CASIO & G-SHOCK

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ καλη δουλεια!!! :cheer:
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

dimRHO έγραψε:...
θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα G-Shock το οποίο όποιο και να διαλέξεις θα το έχεις για τα επόμενα 30 χρόνια τουλάχιστον.
Με αφορμή αυτό το ποστ στο θέμα http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=1184 και για να μη χαλάω το θέμα του νέου φίλου, θα ήθελα αν είναι δυνατό ο dimRHO να μου λύσει μια απορία.
Έστω ότι αγοράζω ένα "G" το οποίο σε τρία χρόνια σταματά η παραγωγή του και μετά από άλλα τρία χρόνια (ή πέντε το πολύ) η αντιπροσωπεία παύει να το υποστηρίζει (μου έχει τύχει σε άλλου τύπου ρολόι της Casio). Tι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που χρειαστώ λουράκι ή κάσα;
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

με τα λουράκια γίνονται πολλές πατέντες αλλά και ταιριάζουν από άλλα "συγγενικά" μοντέλα τις περισσότερες φορές.
το κυρίως θέμα είναι με το bezel.
υπολόγισε ένα bezel κάθε 10 χρόνια και ένα λουράκι κάθε 5 χρόνια. με σχετικά σκληρή χρήση.
σκουπίζετε πάντα το ρολόι μετά το μπάνιο και σίγουρα θα κρατήσει ένα δυο χρόνια παραπάνω.
αν είναι κάποιο που μου αρέσει πολύ και θέλω να το φοράω για "πάντα" αγοράζω 2-3 bezel και 10 λουράκια και μάλλον θα πεθάνω πριν από το ρολόι...
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Σε παλαιότερα Casio που είχα η αλήθεια είναι ότι το λουράκι δε κράταγε τόσο (αλλά δεν ήταν και σειράς "G" τα ρολόγια) αλλά ακόμα και ένα databank που είχα κράτησε πέραν της δεκαετίας με τρεις αλλαγές σε λουράκια κι αν δεν έκανα το λάθος να προσπαθήσω να κολλήσω το κάλυμμα που είχε στους αριθμούς με αποτέλεσμα να "καεί" και τελικά να καταστραφεί πιθανόν να το είχα ακόμα (η αντιπροσωπεία δεν είχε ανταλλακτική κάσα).

Διαβάζοντας λοιπόν αυτό που έγραψες και με συνειδητοποιώντας πως δεν έχω πλέον κανένα από τα Casio που έχουν περάσει από το χέρι μου (κατέληξαν στα σκουπίδια μια και τότε τα αντιμετώπιζα ως αναλώσιμα), σκέφτηκα πως δε θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να αγοράσω ένα και να καταφέρω να το κρατήσω.
Θα ρωτήσω και την αντιπροσωπεία για το κόστος ανταλλακτικών για να έχω μια ιδέα περίπου.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

ωραιες οι προτασεις του Δημητρη αγαπητε Φραγκισκε :cheer:
αντε να δουμε ποιο θα παρεις :magn:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

Οι απορίες μου δεν ήταν εικονικές αλλά πραγματικές αφού ήμουν λίγα "κλικ" πριν την επιλογή. Τα "κλικ" έγιναν και εντός των ημερών περιμένω άφιξη.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

τι πήρες? φρόντισες να παραγγείλεις και λουράκια-bezel μαζί?
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

Πήρα το το "απλό" 9100 http://www.g-shock.eu/euro/lineup/g-9100-1er/ διότι η δυνατότητα ρύθμισης μέσω δορυφόρου δεν είναι κάτι που με ενθουσίασε και τόσο και με δεδομένο ότι η μπαταρία του αντέχει, τυπικά, 7 χρόνια θα αργήσει πολύ να χάσει (αν τη χάσει) την εργοστασιακή του στεγανότητα.
Έπαιξε και το 9000 και το κλασσικό 5600 αλλά το μεν πρώτο το βρήκα πολύ σκληρό στη χρήση του και το δεύτερο έχασε διότι δε μου αρέσουν τόσο τα τετράγωνα ρολόγια.

Το παρήγγειλα από ελληνικό κατάστημα μια και οι διαφορές τιμής που υπήρχαν ήταν τέτοιες που δεν με έκαναν να θέλω να θυσιάσω την εγγύηση.
Λόγω αυτού λοιπόν δε παράγγειλα τα παρελκόμενα του, τα οποία και δε πιστεύω να τα χρειαστώ άμεσα.
Έχω περιθώριο να ψάξω, ειδικά αν μου προτείνεις κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα :rose lol
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από marios_ch »

ωραία tazio με το καλό να το δεχτείς φίλε.......
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από eisenberg »

Ωραια επιλογη tazio :good:
Καλοφορετο.Θα σε υπηρετησει με ακριβεια και απροβληματιστα για πολλα χρονια.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση