Orient Mako(new) Vs Seiko Sumo?

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Orient Mako(new) Vs Seiko Sumo?

Δημοσίευση από markosgr28 »

DragonAce έγραψε:εδώ κ κάτι μήνες αλλά όλο κάτι άλλο το τρώει στη στροφή, μέχρι που είδα του ιδομενέα κ είπα ότι δε πρέπει να το παρακάμψω πάλι, συγγνώμη φίλε αλλά τα τρώει όλα τα σέικό της υπόλοιπης συλλογής σου...!!!

Image
Φίλε DragonAce το συγκεκριμένο σε μπλε όπως της φώτο και εγώ το σκέφτομαι εδώ και καιρό και στην πραγματικότητα τελικά είναι πιο ωραίο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tzistsam
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2010 2:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από tzistsam »

markosgr28 έγραψε:
DragonAce έγραψε:εδώ κ κάτι μήνες αλλά όλο κάτι άλλο το τρώει στη στροφή, μέχρι που είδα του ιδομενέα κ είπα ότι δε πρέπει να το παρακάμψω πάλι, συγγνώμη φίλε αλλά τα τρώει όλα τα σέικό της υπόλοιπης συλλογής σου...!!!

Image
Φίλε DragonAce το συγκεκριμένο σε μπλε όπως της φώτο και εγώ το σκέφτομαι εδώ και καιρό και στην πραγματικότητα τελικά είναι πιο ωραίο...
Σπύρο την γνώμη μου σου την έχω πει. Πολύ όμορφο και ποιοτικό. Καλύτερο από σέικο, δεν ξέρω άμα είναι, αλλά κ@λολέει. Μάρκο χτύπα το αβλεπεί. Πολύ ρολόι για τα λεφτά του. Το δικό μου "σκίζει" και από χρονομετρία. Την εβδομάδα 10+ δευτ. ΜΟΝΟ. Το μπλε λέει πάντως πιο πολύ από το μαύρο γιατί στην σκιά φαίνεται σαν μαύρο ενώ στον ήλιο κάνει και ιριδισμούς του μπλέ :good: .
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από markosgr28 »

tzistsam έγραψε:Μάρκο χτύπα το αβλεπεί. Πολύ ρολόι για τα λεφτά του. Το δικό μου "σκίζει" και από χρονομετρία. Την εβδομάδα 10+ δευτ. ΜΟΝΟ. Το μπλε λέει πάντως πιο πολύ από το μαύρο γιατί στην σκιά φαίνεται σαν μαύρο ενώ στον ήλιο κάνει και ιριδισμούς του μπλέ :good: .
Από καιρό σκέφτομαι ένα μπλε καταδυτικό και η σκέψη μου είναι ανεμόμυλος στο συγκεκριμένο θέμα. Σκέφτομαι από αυτό έως το Doxa Caribbean (με αρκετές ενδιάμεσες επιλογές, όπως Tag Aquaracer και άλλα).....Το doxa το έχω απορρίψει τελευταία, γιατί προσπαθώ να μαζέψω χρήματα για κάποιο άλλο καλό σε μαύρο, δε θα έδινα τόσα χρήματα για μπλε αυτή τη στιγμή. Αυτό το orient είναι η εύκολη λύση, λόγω κόστους. Σκέφτομαι όμως μήπως βάλω κάτι παραπάνω και πάω για το Sumo, που πραγματικά δεν παίζεται! Όμως το sumo είναι πιο ωραίο σε μαύρο....Σας λέω ανεμόμυλος....Παλαιότερα δε θα με ένοιαζε, θα έπαιρνα ένα και αν μου καθόταν καλά. Τώρα σκέφτομαι ότι δεν έχω αποφασίσει και πρέπει να καταλήξω σε κάποιο, πριν προχωρήσω σε αγορά.

Άσχετο, πως είναι το Orient από φωτισμό του καντράν? Κρατάει ή όχι??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από DragonAce »

όπως τα είδα δίπλα δίπλα μάκο κ σούμο το σέικο δε δικαιολογεί τη διαφορά στη τιμή, αντίθετα το όριεντ μου κάνει αυτό το κλικ :wistle:
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από eisenberg »

DragonAce έγραψε:όπως τα είδα δίπλα δίπλα μάκο κ σούμο το σέικο δε δικαιολογεί τη διαφορά στη τιμή, αντίθετα το όριεντ μου κάνε αυτό το κλικ :wistle:
Φιλε Σπυρο δε θα συμφωνησω,εχω το πορτοκαλι Orient Mako και ειχα το Sumo σε μαυρο.
Ειναι η μερα με τη νυχτα σαν ρολογια(μηχανισμος,φινιρισμα κασας,αισθηση στεφανης,λεπτομερειες δεικτων/καντραν,ενω το sumo ειναι και πιστοποιημενο κατα ΙSO καταδυτικο,φωσφωρισμος)με μονη εξαιρεση το μπρασελε οπου του sumo δεν ειναι και πολυ ανωτερο απο του Orient.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από DragonAce »

το 6500 ή το 7500 μακο?
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από eisenberg »

DragonAce έγραψε:το 6500 ή το 7500 μακο?
To προηγουμενο οχι αυτο της φωτο.
Ετσι κι αλλιως περαν της εμφανισης οι τεχνικες προδιαγραφες τους ειναι οι ιδιες αν δεν απατωμαι.
Αλλα εχω φορεσει κι εχω δει του Σταυρου και δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου συγκριση με το sumo σε καποιον τομεα.
Οχι ομως οτι για τα λεφτα του δεν ειναι πολυ καλο ρολοι! ;)
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από markosgr28 »

eisenberg έγραψε:
DragonAce έγραψε:το 6500 ή το 7500 μακο?
To προηγουμενο οχι αυτο της φωτο.
Ετσι κι αλλιως περαν της εμφανισης οι τεχνικες προδιαγραφες τους ειναι οι ιδιες αν δεν απατωμαι.
Αλλα εχω φορεσει κι εχω δει του Σταυρου και δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου συγκριση με το sumo σε καποιον τομεα.
Οχι ομως οτι για τα λεφτα του δεν ειναι πολυ καλο ρολοι! ;)
Το 7500 κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμιά σχέση σε αίσθηση και σε εμφάνιση με το 6500. Το 6500 προσωπικά δε μου λέει κάτι και δείχνει ότι είναι σχετικά φτηνό ρολόι (δε δείχνει πάντως φτηνότερο από όσο κοστίζει), σε αντίθεση με το 7500, το οποίο δείχνει πολύ ακριβότερο από ότι είναι. Τεχνικά πάντως όντως τα 2 πρέπει να είναι ίδια (6500 και 7500).

Και τα 2 (sumo και 7500) είναι πολύ καλά για τα χρήματα τους, με το 7500 να δείχνει πιο ακριβό από ότι είναι. Θα συμφωνήσω με το φίλο DragonAce ότι βλέποντας το ένα δίπλα στο άλλο, οπτικά δε φαίνεται το sumo να δικαιολογεί τα παραπάνω χρήματα. Όμως θα έλεγα ότι και το sumo, τουλάχιστον στο μαύρο που έχω δει από κοντά, δείχνει ακριβότερο από ότι είναι και σαφώς αξίζει τα παραπάνω χρήματα, για τους λόγους που αναφέρει ο φίλος eisenberg, συν το ότι είναι Seiko, η οποία πιστεύω ότι είναι ποιοτικά ανώτερη από την Orient.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από eisenberg »

Μαρκο,περαν απο το θεμα της εμφανισης και του μεγεθους τα 6500 & 7500 ειναι ιδια ρολογια σε θεμα ποιοτητας.Το sumo εχει φινιρισμα κορυφης που κανει το ΜΜ300 να δειχνει αδικαιολογητα ακριβο.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
tzistsam
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2010 2:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποιοί οι στόχοι για το 2011???

Δημοσίευση από tzistsam »

To 7500 χαλαρά. Και σε θέμα διαστάσεως (44 γαρ) και γενικά αίσθησης :good: . Σαν χαρακτηριστικά ίδια, εκτός από κάποιες άλλες λεπτομέρειες (κορώνα, σπυρί στην στεφάνη κ.α.) :magn: . Τώρα το αν είναι ή φαίνεται ποιοτικότερο από το Σούμο, δεν μπορώ να το πω, διότι δεν έχω δει σούμο από κοντά :cry_1: .
Απάντηση