Απο τα πολλα στα λιγα

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από Megalos »

μιας και εγινε αλλου συζητηση για το ποσα ρολογια να εχουμε και οτι ειναι καλυτερα λιγα και καλα
ανοιγω εδω θεμα ωστε να το κουβεντιασουμε με πιο ανεση..
και κανω το ερωτημα .. ωραια εχουμε αρκετα ρολογια και λεμε λιγοτερα και καλυτερα
το ερωτημα ειναι πως αποχωριζεσαι αυτα που εχεις ?
και αν τα δωσεις ποσο χανεις ?
και αν χασεις αξιζει τον κοπο να χασεις ?
Για πειτε τι λετε σε αυτα τα ερωτηματα αλλα και σε οσα αλλα εχετε
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από Georges »

Megalos έγραψε:μιας και εγινε αλλου συζητηση για το ποσα ρολογια να εχουμε και οτι ειναι καλυτερα λιγα και καλα
ανοιγω εδω θεμα ωστε να το κουβεντιασουμε με πιο ανεση..
και κανω το ερωτημα .. ωραια εχουμε αρκετα ρολογια και λεμε λιγοτερα και καλυτερα
το ερωτημα ειναι πως αποχωριζεσαι αυτα που εχεις ?
και αν τα δωσεις ποσο χανεις ?
και αν χασεις αξιζει τον κοπο να χασεις ?
Για πειτε τι λετε σε αυτα τα ερωτηματα αλλα και σε οσα αλλα εχετε
Το θέμα Κώστα έχει πολλές παραμέτρους. Η ποιο σημαντική κατά την γνώμη μου είναι από ποια σκοπιά βλέπεις το θέμα ¨ρολόϊ"
Αν το βλέπεις από την σκοπιά του συλλέκτη, τότε δύσκολα πουλάς....συνήθως μαζεύεις
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις γνώμη μου είναι πως ότι έχεις πρέπει να το φοράς. Συνεπώς μπαίνει από μόνο του ένα πλαφόν ταβάνι....πόσο είναι αυτό εξαρτάται από τον καθένα...
Το να πουλήσεις ρολόϊ που δεν φοράς δεν είναι κακό..το αντίθετο θα έλεγα. Είναι καλό γιατί ακόμα και αν χάνεις χρήματα εκείνη την στιγμή, τα γλυτώνεις σε βάθος χρόνου γιατί:
- Με τα χρήματα που θα πάρεις θα χρηματοδοτήσεις άλλη αγορά ρολογιού το οποίο θα φοράς και θα χαρείς περισσότερο (αξία ανεκτίμητη)
- Γλυτώνεις τα χρήματα του επερχόμενου σέρβις.
- Γλυτώνεις μεγαλύτερη πτώση της αξίας του....λίγα είναι τα ρολόγια που σε βάθος χρόνουν κρατάνε ή και αυξάνουν την τιμή τους.
Επίσης μια πώληση δεν σημαίνει απαραίτητα χάσιμο χρημάτων....αν π.χ. το ρολόϊ το έχεις πάρει μεταχειρισμένο το πιθανότερο είναι οτι θα χάσεις ελάχιστα χρήματα, αν χάσεις...
Όταν ξεκίνησα με τα ρολόγια ήμουν της λογικής οτι δεν θα πουλήσω κανένα..τότε βέβαια δεν είχα παρα μόνο 2-3 ρολόγια...τώρα είμαι της λογικής του να κάνω χώρο για το επόμενο...όλα πουλιούνται, εκτός από τα οικογενειακά κειμήλια και κανα 2 ακόμα που έχουν συναισθηματική αξία


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
director
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2010 11:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 41 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από director »

Το εθεσες καπως πολυπλευρα,θα προσπαθησω να γραψω τις σκεψεις μου ανα ερωτημα.
Πως τ αποχωριζεσαι;
Ισως ο μελυτερος ανασταλτικος παραγοντας για μενα,ολα τους ειναι δεμενα με θυμησες απο στιγμες,διαθεσεις,προσωπα κλπ,δεν μπορω να δωσω απαντηση γιατι δεν την εχω βρει ακομη.
αν τα δωσεις ποσο χανεις;
σιγουρα κι εκτος εξαιρετικα συλλεκτικου κομματιου,χανεις απο πολλα εως λιγα,αυτο ειναι γνωστο σε ολους μας απο την στιγμη της αγορας τους,θ αντιστρεψω ομως λιγο το ερωτημα,εαν τα κρατησεις τι θα κερδισεις;
αξιζει τον κοπο να χασεις;
ο ερωτας με ερωτα περναει,λεει καποια ρηση,εαν το νεο αποκτημα μπορει να επιφερει μια μεγαλυτερη ικανοποιηση,μπορει και ν αξιζει,αλλωστε στην ζωη μας τα παντα ειναι δρομος,και θα κουραστεις και θα διψασεις αλλα και θα ξαποστασεις,
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από Megalos »

director έγραψε:Το εθεσες καπως πολυπλευρα,θα προσπαθησω να γραψω τις σκεψεις μου ανα ερωτημα.
αξιζει τον κοπο να χασεις;
ο ερωτας με ερωτα περναει,λεει καποια ρηση,εαν το νεο αποκτημα μπορει να επιφερει μια μεγαλυτερη ικανοποιηση,μπορει και ν αξιζει,αλλωστε στην ζωη μας τα παντα ειναι δρομος,και θα κουραστεις και θα διψασεις αλλα και θα ξαποστασεις,
αυτο το τελευταιο Δημητρη ειναι ολα τα λεφτα :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από stavros_ch »

Εγω προσωπικα δεν θα αποχωριζομουνα ρολογια που ειναι δωρα η που εχουν μεγαλη συναισθηματικη αξια.
Κατα τα αλλα αν ενα ρολοι δεν το φοραω καλυτερα να το δωσω για να κανω χωρο για το επομενο και να το χαρει και καποιος αλλος.
Οσο για αυτα που χανεις θα συμφωνησω με ο Δημητρη, και αν το κρατησω απο τη στιγμη πουδεν το φοραω τι θα κερδισω;
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από eisenberg »

Θα συμφωνησω με τις τοποθετησεις σας παιδια....
@ director τα εγραψες πολυ ωραια!

Δυστυχως ο χρονος ειναι πολυ λιγος,ενω τα ωραια ρολογια εκει εξω παρα πολλα!
Αξιζει να πουλησω τρια ρολογια για να αγορασω ενα?Και μονο που μπαινουμε σε αυτη την σκεψη,ισως να αξιζει.
Ρολογια που δεν φοραμε πια καλο ειναι να τα πουλαμε,χανουμε δεν χανουμε χρηματα....θα χρηματοδοτησουν την ελευση ενος νεου ποθου και αυτο ειναι σημαντικο.Εκτος κι αν εχουμε την οικονομικη ανεση συνεχως να προσθετουμε ρολογια της αρεσκειας μας χωρις να αναγκαζομαστε να πουλαμε τα προϋπαρχοντα κομματια.

Φυσικα η παραπανω τοποθετηση δεν ισχυει για τους συλλεκτες στοχευμενων μοντελων ρολογιων,οι οποιοι δεν αγοραζουν για να φορανε αλλα για να ολοκληρωσουν/δημιουργησουν μια συλλογη.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
jimko7
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 11:26 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από jimko7 »

Και μια που το ανοίξαμε και εδώ το θέμα..
Εγώ πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποχωριστώ κάτι που δε το φοράω και δε με συγκινεί προφανώς..εξάλλου μιλάμε για ένα άψυχο αντικείμενο και όχι για κάποιο πρόσωπο(και μην πέσετε να με φάτε περι συναισθηματικής αξίας :-) ) Είμαι πολύ συναισθηματικός κατα βάθος lol
1-2 ρολόγια μόνο δε θα δώσω που έχουν συνδεθεί με κάποιες στιγμές..

Τώρα..θα δώσω ένα ρολόι μόνο αν σκοπέυω να πάρω κάτι καλύτερο απο αυτό που έχω και να αναβαθμίσω έτσι τη συλλογή μου!Για μένα δεν αξίζει να το πουλήσω - και κατα πάσα πιθανότητα να χάσω κάποια λεφτά - χωρίς να υπάρχει κάτι άλλο στο μυαλό!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

 ΕικόναΕικόναΕικόνα
i palios
Δημοσιεύσεις: 2287
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1795 times
Been thanked: 1001 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από i palios »

Μονο οι πραγματικοι συλλεκτες δεν πουλανε εκτος καποιων εξαιρεσεων, καποτε θυμαμαι ενα στραπατσαρισμενο λιγακι
Τitus, παρακαλουσα τον φιλο συλλεκτη νατο αγορασω γιατι θεορουσα οτι θα μου το δινε επειδη ειχε πολλα.
και λογω της καταστασης του ρολογιου.
Μου ειπε. Αυτο ειναι το αρρωστο παιδι μου και το αγαπαω πιο πολυ.
Oι αγορ/σιες τοτε ηταν πιο δυσκολες και οι ορολογοφιλοι ηταν επιφυλαχτικοι.
Οσο για μενα το ευχαριστιεμαι οταν πουλαω λογω της προσμονης του νεου, και προτιμω τα ,<λιγα και καλα >.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από marios_ch »

Σε αυτά τα θέματα δεν θα μπορούσα να τοποθετηθώ εγώ, διότι δεν θεωρώ ότι έχω κομμάτια που περισσεύουν στην συλλογή μου...

αν πάλι κάτσω να τα ψειρίσω ένα προς ένα ίσως βρω ένα που να μπορούσα να μην έχω..

απλά και εγώ κατάλαβα ότι τα πολλά δεν είναι τα καλά και στοχευω κυρίως σε μηχανισμούς........... ;)
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Απο τα πολλα στα λιγα

Δημοσίευση από omegasnik »

Καλημέρα σας,

νομίζω ότι το θέμα που άνοιξες Κώστα είναι πολύ ενδιαφέρον!
Μέχρι πριν κάποιους μήνες η απάντηση μου θα ήταν κάπως έτσι:
"Δεν πουλάω τίποτα, μόνο ΑΓΟΡΑΖΩ!"
Βέβαια όπως γνωρίζουμε όλοι τα πάντα αλλάζουν, έτσι η άποψή μου είναι πλέον:
"Αγοράζω μόνο ότι φοράω και αξίζει και πουλάω προκειμένου να χρηματοδοτήσω μια νέα αγορά, έναν νέο έρωτα!"

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Απάντηση