Αυτόματα ρολόγια...!

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από stavros_ch »

Eιμαι και εγω λατρης του αυτοματου ρολογιου.
Τα μονα Quartz που εχω ειναι G-SHOCK, που ομολογω οτι μου αρεσουν πολυ λογω κατασκευης και τεχνολογιας και οπως ειπα και παλια ειναι μια κατηγορια μονα τους.
Π.χ το Frogman που εχω ειναι πολυ χρησιμο για 'μενα γιατι ασχολουμαι πολυ με το ψαρεμα και με τη θαλασσα γενικοτερα και μου ειναι πολυ χρησιμο.
Και απο αποψη ανθεκτικοτητας επειδη πολυ απλα δεν φοβαμαι οτι θα το χτυπησω καπου η θα του κανω καμια ζημια και απο αποψη λειτουργιων οπως η ενδειξη παλιρροιας και φαση σεληνης που για καποιο που ασχολειται με το παρακτιο ψαρεμα ειναι πολυ χρησιμα.
Δεν μειωνω τα quartz ουτε τα χειροκροτω, απλα προσωπικα πιστευω για εναν δυτη, ψαροντουφεκα, παρακτιο ψαρα κτλ ειναι πολυ πιο χρησιμο ενα Suunto, G-Shock, Immersion που ως γνωστο εχουν βυθομετρα, θερμοκρασιες νερου και αλλα πολλα αντι ενα μηχανικο καταδυτικο.
Τωρα για τους υπολοιπους ειναι θεμα γουστου. Υπαρχουν ατομα που τους εξιταρει να νιωθουν οτι το ρολοι τους κρυβει μεσα μια αυτοματη μηχανη με πολυπλοκοτητες και καινοτομιες και υπαρχουν αλλοι που τους εξιταρει να νιωθουν οτι το ρολοι τους εχει μια quartz μηχανη βασισμενη στην τεχνολογια.
Υπαρχουν και αλλοι που τους αρεσουν και τα δυο.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5169 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε Σταύρο θα συμφωνήσω μαζί σου με μια παρατήρηση όμως, τα μηχανικά έχουν περισσότερη τεχνολογία κατά τη γνώμη μου από τα quartz, άλλου είδους όμως. Δεν είναι τεχνολογία ηλεκτρονικών, είναι κυρίως υλικών και μηχανουργική τεχνολογία, για την κατασκευή με την απαιτούμενη ακρίβεια όλων αυτών των εξαρτημάτων, τα οποία καλούνται να λειτουργήσουν αντέχοντας αρκετές κινήσεις και επιταχύνσεις στο χέρι.

Προσωπικά είμαι fan των αυτόματων, αυτό είναι θέμα προσέγγισης του θέματος τεχνολογία και ρολόι, χωρίς όμως να είναι εναντίον ή να μην καταλαβαίνω αυτούς που τους αρέσουν τα quartz. Και εγώ είχα παλαιότερα quartz ρολόγια όπως το Immersion που αναφέρεις, το οποίο για το σκοπό του είναι εκπληκτικό και τώρα έχω g-shock, το οποίο το γουστάρω τρελλά για την αντοχή του, την πρακτικότητα του και την τεχνολογία του, όμως είμαι από αυτούς που με εξιτάρει όπως λες να νιώθω ότι έχω στο χέρι μου ένα τόσο πολύπλοκο μηχανισμό, ο οποίος δουλεύει συνεχώς και σωστά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από antonis_ch »

Λοιπον φιλε Λευτερη... εχουμε και λεμε...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από marios_ch »

Αντωνη έβαλες φωτιές.............. :magn: :photogr:
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από DragonAce »

παιδιά κ γω γουστάρω χίλιες φορές καλύτερα τα μηχανικά, απλά ανέφερα το citizen σαν παράδειγμα ότι από πλευράς πολυπλοκότητας μπορούμε κ στα quartz να βρούμε αντίστοιχα κάτι πολύ ενδιαφέρον κ με πολύ τεχνολογία μέσα κ δε χρειάζεται να τους ρίχνουμε μαύρη πέτρα, κ αυτά έχουν ψυχή κ σε πολλές περιπτώσεις αυτά είναι που θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους...
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από stavros_ch »

markosgr28 έγραψε:Φίλε Σταύρο θα συμφωνήσω μαζί σου με μια παρατήρηση όμως, τα μηχανικά έχουν περισσότερη τεχνολογία κατά τη γνώμη μου από τα quartz, άλλου είδους όμως. Δεν είναι τεχνολογία ηλεκτρονικών, είναι κυρίως υλικών και μηχανουργική τεχνολογία, για την κατασκευή με την απαιτούμενη ακρίβεια όλων αυτών των εξαρτημάτων, τα οποία καλούνται να λειτουργήσουν αντέχοντας αρκετές κινήσεις και επιταχύνσεις στο χέρι.
Αυτο εννοειται Μαρκο..!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8662 times

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από Megalos »

Λευτερη οπως καταλαβες η πλειοψηφια των μελων ασχολειται και συμπαθει τα μηχανικα ρολογια
τωρα για την περιοδο που βγηκαν τα quartz και επηλθε μια αναταραχση στην ελβετικη ωρολογοποιια
και της επεφερε σημαντικες μεταβολες που τελικα την επανεφεραν στην βαση της την μηχανικη ωρολογοποιια
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
lefteris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από lefteris »

Έχω μείνει άφωνος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :magn: :sh: :good: !!!!!!!!!!!

Πανέμορφα κομμάτια!

Κύριε Κώστα εσείς δε θα μας τιμήσετε; :) ;)
lefteris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματα ρολόγια...!

Δημοσίευση από lefteris »

Το Hamilton δε παιζεται! !!!! :sh:
Απάντηση