Τι άλλο;;;; win mobile

Οτι αφορα τα κινητα μας και τηλεφωνια σταθερη Internet
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Georges »

pontioz έγραψε:...και μια ενημέρωση - review για το Xperia με απ'όλα παρακαλώ!!!
έχουμε και μια επιδότηση να καταναλώσουμε...
review για το xperia...xmmm

έχουμε και λέμε...


για τεχνικά χαρακτηριστικά ρίξε μια ματιά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?prod ... 26A89B1A0E


-Το τηλέφωνο έχει φανταστική ποιότητα κατασκευής (μέταλλο παντού!!!), αλλά αυτό έχει ένα μικρό μείον...το βάρος!!!
-Η μπαταρία του είναι ίσως ότι καλύτερο έχει φορεθεί σε PPC (με λογική χρήση, κρατάει μέχρι και 4 μέρες)
-Η φωτογραφική του επίσης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ παρά τα μόλις 3MP.
-Το πληκτρολόγιο είναι πολύ εύχρηστο.
-Περιέχει κάρτα μνήμης 8GB οπότε μόνο αν θες κάτι extreme θα αναγκαστείς να πάρεις 16GB.
-Πρέπει να τσεκάρεις για update ROM πριν το στήσεις, γιατί αν φοράει παλιά, έχει κάποια προβληματάκια (π.χ. δεν λειτουργούν ταυτόχρονα WI-FI & BT)
-Έχει φοβερή διαχείριση μνήμης...σχεδόν ποτέ δεν μου έχει πέσει κάτω από 120MB...άρα δεν χρειάζετε restart.
-Το GPS αν και το φοβόμουν λόγω qualqom (βλέπεις ήμουν μαθημένος με sirfstar III με την ΕΤΕΝ) είναι δυνατό, και κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους.
-Στα μείον, πέρα από το σχετικά μεγάλο βάρος (μέταλλο και πληκτρολόγιο είναι υπεύθυνα) πρέπει να προσθέσω την απουσία φωνητικών κλήσεων και την απουσία δύο βασικών αξεσουάρ από την SE...βάσης αυτοκινήτου και θήκης μεταφοράς. Υπάρχουν βέβαια και οι universal, αλλά για μένα είναι ημίμετρα. Για θήκη έψαξα λίγο και βρήκα οτι από SE του ταιριάζει η ICE 40. Δερμάτινη στα 19,00€ αλλά λίγο δύσκολο το βάλε-βγάλε μέχρι να το συνηθίσεις, μιας και δεν είναι "τρύπια" στο κάτω μέρος...(όσοι έχουν PPC καταλαβαίνουν τι εννοώ).
Για το τέλος άφησα την εμφάνιση που είναι εντελώς υποκειμενική....είναι αρκετά όμορφο και μαζεμένο PPC. Βγαίνει σε δύο χρώματα, ασημί και μαύρο...Προτιμήστε το δεύτερο!!!! Από δυνατότητες και τεχνικά χαρακτηριστικά είναι από τις κορυφαίες επιλογές...
Αν δεν θέλετε πληκτρολόγιο, τότε υπάρχει Samsung Omnia και ΗΤC HD.
( Το iphone δεν το αναφέρω γιατί για μένα δεν είναι PPC..είναι IPOD με τηλέφωνο και εξελιγμένες δυνατότητες περιήγησης στο διαδίκτυο...και φυσικά την κορυφαία οθόνη της αγοράς σήμερα)

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ.1 ξέχασα να αναφέρω οτι φοράει W.M. 6.1 PRO.Προτιμήστε αγγλική ROM..η ελληνικές πολλές φορές δημιουργούν ασυμβατότητες. Για όσους έχουν όρεξη να βάλουν χέρι στο μηχάνημα, να'ναι καλά οι developers...;ήδη κυκλοφορούν cooked ROM με W.M. 6.5...
Γενικά υπάρχει πλήρης υποστήριξη για το μηχάνημα..επίσημη και ανεπίσημη!!!!
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Πολύ χαίρομαι όταν γνωρίζω συναδέλφους ppcάκηδες...
Εγώ θα πρότεινα σε όποιον θέλει να πάει σε ppc με hardware keyboard να κάνει λίγο υπομονή. Μετά το καλοκαίρι βγαίνει το νέο HTC Pro.
Tότε σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω το HD μου.

Μια και λέγαμε για ROM, έχω αλλάξει 10 ppc μέχρι σήμερα. Οι εργοστασιακή ROM φεύγει από τη δεύτερη μέρα. Κατά κανόνα δεν στέκεται "στο ύψος" των δυνατοτήτων των ppc, και στερεί δυνατότητες. Ας είναι καλά τα παληκάρια του XDA! :ole:
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Georges »

Koubilaihan έγραψε:Πολύ χαίρομαι όταν γνωρίζω συναδέλφους ppcάκηδες...
Εγώ θα πρότεινα σε όποιον θέλει να πάει σε ppc με hardware keyboard να κάνει λίγο υπομονή. Μετά το καλοκαίρι βγαίνει το νέο HTC Pro.
Tότε σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω το HD μου.

Μια και λέγαμε για ROM, έχω αλλάξει 10 ppc μέχρι σήμερα. Οι εργοστασιακή ROM φεύγει από τη δεύτερη μέρα. Κατά κανόνα δεν στέκεται "στο ύψος" των δυνατοτήτων των ppc, και στερεί δυνατότητες. Ας είναι καλά τα παληκάρια του XDA! :ole:
Θοδωρή, το xperia είναι ουσιαστικά το ίδιο με το HTC PRO που κυκλοφορεί σήμερα, μιας και το κατασκευάζει η HTC!!!!...αυτό που απορούν όλοι είναι πως γίνετε να είναι καλύτερο από το pro (τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει).
Το ΗD τι λέει?? η οθόνη πρέπει να είναι όλα τα λεφτά!!! Έπαιξα λίγο μαζί του, αλλά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ μπροστά στο Χperia. Σκεφτόμουν και το OMNIA αλλά η περίεργη ανάλυση της οθόνη του δημιουργεί προβλήματα, ενώ το οτι δεν έχει θηκη για την γραφίδα είναι εντελός γελοίο!!! Το hardware keyboard δεν ήταν στις άμεσες προταιρεότητες, αλλά τελικά είναι πολύ βολικό!!!

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από pontioz »

Όμορφααααα!

ΟΚ, off topic, αλλά...

ξέρετε ποιος είναι ο λόγος που ζήτησα review;

μερικά βράδυα είναι που βαράω Γερμανικά νούμερα εξ'αιτίας του κ.κ. Νικόλα μου (απανταχού Μπαμπάδες με νιώθετε...) και επειδή το κεφάλι του ετέρου (υπέρλαμπρου και αγαπημένου κατά τα άλλα...) ημίσεως πονάει ΠΑΝΤΑ κάτι τέτοιες στιγμές... :gf:

ο τύπος κοιμάται ΜΟΝΟ με κούνημα στο καρότσι, κάτι θα πρέπει, λοιπόν, να κάνω κι εγώ προκειμένου να περνάει η ώρα και, κυρίως, να μην με πάρει εμένα ο ύπνος πρώτο, οπότε λέω "το wi-fi μου το έχω, αμα ο μικρός δει το notebook γίνεται χαμός, τι να κάνω για να περνάει η ώρα μου και να ΜΗΝ ο πάρει χαμπάρι ο Βελζεβούλης;;;;;"

Οι λύσεις που κατέληξα είναι οι εξής δύο: PSP ή κινητό με wi-fi

είμαι και οπαδός του πληκτρολογίου... οπότε... βουρ για Xperia

το βάρος δεν με απασχολεί και το σημαντικότερο αν κάτσει καμιά στραβή με Rom, firmware κλπ. ξέρω ποιους θα ρωτήσω εδώ μέσα!


ΥΓ. Και αν αναρωτιέστε (όσοι ΔΕΝ είστε Μπαμπάδες ακόμα), πως μπορώ να τον κουνάω με το καρότσι και να σερφάρω ταυτόχρονα... υπάρχουν και τα πόδια...

Ρε μπας και θα έπρεπε να ανοίξουμε καινουριο θέμα "Οδηγός Επιβίωσης για Μπαμπάδες: Συμβουλές και Τεχνικά Μέσα"; :cigar:
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Georges »

pontioz έγραψε:Όμορφααααα!

ΟΚ, off topic, αλλά...

ξέρετε ποιος είναι ο λόγος που ζήτησα review;

μερικά βράδυα είναι που βαράω Γερμανικά νούμερα εξ'αιτίας του κ.κ. Νικόλα μου (απανταχού Μπαμπάδες με νιώθετε...) και επειδή το κεφάλι του ετέρου (υπέρλαμπρου και αγαπημένου κατά τα άλλα...) ημίσεως πονάει ΠΑΝΤΑ κάτι τέτοιες στιγμές... :gf:

ο τύπος κοιμάται ΜΟΝΟ με κούνημα στο καρότσι, κάτι θα πρέπει, λοιπόν, να κάνω κι εγώ προκειμένου να περνάει η ώρα και, κυρίως, να μην με πάρει εμένα ο ύπνος πρώτο, οπότε λέω "το wi-fi μου το έχω, αμα ο μικρός δει το notebook γίνεται χαμός, τι να κάνω για να περνάει η ώρα μου και να ΜΗΝ ο πάρει χαμπάρι ο Βελζεβούλης;;;;;"

Οι λύσεις που κατέληξα είναι οι εξής δύο: PSP ή κινητό με wi-fi

είμαι και οπαδός του πληκτρολογίου... οπότε... βουρ για Xperia

το βάρος δεν με απασχολεί και το σημαντικότερο αν κάτσει καμιά στραβή με Rom, firmware κλπ. ξέρω ποιους θα ρωτήσω εδώ μέσα!


ΥΓ. Και αν αναρωτιέστε (όσοι ΔΕΝ είστε Μπαμπάδες ακόμα), πως μπορώ να τον κουνάω με το καρότσι και να σερφάρω ταυτόχρονα... υπάρχουν και τα πόδια...

Ρε μπας και θα έπρεπε να ανοίξουμε καινουριο θέμα "Οδηγός Επιβίωσης για Μπαμπάδες: Συμβουλές και Τεχνικά Μέσα"; :cigar:
Τα κινητά με WM θέλουν κάποια εξοικοίωση, μιας και ουσιαστικά δεν είναι κινητά αλλά υπολογιστές χειρός που έχουν ΚΑΙ τηλέφωνο. Βέβαια είναι πολύ βολικά εργαλεία, και μόλις τα μάθεις δεν τα αλλάζεις. Με ΡΟΜ και firmware δύσκολα θα έχεις πρόβλημα...απλά θα μπεις στο τριπάκι να ψάχνεις την τελευταία και καλύτερη για σένα. Εγκαταστάσεις, στήσιμο του τηλεφώνου από την αρχή, μερικά προγράμματα μπορεί να έχουν ασυμβατότητες κλπ...Χρόνο και όρεξη να έχεις και όλα γίνονται. Άλλωστε πέρα από εμάς που ξέρουμε πέντε πράγματα, υπάρχουν ολόκληρα φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο και τα περιγράφουν όλα πολύ αναλυτικά...
Εμένα προσωπικά οι 3 σε 1 συσκευές (PDA-GSM-GPS) μου έχουν λύσει τα χέρια τα τελευταία 3 χρόνια που τις χρησιμοποιώ...σε μία συσκευή έχω τα πάντα!!! Και από εφαρμογές.....όρεξη να έχεις να ψάχνεις και μνήμη να φορτώνεις...εορτολόγια, πρόγνωση καιρού, μετατροπείς μονάδων και νομισμάτων,επιστημονικά κομπιουτεράκια,ατζέντες,office mobile,χρονόμετρα με ακρίβεια δέκατου του δευτερολέπτου, φάσεις σελήνης και άλλα πολλά!!!!
Το σημαντικό μείον, είναι οτι είναι και αυτό ακριβό χόμπι, μιας και κάθε χρόνο βγαίνουν νέες συσκευές και τα ποσά δεν είναι διαόλου ευκαταφρόνητα (βάλε και τα παρελκόμενα...θήκες, βάσεις,φορτιστές αυτοκινήτου, κανα καινούργιο μπλε δόντι, ζελατίνες για την οθόνη, καμια δεύτερη μπαταρία αν σου χρειάζετε....)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Γιώργο, το Pro είχα πριν το HD για έξι μήνες. Το άλλαξα για την καλύτερη οθόνη του δεύτερου.
Σαν δυνατότητες ίδια τηλέφωνα είναι.
Σημεία που υπερέχει τo hd : οθόνη (απίστευτη, κάνω convert σε high def ταινίες και η εμπειρία θέασης στην οθόνη του hd είναι απίστευτη!) , κάμερα ( 5 mp και πιο γρήγορη, αλλά πάλι καμία σχέση με nokia), πλοήγηση με gps (λόγω της οθόνης).
Σημεία που υπερέχει το pro : tv-out (πάντα είχα μέσα δυό τρεις ταινίες και με το καλωδιάκι, αν βρεθείς σε κάνα φιλικό σπίτι-εξοχικό-ξενοδοχείο έχεις έτοιμη την προβολή!),led- flash (το χρησιμοποιούσα για φακό με ένα software από xda.)

Άλλος ένας λόγος που το άλλαξα ήταν ότι το βάρος από τους developers, όπως θα έχεις διαπιστώσει αφού "ψάχνεσαι", έχει πέσει όλο στο hd, και ένιωθα ότι μένω πίσω! :cry:
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Pontioz σε νιώθω απόλυτα...

Ο δικός μου είναι 4 μηνών και όταν στραβώνει και κλαίει σαν υστερικός (ευτυχώς ποτέ τη νύχτα, κοιμάται 10ωρο στάνταρ) , τον λέω "Τσάκι, η κούκλα του Σατανά", από την ταινία... Μιλάμε φτυστός είναι όταν έχει τα διαόλια του! :twisted: :twisted: :twisted:
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Megalos »

καλα μπαμπαδες οντως πρεπει να ανοιξετε ενα τοπικ σχετικο ..
pontioz με εκανες και γελαγα με την ωραια περιγραφη του ''Βελζεβουλη'' :cheer:
ωραιοτατες περιγραφες
Θοδωρη και εσυ πολυ γελια φιλε :rose
παιδια θα χρειαστουμε και αλλοι βοηθεια για mobile
:book:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από antonis_ch »

Παιδια εγω εχω το HTC diamond...το hardware keypad ειναι μεγαλο πλεονεκτημα οπως και να το κανουμε γιατι εγω σπανια χρησιμοποιω την γραφιδα..μου λυνει τα χερια το keypad...το μονο του μειονεκτημα ηταν η μπαταρια η οποια ηταν στα 900mah αλλα την αλλαξα πηρα πιο μετα την 1350mah με το εχτρα back cover..εγινε λιγο πιο βαρυ αλλα με παει 3-4 μερες με φυσιολογικη χρηση...Φυσικα το μεγεθος του ειναι σημαντικο πλεονεκτημα...

Φιλικα,

Αντωνης
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Τι άλλο;;;;

Δημοσίευση από Georges »

Koubilaihan έγραψε:Γιώργο, το Pro είχα πριν το HD για έξι μήνες. Το άλλαξα για την καλύτερη οθόνη του δεύτερου.
Σαν δυνατότητες ίδια τηλέφωνα είναι.
Σημεία που υπερέχει τo hd : οθόνη (απίστευτη, κάνω convert σε high def ταινίες και η εμπειρία θέασης στην οθόνη του hd είναι απίστευτη!) , κάμερα ( 5 mp και πιο γρήγορη, αλλά πάλι καμία σχέση με nokia), πλοήγηση με gps (λόγω της οθόνης).
Σημεία που υπερέχει το pro : tv-out (πάντα είχα μέσα δυό τρεις ταινίες και με το καλωδιάκι, αν βρεθείς σε κάνα φιλικό σπίτι-εξοχικό-ξενοδοχείο έχεις έτοιμη την προβολή!),led- flash (το χρησιμοποιούσα για φακό με ένα software από xda.)

Άλλος ένας λόγος που το άλλαξα ήταν ότι το βάρος από τους developers, όπως θα έχεις διαπιστώσει αφού "ψάχνεσαι", έχει πέσει όλο στο hd, και ένιωθα ότι μένω πίσω! :cry:
Με τις ταινίες δεν έχω πόρωση οπότε το tv-out δεν μου λείπει απο το Χperia.
Η μεγάλη οθόνη είναι όλα τα λεφτά στο ΗD όπως είπαμε, αλλά το κάνει τεράστιο ρε φίλε...το led-flash το έχει και το Xperia και είναι πολύ πρακτικό (το είχαν και τα ΕΤΕΝ)
Για πλοήγηση ακόμα χρησιμοποιώ το Χ800 μιας και όπως έγραψα, για το Xperia ακόμα δεν έχει βγει βάση αυτοκινήτου.
Το βάρος από τους developers όντως έχει πέσει στο ΗD, αλλά δεν νομίζω οτι έχει και τεράτιες διαφορές. Ποιο παλιά, που oι RAM ήταν μικρές, oi developers έπαιζαν το σημαντικότερο ρόλο, μιας και έφτιαχναν ελαφριές ROM και βοηθούσαν στο να έχεις περισσότερη ελεύθερη RAM και καλύτερη διαχείριση. Σήμερα που τα πράγματα έχουν αλλάξει σε αυτό τον τομέα νομίζω οτι οι developers έχουν πιο απλό έργο και όχι τόσο ουσιαστικό.(Γνώμη μου πάντα)
Εγώ πάντος είμαι σε αναμονή του Χperia II το οποίο θα είναι κάτι αντίστοιχο με το ΗD αλλά και πάλι το μέγεθος με προβληματίζει.....

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση