Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

για να χαλαρωνουμε
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από vaguras »

Καλησπέρα στην παρέα!
Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν, η εταιρία μας αναγκάζει να πάρουμε άδεια αφού κλείνει το εργοστάσιο οπως κάθε χρόνο κι έτσι φέτος είπαμε με το έτερον ήμισυ να ανηφορισουμε προς βορρά.
Στην αρχή ψάχναμε για Ζαγοροχώρια - Ιωάννινα - Κόνιτσα αλλά δε βρήκαμε τίποτα!
Και λέω τίποτα εννοώντας σε νορμάλ τιμές, γιατί αν σου περισσεύουν 100-150 ευρώπουλα για μια βραδιά τότε βρίσκεις!
Καλά υποτίθεται ότι έχουμε κρίση, είναι δυνατόν να μην υπάρχει δωμάτιο για Ζαγοροχώρια από τις αρχές Σεπτεμβρίου για τα Χριστούγεννα;
Τελικά βρήκαμε λίγο πιο ψηλά προς τα μαστοροχώρια και συγκεκριμένα στην Πυρσόγιαννη.
Θα ήθελα λοιπόν μερικές πληροφορίες :book: από τους βόρειους -φίλους - γείτονες (αν υπάρχουν) της περιοχής

Ποια διαδρομή να ακολουθήσω ως καλύτερη για να φτάσω εκεί;
Έχω αποκλείσει την καρμανιόλα Κορίνθου - Πατρών, σκέφτομαι είτε μέσω Δομοκού- Καλαμπάκα - Εγνατία - Ιωάννινα - Κόνιτσα - Μαστοροχώρια, είτε μέσω Κοζάνης - Σιάτιστων κλπ.

Θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα έχει χιόνια και οι αλυσίδες θα αγοραστούν εντός των ημερών. Από θέμα πολυκοσμίας δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, έτσι;
Εννοώ ότι δεν θα παίζει πανικός όπως στο Ζαγόρι ή αντίστοιχα Ελάτη - Περτούλι που είχα πάει πριν δύο χρόνια; Θα προτιμούσα ηρεμία και χαλάρωση.
Τι αξίζει να δει κανείς στην περιοχή;
Υπάρχει περίπτωση να έχει ρίξει δύο μέτρα χιόνι και να αποκλειστούμε ή να μην μπορούμε να προσεγγίσουμε τα χωριά; (άμα τα δω σκούρα μπορεί και να μην γυρίσω ξανά στην Αθήνα όπως μου πρότεινε ένας συνάδελφος από τη δουλειά)

Βοηθάτε χριστιανοί (και αλλόθρησκοι ή άθεοι δεν έχω πρόβλημα!)
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

vaguras έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα!
Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν, η εταιρία μας αναγκάζει να πάρουμε άδεια αφού κλείνει το εργοστάσιο οπως κάθε χρόνο κι έτσι φέτος είπαμε με το έτερον ήμισυ να ανηφορισουμε προς βορρά.
Στην αρχή ψάχναμε για Ζαγοροχώρια - Ιωάννινα - Κόνιτσα αλλά δε βρήκαμε τίποτα!
Και λέω τίποτα εννοώντας σε νορμάλ τιμές, γιατί αν σου περισσεύουν 100-150 ευρώπουλα για μια βραδιά τότε βρίσκεις!
Καλά υποτίθεται ότι έχουμε κρίση, είναι δυνατόν να μην υπάρχει δωμάτιο για Ζαγοροχώρια από τις αρχές Σεπτεμβρίου για τα Χριστούγεννα;
Τελικά βρήκαμε λίγο πιο ψηλά προς τα μαστοροχώρια και συγκεκριμένα στην Πυρσόγιαννη.
Θα ήθελα λοιπόν μερικές πληροφορίες :book: από τους βόρειους -φίλους - γείτονες (αν υπάρχουν) της περιοχής

Ποια διαδρομή να ακολουθήσω ως καλύτερη για να φτάσω εκεί;
Έχω αποκλείσει την καρμανιόλα Κορίνθου - Πατρών, σκέφτομαι είτε μέσω Δομοκού- Καλαμπάκα - Εγνατία - Ιωάννινα - Κόνιτσα - Μαστοροχώρια, είτε μέσω Κοζάνης - Σιάτιστων κλπ.

Θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα έχει χιόνια και οι αλυσίδες θα αγοραστούν εντός των ημερών. Από θέμα πολυκοσμίας δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, έτσι;
Εννοώ ότι δεν θα παίζει πανικός όπως στο Ζαγόρι ή αντίστοιχα Ελάτη - Περτούλι που είχα πάει πριν δύο χρόνια; Θα προτιμούσα ηρεμία και χαλάρωση.
Τι αξίζει να δει κανείς στην περιοχή;
Υπάρχει περίπτωση να έχει ρίξει δύο μέτρα χιόνι και να αποκλειστούμε ή να μην μπορούμε να προσεγγίσουμε τα χωριά; (άμα τα δω σκούρα μπορεί και να μην γυρίσω ξανά στην Αθήνα όπως μου πρότεινε ένας συνάδελφος από τη δουλειά)

Βοηθάτε χριστιανοί (και αλλόθρησκοι ή άθεοι δεν έχω πρόβλημα!)

Καταρχήν πολύ καλή επιλογή :cheer:
Για την διαδρομή τώρα.... Από Κοζάνη κλπ κάνεις τεράστιο κύκλο δεν σε συμφέρει με τίποτα!!!
Από Δομοκό -Καλαμπάκα πάλι κάνεις κύκλο και δεν ξέρω τι γίνετε από έργα οδικού δικτύου στην περιοχή.
Από την καρμανιόλα όπως είπες, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...εγώ τουλάχιστον την έχω συνηθίσει....

Από αξιοθέατα πάρα πολλά....Κόνιτσα είναι πανέμορφη...να δεις την παλιά τοξοτή γέφυρα (δες φωτό στις περιηγήσεις) και να φας γλυκό του κουταλιού από το καφενεδάκι στην πλατεία.
Από Γιάννενα αξίζει η παλιά πόλη και το λαογραφικό μουσείο στο κάστρο...επίσης μπορείς να επισκεφτείς και τον Χρήστο (lowprices) για γνωριμία, αγορές και τουριστικές πληροφορίες ;)
Από Ζαγοροχώρια σίγουρα Πάπιγκο (κι αν σου αρέσει η πεζοπορία και το Μικρό Πάπιγκο), Αρίστη και όπου δεις ταμπέλες για θέα στο φαράγγι βουρ.
Δεν ξέρω πόσες μέρες έχεις να κάνω κι άλλες προτάσεις...
Για το αυτοκίνητο τώρα...
Αλυσίδες σίγουρα και καλό είναι να έχεις μαζί κι ένα μικρό πτυσσόμενο φτυάρι. Επίσης ένα ζευγάρι γάντια εργασίας γιατί αν πας να της βάλεις με γυμνά χέρια την πάτησες...οποσδήποτε να έχεις φακό, τρίγωνο και φωσφοριζέ γιλέκο ασφαλείας.
Φρόντισε να τσεκάρεις το ψυγείο αν είναι οκ με υγρό για χαμηλές θερμοκρασίες (πάνω από -5) και το ίδιο και το δοχείο με το υγρό για το παμπρίζ.
Πάρε και μια ξύστρα για τα τζάμια. Το βράδυ τους γυαλοκαθαριστήρες να τους σηκώνεις για να μην κολλάνε στο παμπρίζ από τις χαμηλές θερμοκρασίες και χαλάνε τα λάστιχα....
Τέλος ρίξε και δυο κουβέρτες στο πορτμπακαζ να υπάρχουνε γιατί ποτέ δεν ξέρεις.....αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω..


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

μερικοί χρήσιμοι σύνδεσμοι που νομίζω θα τους έχεις βρει, αλλά ας υπάρχουν κι εδώ.

ΜΑΣΤΟΡΟΧΩΡΙΑ

http://www.travelsecrets.gr/page/inform ... storohoria

http://www.ilovegr.gr/destination/263/k ... torokhoria

http://www.vita.gr/html/ent/001/ent.2001.asp

http://www.oxya.gr/01_03_mastorohoria.htm


ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

http://www.zagoroxoria.gr/

http://www.about-ioannina.gr/Zagori_gr/zagori.htm



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
vaguras
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 8:18 pm
Τοποθεσία: Glashuette (και μετά ξύπνησα!)
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από vaguras »

Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τις πλροφορίες!
Τα περισσότερα για το θέμα αυτοκίνητο - αλυσίδες τα έχω ήδη υπόψη μου (εξαιρείται το φτύαρι) και τα έχω αγοράσει.
Μένουν οι αλυσίδες (πήγα στο Praktiker και μέχρι την πρηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν φέρει ακόμη, προφανώς περιμένουν τα πρώτα χιόνια για να χτυπήσουν και τις τιμές x: ).
Για τα αξιοθέατα ευχαριστώ και πάλι.
Τα ζαγοροχώρια τα έχω επισκεφτεί δις στο παρελθόν απλά η γυναίκα δεν έχει πάει ποτέ. Βασικά θα προτιμήσω να μείνω στα Μαστοροχώρια όπου είναι πιο cool κατάσταση, γιατί μάλλον στα Ιωάννινα - Ζαγόρι θα γίνεται πανικός, θέλω να ξεκουραστώ βρε αδερφέ!!!
Πάντως μια βόλτα στην πολή-λίμνη θα την κάνω!
Τώρα για τη διαδρομή:
Το ξέρω ότι από Δομοκό -Τρίκαλα είναι παραπάνω τα χιλιόμετρα, αλλά δεν ξέρω αν θα γλιτώσω σε χρόνο και χρήμα αφού το Ρίο - Αντίρριο έχει φτάσει στο Θεό με τα διόδια του και επίσης οι περισσότεροι επιλέγουν αυτή τη διαδρομή (άρα παραπάνω κίνηση) τις ημέρες των εορτών.
Το κομμάτι που με ανησυχεί είναι από Καλαμπάκα μέχρι Εγνατία οδό βασικά. Υπάρχει κανείς γείτονας - γνώστης να μας πει περισσότερα;;;
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

vaguras έγραψε:Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τις πλροφορίες!
Τα περισσότερα για το θέμα αυτοκίνητο - αλυσίδες τα έχω ήδη υπόψη μου (εξαιρείται το φτύαρι) και τα έχω αγοράσει.
Μένουν οι αλυσίδες (πήγα στο Praktiker και μέχρι την πρηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν φέρει ακόμη, προφανώς περιμένουν τα πρώτα χιόνια για να χτυπήσουν και τις τιμές x: ).
Για τα αξιοθέατα ευχαριστώ και πάλι.
Τα ζαγοροχώρια τα έχω επισκεφτεί δις στο παρελθόν απλά η γυναίκα δεν έχει πάει ποτέ. Βασικά θα προτιμήσω να μείνω στα Μαστοροχώρια όπου είναι πιο cool κατάσταση, γιατί μάλλον στα Ιωάννινα - Ζαγόρι θα γίνεται πανικός, θέλω να ξεκουραστώ βρε αδερφέ!!!
Πάντως μια βόλτα στην πολή-λίμνη θα την κάνω!
Τώρα για τη διαδρομή:
Το ξέρω ότι από Δομοκό -Τρίκαλα είναι παραπάνω τα χιλιόμετρα, αλλά δεν ξέρω αν θα γλιτώσω σε χρόνο και χρήμα αφού το Ρίο - Αντίρριο έχει φτάσει στο Θεό με τα διόδια του και επίσης οι περισσότεροι επιλέγουν αυτή τη διαδρομή (άρα παραπάνω κίνηση) τις ημέρες των εορτών.
Το κομμάτι που με ανησυχεί είναι από Καλαμπάκα μέχρι Εγνατία οδό βασικά. Υπάρχει κανείς γείτονας - γνώστης να μας πει περισσότερα;;;
Από Καλαμπάκα μέχρι Εγνατία υπολόγισε περίπου στην μιάμιση ώρα χωρίς χιόνια. Δρόμος στενός, ορεινός γεμάτος στροφές που αν σου κάτσει νταλίκα δεν προσπερνάς με τίποτα. Τον έκανα πριν λίγου μήνες που είχα πάει Τρίκαλα.

Για αλυσίδες τώρα..αν το αυτοκίνητο έχει ζάντες αλουμινίου μην πάρεις κλασικές αλυσίδες μιας και κάνουν ζημιά. Προτίμησε χιονοκουβέρτες.
Βέβαια έχει υπόψιν σου οτι στον πάγο δεν κάνει δουλειά τίποτα...


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

Βαγγέλη για αλυσίδες και όχι μόνο ρίξε μια ματιά

http://www.thulehellas.gr/

ειδικά για αλυσίδες...

http://www.thulehellas.gr/downloads/sno ... atalog.pdf



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
i palios
Δημοσιεύσεις: 2285
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1790 times
Been thanked: 996 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από i palios »

Φιλε vaguras
Μια αλλη και ξεκουραστη διαδρομη αλλα λιγο πιο μακρυνη ειναι απο εθνικη κανονικα
και μετα την κατερινη αριστερα προς βεροια.
Ολο Εγνατια μεχρι Γιαννενα θα κανεις καμια ωρα παραπανω αλλα ξεκουραστα.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Georges »

i palios έγραψε:Φιλε vaguras
Μια αλλη και ξεκουραστη διαδρομη αλλα λιγο πιο μακρυνη ειναι απο εθνικη κανονικα
και μετα την κατερινη αριστερα προς βεροια.
Ολο Εγνατια μεχρι Γιαννενα θα κανεις καμια ωρα παραπανω αλλα ξεκουραστα.
Αγαπητέ i palios, αυτη την διαδρομή εννοούσε μάλλον ο Βαγγέλης λέγοντας μέσω Κοζάνης...όμως...από Αθήνα μέχρι Κλειδί υπολόγισε γύρω στις 5 ώρες, από εκεί μέχρι Ιωάννινα άλλες 2 ώρες και από εκεί μέχρι Πυρσόγιαννη άλλη 1,5 ώρα...σύνολο πείπου 9 ώρες και από χιλιόμετρα δεν θέλω να το σκέφτομαι...
Από Πάτρα είναι...2,5 ώρες μέχρι το Αντίρριο, άλλες 3 ώρες μέχρι Ιωάννινα και άλλη 1,5 ώρα μέχρι Πυρσόγιαννη...σύνολο 7 ώρες και τα μισά σχεδόν χιλιόμετρα...

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
i palios
Δημοσιεύσεις: 2285
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1790 times
Been thanked: 996 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από i palios »

Φιλε μου εχεις δικιο
Ο συντομοτερος δρομος ειναι απο Ριο ,αλλα αμα δεν θες απο εκει ,
οι αλλοι δρομοι εινα λιγο ταλαιπωρεια ,απο αυτους κανεις καμια ωρα παραπανω,που λεω εγω.
Ο αλλος δρομος ειναι Λαμια Καλαμπακα προς Εγνατια παρακαμτοντας απο δεξια την Καταρα.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Μαστοροχώρια - Πυρσόγιαννη

Δημοσίευση από Megalos »

Βαγγελη μπορεις να πας και μεσω Λιβαδειας -Ιστιαια-Γαλαξιδι και να βγεις Αντιρριο...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση