Κρίση??? Ποια κρίση....

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

GeorgeD έγραψε:όχι ο Θάνος χρησιμοποιεί τον όρο κερδοφορία όχι τοκογλυφία
"Γιατί λοιπόν να μην θεωρώ τεχνητή αυτήν την κατάσταση? Αν ένοιαζε η κατάσταση της χώρας το 10% του κόσμου, που κρατάει το 90% του πλούτου (επιεικώς), απλά όλα αυτά θα λυνόντουσαν, χωρίς την "μαγική" παράμετρο που ονομάζεται κερδοφορία..."
τώρα αν εννοεί τοκογλυφία εντάξει και στην τελική κάποιος μπορεί να θεωρεί και τοκογλυφία και το επιτόκιο ενός στεγαστικού δανείου. θα πρέπει η τράπεζα να σε δανείζει τσάμπα για να μην θεωρηθεί τοκογλύφος??

αυτό που λες θα μπορούσα να το αποδεχτώ αν μου έλεγες και τα επιχειρήματα που το στηρίζουν
με το αξίωμα "την οικονομική δραστηριότητα την προκάλεσαν κερδοσκόποι" δεν μπορώ να το δεχτώ σόρρυ
πρέπει να διαχωρίσεις τη πηγή του προβληματος και τις συνέπειες του προβληματος
το αίτιο για την κρίση της Ελλάδας δεν είναι η το πως συμπεριφερθήκανε οι αγορές αλλά τα χάλια δημοσιονομικά και όχι το ανάποδο όπως νομίζεις

το έλλειμα το 2003 δεν θυμάμαι πόσο ήταν αλλα επισημα στοιχεία του υπουργείου αναφέρουν μεσο έλειμα την περίοδο 2003-2008 το 5,5%
τώρα αν κάνει λάθος το υπουργείο τι να σου πω...αλλά και λάθος να κάνει μαλλον προς το χειρότερο θα είναι
τώρα αν θεωρείς ότι κια καλά το έχουν βάλει επίτηδες τόσο ψηλά τοτε δυστηχώς δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σε αυτή τη λογική
προσωπικά πιστευω ότι είανι πολύ παραπανω από 5,5%...
Οι τράπεζες είναι τοκογλύφοι...δες διαφορά επιτοκίων δανείων-πιστωτικών καταθέσων.
Οικονομική δραστηριότητα και κερδοσκόποι...πάμε
-Ελευθέριος Βενιζέλος (αεροδρόμιο)
-Ολυμπιακοί Αγώνες
-Εθνικό οδικό δίκτυο
-Αυθαίρετη Δόμηση
και άλλα πολλά

Το έλλειμα το 2003 ήταν σαφώς μεγαλύτερο. ο απέκρυπταν όμως γιατί υπήρχε η τεχνητή ανάπτυξη και έπρεπε να μπορούν να δανείζονται.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

THANOS58 έγραψε:

Αυτά ακριβώς που λέει ο Γιώργος (Georges) πρεσβεύω, γι αυτό και θα συνειδητοποιήσεις ότι δεν διαφωνούμε ουσιωδώς. Επίσης, το κατά πόσον μπορεί στον σύγχρονο κόσμο να συνεχίζεται αυτό το κομπολόι με τις διάφορες "πολιτικές" και τους "πολιτικούς" ή "οικονομικούς" παίκτες, σε αφήνω να το σκεφτείς... Ξέρεις, όταν μπαίνουν σε κόκκινο συναγερμό παγκόσμια προβλήματα όπως η ενέργεια, το περιβάλλον, το κλίμα, ο έλεγχος του υπερπληθυσμού, η διακοπή της ζωικής αλυσίδας με εξαφανιζόμενα/κρίσιμα είδη, θα αναγκαστείς (αν ζω βέβαια ακόμα έως τότε γιατί είμαι και 52 ετών άνθρωπος) να ασπαστείς τις παραπάνω θέσεις μου, όσο περίεργες και "ανορθόδοξες" ακούγονται... Όχι γιατί τις διατυπώνω εγώ, αλλά γιατί θα αποτελέσουν μονόδρομο, για να μην αφανιστεί το γένος μας... Γι αυτό και σε παρακαλώ πολύ ξέχνα τις εξειδικευμένες/στενές πανεπιστημιακές σου γνώσεις -όπως ήδη έκανα κι εγώ- καθώς και τις εταιρειακές σου εμπειρίες (εγώ να δεις τι Δ.Σ. μεγαλοεταιρειών που θήτευσα έχω αναγκαστεί να χωνέψω στο παρελθόν), και σκέψου συνολικά με παρατήρηση της φύσης και του ανθρώπου (το wholistic approach δεν είναι vs economic theories, αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση, καθώς έχουμε λεμόνια με πορτοκάλια). Έχω την αίσθηση ότι είσαι πολύ βουλιαγμένος στο σύστημα και σκέφτεσαι πολύ με τις παραμέτρους του, τα οικονομικά είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα και το χρήμα δεν κουνάει ουρανό και γη. Δεν χρειάζεται να γεράσεις για να το καταλάβεις... Αυτά είναι σκέψεις και προτροπές μου, ΜΟΝΟΝ. Δεν φιλοδοξώ να σε πείσω για τίποτα. Η ζωή θα το κάνει. Όπως στον καθένα μας...
κοιτα Θάνο νομίζω ότι έχεις μπερδεψει λίγο τα πράγματα και ομολογώ ότι δυσκολέυομαι να σε παρακολουθήσω. αρχικά να πω ότι ούτε εγώ προσπαθώ να πείσω κανένα. μου είανι αδιάφορο στην τελική ο καθένας έχει την άποψη του και καλα κάνει.
εγώ απλά προσπαθώ να δώσω την άποψη μου η οποία βασίζεται στην επιστήμη και όχι σε δοξασίες ή εικασίες, ότι η κρίση είναι φυσικό επακόλουθο μια οικονομικής κατάστασης και η οποία εξηγήται επιστημονικά και όχι μιας συνομωσίας ή μιας κερδοσκοπικής επίθεσης όπως πρεσβεύεις εσύ και ο Γιώργος.

τώρα τι σχέση έχουν αυτά με την κρίση του περιβάλλοντος δεν ξέρω...άλλη συζήτηση η μία άλλη η άλλη. οικονομικές ρίσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν σε όποιο σύστημα. τίποτα δεν παει μόνο πάνω ή μόνο κάτω, κύκλους κάνει η οικονομία. αυτό είναι νομοτελεια

η οικονομική συμπεριφορά δεν έιανι ανθρώπινο κατασκεύασμα, είναι μια φυσιολογική συμπεριφορά του ανθρώπου. τα οικονομικά απλά προσπαθούν να την ερμηνευσουν.

τώρα για το περιβάλλον όλοι νομίζω συμφωνούμε
αλλά πρέπει να ξέρεις ότι καθε δράση έχει ένα κοστος και μια ωφέλεια
ολοι βλέπουμε την ωφέλεια στο να προστατέψουμε το περιβάλλον να σωσουμε τα ζώα που κινδυνεύουν να μειώσουμε του ρύπους κλπ
αλλά εσύ και η κοινωνία είναι έτοιμη να δεχτεί το κόστος? γιατί δεν μπρουμε να είμαστε μονοφαγάδες
είσαι έτοιμος πχ σε 3 χρόνια να πληρώσεις διπλάσιο κόστος ρεύματος όταν το 100% των co2 emissions θα πληρώνεται? για χάρη του περιβάλλοντος θα γίνει αυτό
είσαι έτοιμος να πληρώσεις 2-3 φορές πάνω κόστος γαι να αγοράσεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο
γιατί δεν το κάνεις (όχι εσύ αλλά η κοινωνία γενικότερα)? γιατί υπάρχουν ηλεκτρικά αυτποκίνητα τόσα χρόνια αλλά δεν πουλάνε τίποτα...και μην μου πεις...και μην μου πεις ότιο το κόστος να το πληρώσει το κράτος (γιατί σε σενα θα καταληξει το κοστος μέσω αυξημένων φόρων) ή οι εταιρίες (γιατί κανέις δεν δουλεύει τσαμπα). καλές οι προθέσεις αλλά οι πράξεις μετράνε περισσότερο
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

Οι τράπεζες είναι τοκογλύφοι...δες διαφορά επιτοκίων δανείων-πιστωτικών καταθέσων.
Οικονομική δραστηριότητα και κερδοσκόποι...πάμε
-Ελευθέριος Βενιζέλος (αεροδρόμιο)
-Ολυμπιακοί Αγώνες
-Εθνικό οδικό δίκτυο
-Αυθαίρετη Δόμηση
και άλλα πολλά

Το έλλειμα το 2003 ήταν σαφώς μεγαλύτερο. ο απέκρυπταν όμως γιατί υπήρχε η τεχνητή ανάπτυξη και έπρεπε να μπορούν να δανείζονται.



καλά μεγαλύτερο παραμύθι από αυτό με τις τράπεζες δεν υπάρχει
ξερεις τι σταθερά και μεταβλητά κόστη έχει μια τράπεζα? ξέρεις με τι κόστος δανείζεται απο την διατραπεζική, ξέρεις τι κόστος έχει στα κεφάλαια που έχει παρκάρει στην ΤτΕ?έχεις λάβει υπόψη σου το time value of money?να μουπεις γαι τις προμήθειες και το επιτόκιο των καρτών ναι αλλά τι ποσοστό είναι αυτό?
πες ότι θεωρέις τις τράπεζες σαν θεσμό γενικότερα τοκογλυφικό, είσαι δηλαδή ιδεολογικά αντίθετος με αυτό και όχι ότι είναι τοκογλύφικές οι ελληνικές τράπεζες. η ΕΤΕ είχε απόδοση κεφαλάιων από τα έσοδα τόκων το 2009 3,7% δηλαδή αυτό εσύ το θεωρείς τοκογλυφία? αυτό δεν έιναι ούτε στραγάλια!θα ανοιγες εσύ ένα μαγαζί αν κάποιος σου έλεγε ότι θα έχεις απόδοση 3,7%? ούτε για αστείο!


τα υπόλοιπα είναι αποδεκτά αλλά εγλω μιλύσα από την άποψη των δανειστών
αυτά που αναφέρεις είναι ίδιον της ελληνικής κοινωνίας. δηλαδή ο μαγαζάτορας που πουλάει ενα φωτιστικό που κοστίζει 50 ευρώ το πουλαει 700 δεν ειναι κερδοσκόπος? αυτός που πουλάει την τυρόπιτα 2 ευρώ δεν είναι κερδοσκόπος? η καθαρίστρια στο ΥΠΟΙΚ που πληρώνετται 2500 ή ο υπάλληλος του ΟΣΕ που λογίζεται ως χρονος εργασίας και η διαδρομή μεχρι να παει στην δουλεια του δεν κερδοσκοπεί εναντίον του ελληνικού κράτους? ο φαρμακοποιός που έχει εξασφαλισμένο περιθώριο κέρδους δεν είναι κερδοσκόπος? η συντριπτική πλειοψηφία των ελευθερων επαγγελματιων που αποκρύβει έσοδα και δεν πληρώνει φόρους και ΦΠΑ δεν κερδοσκοπεί εναντίων του ελληνικού κράτους και κατ επέκταση γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους?

αν νομίζουμε ότι με το κλεισουμε φυλακή τους 1000 πολιτικούς που μας κυβερνησανε τα προηγουμενα 30 χρόνια και και τα 10-20-100 λαμογια που εκμεταλευτήκανε καταστάσεις και συνθηκες και αφήσουμε όλα τα άλλα όπως έιναι όλα λύνονται τα προβλήματα τότε κοιμομαστε τον ύπνο του δικαίου. Υπάρχουν αλλα 3-4 εκ. κερδοσκοπάκια που το δουλέυουν το πράγμα καλά. θέλει αλλαγές παντού αλλά δυστυχώς δνε βλεπω φως
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

συγνωμη για την έκφραση "παραμύθι". ακυρο, της παίρνω πισω
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

Η οικονομία ως προς: το κλίμα, το περιβάλλον, τις κοινωνικές ισορροπίες και συμπεριφορές, την εξέλιξη της χλωρίδας και της πανίδας του πλανήτη, λειτουργούν διαντιδραστικά.
Αν κάθε κινέζος θα μπορεί να έχει πρωινή εφημερίδα, σε 4 χρόνια δεν θάχει δέντρα ο πλανήτης, με την παρούσα τεχολογία...
Αν δεν γίνει ΤΩΡΑ αναδιανομή εισοδήματος σε τεράστια κομμάτια πληθυσμών παγκοσμίως, θα πρέπει να σου ευχηθώ νάσαι τυχερός και να μην σε ληστέψουν/σκοτώσουν για 100 ευρώ στο προσεχές μέλλον, όπως και να μην μείνεις πιθανά άνεργος με οικογενειακές υποχρεώσεις.
Αν δεν κατανοήσεις ότι τα κέρδη πρέπει να φρενάρονται, τότε θα βγεις κι εσύ μιά μέρα χαμένος, υποκείμενος στον νόμο τους. Δεν μπορεί να κερδίζουν όλοι, ούτε μπορούν να συντηρούνται και ν' αυξάνονται οι ανισότητες ες αεί. Δεν ξέρω πότε γεννήθηκες, αλλά ήμουν ήδη 15 ετών όταν ο συνολικός πληθυσμός της γης ήταν 3.500.000.000 περίπου. Τώρα είναι σχεδόν ο διπλός... Αυτά που διδάχτηκες (κι εσύ κι εγώ) τότε, σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούν να εφαρμοστούν σήμερα... Πρέπει ν' αλλάξουν. Οι οικονομικές επιστήμες/θεωρίες έχουν -και θα έχουν- πάντα αυτό το πρόβλημα. Δεν είναι διαχρονικές ή ανθεκτικές σε κάποιο βάθος χρόνου, ή και τουλάχιστον δεν αντέχουν σε ραγδαίες κοινωνικές αλλάγές. Αλλά και φυσικές ακόμα. Αν πεθάνει βιολογικά η Μεσόγειος, όπως αναμένεται σε 2-3 δεκαετίες, έλα πες μου για κοινωνικο-οικονομικά μοντέλα μεσογειακών χωρών... Αν μεγαλώσει κι άλλο, σε σημαντικό βαθμό, η υπογεννητικότητα στην Ευρώπη, και η μέση ηλικία ενεργού πληθυσμού σε 20-25 χρόνια είναι πάνω από τα 35, έλα πες μου για κοινωνικο-οικονομικά μοντέλα και πολιτικές συντήρησης βιοτικού επιπέδου ενός πληθυσμού που θα δυσκολεύεται αφάνταστα να παράγει στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα, με αθρόα εισβολή μεταναστών από Ασία και Αφρική...
Στο ξαναλέω... Μην βιάζεσαι να νομίσεις ότι εσύ μιλάς επιστημονικά κι εμείς με δοξασίες... Μην βιάζεσαι... Ενδεχομένω ς κι εμείς να σπουδάσαμε οικονομικά, αλλά και άλλα πράγματα, αλλά εδώ δεν μιλάνε οι σπουδές, μιλάνε ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΆ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ. Και, πίστεψέ με, υπάρχουν πολύ σπουδαιότερα πράγματα που εξηγούν τα τεκταινόμενα, από τις επιστήμες, όπως -ΔΥΤΣΤΥΧΩΣ- αυτές διδάσκονται σήμερα. Δεν θα ήθελα εδώ να παραθέσω την κουβέντα που είπε γι αυτό το τεέυταίο φίλη μου πρύτανις και καθηγήτρια σε Πανεπιστήμιο (ξένο), γιατί θα γίνει χαμός... Θα ενοχληθούν αφάνταστα πολλοί πτυχιούχοι, όπως ενοχλήθηκα κι εγώ που έχω 3 από δαύτα, όλα από Ελληνικά Πανεπιστήμια...
Θάνος-Ευχαριστώ
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

μα συγνώμη τώρα λέμε ότι η επιστημη δεν κατάλληλη να εξηγήσει τα τεκταινόμενα?
και τι είναι??
δηλαδή ένα κοινωνικό φαινόμενο δεν μπορεί να το εξηγήσει η κοινωνιολογία, ενα οικονομικό φαινόμενο τα οικονομικά? μια ψυχολογική κατάσταση του ατόμου δνε μπορεί να την εξηγήσει η ψυχολογία??Αν έχω αύριο δηλαδή ψυχολογικά να παώ σε κανα κομπογιανίτη όχι σε ψυχαναλυτή? Είναι όπως με την ομοιοπαθητική. παρτο σου λεει σου κάνει καλό. πως όμως δεν ξέρει να σου πει. κανει καλό σου λεει και αν σου αρέσει.

συγνώμη αλλα πραγματικά δεν μπορω να σε ακολουθήσω. είναι προφανές ότι απλα λειτουργείς σε άλλο επίπεδο το οποίο είναι σεβαστό μεν αλλά δυσκολα αποδεκτο. είπαμε για το του περιβάλλοντος, με συγκεκριμένα παραδείγματα αλλα δυστυχώς απάντηση δεν πήρα.

θα αποδεχτεις να μειωθεί δραματικά το βιοτικό σου επίπεδο για την προστασία του περιβαλλοντος??
μην συζητάμε θεωρητικά αλλά στην πραξη. μεθαύριο θα αποδεχτείς 100% αυξηση του κόστους του ρεύματος ώστε να προστατευτεί το περιβαλλον??
μειωση του κερδους γενικότερα δεν αφορά μόνο τις επιχειρήσεις αλλά και την μισθωτή εργασία. περιλαμβάνει κερδος σωστα? δεν πρέπει να μειωθεί και το κέρδος του υπαλλήλου?η φράση τα κέρδη να φρενάρονται αγγίζει το σύνολο της κοινωνίας όχι μόνο τις επιχείρησεις


η αναδιανομή του πλούτου έχει ξεκινήσει και περνάει από την δύση στην ανατολή και μιλάμε προφανώς σε μάκρο επίπεδο
ήρθε η εποχή όπου ο Ασιατης δεν μπορέι να είανι υποτακτικός του Δυτικού και αυτό φαίνεται στο πρόβλημα που έχει η δύση και την άνθηση που έχει η ανατολή. και ναι ετσι γίνεται η αναδιανομή σε γεωγραφικό επίπεδο
ότι πρέπει να μειωθόυν οι αντιθέσεις εντός ενος κοινωνικού συνόλου δεν νομίζω ότι θα βρεις πολλους να το αρνουνται.
από την άλλη θες αναδιανομή του πλούτου σε παγκόσμιο επίπεδο αλλα δεν θες προφανως τον κινέζο να ανεβει επίπεδο γιατί φοβασαι τις επιπτώσεις. μιλάς για διπλασιασμό του πληθυσμου αλλά λες και για την υπογεννητικότητα. τι ισχύειε τελικά? δηλαδή να κανουμε παιδια ή να μην κανουμε? ο ρημάδης ο Κινέζος δεν έχει δικαίωμα και αυτός να ζησει σε πιο ανθρώπινο περιβάλλον? δεν κατάλαβα δηλαδή μόνο η παρτυ μας μας ενδιαφέρει? εμεις να έχουμε ρολογακια των χ χιλιαδων ευρώ και ο άλλος να μην έχει να φαει?απλά νομίζω ότι φασκεις και αντιφάσκεις και το ενδιαφέρον σου περιορίζεται στα καθ'ημας. κακώς κατ'εμε.

ακόμα και ο Roubini που ακολουθεί την ολιστική προσέγγιση που ευαγγελίζεσαι είναι πανω απ'ολα επιστήμονας και οικονομολόγος και ακολουθεί οικονομικά μοντέλα και θεωρίες. ενδεχωμένως όχι τα συμβατικά αλλά η βάση είναι η οικονομική θεωρία
αγαπητέ Θάνο εγώ δεν μιλάω επειδή έχω σπουδάσει. οι σπουδές δεν δίνουν γνώση, μπορέις να σπουδάζεις όσα χρόνια θες και να είσαι τούβλο. η γνώση αποκτιέται με προσωπική προσπάθεια και διαβασμα πολύ. και όπως έχει καταλάβει πέρνω θέση σε πράγματα που έχω γνώση, την όποια γνώση. με έχεις δει εδώ μέσα να κάνω περισπούδαστες αναλυσεις για τουρμπιγιον η χρονογράφους?? η όλη ιστορία ξεκίνησε γιατί πολύ απλά έχω βαρεθεί να ακούω παντου ότι ξερεις εμεις οι ελληνες δεν φταίεμ σε τίποτα και όλα ήταν ρολοι και τη κρίση την δημιουργησαν δυο τρεις κακοί επενδυτές του λονδινου μαζί με την ανγκελα τον ΓΑΠ και τον σημιτη και 3-λαμόγια κατασκευαστες. ε οχι δεν είναι ετσι απλά ρε παιδια, όλοι το χεράκι μας το ψιλοβάλαμε στο μέλι από το 1974 και ενθεν...και το βαλαμε πολυ μεσα μην κρυβόμαστε...και φτάσαμε να μιλάμε για το περιβαλλον και ότι οικονομία =καταστροφή του περιβαλοντος, ενταξει ότι ναναι.


τώρα αν η φίλη σου αμφισβητεί την επιστημονική γνώση σε όλα τα πεδία τότε γιατί υπηρετει αυτό το χώρο? πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω να αμφισβητήται η επιστήμη και οι κατακτήσεις της . γυρναμε αιώνες πίσω πραγματικά στο μεσαίωνα. απλα ΤΡΑΓΙΚΟ
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

GeorgeD έγραψε:Οι τράπεζες είναι τοκογλύφοι...δες διαφορά επιτοκίων δανείων-πιστωτικών καταθέσων.
Οικονομική δραστηριότητα και κερδοσκόποι...πάμε
-Ελευθέριος Βενιζέλος (αεροδρόμιο)
-Ολυμπιακοί Αγώνες
-Εθνικό οδικό δίκτυο
-Αυθαίρετη Δόμηση
και άλλα πολλά

Το έλλειμα το 2003 ήταν σαφώς μεγαλύτερο. ο απέκρυπταν όμως γιατί υπήρχε η τεχνητή ανάπτυξη και έπρεπε να μπορούν να δανείζονται.



καλά μεγαλύτερο παραμύθι από αυτό με τις τράπεζες δεν υπάρχει
ξερεις τι σταθερά και μεταβλητά κόστη έχει μια τράπεζα? ξέρεις με τι κόστος δανείζεται απο την διατραπεζική, ξέρεις τι κόστος έχει στα κεφάλαια που έχει παρκάρει στην ΤτΕ?έχεις λάβει υπόψη σου το time value of money?να μουπεις γαι τις προμήθειες και το επιτόκιο των καρτών ναι αλλά τι ποσοστό είναι αυτό?
πες ότι θεωρέις τις τράπεζες σαν θεσμό γενικότερα τοκογλυφικό, είσαι δηλαδή ιδεολογικά αντίθετος με αυτό και όχι ότι είναι τοκογλύφικές οι ελληνικές τράπεζες. η ΕΤΕ είχε απόδοση κεφαλάιων από τα έσοδα τόκων το 2009 3,7% δηλαδή αυτό εσύ το θεωρείς τοκογλυφία? αυτό δεν έιναι ούτε στραγάλια!θα ανοιγες εσύ ένα μαγαζί αν κάποιος σου έλεγε ότι θα έχεις απόδοση 3,7%? ούτε για αστείο!


τα υπόλοιπα είναι αποδεκτά αλλά εγλω μιλύσα από την άποψη των δανειστών
αυτά που αναφέρεις είναι ίδιον της ελληνικής κοινωνίας. δηλαδή ο μαγαζάτορας που πουλάει ενα φωτιστικό που κοστίζει 50 ευρώ το πουλαει 700 δεν ειναι κερδοσκόπος? αυτός που πουλάει την τυρόπιτα 2 ευρώ δεν είναι κερδοσκόπος? η καθαρίστρια στο ΥΠΟΙΚ που πληρώνετται 2500 ή ο υπάλληλος του ΟΣΕ που λογίζεται ως χρονος εργασίας και η διαδρομή μεχρι να παει στην δουλεια του δεν κερδοσκοπεί εναντίον του ελληνικού κράτους? ο φαρμακοποιός που έχει εξασφαλισμένο περιθώριο κέρδους δεν είναι κερδοσκόπος? η συντριπτική πλειοψηφία των ελευθερων επαγγελματιων που αποκρύβει έσοδα και δεν πληρώνει φόρους και ΦΠΑ δεν κερδοσκοπεί εναντίων του ελληνικού κράτους και κατ επέκταση γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους?

αν νομίζουμε ότι με το κλεισουμε φυλακή τους 1000 πολιτικούς που μας κυβερνησανε τα προηγουμενα 30 χρόνια και και τα 10-20-100 λαμογια που εκμεταλευτήκανε καταστάσεις και συνθηκες και αφήσουμε όλα τα άλλα όπως έιναι όλα λύνονται τα προβλήματα τότε κοιμομαστε τον ύπνο του δικαίου. Υπάρχουν αλλα 3-4 εκ. κερδοσκοπάκια που το δουλέυουν το πράγμα καλά. θέλει αλλαγές παντού αλλά δυστυχώς δνε βλεπω φως
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνετε οι τράπεζες την τελευταία διετία να ανακοινώνουν τέτοια κερδοφορία???
Κερδοσκόποι πολύ σωστά υπάροχυν σε όλα τα επαγγέλματα. Αλλά ο τυροπιτάς της γειτονιάς κερδοσκοπεί σε βάρος 500-1000 ατόμων. Οι τράπεζες κερδοσκοπούν σε βάρος κάποιων εκατομμυρίων. Επίσης είναι τυχαίο οτι ένα σωρό πρακτικές των τραπεζών έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές??
Είναι τυχαίο οτι οι τράπεζες βάζουν εισπρακτικές εταιρείες να απειλούν-τρομοκρατούν τον κοσμάκι που χρωστάει??? Όλα αυτά δεν θυμίζουν τοκογλυφία??
Είναι τυχαίο οτι εδώ και δεκαετίες οι τράπεζες χρησιμοποιούσαν στα συμβόλαια "ψιλά γράμματα"??

Το να κλείσουμε φυλακή τους πολιτικούς και τα λαμόγια που ρήμαξαν την Ελλάδα είναι πρώτα απ'ολα απόδοση δικαιοσύνης. Επίσης είναι και ένα καμπανάκι για τους επόμενους...αν παρανομήσουν θα τιμωρηθούν...τέλος οι πρακτικές που ήξεραν.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

GeorgeD έγραψε:μα συγνώμη τώρα λέμε ότι η επιστημη δεν κατάλληλη να εξηγήσει τα τεκταινόμενα?
και τι είναι??
δηλαδή ένα κοινωνικό φαινόμενο δεν μπορεί να το εξηγήσει η κοινωνιολογία, ενα οικονομικό φαινόμενο τα οικονομικά? μια ψυχολογική κατάσταση του ατόμου δνε μπορεί να την εξηγήσει η ψυχολογία??Αν έχω αύριο δηλαδή ψυχολογικά να παώ σε κανα κομπογιανίτη όχι σε ψυχαναλυτή? Είναι όπως με την ομοιοπαθητική. παρτο σου λεει σου κάνει καλό. πως όμως δεν ξέρει να σου πει. κανει καλό σου λεει και αν σου αρέσει.

συγνώμη αλλα πραγματικά δεν μπορω να σε ακολουθήσω. είναι προφανές ότι απλα λειτουργείς σε άλλο επίπεδο το οποίο είναι σεβαστό μεν αλλά δυσκολα αποδεκτο. είπαμε για το του περιβάλλοντος, με συγκεκριμένα παραδείγματα αλλα δυστυχώς απάντηση δεν πήρα.

θα αποδεχτεις να μειωθεί δραματικά το βιοτικό σου επίπεδο για την προστασία του περιβαλλοντος??
μην συζητάμε θεωρητικά αλλά στην πραξη. μεθαύριο θα αποδεχτείς 100% αυξηση του κόστους του ρεύματος ώστε να προστατευτεί το περιβαλλον??
μειωση του κερδους γενικότερα δεν αφορά μόνο τις επιχειρήσεις αλλά και την μισθωτή εργασία. περιλαμβάνει κερδος σωστα? δεν πρέπει να μειωθεί και το κέρδος του υπαλλήλου?η φράση τα κέρδη να φρενάρονται αγγίζει το σύνολο της κοινωνίας όχι μόνο τις επιχείρησεις


η αναδιανομή του πλούτου έχει ξεκινήσει και περνάει από την δύση στην ανατολή και μιλάμε προφανώς σε μάκρο επίπεδο
ήρθε η εποχή όπου ο Ασιατης δεν μπορέι να είανι υποτακτικός του Δυτικού και αυτό φαίνεται στο πρόβλημα που έχει η δύση και την άνθηση που έχει η ανατολή. και ναι ετσι γίνεται η αναδιανομή σε γεωγραφικό επίπεδο
ότι πρέπει να μειωθόυν οι αντιθέσεις εντός ενος κοινωνικού συνόλου δεν νομίζω ότι θα βρεις πολλους να το αρνουνται.
από την άλλη θες αναδιανομή του πλούτου σε παγκόσμιο επίπεδο αλλα δεν θες προφανως τον κινέζο να ανεβει επίπεδο γιατί φοβασαι τις επιπτώσεις. μιλάς για διπλασιασμό του πληθυσμου αλλά λες και για την υπογεννητικότητα. τι ισχύειε τελικά? δηλαδή να κανουμε παιδια ή να μην κανουμε? ο ρημάδης ο Κινέζος δεν έχει δικαίωμα και αυτός να ζησει σε πιο ανθρώπινο περιβάλλον? δεν κατάλαβα δηλαδή μόνο η παρτυ μας μας ενδιαφέρει? εμεις να έχουμε ρολογακια των χ χιλιαδων ευρώ και ο άλλος να μην έχει να φαει?απλά νομίζω ότι φασκεις και αντιφάσκεις και το ενδιαφέρον σου περιορίζεται στα καθ'ημας. κακώς κατ'εμε.

ακόμα και ο Roubini που ακολουθεί την ολιστική προσέγγιση που ευαγγελίζεσαι είναι πανω απ'ολα επιστήμονας και οικονομολόγος και ακολουθεί οικονομικά μοντέλα και θεωρίες. ενδεχωμένως όχι τα συμβατικά αλλά η βάση είναι η οικονομική θεωρία
αγαπητέ Θάνο εγώ δεν μιλάω επειδή έχω σπουδάσει. οι σπουδές δεν δίνουν γνώση, μπορέις να σπουδάζεις όσα χρόνια θες και να είσαι τούβλο. η γνώση αποκτιέται με προσωπική προσπάθεια και διαβασμα πολύ. και όπως έχει καταλάβει πέρνω θέση σε πράγματα που έχω γνώση, την όποια γνώση. με έχεις δει εδώ μέσα να κάνω περισπούδαστες αναλυσεις για τουρμπιγιον η χρονογράφους?? η όλη ιστορία ξεκίνησε γιατί πολύ απλά έχω βαρεθεί να ακούω παντου ότι ξερεις εμεις οι ελληνες δεν φταίεμ σε τίποτα και όλα ήταν ρολοι και τη κρίση την δημιουργησαν δυο τρεις κακοί επενδυτές του λονδινου μαζί με την ανγκελα τον ΓΑΠ και τον σημιτη και 3-λαμόγια κατασκευαστες. ε οχι δεν είναι ετσι απλά ρε παιδια, όλοι το χεράκι μας το ψιλοβάλαμε στο μέλι από το 1974 και ενθεν...και το βαλαμε πολυ μεσα μην κρυβόμαστε...και φτάσαμε να μιλάμε για το περιβαλλον και ότι οικονομία =καταστροφή του περιβαλοντος, ενταξει ότι ναναι.


τώρα αν η φίλη σου αμφισβητεί την επιστημονική γνώση σε όλα τα πεδία τότε γιατί υπηρετει αυτό το χώρο? πάντως αυτό πρώτη φορά το ακούω να αμφισβητήται η επιστήμη και οι κατακτήσεις της . γυρναμε αιώνες πίσω πραγματικά στο μεσαίωνα. απλα ΤΡΑΓΙΚΟ
Φίλε δεν θα μπω σε περαιτέρω ανάλυση. Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι λέω (κατά την γνώμη μου βέβαια), αλλά και παρερμηνεύεις αυτά που λέω. Οι σύγχρονες επιστήμες, όπως διδάσκονται, υπόκεινται σε πολύ "μαγείρεμα", αυτό μόνον θα πω, και δεν θα ήθελα να επεκταθώ. Η φίλη μου επαγγέλεται, δεν κάνει πλέον λειτούργημα, και έχει ήδη εγκαταλέιψει τους οραματισμούς της ελεύθερης γνώσης που πλάθει ανοιχτά μυαλά, κι όχι πολυ-κατηρτισμένα ρομπότ.... έφαγα 9 χρόνια σε ΑΕΙ. Από το 1986 διαβάζω, ενημερώνομαι μόνος μου και αυτο-κατευθύνομαι. Δεν απαρνήθηκα την επιστήμη, αλλά δεν έπεσα και σε λούμπες. Επιμένω ότι παρά την παράθεση αιτίων και αιτιατών που κάνεις, κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν βλέπεις καλά μπροστά και χρησιμοποιείς πολλά δανεικά μάτια. Και κάτι τελευταίο: Η οικονομική θεωρία είναι μόλις ένα γνήσιο υποσύνολο της Φυσικής και της φιλοσοφίας. Και δη ιδιαιτέρως ευάλωτο. Ποιός είπε ότι δεν θέλω να ανέβουν επίπεδο οι τριτοκοσμικοί? Το είπα και δεν το ξέρω? Ας κατέβουν πρώτα μερικά πατώματα οι Δυτικοί... γιατί αυτά τα πατώματα είναι καταναλωτικά και βασίζονται στην εξαθλίωση των 3/4 των υπολοίπων... Οι επιθυμίες είναι 100 και οι πραγματικές ανάγκες 10...
Και βέβαια θα προτιμούσα να με κρίνεις αν ήξερες πως ζω. Ίσως να έχω ήδη κατέβει πατώματα, και δεν το ξέρεις. Τα ρολόγια μου είναι κατάλοιπο και χόμπυ. Είναι δε φθηνά κατά 80%.
Θα προτείνω να κλείσουμε εδώ το θέμα. Οι διαφορές μας είναι διαλλεκτικές, αλλά εκείνο που με νοιάζει πλέον είναι το τι πρέπει να γίνει, και ιδαιτέρως με τις -παγκοσμίως- ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, στις οποίες και ανήκω κάμποσο. Αν εσύ δεν είσαι μέσα τους, θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να καταλάβεις την πληθώρα όσων διατυπώνω. Είναι φυσικό και, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχει σημασία...
Η αναδιανομή του πλούτου που επικαλείσαι είναι πολύ λίγη για να αποσοβήσει αυτά που έρχονται. Η Δύση δεν πράττει σοφά...
Η υπογεννητικότητα είναι πρόβλημα εδώ. Όχι στην Κίνα και την Ινδία. Θέλει εξισορρόπιση το πράγμα...
Χαιρετώ,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42938
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39906 times
Been thanked: 8665 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Megalos »

φιλοι μου αγαπημενοι -οπως ελεγε ο Οικονομιδης ,Θεος σγχωρεστον- ηρεμια .....
πιστευω οτι και οι δυο λετε πολλες αληθειες και οτι πιθανοτατα σε πολλα συμφωνειτε εστω και αν δεν το
καταλαβαινετε... προταση μου ειναι να γινει μια συναντηση-εξ αλλου Γιωργο εχουμε καιρο να ιδωθουμε- και εκει
να γινει η διαλεκτικη :zoro: οπου οι επεξηγησεις μπορουν να δοθουν αμεσα και σωστα .. τι λετε ?
Θανο και Γιωργο και ολους τους αλλους φιλους σας προσκαλω να βρεθουμε το τελος της αλλης βδομαδας και
να κουβεντιασουμε απο κοντα το καυτο οντως αυτο θεμα... και δεν θελω αντιρησσεις :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

Για περάστε....Για περάστε...Για περάστε και θαυμάστε!!!

http://www.madata.gr/epikairotita/politics/77035.html


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση