Top 5 pilot watches

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από THANOS58 »

Georges έγραψε:Τώρα καταλαβαίνω γιατί έχεις αρχίσει και ψάχνεσαι τόσο Θανούλη...εύχομαι να βρεις σύντομα την πιλοτική Ιθάκη σου :rose


Φιλικά Γιώργος
Τζώρτζη μου, αφού ξέρεις ότι είμαι γιός πιλότου παμπάλαιας κοπής (1944- 1968)... Μεγάλωσα κλωτσώντας τόπια σε πίστες αεροδρομίων, κάτω από έλικες που λέει ο λόγος... Άντε να μου σβήσεις από τον σκληρό δίσκο ήχους, εικόνες και μυρωδιές... Δηλαδή άμα μιλάγαμε σαν τώρα, αλλά 40-50 χρόνια πίσω, θα είχα πάει ήδη στο Μάλεμε με καμμιά τσάπα, να σκάβω τα χωράφια μπας και ...ξεθάψω από σπόντα κανένα original Hanhart ή Wempe... :ha:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
i palios
Δημοσιεύσεις: 2290
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1800 times
Been thanked: 1007 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από i palios »

THANOS58 έγραψε:
Georges έγραψε:Τώρα καταλαβαίνω γιατί έχεις αρχίσει και ψάχνεσαι τόσο Θανούλη...εύχομαι να βρεις σύντομα την πιλοτική Ιθάκη σου :rose


Φιλικά Γιώργος
Τζώρτζη μου, αφού ξέρεις ότι είμαι γιός πιλότου παμπάλαιας κοπής (1944- 1968)... Μεγάλωσα κλωτσώντας τόπια σε πίστες αεροδρομίων, κάτω από έλικες που λέει ο λόγος... Άντε να μου σβήσεις από τον σκληρό δίσκο ήχους, εικόνες και μυρωδιές... Δηλαδή άμα μιλάγαμε σαν τώρα, αλλά 40-50 χρόνια πίσω, θα είχα πάει ήδη στο Μάλεμε με καμμιά τσάπα, να σκάβω τα χωράφια μπας και ...ξεθάψω από σπόντα κανένα original Hanhart ή Wempe... :ha:
Γεια σου ρε Θανο pilot της Luftwaffe σε φανταζομαι να εφορμας με Stukas :mil: :ha:
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από THANOS58 »

Γειά σου ρε Γιάννη γίγαντα και ο θεός να μου κόβει κιλά και να σου δίνει χρόνια! Όχι, μη! Όχι σε Stuka ρε Γιάννη, ο πατήρ εκπαιδεύτηκε και πέταξε με την R.A.F. και μετά στην Π.Α.! Για την ιστορία θα το φορούσα! Αν και να σου πω, μία φορά σε Stuka θα ήθελα να πετάξω και να εφορμήσω, με δύο 500άρες εκρηκτικές στους πυλώνες, φυσικά να τις αμολάρω στην Βουλή, όταν θα "συνεδριάζουν οι εθνοσωτήρες για το μέλλον της χώρας!"... :mil: :ha:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
i palios
Δημοσιεύσεις: 2290
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1800 times
Been thanked: 1007 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από i palios »

Θανο καλυτερα σου παει βομβαρδιστικο ειναι πιο στα μετρα σου... :ha: :mil:
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: ΠΟΛΕΜΙΚΗ- ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από DragonAce »

http://www.calibremagazine.com/node/305

το ποιό κατατοπιστικό άρθρο που έχω διαβάσει για την ιστορία κ τα χαρακτηριστικά των pilot ρολογιών! :book:

-κορόνα "κρεμμύδι" για εύκολο πιάσιμο με γάντι!
-μεγάλη διάμετρος για ευαναγνωσία εν πτήση κ κραδασμών!
-τρίγωνο στις 12 ώρα για χρήση με πυξίδα κ γραφημάτων πτήσης, χρήσιμο για το προσανατολισμό σε νυχτερινή πτήση.
-μεγάλοι αραβικοί αριθμοί.
-μέσω εκπομπής ηχητικών σημάτων που καθόριζαν την ώρα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα για εύκολη κ ακριβή ρύθμιση ώρας κ δευτερολέπτων
-μεγάλα λουριά διπλοκαρφωμένα από δέρμα βουβαλιού ώστε να φοριούνται πάνω από τα τζάκετ των πιλότων.
-αντιμαγνητικά.

υποκειμενικά μιλώντας πάντα, διαλέγω τον πιλότο της λάκο, όχι όχι δεν είμαι έμπορος, ούτε κάνω τον πονηρό! γιατί? γιατί είναι μέσα στις 5 εταιρείες που είχαν αναλάβει να φτιάξουν τα ρολόγια για τους πιλότους της γερμανικής πολεμικής αεροπορίας, άρα υπάρχει ιστορική συνέχεια. Γιατί οικονομικά είναι αρκετά προσιτά, και γιατί για μένα πλέον πιλότος σημαίνει δεύτερες ενδείξεις στο κέντρο της ώρας κ έξω τα λεπτά! Τέλος έχει όλα τα άλλα χαρακτηριστικά που αναφέρονται, τριγωνάκια, κορόνες, λουριά κλπ κλπ
Image
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
thomas69
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 9:24 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΟΛΕΜΙΚΗ- ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από thomas69 »

DragonAce έγραψε:http://www.calibremagazine.com/node/305
υποκειμενικά μιλώντας πάντα, διαλέγω τον πιλότο της λάκο, όχι όχι δεν είμαι έμπορος, ούτε κάνω τον πονηρό! γιατί? γιατί είναι μέσα στις 5 εταιρείες που είχαν αναλάβει να φτιάξουν τα ρολόγια για τους πιλότους της γερμανικής πολεμικής αεροπορίας, άρα υπάρχει ιστορική συνέχεια.
Image
Φίλε Σπύρο η ιστορική συνέχεια των εταιριών που αναφέρεις δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα μαρκετίστικο τρικ.
Όλες τους έχουν αλλάξει ιδιοκτήτες που απλά 'έχουν αγοράσει το όνομα.
Για pilot ρολόι διάλεξε όποια εταιρία σου αρέσει το σχέδιο και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από DragonAce »

θωμά και ο ολυμπιακός άλλαξε μεγαλομέτοχο αλλά είναι ολυμπιακός πάλι ;)
απλά το άρθρο σκιαγραφεί τα πρωτογεννή στοιχεία ενός pilot ρολογιού, όχι κάτι υβριδικού.
από εκεί κ πέρα σε ότι αφορά κάποια επιλογή but of course θα είναι κάτι που θα μου αρέσει αλλά κ θα εκφράζει σαν ωρολογόφιλο κ όχι fashion customer :good:
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
thomas69
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 9:24 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από thomas69 »

DragonAce έγραψε:θωμά και ο ολυμπιακός άλλαξε μεγαλομέτοχο αλλά είναι ολυμπιακός πάλι ;)
απλά το άρθρο σκιαγραφεί τα πρωτογεννή στοιχεία ενώς pilot ρολογιού, όχι κάτι υβριδικού.
από εκεί κ πέρα σε ότι αφορά κάποια επιλογή but of course θα είναι κάτι που θα μου αρέσει αλλά κ θα εκφράζει σαν ωρολογόφιλο κ όχι fashion customer :good:

Σε οτι αφορά τα Pilot ρολόγια που είναι κοντά στις προδιαγραφές των B-Uhr του 1940 υπάρχουν εταιρίες που τα πηγαίνουν εξίσου καλά με τις "ιστορικές",απλά οι κάποιες από τις τελευταίες που έχουν μείνει μικρές δείχνουν να διαφημίζουν την ιστορικότητά τους σαν ανταγωνιστικό πλειονέκτημα έναντι των άλλων.
Κάτι που φυσικά δεν ισχύει μιας και το σχέδιο δεν είναι κατοχυρωμένο από κανέναν.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από THANOS58 »

Από το watchuseek κόπιαρα μιά φωτό η οποία θα θέσει κανόνα στην αναζήτηση pilot. Πρόκειται -κάποιοι ήδη θα έχουν επισκεφθεί το topic- για το ρολόι Α-11, που φορέθηκε και πέταξε στον Β' Π.Π. με την Αμερικανική αεροπορία, σε μεγαλύτερους αριθμούς και επιχειρήσεις από οποιοδήποτε άλλο ξέρουμε... Φτιάχτηκε από 3 εταιρείες, αλλά το original ήταν της Elgin. Το layout είναι καραβινταζιά βέβαια, αλλά και σηματοδοτεί το σχήμα, λειτουργία και στυλ ρολογιού που θα διάλεγε οποιοσδήποτε θέλει να είναι όσο πιο ...πιστός γίνεται!
Ιδού λοιπόν! :magn:

Elgin αυθεντικό του 1944, πολύ καλοδιατηρημένο...

[rimg]http://img87.imageshack.us/img87/3889/elgin1944riverrat0172.jpg[/rimg]

Uploaded with ImageShack.us
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
thomas69
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 9:24 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Top 5 pilot watches

Δημοσίευση από thomas69 »

Είναι άξιο απορίας πως επικράτησε το design των B-Uhr έναντι των Α-11.

Τα πιο κοντινά του hommage που μπορώ να σκεφτώ είναι τα Hamilton Khaki Field
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Απάντηση