκριμενα το military style, αν και σκεφτομουν να παρω το suunto x lander λογω εμφανισης
και λειτουργιων τελικα αποφασισα να παω στη σειρα protrek που απο οτο διαβαζω ειναι πιο σκληροτραχηλα με εφαμιλλες δυνατοτητες και σε καλυτερη τιμη.
Το θελω για καθημερινη χρηση,μπανιο στη θαλασσα (οχι καταδυσεις και τετοια,αν και απο οτι βλεπω ολλα τα protrek ειναι 20 bar αρα θεωρω δεν τιθεται θεμα) κυριως πεζοπορια,(υψομετρο πυξιδα βαρομετρο κτλ ευπροσδεκτα) τρεξιμο και βεβαια για καφεδακι στο λιμανι των Χανιων ;)
Κατα προτιμηση οχι σε τιτανιο, με αυτα τα τεραστια αυτια δεξια και αριστερα σαν κορμους δεντρων και οσο πιο μαυρο τοσο το καλυτερο..
Ευχαριστω
Φιλικα Μανωλης
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από DragonAce »

PRG-130Y aka "blackhole"

Εικόνα

Εικόνα

παλιό κ με τιμές που τσιμπάνε πλέον λίγο στο ιμπέι
τα full black casio υποτίθεται ότι εκφράζουν ένα στρατιωτικό προφίλ κ χρήση, στη πράξη όμως το τζαμάκι του ανακλά τον ήλιο πράγμα που δε θα άρεσε σε κανέναν μάχιμο..(κουβέντα να γίνεται...)


απέναντι σε σουόντο τα προτρέκ τα θεωρώ ανώτερες κατασκευές για 3 λόγους
α) πολύ μεγαλύτερη υδατοστεγανότητα στη πλειοψηφία τους, στοιχείο σημαντικό εφόσον μιλάμε για σπορ ρολόι
β) δεν αντιμετωπίζουν τα προβλήματα αλλαγής μπαταρίας που έχουν τα σουόντο (γκούγκλαρε για λεπτομέρειες), αντίθετα με ίδια λεφτά παίρνεις solar power
γ) είναι από εταιρεία που έχει δώσει εχέγγυα σε αυτού του είδους κατασκευές, αν κ δεν γνωρίζω πολλά για τη σουόντο, σίγουρα έχει να δώσει ακόμα πολλά...
These users thanked the author DragonAce for the post:
Megalos (Παρ Μάιος 10, 2013 5:22 pm)
Rating: 7.69%
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από Megalos »

καλοριζικο Σπυρο ...
πες μας λιγο περισσοτερα για τα χαρακτηριστικα του . εχει υψομετρο, βαρομετρο, πυξιδα κλπ που ανεφερε ο φιλος παραπανω ?
και καμμια καλυτερη φωτο του καντραν του :gf:
These users thanked the author Megalos for the post:
DragonAce (Σάβ Μάιος 11, 2013 1:06 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
man_mpo
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2010 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από man_mpo »

Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε DragonAce.
Απο τις φωτο φαινεται ωραιο και οχι ιδιαιτερα χοντροκομενο.
Με προλαβε ο Μεγαλος, ηθελα να σε ρωτησω αφου το εχεις και προφανως θα το εχεις δοκιμασει αν εχει πυξιδα,βαρομετρο,υψομετρο,και
αν μετραει με ακριβεια αυτες τις ρυθμισεις.(Ο λογος που σε ρωταω ειναι οτι εχω διαβασει κατα καιρους στο φορουμ οτι καποια μοντελα εχουν αποκλιση
ενω καποια αλλα ειναι απολυτα ακριβη π.χ υψομετρο ) .
These users thanked the author man_mpo for the post:
Megalos (Παρ Μάιος 10, 2013 9:45 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
diver86
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2011 3:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Απ: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από diver86 »

Εγω εχω το casio prg-240.πολυ μαχιμο.οι μετρησεις σε μενα ειναι ακριβειας

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από DragonAce »

Καλησπέρα, το ρολόι το έχω 2,5 χρόνια τώρα
δε μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα αν κ δε το έχω βουτήξει ποτέ στη θάλασσα
έχεις όλες τις γνωστές λειτουργίες που συνηθίζουν τα προ-τρεκ με εξαίρεση το ραδιοσυντονισμό
είναι ελαφρύ κ άνετο
είναι λεπτό, μαύρο κ κρύβει τον όγκο του
είναι το πρώτο 200αρι προ-τρεκ που έβγαλε η κάζιο γιατί ήθελε να καλύψει το κενό που άφησε η παύση παραγωγής του seafinder, γι'αυτο έχει κ ένδειξη παλίρροιας-σελήνης
καθαρότερη φώτο του καντράν δε γίνεται, είναι πολύ μαύρο!

σχετικά με τη χρήση βαρόμετρου, πυξίδα, υψόμετρο οι μετρήσεις δε μπορώ να πω με σιγουριά.
Το βαρόμετρο δε μπορώ να ξέρω αν λέει τη πραγματική τιμή κ δεν έχω μπει στο κόπο να το συγκρίνω με κάποιο μετερεωλογικό site
Το θερμόμετρο πρέπει να βγει από το χέρι κανα δεκάλεπτο για να πιάσει θερμοκρασία δωματίου, πράγμα που δεν έχω ποτέ την υπομονή κ έννοια να κάνω (όταν δε το φοράω φυλάσσεται σε συρτάρι οπότε δε νομίζω κ πάλι να έχουμε ακριβή μέτρηση)
Το υψόμετρο σίγουρα έχει αποκλίσεις, κάθε φορά που το φοράω είναι αποσυντονισμένο, πραγματικά δε ξέρω για πιο λόγο, υποθέτω ότι χάνει ρυθμίσεις όταν μένει στάσιμο στο σκοτάδι μέρες, και κάθε φορά το συντονίζω στα 35 υψόμετρο από τη θάλασσα που είναι το σπίτι μου

Γενικά το συγκεκριμένο φοράει κ παλιότερη καλίμπρα από τα 240-250, αλλά ο αισθητήρας όπως αναφέρεται συχνά είναι το μειονέκτημα των casio απέναντι στα suunto.
Από το ρολόι μη περιμένεις κ πολλά σε τέτοιες μετρήσεις..πχ το υψόμετρο το υπολογίζει από την ατμοσφαιρική πίεση, ρολογάκι είναι όχι επαγγελματικό όργανο, αν το δεις έτσι τότε μια χαρά...

αν θες τη γνώμη μου, εφόσον δεν έχεις κόλημα με full black όπως ήθελα κ γω όταν το πήρα ένα ρολόι, το οποίο όντως είναι πολύ "μάχιμο" και το βρίσκω ακόμα γοητευτικότατο, τότε σε αυτά τα λεφτά βρες ένα προ-τρεκ τιτάνιο που σαν υλικό αξίζει πολύ περισσότερο από το μαύρο πλαστικό
These users thanked the author DragonAce for the post:
Megalos (Σάβ Μάιος 11, 2013 9:36 pm)
Rating: 7.69%
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο Σπυρο .. πολυ αναλυτικη παρουσιαση και κυριως ειλικρινης .. τα ειπες οπως τα βλεπεις με τα συν και τα πλην ..ευχαριστουμε :sh:
These users thanked the author Megalos for the post:
DragonAce (Κυρ Μάιος 12, 2013 10:59 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
man_mpo
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2010 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Casio protrek military ( αλλα ποιο ?)

Δημοσίευση από man_mpo »

Ευχαριστω για την αναλυτικη σου παρουσιαση, με καλυψες πληρως.
Νομιζω οτι το συγκεκριμενο ειναι πολυ κοντα σε αυτο που ψαχνω,αν και παλαιο μοντελο ειναι πιο μαζεμενο σε συγκριση
με τα πιο καινουργια.
Θα σκεφτω τη προταση σου για τιτανιο και πιθανον να καταληξω εκει
Για να δουμε...
Και παλυ ευχαριστω
Φιλικα
Μανωλης
Απάντηση