Κομπολόγια

για να χαλαρωνουμε
JARNOLD
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 7:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από JARNOLD »

Καλημερα παιδια!ιεμαι νεος στο forum και τρελαμενος με το κεχριμπαρι!δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου καποια στιγμη της ημερας χωρις να κραταω στα χερια μου ενα απο αυτα τα υπεροχα πραγματακια!η συλλογη μου απο κεχριμπαρια δεν ειναι πολυ μεγαλη καθως εχω μονο 11 κεχριμπαρια εκ των οποιων τα 3 ειναι πρεσαριστα
(τα τρια πρωτα που πηρα καθως δεν ηξερα και πολλα),εχω δυο πρασσινα κολομβιας και τα υπολοιπα ειναι ατοφια νεας κοπης!θα ηθελα να σας ρωτησω καθως βλεπω οτι ειστε ποιο προχωρημενοι απο εμενα,πως μπορω καπως ρε παιδι μου να καταλαβω εαν το κεχριμπαρι που πηρα ειναι ατοφιο και οχι πρεσσαριστο?
απο τα λιγα που ξερω καποια μπορω να τα ξεχωρισω απο την λίγη εμπειρια που εχω,αλλα υπαρχουν αρκετα που εχω δει πρεσαριστα και ειναι ιδια με ατοφια!
και αλλη μια ερωτηση που μου εκανε εντυπωση!σε ενα μαγαζι που ειχα παει να δειξω το κομπολοι μου,αυτος υποτιθεται ξερει αλλα τεσπα,το οποιο κομπολοι εγω ειχα αγορασει για ατοφιο αυτος μου το ειπε πρεσαριστο!πρεσαριστο ειναι οταν οι χαντρες φτιαχνονται απο τα υπολειμματα που πεφτουν απο τα ατοφια ετσι?αυτος μου ειπε και οταν το ατοφιο το βαζουν σε καλουπια και με χειροποιητο τροπο το ζεσταινουν για να το κανουν ομοιομορφο παλι πρεσσαριστο θεωρειται ,η καπως ετσι...ισχυει κατι τετοιο?
και ακομα κατι!!το site : http://www.kehribari.gr πως το βλεπετε?σας γεμιζουν τα κομπολογια καθολου το ματι?εμενα καλος μου φανηκε ο τυπος και τιμιος,τωρα δεν ξερω κατα ποσο αυτο που πουλαει για ατοφιο-βασιλικο-καχραμαν*ειναι αληθεια και οχι πρεσαριστα!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από marios_ch »

καλως ήρθες φίλε,
υπάρχουν κανα δυο παιδιά που είναι ειδικοί σε αυτά και θα σε ενημερώσουν...........
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Φιλε JARNOLD καλωσηρθες...

....Το θεμα κεχριμπαρι με εχει απασχολησει παρα πολυ...δυστυχως θελει πολυ ωρα να αναλυθει και παλι ακρη δεν βγαινει...

Μια χαρα ειναι η συλλογη σου... 11 κομπολογια.... και κεχριμπαρενια... :good:

....Το πρεσαριστο κυριως ειναι.... κομματια φυσικου κατα καποιο ποσοστο...(συνηθως πολυ μικρο στις μερες μας)..
...με προσμειξη καποιων ακομα υλικων οπως ρητινες..και το πρεσαρισμα του μειγματος σε ελεγχομενη θερμοκρασια...
...αυτο δεν γινεται με χειροποιητο τροπο οπως σου ανέφεραν..

Για το κεχριμπαρι gr,..δεν γνωριζω να σου πω..
....μονο προσοχη...στις επιλογες σου...

..για μενα μαγαζια και εμποροι που εχουν στην βιτρινα 100 τεμαχια φατουραν και αλλα τοσο καχραμαν...
...απλα με κοροιδευουν μπροστα στη μαπα μου...


....Ας ακουσεις και τη γνωμη του kachramania όμως..ισως σε βοηθήσει περισσοτερο... ;)
kachramania
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2009 11:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από kachramania »

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ (ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ )ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ.ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ- ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΜΟΥ
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΧΡΑΜΑΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 25 ΓΡΑΜ.
http://efosjewelry.com/v-web/gallery/Mu ... 16_G_thumb
ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ.
Η ΣΥΝΝΑΛΑΓΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ COURIER ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
:good:
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Σε ευχαριστουμε πολυ... :good:
kachramania
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2009 11:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από kachramania »

Eεεεεεππ παιδια τι γινεται?
ολα καλα?
πολυ ησυχια επεσε στο χωρο του κομπολογιου....
any news?
:magn: :style:
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Γειά σου φίλε kachramania. Εσένα περιμένουμε να μας θαμπώσεις με κάνα καινούργιο απόκτημα! :sh:
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από antonis_ch »

Μιας και εμφανιστηκες φιλε kachramania θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης....θελω ενα κομπολοι που οταν χτυπαω τις χαντρες να μην σπανε... τι εχεις να προτεινεις?
πιο υλικο αντεχει στα χτυπηματα και δεν σπαει εκτος απο το συνθετικα και τις ρητινες...?

Ευχαριστω

Αντωνης
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Παρε κοκκαλο η κερατο Αντωνη...η ακομα και πρεσαριστο κεχριμπαρι.. :good:
Αλλα οταν λες χτυπας τι εννοεις..???....μην εισαι βαρβαρος με τα κομπολογια... ;)
...να τα χαϊδεύεις γλυκα..οπως τις γυναικες.... :rose
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

εχω σπασει δυο τρια ....παρηγγειλα στα μετρα μαυρο βουβαλι κερατο 33αρι αλλα θα πρπει να περιμενω .....το καπνισμα κοπηκε μαχαιρι......
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Απάντηση