ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από omegasnik »

Καλορίζικο κι από μένα φίλε! Εξαιρετικό! Να το χαρείς ΕΙΡΗΝΙΚΑ πάντα lol

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Άψογο, καλορίζικο.
Τα Cold Steel γενικά δεν τα έχω σε μεγάλη υπόληψη, για να πω την αλήθεια μου και δεν είμαι ο μοναδικός στο net που νιώθει έτσι, πολύ marketing-marketing και τηγανίτα τίποτα, αλλά το συγκεκριμένο δείχνει δυνατό.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από JimiSS »

omegasnik έγραψε:Καλορίζικο κι από μένα φίλε! Εξαιρετικό! Να το χαρείς ΕΙΡΗΝΙΚΑ πάντα lol

Φιλικά
Νίκος
Το ειρηνικά εννοείται!!
Koubilaihan έγραψε:Άψογο, καλορίζικο.
Τα Cold Steel γενικά δεν τα έχω σε μεγάλη υπόληψη, για να πω την αλήθεια μου και δεν είμαι ο μοναδικός στο net που νιώθει έτσι, πολύ marketing-marketing και τηγανίτα τίποτα, αλλά το συγκεκριμένο δείχνει δυνατό.
Και εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό με κέρδισε και πήγα με κλειστά μάτια στην Cold Steel +κανα δύο θετικά σχόλια που είδα στο νετ. Θεωρείς δηλαδή οτι αυτά που κάνουν στα βίντεο με τα Cold Steel μπορείς να τα κάνεις με τις ίδιες ''απώλειες'' και με ένα άλλης μάρκας μαχαίρι?? Ποιά μάρκα προτιμάς εσυ? Μιλάμε πάντα σε αυτό το εύρος τιμών γιατί με πιο πολλά έχει σαφώς καλύτερα μαχαίρια!

ΥΓ: Εχω βάλει στο μάτι το Gerber Gator μιας και φαίνεται πολύ καλό και πάρα πολυ ανθεκτικό για folder μαχαίρι. Μπορούμε να παραγγείλουμε μαχαίρια απο το εξωτερικό χωρίς να έχουμε προβλήματα νομικά?
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Από Ευρωπαική ένωση χωρίς κανένα πρόβλημα. Από Αμερική, Ιαπωνία κλπ είναι ρίσκο, γιατί αν πάει τελωνείο έμπλεξες και δεν εννοώ ότι απλά θα πληρώσεις εκτελωνισμό. Πιθανότατα θα κατασχεθεί και μπορεί να έχεις και τρεχάματα.
Το Gerber Gator τυχαίνει να το έχω. Το είχα πάρει παλιά (πριν καμιά 10ριά χρόνια), δεν το ξανααγόραζα με τίποτα, το θεωρώ πολύ κατώτερο από αυτό που πληρώνεις.
Από μάρκες εμπιστεύομαι Fallkniven, Bark River, RAT Cutlery κυρίως, για fixed blades και Benchmade, Boker, Spyderco για folders λογικού κόστους και Emerson αν θέλεις να ξεφύγεις λίγο σε τιμές.
Τα έχω δει τα video της cold steel. Σε αυτό αναφερόμουν όταν έλεγα περι marketing. Παρουσιάζουν κάτι που μπορούν να κάνουν σχεδόν όλα τα μαχαίρια εφόσον ακονιστούν σωστά, ακόμη και πολύ χαμηλότερης τιμής, λες και είναι κάτι που μόνο τα cold steel καταφέρνουν
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από JimiSS »

Κατάλαβα που αναφερόσουν περι μαρκετινγκ γι'αυτό είπα για τα βιντεο.. :P Ναι εννοειται πως αν ακονιστουν σωστά σχεδόν όλα τα μαχαίρια μπορούν να κόψουν το κρέας που κρεμάνε με την μία, αλλά μπορούν να τρυπαν βαρέλια, καπώ απο αυτοκίνητα, πόρτες και μετά όταν το κάνει στις τρίχες του χεριού του να ξυρίζει ακόμα?? Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρος ούτε εγώ για την απάντηση και δεν είμαι ούτε ''κολλιμένος'' επειδή ντε και καλά έχω ένα τέτοιο, αλλά νομίζω πως κοφτερά σαν τα Cold Steel μπορούν να γίνουν σχεδόν όλα αλλά τόσο ανθεκτικά και να διατηρούν την κόψη τους ανέπαφη μέτα απο τόσο extreme καταστάσεις νομίζω όχι... Αν έχω λάθος διορθώστε με! Απλά εκφράζω τις σκέψεις μου!

Αρα εφόσον μπορούμε και απο ευρωπαϊκή ένωση για δώστε κανένα μαγαζί όσοι ξέρετε για να έχουμε περισσότερες επιλογές και ίσως φθηνότερες τιμές!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Όπως σου είπε και ο Δημήτρης μπες εδώ και θα βαρεθείς να ψάχνεις.

http://heinnie.com/Knives/c-1-92/

Αγγλία, εξυπηρέτηση τζάμι, από τιμές μπορεί και να βρεις και λίγο καλύτερα αν ψαχτείς πολύ, αλλά δεν αξίζει. Έχει τα πάντα και είσαι καλυμμένος.
Α. μιας και είσαι εκεί, ρίξε και μια ματιά στους φακούς. :-)
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Τα Cold Steel δεν έχουν κάνα εξωγήινο ατσάλι που να κρατάει την κόψη παραπάνω από άλλα μαχαίρια, απλά το πλασάρουν έτσι.
Ο κανόνας είναι ένας και είναι ίδιος για όλα τα ατσάλια:
Όσο πιο σκληρό τόσο πιο πολύ κρατάει την κόψη, τόσο πιο δύσκολα ακονίζεται, τόσο πιο δύσκολα λυγίζει, τόσο πιο εύκολα σπάει.
Όσο πιο μαλακό, τόσο πιο έυκολα χάνει την κόψη του, τόσο πιο εύκολα ακονίζεται, τόσο πιο εύκολα λυγίζει, τόσο πιο δύσκολα σπάει.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Koubilaihan έγραψε: ........Α. μιας και είσαι εκεί, ρίξε και μια ματιά στους φακούς. :-)
..... :ha: .....Τα κολληματα φαίνονται.... ;)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από marios_ch »

ωραίες πληροφορίες παιδιά............ :cheer:
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από JimiSS »

Koubilaihan έγραψε: Α μιας και είσαι εκεί, ρίξε και μια ματιά στους φακούς. :-)
:cry_1: Αυτό το ίντερνετ όλο σε έξοδα μας βάζει!! Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε μια αγορά και πέφτουμε πάνω σε άλλο...!!
http://heinnie.com/Flashlights/LED-Lens ... -569-3941/ ...............
Απάντηση