Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από omegasnik »

Όμορφα τα Orient φίλε!

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστω φιλε Γιωργο
πραγματι ομορφα και ειδικα τα δυο στρογγυλα ... :good:
ΥΓ οσον αφορα τον τιτλο τον αλλαξα για να χωρεσεις και εσυ lol
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από Georges »

Megalos έγραψε:ευχαριστω φιλε Γιωργο
πραγματι ομορφα και ειδικα τα δυο στρογγυλα ... :good:
ΥΓ οσον αφορα τον τιτλο τον αλλαξα για να χωρεσεις και εσυ lol
Ευχαριστώ για την αλλαγή του τίτλου...και τα 4 είναι αγορασμένα στις αρχές τις δεκαετίας του 80...το τετράγωνο αριστερά ήταν το πρώτο μου ρολόϊ...ένα ίδιο (το δεξιά) πήρε και ο παππούς μου όταν μετά το venus, έβγαλε off και το Arsa....Τα δύο στρογγυλά αγοράστηκαν λίγο αργότερα.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από antonis_ch »

Ρολογια φορτωμενα αναμνησεις παιδια!! Ετσι θελω και να ειναι τα ρολογια μου μετα απο 30-40 χρονια... Να τα βλεπω και να θυμαμαι το πως και το γιατι μεχρι να τα αποκτησω... Να τα βλέπω και να ταξιδευω χρονια πισω!
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από DragonAce »

antonis_ch έγραψε:Ρολογια φορτωμενα αναμνησεις παιδια!! Ετσι θελω και να ειναι τα ρολογια μου μετα απο 30-40 χρονια... Να τα βλεπω και να θυμαμαι το πως και το γιατι μεχρι να τα αποκτησω... Να τα βλέπω και να ταξιδευω χρονια πισω!
συμφωνώ, γιαυτό κ είμαι ενάντια στη λογική να πουλήσω κάποιο κ ας μη το φοράω...άλλος δένεται με τα αντικείμενα, άλλος όχι βεβαίως, ανθρώπινα είναι όλα, αλλά θεωρώ ότι σαν ωρολογόφιλοι δενόμαστε με τα ρολόγια ένα παραπάνω..
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από markosgr28 »

DragonAce έγραψε:
antonis_ch έγραψε:Ρολογια φορτωμενα αναμνησεις παιδια!! Ετσι θελω και να ειναι τα ρολογια μου μετα απο 30-40 χρονια... Να τα βλεπω και να θυμαμαι το πως και το γιατι μεχρι να τα αποκτησω... Να τα βλέπω και να ταξιδευω χρονια πισω!
συμφωνώ, γιαυτό κ είμαι ενάντια στη λογική να πουλήσω κάποιο κ ας μη το φοράω...άλλος δένεται με τα αντικείμενα, άλλος όχι βεβαίως, ανθρώπινα είναι όλα, αλλά θεωρώ ότι σαν ωρολογόφιλοι δενόμαστε με τα ρολόγια ένα παραπάνω..
Μεγάλο θέμα ανοίγετε. Τέτοιου είδους ρολόγια έχουν συναισθηματική αξία για εμένα, γιατί ήταν τα πρώτα μου ρολόγια σε μια πιο αθώα περίοδο. Στην περίοδο αυτή δεν ασχολιόμουν με συλλογή ρολογιών ή με την τεχνολογία τους. Τώρα τα αλλάζω, γιατί θέλω να δοκιμάσω αρκετά διαφορετικά από αυτά που μου αρέσουν και αυτό δεν μπορώ από οικονομικής απόψεως να το κάνω χωρίς να δώσω κάποια για να πάρω κάποια άλλα.

Κατά καιρούς έχω σκεφτεί να πω ότι θα πάρω ένα μετά από πολύ σκέψη, το οποίο θα είναι αυτό που θα φοράω και θα κρατήσω, για να λέω κάποια στιγμή στο μέλλον ότι αυτό ήταν το ρολόι μου, όπως έχω του πατέρα μου το ρολόι. Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Κάτι άλλο μπαίνει στο μάτι ή αλλάζει η διάθεση και δε συμβαίνει αυτό. Επίσης, τι ρολόι θα είναι αυτό? Άλλες φορές μου αρέσει να φοράω κάτι ακριβό, άλλες φορές κάτι ενδιάμεσο, άλλες φορές κάτι φτηνό. Άλλες φορές θέλω κάτι κλασσικό, άλλες κάτι πιο εντυπωσιακό. Αυτή η αλλαγή στη διάθεση δύσκολα το βλέπω να αλλάζει και να καταλήγει σε μια επιλογή. Σε λίγες επιλογές, είναι πιθανό να καταλήξει. Ένα ακριβό ρολόι δε θα το φορούσα σε όλες τις περιπτώσεις, για αυτό έχω τα πιο φτηνά (αυτό το vostok amphibian το έχω λιώσει κυριολεκτικά!).

Επίσης, αρκετά ρολόγια τα έχω πάρει με πρόθεση να μην τα δώσω ποτέ άσχετα αν τα φοράω ή όχι και τελικά έρχονται έτσι τα πράγματα και τα δίνω, χωρίς να με πειράξει ιδιαίτερα.

Παλαιότερα ήθελα να έχω μεγάλη συλλογή, τώρα θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να έχω αρκετά ρολόγια χωρίς να τα φοράω, απλά για να τα έχω, έχω μειώσει τη συλλογή μου σε αυτά που φοράω ή είναι δώρα ή έχουν κάποια συναισθηματική αξία και δε με πειράζει αυτό. Τελευταία ίσως κινούμαι προς την κατεύθυνση αυτή να καταλήξω σε 2-3 ρολόγια που θα λέω ότι αυτά είναι τα ρολόγια μου στο μέλλον. Θα δείξει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από DragonAce »

όντως μεγάλο θέμα!!!! μπορεί να ανοιχτεί ένα νέο thread να ανταλλάξουμε απόψεις!!
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από Megalos »

DragonAce έγραψε:όντως μεγάλο θέμα!!!! μπορεί να ανοιχτεί ένα νέο thread να ανταλλάξουμε απόψεις!!
ετσι πρεπει να κανουμε .. αλλο θεμα και να το κουβεντιασουμε εκει διεξοδικα :book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 322 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio

Δημοσίευση από VC222 »

markosgr28 έγραψε:Αναμνήσεις από άλλες εποχές! Είχα ένα πολύ παρόμοιο seiko ψηφιακό. Τότε ήθελα ένα casio με αριθμομηχανή, το οποίο ήταν ακριβό και οι γονείς μου .....
Το πρώτο μου ηλεκτρονικό ρολόι ήταν ένα Casio C-80! Το αγόρασα στην Βασιλεία το 1982 και κόστιζε αρκετά αλλά ήμουν φοβερά ευτυχισμένος ! Το έχω ακόμα όπως ήταν- μόνο το λουρί το έχω αλλάξει σε μαύρο - το δικό του ήταν σκούρο καφέ (όπως όλο το ρολόι)


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient

Δημοσίευση από ggli »

όντως άλλες εποχές,οικογενειακά κειμήλια,στην κατοχή μου από παλιά, τα φορούσα όταν οι συμμαθητές μου στο δημοτικό δεν ήξεραν ακόμα να διαβάζουν την ώρα.

[rimg]http://img11.imageshack.us/img11/4949/img0403jel.jpg[/rimg]

Uploaded with ImageShack.us

μεταγενέστερα

[rimg]http://img508.imageshack.us/img508/7272/img0404wn.th.jpg[/rimg]


εξαιρετική παρέα στην σκοπιά, ίσως το πρώτο που αγόρασα.

[rimg]http://img268.imageshack.us/img268/13/img0405u.th.jpg[/rimg]
ggli
Απάντηση