Jumbo vs Jumbo

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42619
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39294 times
Been thanked: 8502 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Megalos »

Blackbird έγραψε:Τώρα πια μ' αρέσουν.
:ha: :ha: σταφιδιασες Δημητρη αλα Ιδομενεα :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
elbetos R21
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2010 3:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από elbetos R21 »

με τιποτα....
πολυ μακρια απο το γουστο μου,προς το παρον τουλαχιστον... :cigar:
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Harry 22 »

Πλάκα μου κάνετε,έτσι?
Τι γεροντίστικα και πράσινα άλογα?Είμαι 40 χρονών και παθαίνω ρεύση που τα βλέπω!!Και το πιό παράξενο είναι ότι πάθαινα και όταν ήμουν 25-30-35 χρονών.
Από τα πιό απόλυτα σπόρ(πραγματικά σπόρ όχι τάχα)ρολόγια.Διαχρονικά που θα μείνουν για πάντα χωρίς να χρειάζονται lifting και φανφαρίστικα χρώματα.
Στο προκείμενο τώρα,θα διαλεγα(αν είχα μόνο μία επιλογή) το ΡΡ με μεγάλη δυσκολία βέβαια και λόγω πολύ μικρών λεπτομερειών.
Μία από αυτές είναι η κορώνα του ΑΡ που χάσκει λίγο άχαρα από την υπόλοιπη κάσα.Λίγο πιό κοντή θα ήταν τέλεια και ίσως και κάποια προστατευτικά,θα χάριζαν λίγο στο ρολόι.
Επίσης οι μικρού πλάτος δείκτες στο ΑΡ δείχνουν λίγο παράτεροι σε συνάρτηση με το υπόλοιπο αρρενωπό χαρακτήρα του ρολογιού.

Συνοπτικά πάντως και τα δύο είναι εξαιρετικές επιλογές που πραγματικά είναι ρολόγια που φοριούνται παντού και για πάντα!
Ειδικά σε σχέση με τα σημερινά εξαμβλώματα με τις πολύχρωμες στεφάνες,τα πολύπλοκα dials,τα 45-47mm κασώματα και τις χίλιες δύο τεχνό μπουρδολογίες,νομίζω ότι δεν υπάρχει πιό ασφαλής επιλογή.
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 339 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Και εμένα μου αρέσουν και τα δύο
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42619
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39294 times
Been thanked: 8502 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Megalos »

Χαρη δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε ολο το κειμενο σου ..απο αρχης μεχρι τελους .. ΡΡ :cheer:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42619
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39294 times
Been thanked: 8502 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Megalos »

παιδες επειδη οπως ελεγα μου αρεσει η ιδεα ενος ΡΡ αλλα και το Royal Oak δεν παει πισω για
πειτε μου παλι τις γνωμες σας για το ποιο θα προτιμουσατε και γιατι ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από markosgr28 »

Η άποψη μου είναι σταθερή, το Patek! Έχω την εντύπωση ότι το ΑΡ δεν έχει δική του μηχανή, αλλά zenith, όχι ότι είναι κακό αυτό, αλλά το Patek έχει in house. Επίσης, έχει πιο χαρακτηριστικό σχήμα, είναι πιο δημοφιλές και ιδιαίτερο μοντέλο και κατά τη γνώμη μου η Patek έχει μεγαλύτερο κύρος από την ΑΡ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ΑΡ δε στέκει ψηλά στην ωρολογοποιία. Το Patek είναι πιο κλασσική επιλογή, το ΑΡ είναι περισσότερο για τύπους, όπως αθλητές ή αστέρια του hip hop που θέλουν να δείξουν ότι έχουν χρήμα και δεν πήραν Rolex, γιατί είναι και ψαγμένοι. Αν για οποιοδήποτε λόγο πήγαινα στο ΑΡ, θα προτιμούσα οπωσδήποτε το Offshore που έχει και καλή στεγανότητα.
Εικόνα
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από stavros_ch »

Χωρις να γνωριζω πολλα και εγω λεω Patek.
Πιο ιδιαιτερο ρολοι..!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από marios_ch »

Θα συμφωνησω και εγω με τον Μαρκο... αν και μου αρεσει το RO σαν κομματι αναμεσα στον Ναυτιλο ας πουμε θα επαιρνα το 2.

Σαν ονομα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα και αν σε ενδιαφερει και η μεταπωλητικη αξια Κωστα πιστευω τα Πατεκ κρατανε παραπανω..... ;)

Οσο για τις μηχανες αν δεν κανω λαθος τα τελευταια χρονια εβαλε και η Πατεκ μηχανες δικες της.... Δεν παυει ομως να ειναι ιδανικοτερη επιλογη για μενα...

Το RO θα το παρεις αν εχεις φαει κολλημα με την κασα του και δεν σου αρεσει τιποτα αλλο σε αυτη την κατηγορια.....
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Jumbo vs Jumbo

Δημοσίευση από Wostep »

markosgr28 έγραψε:Η άποψη μου είναι σταθερή, το Patek! Έχω την εντύπωση ότι το ΑΡ δεν έχει δική του μηχανή, αλλά zenith, όχι ότι είναι κακό αυτό, αλλά το Patek έχει in house. Επίσης, έχει πιο χαρακτηριστικό σχήμα, είναι πιο δημοφιλές και ιδιαίτερο μοντέλο και κατά τη γνώμη μου η Patek έχει μεγαλύτερο κύρος από την ΑΡ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ΑΡ δε στέκει ψηλά στην ωρολογοποιία. Το Patek είναι πιο κλασσική επιλογή, το ΑΡ είναι περισσότερο για τύπους, όπως αθλητές ή αστέρια του hip hop που θέλουν να δείξουν ότι έχουν χρήμα και δεν πήραν Rolex, γιατί είναι και ψαγμένοι. Αν για οποιοδήποτε λόγο πήγαινα στο ΑΡ, θα προτιμούσα οπωσδήποτε το Offshore που έχει και καλή στεγανότητα.
Η άποψη μου αλλάζει εδώ κατά καιρούς .
Μια μου αρέσει το ένα μια το άλλο .
Ο συγκεκριμένος καιρός με βρίσκει πιο λάτρη του AP .
Όσο για την μηχανή η AP δεν φόρεσε ποτέ Zenith μηχανισμό .
Εκτός και αν έχω χάσει επεισόδιο .
Η 2121 είναι κατασκευασμένη απο την Jaeger ...
Εάν όμως θέλουμε μια σύγκριση σωστή τότε βάζουμε το PP μαζί με το καινούργιο RO με την in house 3120 .
Το καινούργιο AP έχει και κεντρικό δευτερόλεπτο .
Και όσο για τις δυο μηχανές είναι αρκετά αξιοσέβαστες αλλά θα μου επιτρέψετε να πω ότι ο 3120 φαντάζει άπιαστο όνειρο αφού τον έχουν προσέξει όσο τίποτα άλλο .
Respect και τίποτα παραπάνω .
Συζητούσα με ένα συνάδελφο ο οποίος μου είπε το εξής .
"Ψάχνω να βρω κάτι αρνητικό για τον συγκεκριμένο μηχανισμό και δεν βρίσκω τίποτα . Μακράν ο ομορφότερος αυτόματος μηχανισμός απτις μεγάλες εταιρίες"
Και όχι απλά συμφωνώ ...
Το AP με τον 3120 δεν έχει μπει απλά στη λίστα μου .
Και έτσι όπως το βλέπω δεν θα αργήσει να έρθει .
Χωρίς να σημαίνει ότι δεν τρέφω απίστευτο σεβασμό και αγάπη για την PP !
Απάντηση