ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από τον υπόλοιπο κόσμο
Άβαταρ μέλους
SNK
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από SNK »

Καλησπέρα,

αμέσως στο θέμα λοιπόν, έχω αναδέψει το ίντερνετ για να βρω πληροφορίες για την εταιρία αυτή (Robert, φαίνεται να έχει κάποια ολανδική έδρα,
αλλά ούτε αυτή μπορώ να βρώ, ούτε για το μηχανισμό...) Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
ΣΝΚ
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42619
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39294 times
Been thanked: 8502 times

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Megalos »

καλοσωρησες φιλε ... :sh:
εχεις να μας δωσεις λιγο περισσοτερα στοιχεια ... καμμια φωτο του ρολογιου -μπρος , πισω
κατι που να αναγραφεται κλπ
ισως καποιος μπορεσει να βγαλει ακρη
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Δεν την γνωρίζω την εταιρία και με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρίσκω κάτι παρά μόνο αναφορές σε έναν άγγλο κατασκευαστή .
Το συγκεκριμένο κατά τη γνώμη μου και όπως το βλέπω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο .
Εάν οι φωτογραφίες του μηχανισμού ήταν πιο καλές θα μπορούσα να σου πω περισσότερα πράγματα .
Φαίνεται όμως ότι πάσχει ο μηχανισμός και μου θυμίζει περισσότερο προχειροδουλειά παρά κάτι σωστό .
Οι γέφυρες δεν έχουν καμμία διακόσμηση (σσε αυτές τις περιπτώσεις λέω ότι είναι κομμένες με πριόνι χαχαχαχα) kif στο balancier και το ρουμπίνι στο μπαριγιέ είναι ένα όνειρο ....
Επίσης κεντρικό δευτερόλεπτο σε ρολόι τσέπης ?
Μήπως θεωρούν ότι μπορείς να βγάλεις την αλυσίδα να βάλεις λουράκι και να το φορέσεις στο καρπό ?
Περισσότερα αν είχες πιο καλές φώτο .
Αλλά πραγματικά μου θυμίζει κατά πολύ τις κινέζικες κατασκευές και ας λέει Robert ...
Το έχεις αγοράσει αυτό το ρολογάκι ?
Άβαταρ μέλους
SNK
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από SNK »

συνήθως δε τα μοιράζουν τζάμπα..

Αυτό με το δευτερολεπτοδείκτη μου έκανε εντύπωση και εμένα, μα έτυχε να το δω και σε νέα μοντέλα, γνωστών εταιριών,

για υποψία κινέζικου, δε θα το έλεγα λόγω φινιρίσματος, (έτυχε να μου φέρουν ένα πολύ καλή κατασκευή κάποια στιγμή, προφανώς χωρίς χαρακτηριστικά, που κατα 85% υποπτεύομαι, κινέζικη κατασκευή, και μπορώ να συγκρίνω το φινίρισμα)παρόλα αυτά δε μπορώ να είμαι σίγουρος χωρίς χαρακτηριστικά πάνω στη μηχανή φυσικά...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Σαφώς και δεν τα μοιράζουν τζάμπα αλλά θα μπορούσες να ενδιαφερόσουν για το συγκεκριμένο μοντέλο και να μην είχες προχωρήσει στην αγορά του .
Κάπως έτσι ήρθε και η ερώτηση περί αγοράς .
Τα ρολόγια τσέπης όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ δεν χρησιμοποιούν κεντρικό δευτερόλεπτο .
Το δευτερόλεπτο όταν υπάρχει υπάρχει ως συνήθως στο 6 ...
Όταν λες έτυχε να σου φέρουν ένα κάποια στιγμή εννοείς κινέζικο ?
Γιατί ότι ρολόι τσέπης μου έρχεται στο μυαλό και έχει περάσει απτα χέρια μου τέτοια φινιρίσματα δεν έχει σε καμμία περίπτωση ...
Εμένα συνεχίζει να μου θυμίζει κινέζικο και αν ανατρέξω σε φωτογραφίες τσέπης απο παλιά Waltham μέχρι Omega (δεν πάω σε ΥΩ γιατί εκεί το θέμα ξεφεύγει) όλα είναι προσεγμένα ...
Το ότι μου θυμίζει λοιπόν κινέζικο δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι είναι .
Η μηχανή σου όπως λες δεν έχει και χαρακτηριστικά , άλλος ένας λόγος που θεωρώ πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο .
Φυσικά συνέχισε το ψάξιμο και σου εύχομαι να βγάλεις κάποια άκρη :cheer:
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από aris911 »

Απο τις φωτο καταλαβαινω οτι ειναι Ασιατικη σκελετον. Αφηνω μονο ενα μικρο ποσοστο το να κανω λαθος.
Τωρα σχετικα με την ποιοτητα φινιρισματος Κινεζικων (αν καταλαβα καλα πιστευεις οτι δεν ειναι ποιοτικα) θα σου πω οτι εχουν περασει αρκετες
Κινεζικες απο τα χερια μου με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ φινιρισματα σε σημειο που ξεπερνανε και τις Ελβετικες. Και με κοστος ποιο φτηνο απο την Ελβετικη.
220 ευρω η Ελβετικη 40 ευρω η Κινεζικη. ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΙΑ.
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Εάν έχεις την καλοσύνη ρίξε καμμία φωτογραφία να καταλάβω τι εννοείς καταπληκτικά φινιρίσματα .
Άβαταρ μέλους
SNK
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 12:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από SNK »

Αν μιλάμε όλοι με το ίδιο σκεπτικό για το τι πάει να πει φινίρισμα: έπεσε στα χέρια μου όπως είπα παραπάνω μια κατασκευή μηχανικού τσέπης, χωρίς αναγνωριστικά, το οπόιο δουλεύει 3-4 χρόνια που το έχω στην κατοχή μου "ρολόι", χωρίς σέρβις... αλλά ας πούμε, τα ρουμπίνια του, δεν έχουν την μικρή κοιλότητα που γνωρίζουμε πως έχουν τα ρουμπίνια, και βοηθάει στο λάδωμα, είναι ένα ίσιο επίπεδο κόψιμο σε αυτό το ρολόι, ή μερικά γρανάζια του, δεν είναι και τόσο καλά γυαλισμένα και στιλπνά... Παραπάνω έστειλα φωτογραφίες απο δύο ρολόγια, το ένα φαίνεται να είναι πιο παλιό μοντέλο, γιατί αναγράφονται τα ρουμπίνια, και απο όσο ξέρω δεν αναγράφονται στα νέα μοντέλα... Τώρα έχει ακουστεί πως ίσως είναι και γαλλική η μηχανή, αλλά, δεν είμαι και γνώστης για να ξέρω... Βλέπω πάντως με τα εργοστάσια γίνεται ένας χαμός...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ROBERT ΤΣΕΠΗΣ Ολλανδική(?)

Δημοσίευση από Wostep »

Άμα δεν έχουν κοιλότητα δεν κρατάνε και το λάδι . Ρολόι χωρίς λάδι δουλεύει "ρολόι" .
Ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω επάγγελμα . Μάλλον πρέπει να ανεβάσω φωτό για να καταλάβεις τι είναι φινιρίσματα .
Μια αναζήτηση στο ΝΕΤ θα σε πείσουν για το τι εστί ποιότητα . Μην ψάξεις εταιρίες τύπου Robert , nikolas Kai Maria , δες όμως εταιρίες που κατασκεύαζαν ρολόγια τσέπης . Η Waltham όπως έγραψα είναι ένα τέτοιο παράδειγμα .
Εάν δεν σε πείσει ούτε αυτό σηκώνω τα χέρια μου ψηλά και σου εύχομαι να το χαίρεσαι .
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω .
Το πολύ απλό είναι το εξής .
Ότι πληρώνεις παίρνεις , και αυτό περιλαμβάνει και την ποιότητα .
Απάντηση