Άλλαξε ο Μανωλιός....

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από Harry 22 »

.....και έβαλε τα ρούχα του,αλλιώς....

Ακολουθώντας τις προσταγές της γνωστής παροιμίας,αποφάσισα να "καλλωπίσω" ένα ρολογάκι που βρέθηκε μέσα σε ένα από τα συρτάρια μου.
Το ρολόι είχε αγορασθεί πρίν αρκετά χρόνια(είχαμε ακόμα την δραχμούλα...)και πρόκειται για ένα φθηνό ρολογάκι με ηλεκτρονική καρδιά.
Πέρα από αυτό διέθετε μηχανισμό χρονογράφου,με 24ώρη ένδειξη και μία μικρούλα πονηρή ημερομηνία ανάμεσα στο "4" και στο "5".
Αξιοπρέπες λοιπόν το ρολογάκι όσον αφορά τα λειτουργικά του θέματα και με 100m υδατοστεγανότητα.
Από εκεί και ύστερα όμως ενώ φάνταζε το ιδανικό all around καθημερινό ρολογάκι(που με τις καθημερινές δραστηριότητές μου)φαινόταν ότι θα άντεχε,αυτό που εγώ δεν άντεχα ήταν η αισθητική προσέγγιση του.
Το ρολόι είχε τα εξής απαίσια στοιχεία...
1ον:Απαίσιους δείκτες απ'όλες τις απόψεις.Μικροί συγκριτικά με το μέγεθος του καντράν,απάισια αισθητική,ασημί χρώματος που δεν διαβάζοταν με τίποτα πάνω στο λευκό καντράν(ακόμα και την μέρα ήταν δύσκολο).
2ον:Η κορώνα εκτός ότι ήταν μικρότερη απ'ότι θα έπρεπε βάση της κάσας(η οποία είναι 45άρα),έδειχνε και το σχήμα της αταίριαστο.
3ον:Καντράν για τρελλές φάπες!!!Το χρώμα του?Οι αριθμοί?(εννοώ την γραμματοσειρά).
4ον:Ορυκτό κρύσταλλο το οποίο ήταν πολύ ρηχό και απρόσωπο χωρίς να αναδεικνύει την κάσα.

Έπρεπε λοιπόν κάτι να γίνει.Έγινε "ιατρικό" συμβούλιο για να αποφασισθούν οι επεμβάσεις που έπρεπε να γίνουν και ο "ασθενής" μπήκε στο "χειρουργείο" του Δόκτωρος Άρη.
Ο Δόκτωρας μου είπε να μην ανησυχώ και ο "ασθενής" όχι μόνο θα άλλαζε μορφή,αλλά θα ήταν και καλύτερος από πρίν(αυτό ήταν και το ζητούμενο άλλωστε).
Το όλο θέμα αφέθηκε εν λευκώ στα χέρια του Δόκτωρα να αποφασίσει το τι ακριβώς θα γινόταν.Μετά από δύο βδομάδες περίπου(και μετά από κάμποσες επισκέψεις οι οποίες όμως ήταν άκαρπες μιάς και ο "ασθενής" ήταν τυλιγμένος με γάζες και διασωληνωμένος)έφτασε η ώρα που βρέθηκα στον θάλαμο ανάρρωσης.
Με ένα μπουκέτο λουλούδια και ένα μπουκάλι πορτοκαλάδα βρέθηκα να περιμένω να μου παραδώθεί ο ασθενής......

Ο Δόκτωρας άρχισε να μου εξιστορεί τι άλλαξε,πώς,γιατί,πότε κ.τ.λ.,αλλά εγώ δεν το άκουγα όντας φαγωμένος από την περιέργεια.Υποθέτω ότι και εσείς θα είσθε περιεργοι να δείτε τα αποτελέσματα,γι'αυτό λοιπόν θα σας παρουσιάσω φωτογραφίες του πρίν και του μετά(όπως κάνουν και στα Telemarketing).....

Voila.....
Πρίν:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Αγαπητοί φίλοι,όπως θα παρατηρείτε και εσείς,οι αλλαγές που έγιναν ήταν οι εξής:
Γυάλισμα της κάσας σε mirror finish,
τοποθέτηση βιδωτής κορώνας τύπου "Radiomir",
αλλαγή των κεντρικών δεικτών με luminova επίστρωση,
αλλαγή των δεικτών του χρονογράφου και των κεντρικών δευτερολέπτων(επίτηδες κρατήθηκε ο παλιός δείκτης του 24ωρού για να τονίζει την διαφορετική λειτουργία του σε σχέση με το χρονογράφο),
αλλαγή του κρυστάλλου με dome plexiglass δίνοντας έναν πιό ρετρό χαρακτήρα στο ρολόι.

Η επόμενη αλλαγή θα είναι η επανεκτύπωση του καντράν.Τα χρώματα θα είναι καφέ-σοκολά για το background,μπέζ ερημί για τα dials του χρονογράφου και δευτερολέπτων και ένα ανοικτό κρέμ για το dial του 24ωρού.

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον "Δόκτωρα" Άρη "Φουστάνο" για την άψογη συνεργασία και υπομονή του.
Ελπίζω να το διασκεδάσατε όσο και εγώ!
Ευχαριστώ,φιλικά,Χάρης.

Υ.Γ. Εννοείται ότι θα ακολουθήσει και update με το αλλαγμένο καντράν.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από marios_ch »

εγινε πολυ πιο όμορφο τώρα φιλε και πιστευω ακομα καλυτερο μετα....... ;)

αμα πιανει το χερι σου ειναι ωραιο να πειραματιζεσαι με τετοιου ειδους προτζεκτ........ :-)
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από eisenberg »

Κι εμενα μου αρεσει περισσοτερο τωρα!

Καλοφορετο λοιπον! cool
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από Harry 22 »

Παίδες,σας ευχαριστώ πολύ!! :sh:
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από greg09 »

Πολύ πιο όμορφο και λειτουργικό. :good:
Και να δεις που κάποιος έλεγε ότι δεν του πολυαρέσουν οι μοντίφες. :ha:

Μπράβο και στον Άρη για την δουλειά του.
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ ομορφο αποτελεσμα!
Να το χαρεις φιλε..!
Οταν κατι δεν σου αρεσει πρεπει να το αλλαζεις και ισχυει για ολα αυτο!
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από Harry 22 »

Και αυτό το έχω αλλάξει φίλε μου....
Δίς.... :cheer:
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από snapper »

Συμφωνω .. :good:
Πολυ πιο ομορφα τωρα..
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο σας παιδια ... Χαρη και Αρη πολυ ωραια δουλεια και μεταμορφωση του ρολογιου
Πετυχημενη η αλλαγη των δεικτων και της κορωνας ... εδωσε αλλο αερα στο ρολοι ...
και το γυαλισμα το ανεδειξε περισσοτερο
Φανταζομαι οτι και οι μελλοντικες τροποποιησεις θα το απογειωσουν
και παλι συγχαρητηρια για την εφευρετικοτητα Χαρη ...το πας :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Harry 22
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 3:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άλλαξε ο Μανωλιός....

Δημοσίευση από Harry 22 »

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για τα καλά σου λόγια!¨οταν συναντηθούμε από κοντά θα το φοράω να το δείς.Μεγάλη επιτυχία επίσης ήταν και το plexi!
Απάντηση