Vintage η Επανεκδοση ?

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από Megalos »

Κωνσταντινε VC222 παιρνω το θαρρος να ανοιξω εγω το θεμα που εθεσες

<< Πραγματικά προσπαθώ να σκεφτώ ένα λόγο γιατί να κάνουν επανέκδοση; Για να μας θυμίζουν την ιστορία τους ή
γιατί εγώ ως λάτρης των vintage να μπορώ να αγοράσω ένα παλιό μοντέλο σε κατάστημα..;;;

H Ομεγα έβγαλε το ploprof, to railmaster, φήμες λένε ότι ακολουθεί το flightmaster...η Φορτις το Marinemaster...κοκ

Άλλες Εταιρείες πάλι κάνουν major επεμβάσεις στις κάσες στις επανεκδόσεις...που δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ σωστό ...

Όλα τα ξεκίνησε η ΤΑG νομίζω με τα Carrera και Monaco (θέλοντας βέβαια να χρησιμοποιήσει την ιστορικότητα των Heuer).

Το μόνο καλό που βλέπω εγώ είναι ότι αγοράζεις μια όμορφη κάσα με καινούρια μηχανή...αν έχεις να τα πληρώσεις...>>
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από Megalos »

Image
Image
εδω λ.χ. φωτο του παλιου και του νεου Omega Ploprof ..
διαλεξτε :magn:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από marios_ch »

Η αληθεια ειναι οτι ειναι μεγαλο το διλημμα αυτο...

απο την μια το vintage σου παρεχει την νοσταλγια που ζητας και την πατινα που το κανει να ξεχωριζει και να φωναζει οτι ειναι γερασμενο... το προβλημα όμως ειναι οτι σε αρκετες περιπτωσεις δεν μπορεις να το ευχαριστηθεις όπως του αξιζει γιατι θελει καπως ειδικη μεταχειριση γιατι τα εχει τα χρονακια του... ιδανικο πιο πολυ για περιπτωσεις συλλογης όπου θα το φορας σπανια και παλι πισω στο συρταρι...

απο την αλλη η επανεκδοση παρεχει τον αερα φρεσκαδας και την σιγουρια του πρωτου ιδιοκτητη όπου βεβαιως μπορεις να χαρεις το ρολοι παμπολλες ωρες χωρις να σκεφτεσαι την ηλικια του.. ιδανικο οταν δεν εχεις πολλα ρολογια και θα γινει ενα απο τα beater σου οποτε θα τα βγαλεις τα λεφτα του που λεμε... αν η επανεκδοση σε ευχαριστει και ειναι για σενα αναλογη της ιστοριας και τις αξιας του μοντελου που εκπροσωπει προχωρας....

Αυτα σε γενικες γραμμες απο μενα και επειδη δεν ειμαι απο αυτους που εχω 1-2 ρολογια και ας ειναι αρχη ακομα η γνωμη μου ειναι vintage ΑΛΛΑ σε πολυ καλη κατασταση όπως επισης και ελεγχο μηχανης απο εμπιστο τεχνιτη για να σου αρεσει οταν το φορας και να το ευχαριστιεσαι αφοβα... οταν παρεις την χαρα του 2-3 μερες επιστρεφει στο συρταρι και αναλαμβανουν δραση τα beaters...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5169 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπικά δε με πειράζει αυτό. Τα vintage έχουν γοητεία, αλλά το καινούργιο είναι καινούργιο. Κάποιοι θέλουν την εμφάνιση των παλιών ιστορικών και επιτυχημένων μοντέλων, αλλά πόσα από αυτά υπάρχουν σε καλή κατάσταση, κατάλληλα να φορεθούν σε καθημερινή βάση, να βουτηχθούν στο νερό, κλπ. Κάποιοι δεν αντέχουν στην ιδέα ότι κάτι πάνω τους δεν είναι καινούργιο ή είναι εύθραυστο.

Εξάλλου, υπάρχουν και πλήθος εταιριών που ασχολούνται έντονα με αυτό για τους ίδιους λόγους, παράγοντας homages, τα οποία έχουν και αυτά το κοινό τους, γιατί το σχήμα αρέσει, αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό, οπότε κάποιοι θέλουν το σχήμα που τους αρέσει και ας γράφει κάτι άλλο ως όνομα στο καντράν. Η watchco στην Αυστραλία βγάζει ακόμα το seamaster 300 με εξαρτήματα Ω, χωρίς να έχει σχέση με την εταιρία και το δίνει αρκετά ακριβά κατά τη γνώμη μου (για αυτό και δε μεταπώληση οι τιμές είναι χαμηλές).

Οι επανεκδόσεις που έχουν βγει από τις ίδιες τις εταιρίες έως τώρα θεωρώ ότι είναι πολύ προσεγμένες με σεβασμό για την αρχική έκδοση και κάποια σημεία για αναβάθμιση των χαρακτηριστικών και για να είναι εμφανής η διαφορά. Θέλω να πω λοιπόν ότι υπάρχει κοινό για τέτοια ρολόγια, για διάφορους λόγους. Προσωπικά παρόλο που με ελκύει η γοητεία των vintage, αν είχα τη δυνατότητα, θα επέλεγα την επανέκδοση, όχι απαραίτητα γιατί ανήκω στην κατηγορία αυτών που δεν αντέχουν στην ιδέα ότι κάτι πάνω τους δεν είναι καινούργιο, αλλά για να είμαι πιο ήσυχος ότι η κατάσταση είναι καλή, υπάρχει υποστήριξη από την εταιρία, κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από DragonAce »

καινούριο να μυρίζει φρεσκαδούρα,
χωρίς αυτό να είναι απόλυτο κ να σημαίνει ότι σε κάποιο κόλλημα με κάποιο μοντέλο μπορεί να πούμε όχι στο παλιό
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
SYZo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 9:30 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από SYZo »

ο λογος που μας αρεσει η επανεκδοση ειναι το vintage, αυτο φορεσε ο Κουστο, αυτο πηγε στο everest, αυτο φορεθηκε στο lemans.. απο την αλλη δεν μπορουν ολοι να εχουν το vintage. οποτε αν ηθελα καποιο ρολοι για το φοραω καθε μερα θα διαλεγα το καινουριο, αν το ηθελα για βιτρινα σιγουρα το vintage
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από stavros_ch »

Προτιμω και εγω την επανεκδοση.
Τα ρολογια μου θελω να τα φοραω και να τα χαιρομαι. Οσο καλοσυντηρημενο και αν ειναι το vintage
επειδη ξερω τον εαυτο μου δεν θα μπορω να το χαρω οπως θελω.
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1405
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 342 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Εμένα μου αρέσει πολύ το omega dynamic αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα βρώ παλιό και σε καλή κατάσταση προτιμώ ένα καινούργιο έστω και με κάποιες παραλαγές και σε προσιτή τιμή ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

DragonAce έγραψε:καινούριο να μυρίζει φρεσκαδούρα,
χωρίς αυτό να είναι απόλυτο κ να σημαίνει ότι σε κάποιο κόλλημα με κάποιο μοντέλο μπορεί να πούμε όχι στο παλιό

+100
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Vintage η Επανεκδοση ?

Δημοσίευση από eisenberg »

Σαν το βινταζ,δεν εχει....
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση