ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

για να χαλαρωνουμε
mantilas
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 11:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από mantilas »

Για ποιους λογους μας διδσκουν λαθος ιστορια?Για να εχουμε αλυτρωτικες βλεψεις?Εδω δεν μπορουμε να κρατησουμε αυτα που μας ανηκουν θα παρουμε κι αλλα?Η μηπως η ιστορια που λεει οτι στην Σμμυρνη εγινε συνωστισμος ειναι η σωστη?
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Megalos »

εγω θα συμφωνησω με τον mantilas στο θεμα του χριστιανισμου και των παπαδων ...
το ξερει και ο joman οτι οπως του εχω πει αλλο τι κανουν και λενε οι παπαδες και αλλο οπως ειπε ο mantilas τι ειναι
ο αληθινος χριστιανισμος και η διδαχη του Ιησου Χριστου ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Megalos »

επισης μπορει να ειναι θυριωδιες αυτα που εκαναν στον αρχαιο πολιτισμο αλλα και οι δυτικοι ειχαν την ιερα εξεταση και τερατα και σημεια ετσι
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Megalos »

Ανδρεα που εισαι φιλε... περιμενα να μας πεις αρκετα στο θεμα αυτο :wistle:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
director
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2010 11:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 41 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από director »

mantilas έγραψε:Για ποιους λογους μας διδσκουν λαθος ιστορια?Για να εχουμε αλυτρωτικες βλεψεις?Εδω δεν μπορουμε να κρατησουμε αυτα που μας ανηκουν θα παρουμε κι αλλα?Η μηπως η ιστορια που λεει οτι στην Σμμυρνη εγινε συνωστισμος ειναι η σωστη?

μετα απ ολα αυτα εγω λεω να το ριξω στο :gf:
Άβαταρ μέλους
Sparus auratus
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 9:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Sparus auratus »

Megalos έγραψε:επισης μπορει να ειναι θυριωδιες αυτα που εκαναν στον αρχαιο πολιτισμο αλλα και οι δυτικοι ειχαν την ιερα εξεταση και τερατα και σημεια ετσι
Τέτοιες συγκρίσεις είναι άτοπες. Οι σφαγές είναι σφαγές απ' όποιον κι αν γίνονται. Και στο όνομα του ενός και μοναδικού θεού (όπως κι αν τον ονομάζουν κάθε φορά) έχουν γίνει απίστευτα εγκλήματα.

Όσον αφορά την ελληνικότητα της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (ουδέποτε αυτοπροσδιορίστηκε ως Βυζάντιο όσο υπήρχε) είναι απλά ανύπαρκτη. Έλληνας είναι όποιος έχει ελληνική παιδεία και η ελληνική παιδεία την περίοδο εκείνη εξοντώθηκε. Το μόνο που έμεινε ήταν η γλώσσα (που ήταν ήδη ευρέως διαδεδομένη στην περιοχή), αλλά αυτή από μόνη της δε φτάνει. Ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός καλλιέργησε το χωράφι της γνώσης, αντίθετα ο ιουδαϊκός πολιτισμός καλλιέργησε το χωράφι της πίστης. Δυσκολεύομαι να βρω κοινά σημεία ανάμεσά τους. Το "Συν Αθηνα* και χείρα κίνει" των Ελλήνων δεν έχει την παραμικρή σχέση με το "βόηθα Παναγιά" των χριστιανών. Η άθαμβη σοφία και γνώση που επιδίωκαν να κατακτήσουν οι Έλληνες** είναι το αντίθετο άκρο των θαυμάτων μέσω των οποίων προσπαθούν να εντυπωσιάσουν οι πάσης φύσεως θεοί.

*Για όποιον έχει δώσει λίγη προσοχή στη σκέψη των Ελλήνων η Αθηνά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η θεά αυτοπροσώπως που σπεύδει να βοηθήσει, αλλά το μυαλό η σκέψη.
**Με τον όρο Έλληνες αναφερομαι αποκλειστικά στους αρχαίους κατοίκους της χώρας με τους οποίους δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή σχέση.
Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί
Άβαταρ μέλους
joman
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2009 7:28 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από joman »

Megalos έγραψε:εγω θα συμφωνησω με τον mantilas στο θεμα του χριστιανισμου και των παπαδων ...
το ξερει και ο joman οτι οπως του εχω πει αλλο τι κανουν και λενε οι παπαδες και αλλο οπως ειπε ο mantilas τι ειναι
ο αληθινος χριστιανισμος και η διδαχη του Ιησου Χριστου ...
Αχ βρε Κώστα, δεν με διβάζεις καλά, τα ίδια δεν λέω στην προηγούμενη σελίδα;
Θα σε μαλώσω :-) :-)
joman έγραψε: Ολα για την κουτάλα, ξαναλέω....και μην μπερδεύουμε τον αγνό Χριστιανισμό, και την αληθινή διδασκαλία του Χριστού, με όλες τις παραποιήσεις αναλόγως των συμφερώντων τους, απο τους παπαδες.
Οσο για το φίλο mantilas, ειλικρινά τον καταλαβαίνω απόλυτα.
Μέχρι πριν απο λίγο καιρό, τις ίδιες απόψεις είχα πάνω στο θέμα...
Μάλιστα θυμάμαι παλιότερα, είχα τσακωθεί άγρια με ένα φίλο μου, γιατί υποστήριζε αυτά που υποστηρίζω και εγώ σήμερα...
Πριν ενάμιση περίπου χρόνο έπεσε στα χέρια μου ενα βιβλίο που αναφερόταν σε όλα αυτά, και πραγματικά σοκαρίστηκα με όλα αυτά που ανακάλυψα.
Είναι σαν να φεύγει η γη κάτω απο τα πόδια σου, γιατί γκρεμίζονται σταθερές αξίες και δεδομένα, που τις είχες σαν βάση έως τώρα.
Βεβαίως δεν έμεινα μόνο στο συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά προχώρησα με διασταύρωση πολλών πηγών.
Δυστυχώς είναι η πραγματικότητα.
Δεν είναι θέμα πως είμαι λιγότερο Ελληνας τώρα απο πριν...
Μην τα μπερδεύουμε αυτά τα πράματα.
Απλά η αλήθεια πολλές φορές, είναι πικρή όπως λένε, αλλά ίσως η γνώση της στην προκειμένη περίπτωση, μας βοηθήσει να σώσουμε την Ελλάδα, που πολύ άσχημα τη βλέπω να εξελίσσεται.
Δεν υπάρχει καμιά διάθεση να στεναχωρηθούμε μεταξύ μας ;)
Οσο για το Χριστό, το ξαναλέω πιο απλά, για μένα οι πράξεις τα έργα και η ηθική του και μόνο, τον κάνουν Θεό, είναι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά πείτε μου τώρα μεταξύ μας, πόσο είναι το ποσοστό των παπάδων που το ακολουθεί, έστω και στο ελάχιστο...
Ταπεινοφροσύνη; μεγαλοπρέπεια; ακεραιότητα; αξιοπρέπεια; δικαιοσύνη; αγάπη για το συνάνθρωπο; και και και....
Λυπάμαι, αλλά μόνοι τους αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Megalos »

Sparus auratus έγραψε:
Megalos έγραψε:επισης μπορει να ειναι θυριωδιες αυτα που εκαναν στον αρχαιο πολιτισμο αλλα και οι δυτικοι ειχαν την ιερα εξεταση και τερατα και σημεια ετσι
Τέτοιες συγκρίσεις είναι άτοπες. Οι σφαγές είναι σφαγές απ' όποιον κι αν γίνονται. Και στο όνομα του ενός και μοναδικού θεού (όπως κι αν τον ονομάζουν κάθε φορά) έχουν γίνει απίστευτα εγκλήματα.
αγαπητε φιλε νομιζω οτι το ιδιο με την αναφορα σου λεω και εγω ... οτι οι σφαγες ειναι σφαγες απο οποιον και αν γινονται ..απλως ανεφερα οτι εγιναν και απο
δυτικους -δεν νομιζω να εχεις αντιρρηση σε αυτο ..
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από Megalos »

Γιαννη μου βεβαιως και σε διαβαζω και ξερω και τις αποψεις σου οπως και εσυ τις δικες μου στο θεμα αυτο
και το συζητησαμε και στην ''Βελγικη'' συναντηση lol
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
i palios
Δημοσιεύσεις: 2270
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 970 times

Re: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ..ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ

Δημοσίευση από i palios »

Ας Συνεχισουμε λοιπον αυτο το θεμα μια και το ανοιξαμε. Η ανατολικη Ρωμαικη ιστορια (βυζαντινη) ειναι η πιο σκοτεινη και με πολλες αντιφασεις πλευρα της παγκοσμιας ιστοριας κατ ομολογια καποιων ιστορικων.
Οι ξενοι ιστορικοι πολυ λιγο ασχολουνται μαζι της εν αντιθεσει μετην υπολοιπη ευρωπαικη ιστορια πχ Καρλομαγνος ,μεσαιωνας, Φεδουαρχια ,Παπικο
κρατος κλπ.και παντα σαν συνεχεια της ρωμης.
Τα τελευταια χρονια αναβιωθηκε η ιστορια της χαριν καποιω ν ιστορικων και κυριως της Αρβελερ η οποια εχει κανει παρα πολλες διαλεξεις σε ολο τον κοσμο γι αυτο ακριβως το θεμα.
Ο Ελληνισμος στην ανατολικη αυτοκρατορια πραγματι επιβληθηκε χαριν της ελληνικης γλωσσας γιατι ηταν η μονη
που ειχε γραμματεια (γραφοταν αναλυοταν εβγαζε φιλοσ/κα συμπερασματα) με τα σπουδαια ως εκ τουτου επακολουθα της με αποτελεσμα οι λογιοι τοτε να μπορουν να δημιουργησουν, οπως ακριβως εγινε και με τα ευαγγελια
2ον Η Ελληνικη γλωσσα ηταν περισσοτερο διαδεδομενη στην ανατολικη αυτοκρατορια με κληρονομια απο τους Αλεξανδρινους και προπαντως την χρησιμοποιουσε η ελιτ καθως και η Εβραικη ελιτ. Επαναλαμβανω η αυτοκ/ρια ηταν γεματη λαους με δικους τους διαλεχτους καμια απο αυτες δεν γραφοταν.
3ον Υπηρχαν και τα Λατινικα με γραμματεια αλλα εδω στην Ανατολη οι Αεξανδρινοι ειχαν επιβαλει ηδη την Ελληνικη σκεψη φιλοσοφια κλπ.
βεβαιως διδασκονταν κι αυτα στα πανδηδαχτηρια των σημαντικων πολεων .
Mεχρι τον 6ο αιωνα η επισημη γλωσσα της αυτκ/ριας ηταν τα Λατινικα και επι Ιουστινιανου τα Ελληνικα εγιναν η επισημη γλωσσα.
Ετσι λοιπον το κρατος πηρε εναν Ελληνικο και Ανατολικο πολιτισμο (Ανατολικοι λαοι).
Αυτα ολα ομως δεν σημαινουν οτι το κρατος ειναι Ελληνικο και οι κατοικοι Ελληνες.
Οι Αυτοκρ/ρας αποκαλειτο βασιλευς των ρωμαιων και η Αυτοκ/ρα Αυγουστα (σεβαστη) Ολες οι βυζαντινες τοιχογραφιες το απεικονιζουν πιστα.
Οι πολιτες αποκαλουντο μεταξυ τους Ρωμιοι ηταν υπερηφανοι γι αυτο, και μονον οι μορφωμενοι γνωριζαν για ελληνισμο.
Αυτα και θα επανελθω με συνταραχτικα ντοκουμεντα και βεβαιως τεκμηριωμενα απο παραπομπες στην βιβλιογραφια. :book:
Απάντηση