Απο τα πολλα στα λιγα

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από markosgr28 »

stavros_ch έγραψε:Μαρκο πολυ ενδιαφερον το ποστ σου φιλε :sh:
Ευχαριστώ φίλε Σταύρο! Χρόνια Πολλά!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από snapper »

Χρονια πολλα Μαρκο..πολυ σωστες οι τοποθετησεις σου...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από markosgr28 »

snapper έγραψε:Χρονια πολλα Μαρκο..πολυ σωστες οι τοποθετησεις σου...
Ευχαριστώ πολύ snapper, να είσαι καλά, Χρονιά Πολλά και σε εσένα και σε όλα τα μέλη του forum!
Εικόνα
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από stavros_ch »

Χρονια πολλα και σε εσενα φιλε Μαρκο! :sh:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από marios_ch »

Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει εδώ το θέμα για να συζητηθούν αυτά που λέγατε στο θέμα "Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient"......
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από markosgr28 »

marios_ch έγραψε:Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει εδώ το θέμα για να συζητηθούν αυτά που λέγατε στο θέμα "Τα παλαια μου Seiko & Casio & Orient"......
Ναι σωστό φίλε Μάριε. Μιλώντας για τα παλιά Seiko & Casio & Orient γύρισε η συζήτηση σε αυτό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από DragonAce »

Καλημέρα, μιας κ έχουμε λίγο χρόνο στο γραφείο...

Θεωρώ ότι ο συλλέκτης ρολογιών τα κρατάει κ χαζεύει, τα νταντεύει κ προσέχει για χρόνια...δε τον ενδιαφέρει πόσα έχει κ αν τα φοράει, τον ενδιαφέρει όταν έρχεται η ώρα να πέρνει αυτό που του αρέσει κ να το φροντίζει μια ζωή μετά.
Η στάση αλλαγής ρολογιών συχνά πυκνά νομίζω πάει σε ποιό ψυχρές εμπορικές καταστάσεις.
και οι δύο είναι ωρολογόφιλοι, αλλά ο πρώτος είναι συλλέκτης, ο δεύτερος μάλλον όχι..ίσως καταναλωτής που αρέσκεται σε αυτό το κλάδο.

Χωρίς να σκέπτομαι απόλυτα γιατί ποτέ δε ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή, αγοράζω ρολόγια χωρίς να έχω σκοπό στο μέλλον να τα πουλήσω. Όλα είναι φθηνά προς το παρών οπότε δεν αξίζει τον κόπο βέβαια. Δεν έχω τη δυνατότητα να αγοράσω ένα ρολόι ακριβό, αλλά κ όταν γίνει κάποια στιγμή όπως σκοπεύω, θα είναι ένα κ τέλος. Υπάρχουν άπειρες φθηνές επιλογές που με καλύπτουν. Σα νοοτροπία το θεωρώ out of limits το να μπαίνω συνέχεια στη διαδικασία αλλαγής ρολογιών. Σημαντικό στοιχείο βέβαια παίζει κ η φρεσκαδούρα, γιατί όπως κ να το κάνουμε είναι άλλο πράμα το νέο κ άλλο η μυρωδιά ιδρώτα από κάποιον πρώην..χαχαχα

Κλείνωντας να πω τη λύση μου..θα τη θεωρείσετε παιδιαρίστικα αρχικά κ θα γελάσετε αλλά τουλάχιστον αποδίδει καρπούς...
όταν θέλω να κάνω κάτι στη ζωή μου το οποίο κοστίζει κ χρειάζεται ένα σημαντικό οικονομικό πακέτο κάνω το εξής απλό...προγραμματίζω πόσο μπορώ κ σε βάθος χρόνου τί ποσό να βάζω σε ένα κουμπαρά του ταμιευτηρίου που πήγα κ πήρα...κατ' αυτό τον απλό τρόπο πήγα διακοπές λευκάδα, παρίσι, πήρα δαχτυλίδι αρραβώνα κ τώρα είναι στα μισά για δίπλωμα scuba diving.
Το ίδιο θα γίνει κ για το "ακριβό - καλό" ρολόι όταν έρθει η ώρα χωρίς να χρειαστώ να πουλήσω..
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
vaggol
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2010 11:51 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από vaggol »

thanasisn έγραψε: αγοραζω παντα μετα απο αρκετη ερευνα και πολλη σκεψη και μονο οταν σιγουρευτω οτι το θελω πραγματικα!!!!
ξερωντας οτι η επιλογη μου ειναι συνειδητοποιημενη ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες να να το αποχωρηστω στο μελλον!
γενικα δε μου αρεσει να πουλαω τα πραγματα μου. θελω καποιο νεο ρολοι;θα κανονισω τα οικονομικα μου για να το αποκτησω...
δε θα θυσιασω καποιο αλλο...
DragonAce έγραψε: Καλημέρα, μιας κ έχουμε λίγο χρόνο στο γραφείο...

Θεωρώ ότι ο συλλέκτης ρολογιών τα κρατάει κ χαζεύει, τα νταντεύει κ προσέχει για χρόνια...δε τον ενδιαφέρει πόσα έχει κ αν τα φοράει, τον ενδιαφέρει όταν έρχεται η ώρα να πέρνει αυτό που του αρέσει κ να το φροντίζει μια ζωή μετά.
Η στάση αλλαγής ρολογιών συχνά πυκνά νομίζω πάει σε ποιό ψυχρές εμπορικές καταστάσεις.
και οι δύο είναι ωρολογόφιλοι, αλλά ο πρώτος είναι συλλέκτης, ο δεύτερος μάλλον όχι..ίσως καταναλωτής που αρέσκεται σε αυτό το κλάδο.

Χωρίς να σκέπτομαι απόλυτα γιατί ποτέ δε ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή, αγοράζω ρολόγια χωρίς να έχω σκοπό στο μέλλον να τα πουλήσω. Όλα είναι φθηνά προς το παρών οπότε δεν αξίζει τον κόπο βέβαια. Δεν έχω τη δυνατότητα να αγοράσω ένα ρολόι ακριβό, αλλά κ όταν γίνει κάποια στιγμή όπως σκοπεύω, θα είναι ένα κ τέλος. Υπάρχουν άπειρες φθηνές επιλογές που με καλύπτουν. Σα νοοτροπία το θεωρώ out of limits το να μπαίνω συνέχεια στη διαδικασία αλλαγής ρολογιών. Σημαντικό στοιχείο βέβαια παίζει κ η φρεσκαδούρα, γιατί όπως κ να το κάνουμε είναι άλλο πράμα το νέο κ άλλο η μυρωδιά ιδρώτα από κάποιον πρώην..χαχαχα

Κλείνωντας να πω τη λύση μου..θα τη θεωρείσετε παιδιαρίστικα αρχικά κ θα γελάσετε αλλά τουλάχιστον αποδίδει καρπούς...
όταν θέλω να κάνω κάτι στη ζωή μου το οποίο κοστίζει κ χρειάζεται ένα σημαντικό οικονομικό πακέτο κάνω το εξής απλό...προγραμματίζω πόσο μπορώ κ σε βάθος χρόνου τί ποσό να βάζω σε ένα κουμπαρά του ταμιευτηρίου που πήγα κ πήρα...κατ' αυτό τον απλό τρόπο πήγα διακοπές λευκάδα, παρίσι, πήρα δαχτυλίδι αρραβώνα κ τώρα είναι στα μισά για δίπλωμα scuba diving.
Το ίδιο θα γίνει κ για το "ακριβό - καλό" ρολόι όταν έρθει η ώρα χωρίς να χρειαστώ να πουλήσω..
Αυτά τα δύο post με κάλυψαν πλήρως. Κυρίως το πρώτο!

Φιλικά,
Ευάγγελος
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από marios_ch »

Πολύ σωστά μιλάς φίλε Dragonace......................... :cheer:
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από markosgr28 »

Φίλε DragonAce συμφωνώ με τις απόψεις σου. Όντως ο συλλέκτης βγαίνει από το συλλέγω, το οποίο είναι συνώνυμο με το μαζεύω. Η έννοια αυτή περιλαμβάνει όμως το δίνω ή όχι?? Νομίζω δεν είναι σαφές και δε σημαίνει απαραίτητα ότι μόνο μαζεύω χωρίς να δίνω.

Στη δική μου περίπτωση οι λόγοι που δίνω κάποια ρολόγια, για να πάρω άλλα είναι κυρίως οικονομικοί. Αν δεν έμπαινε αυτή η παράμετρος στη μέση, το πιθανότερο είναι ότι δε θα έδινα τα ρολόγια που έχω πάρει. Η διαφορά με αυτό που λες είναι ότι εσύ παίρνεις μέχρι τώρα μόνο όσα μπορείς να έχεις χωρίς να δώσεις κάτι. Εγώ αποφάσισα να αποχωριστώ κάποια (και αυτό μη νομίζεις ότι είναι πάντα εύκολο...), για να πάρω κάποια άλλα, γιατί ήθελα να ικανοποιήσω την περιέργεια μου, να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα για κάποια μοντέλα που με ενδιέφεραν. Ότι είχα πάρει, τη στιγμή που το είχα πάρει ήταν αυτό που ήθελα περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, γιατί αυτή ήταν η διάθεση μου τη συγκεκριμένη στιγμή. Μετά άλλαξε η διάθεση, αυτό νομίζω είναι λογικό να συμβαίνει σε ένα άνθρωπο (όταν πολυσυμβαίνει είναι πρόβλημα...), ή απομυθοποιήθηκαν κάποια ρολόγια, το οποίο επίσης είναι καλό κατά τη γνώμη μου, για να συνειδητοποιήσω ότι τίποτα δεν είναι τόσο τέλειο όσο νομίζω και φαντάζομαι. Προτίμησα δηλαδή να πάρω κάποιο ακριβό ρολόι που μου άρεσε, παρά να το κοιτάω μόνο και να μην το πάρω, αφού, αν το έπαιρνα, δε θα σκεφτόμουν με τίποτα να το δώσω μετά. Αρκετά τα πήρα με πρόθεση να μην τα δώσω ποτέ, όμως ήρθαν έτσι τα πράγματα ή άλλαξαν τα γούστα μου και τελικά τα έδωσα. Για 1-2 έχω μετανιώσει, για άλλα όχι, γιατί τα έδωσα, για να πάρω κάτι άλλο, που ήθελα περισσότερο, όχι επειδή δεν τα ήθελα πλέον. Τέλος, τα περισσότερα ρολόγια που πήρα, τα πήρα μέσω δικτύου, χωρίς να τα έχω δοκιμάσει στο χέρι μου πριν και να αποφασίσω και με αυτό το βασικό κριτήριο αν μου αρέσουν ή αν μου ταιριάζουν. Και αυτός είναι ένας λόγος που έδωσα κάποια ρολόγια. Αν δεν είχα πάρει αυτό το ρίσκο, δε θα τα είχα δοκιμάσει και θα είχα χάσει αυτήν την εμπειρία και τη δυνατότητα. Με την εναλλαγή των ρολογιών τελικά οδηγούμαι προς μια μεγαλύτερη ωριμότητα σε σχέση με τις επιλογές μου στα ρολόγια και τελικά τείνω σε μια πιο σταθερή και μόνιμη συλλογή, η οποία όμως θα αποτελεί καταστάλαγμα περισσότερων εμπειριών.

Επίσης, με το πέρασμα του χρόνου αλλάζουν τα γούστα, αλλάζει η νοοτροπία, οι προτεραιότητες και μπορεί κάτι που πήρα πριν 2-3 χρόνια πλέον να μη μου αρέσει και να μου αρέσει κάτι άλλο. Προσωπικά ξεκίνησα να μαζεύω πιλοτικά ρολόγια, αλλά τώρα παίρνω μόνο καταδυτικά, στο μέλλον δεν ξέρω... Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός από το οικονομικό θέμα, τι να την έκανα μια συλλογή με 30 πιλοτικά ρολόγια, αν πλέον δε με εξέφραζε ή δε μου άρεσε να την έχω, άσχετα αν έπαιρνα και τα καταδυτικά που ήθελα?

Σεβαστή η άποψη σου, την αποδέχομαι και την ασπάζομαι, δεν προσπαθώ να σε πείσω, ούτε να διαφωνίσω μαζί σου και εμένα αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια τα ίδια θα σου έλεγα. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω γιατί εγώ το τι είναι συλλέκτης το βλέπω λίγο διαφορετικά και ως προσέγγιση και για πρακτικούς (οικονομικούς) λόγους.
Εικόνα
Απάντηση