Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 76 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από VCFUN »

sv2 έγραψε:
Megalos έγραψε:sv2 θελουμε φωτο και λεπτομερεις του ατσαλινου αυτου quartz :magn: :rose
Σας το έχω δείξει...είναι το Chopard Happy Fish της γυναίκας μου...

Επειδή βλέπω ότι μου την "πέσατε" με διάφορες αηδίες του τύπου " ότι γουστάρει κάνει ο καθένας τα λεφτά του" η " εγώ έχω δώσει τα διπλάσια κλπ" να μην τα επαναλαμβάνω όλα , σας υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ όπου οι περισσότεροι ψάχνουν η έχουν ρολόγια μέχρι 1000 € μερικοί έχουν όνειρο ζωής ένα sub αλλά δεν μπορούν να φτάσουν τα 4500 και βολεύονται με κανα Ω έως 3000 και είναι απόλυτα φυσιολογικά , ανθρώπινα και πραγματικά όλα αυτά . Σε αυτό το φόρουμ απευθυνόμενος ρώτησα πως κάποιος αγοράζει με 4500 ένα μπαταριορόλογο. Και μου επιτίθεστε με λαικοψευτογκουβαρνταλίκια του στυλ " ότι γουστάρει κάνει ο καθένας με τα φράγκα του κλπ" Βεβαίως και μπορεί να πάρεικαι 150.000 και να τα κάψει γιατί έτσι γουστάρει, που κολλάνε αυτές οι αηδίες με αυτά που έγραψα εγώ?
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από eisenberg »

VCFUN έγραψε: Σε αυτό το φόρουμ απευθυνόμενος ρώτησα πως κάποιος αγοράζει με 4500 ένα μπαταριορόλογο. Και μου επιτίθεστε με λαικοψευτογκουβαρνταλίκια του στυλ " ότι γουστάρει κάνει ο καθένας με τα φράγκα του κλπ" Βεβαίως και μπορεί να πάρεικαι 150.000 και να τα κάψει γιατί έτσι γουστάρει, που κολλάνε αυτές οι αηδίες με αυτά που έγραψα εγώ?
Οσο ανοητο φαινεται σε σενα καποιος να δινει 4,5 χιλ. για quartz αλλο τοσο ανοητο μπορει να φαινεται σε αυτον τον καποιο(ο οποιος ειναι εκτος χωρου) να δινεις εσυ 10.000Ε για ενα ρολοι που εχει ακριβεια χειροτερη απο Swatch.
Το βασικο ειναι να κατανοουμε και τις αλλες αποψεις χωρις φυσικα να τις ασπαζομαστε.
Δλδ κατα τη γνωμη σου οποιος θελει να δαπανησει ενα ''γερο'' ποσο για ενα ρολοι χωρις να ειναι λατρης του αντικειμενου,πρεπει απαραιτητα να αγορασει μηχανικο ρολοι?Τον ρωτας αν εχει ορεξη να το ρυθμιζει καθε 48 ωρες που θα σταματαει ή αν τον ενοχλει η σαφως χειροτερη ακριβεια και η χαμηλοτερη αντοχη σε καταπονησεις?
Εγω δε θα εδινα φυσικα 4,5 χιλ για quartz αλλα εμεις εδω μεσα δεν ειμαστε ο μεσος ορος του αγοραστικου κοινου.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
sv2
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από sv2 »

eisenberg έγραψε: Τον ρωτας αν εχει ορεξη να το ρυθμιζει καθε 48 ωρες που θα σταματαει
Ακριβώς έτσι......γι ΄αυτό και τα μηχανικά κοιμούνται στο συρτάρι και φοράω σχεδόν μονίμως το quartz της Breitling.. :cheer:
sv2
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από sv2 »

VCFUN έγραψε:
Επειδή βλέπω ότι μου την "πέσατε" με διάφορες αηδίες του τύπου " ότι γουστάρει κάνει ο καθένας τα λεφτά του" η " εγώ έχω δώσει τα διπλάσια κλπ" να μην τα επαναλαμβάνω όλα , σας υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ όπου οι περισσότεροι ψάχνουν η έχουν ρολόγια μέχρι 1000 € μερικοί έχουν όνειρο ζωής ένα sub αλλά δεν μπορούν να φτάσουν τα 4500 και βολεύονται με κανα Ω έως 3000 και είναι απόλυτα φυσιολογικά , ανθρώπινα και πραγματικά όλα αυτά . Σε αυτό το φόρουμ απευθυνόμενος ρώτησα πως κάποιος αγοράζει με 4500 ένα μπαταριορόλογο. Και μου επιτίθεστε με λαικοψευτογκουβαρνταλίκια του στυλ " ότι γουστάρει κάνει ο καθένας με τα φράγκα του κλπ" Βεβαίως και μπορεί να πάρεικαι 150.000 και να τα κάψει γιατί έτσι γουστάρει, που κολλάνε αυτές οι αηδίες με αυτά που έγραψα εγώ?
Το βασικότερο κριτίριο στην αγορά ενός ρολογιού για έναν ''μη άρρωστο'' με τα ρολόγια καταναλωτή όπως εγώ είναι αποκλειστικά η εμφάνιση.Το αν είναι μηχανικό ή quartz δεν έχει ουδεμία βαρύτητα.Τώρα που το σκέφτομαι όταν πήρα το AP RO μου το παινέσανε πολύ για το μηχανισμό του αλλά αν με ρωτούσατε σήμερα θα έλεγα ότι θα προτιμούσα να είναι quartz ώστε να μην το βρίσκω πάντα ξεκούρδιστο αφού η πρώτη κίνηση που κάνω μόλις μπω στο σπίτι είναι να βγάλω το ρολόι μου......
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από tazio »

Ο γραπτός λόγος έχει το πλεονέκτημα ότι μπορούμε να σκεφτούμε ψύχραιμα και να μην απαντάμε εν βρασμώ. Διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος μαζί με τη χαμένη ψυχραιμία μας να χάσουμε και το όποιο δίκιο έχουμε.
Μόλις αποσυρθούν οι χαρακτηρισμοί πολύ ευχαρίστως να συνεχίσουμε τον διάλογο.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ σωστη τοποθετηση του tazio
Θα παρακαλεσω να μην γινονται χαρακτηρισμοι προσωπων η προτιμησεων και μαλιστα που δεν αρμοζουν σε ενα φορουμ οπως εχουμε
επιδιωξει να ειναι το δικο μας ... δεν θα ηθελα ουτε να αρχιζω να διαγραφω ποστ ουτε να παρατηρω μελη ...
Για αυτον ακριβως τον λογο παρακαλω για τελευταια φορα να γινει η συζητηση στο κυριως θεμα με επιχειρηματα και τοποθετησεις
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από aris911 »

Βρε Κώστα τι θα γίνει με εσένα. Με αυτά που γράφεις δεν αφήνεις και τους υπόλοιπος να γράψουν χωρίς να φανεί ότι κάποιος σε αντιγράφει. :ha:
Λοιπόν χωρίς να θέλω να υποστηρίξω η να κατηγορήσω κάποιον για τις απόψεις του θα ήθελα να πω ότι και οι δυο κατηγορίες είναι ρολόγια.
Απλά ο καθένας έχει τις δικές του συμπάθειες και τα δικά του κριτήρια αγοράς από κάποιους άλλους.
Όλων όμως είναι σεβαστές και αποδεκτές από εμένα.
Επίσης σέβομαι τον κόπο όλων αυτών τον εργαζομένων που κατασκεύασαν τα ηλεκτρονικά και τα κουρδιστά αλλά και τα αυτόματα (φτηνά η ακριβά).
Για αυτό όταν στον πάγκο του εργαστηρίου ανοίγω ένα ρολόι ο σεβασμός και η αντιμετώπιση είναι η ίδια.
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από eisenberg »

aris911 έγραψε: Απλά ο καθένας έχει τις δικές του συμπάθειες και τα δικά του κριτήρια αγοράς από κάποιους άλλους.
Όλων όμως είναι σεβαστές και αποδεκτές από εμένα.
Επίσης σέβομαι τον κόπο όλων αυτών τον εργαζομένων που κατασκεύασαν τα ηλεκτρονικά και τα κουρδιστά αλλά και τα αυτόματα (φτηνά η ακριβά).
Για αυτό όταν στον πάγκο του εργαστηρίου ανοίγω ένα ρολόι ο σεβασμός και η αντιμετώπιση είναι η ίδια.
Αρη συμφωνω 1000% με αυτη την τοποθετηση!
Και τα quartz ανθρωποι τα φτιαχνουν και οχι εξωγηινοι και εχει σπαταληθει πολυ φαια ουσια και χρονος και χρημα για την εξελιξη τους.
Υπαρχουν αξιολογοι quartz μηχανισμοι που εχουν πανω τους πολυ περισσοτερη σκεψη και ερευνα απο μια χιλιοκοπιαρισμενη ΕΤΑ 2824.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από aris911 »

eisenberg έγραψε: ...απο μια χιλιοκοπιαρισμενη ΕΤΑ 2824.
Μιας και αναφερεται η συγκεκριμενη μηχανη και για να μην ανοιξω νεο θεμα θα πω αυτο.
Χτες εφτιαξα μια CELITA 2824.
Οι εντυπωσης ΑΡΙΣΤΕΣ
Μηχανη φινηρισμενη με κυμματα Γενευης καλοδουλεμενη χωρις ενα προβλημα που αντιμετωπιζω συχνα σε ΕΤΑ κατα την επανατοποθετηση του αξονα κουρδισματος και το βασικοτερο αρκετα φτηνοτερη απο την ΕΤΑ.
Γενικα προτεινεται ανεπιφυλακτα. Αψογη.
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Χρυσά quartz...αξίζουν τα χρήματά τους???

Δημοσίευση από stavros_ch »

aris911 έγραψε:
eisenberg έγραψε: ...απο μια χιλιοκοπιαρισμενη ΕΤΑ 2824.
Μιας και αναφερεται η συγκεκριμενη μηχανη και για να μην ανοιξω νεο θεμα θα πω αυτο.
Χτες εφτιαξα μια CELITA 2824.
Οι εντυπωσης ΑΡΙΣΤΕΣ
Μηχανη φινηρισμενη με κυμματα Γενευης καλοδουλεμενη χωρις ενα προβλημα που αντιμετωπιζω συχνα σε ΕΤΑ κατα την επανατοποθετηση του αξονα κουρδισματος και το βασικοτερο αρκετα φτηνοτερη απο την ΕΤΑ.
Γενικα προτεινεται ανεπιφυλακτα. Αψογη.
Ευχαριστουμε για την πληροφορια Αρη :sh:
Απάντηση