Κρίση??? Ποια κρίση....

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε:εδώ σας θέλω εργατοπατέρες συνδικαλιστές. Εδώ θέλω να κηρύξετε απεργιακές κινητοποιήσεις για την ακύρωση της συμφωνίας. Τα κονδύλια να πάνε σε υγεία και παιδεία....αλλά όπως έλεγε και ο Βασίλης (ένας είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
"...το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο...."

http://www.madata.gr/epikairotita/politics/76006.html


Φιλικά Γιώργος
Ολα ειναι συμφωνημενα απο πριν Γιωργο!Η Γαλλια ειναι απο τους μεγαλυτερους δανειστες μας στην ΕΕ,αλλα φυσικα να τους αγοραζουμε που και που καμμια φρεγατα,κανα αεροπλανο κτλ...δανεια με το αζημιωτο.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:
Georges έγραψε:εδώ σας θέλω εργατοπατέρες συνδικαλιστές. Εδώ θέλω να κηρύξετε απεργιακές κινητοποιήσεις για την ακύρωση της συμφωνίας. Τα κονδύλια να πάνε σε υγεία και παιδεία....αλλά όπως έλεγε και ο Βασίλης (ένας είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
"...το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο...."

http://www.madata.gr/epikairotita/politics/76006.html


Φιλικά Γιώργος
Ολα ειναι συμφωνημενα απο πριν Γιωργο!Η Γαλλια ειναι απο τους μεγαλυτερους δανειστες μας στην ΕΕ,αλλα φυσικα να τους αγοραζουμε που και που καμμια φρεγατα,κανα αεροπλανο κτλ...δανεια με το αζημιωτο.
Νταβατζιλίκια είναι αυτά..όχι δάνεια....
Α ρε Ελλάδα....Πουτ@ν@ της Ευρώπης έγινες....


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

Μην βιάζεσαι Γιώργο μου, μην βιάζεσαι...
Όπου νάναι η χώρα ανοίγει τα πόδια και στους Ασιάτες! Με μιά Γιουρολίγκα θα την βγάζαμε? Πάμε και για διηπειρωτικό...!!!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

andreas έγραψε:
Δεν θα σου πω μόνο αυτό θα σου πω ότι θυμάμαι πριν από κανένα οκτάμηνο να διαβάζω ότι η Κίνα, η Ρωσία και η Σαουσική Αραβία συζητούσαν να γυρίσουν τα αποθέματά τους (σημαντικό μέρος αυτών) σε ευρώ επειδή το δολλάριο δεν παρείχε πλέον την εγγύηση ενός δυνατού νομίσματος ...πρόσφατα ...πριν 1-2 μήνες μετά από την σφαλιάρα του ευρώ το πήραν πίσω.... (και όπως σωστά λες η επίθεση έγινε στο ευρώ όχι όχι στην Ελλάδα)

ο λόγος που όλο το θέμα ξεκίνησε στην Ελλάδα δεν τον ξέρω ότι και να πω θα είναι ένα από τα πολλά γραφικά σενάρια ευρείας κατανάλωσης και δεν έχω χρηματοοικονομικές γνώσεις που θα μου επέτρεπαν αναλύσεις σωστές.

εκείνο που θεωρώ βέβαιο είναι ότι και ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης και τα επιτελέια τους δεν είναι λιγότερο έξυπνοι από εμάς για να γνωρίζουν εκ προοιμίου ποιές είναι οι πραγματικά σωστές επιλογές και λύσεις....απλά η θέση της Ελλάδας στην οποία οι κυβερνήσεις τους την έφεραν δεν τους επιτρέπει να κάνουν ΄κάτι άλλο

όταν ζεις με δανεικά θα κάνεις ότι πει ο δανειστής...εκ των πραγμάτων αυτό σε βάζει στην σκακιέρα ξένων συμφερόντων ...τώρα το τι πιόνι είμαστε δεν το ξέρω ... ούτε ξέρω ποιος είναι ο βασιλιάς, η βασίλισσα και αξιωματικός .....ούτε καν στρατιωτάκια δεν μας βλέπω ....μάλλον το παιδί για τις πορτοκαλάδες ή για καθαρισμό της σκακιέρας

τώρα σε ότι αφορά το φαλιμέντο.....δυστυχώς εάν και θαθελα να διαφωνήσω μαζί σου δεν μπορώ ......εκείνο που καταλαβαίνω μόνο είναι ότι έχει πολύ κατηφόρα ακόμα .....
Αντρέα καλημέρα, βασικά χαίρομαι που αναγνωρίζεις ότι έχουμε πτωχεύσει. διαβάζοντας το παρόν νήμα καποιος με λίγες ή καθόλου γνώσεις οικονομικών θα νόμιζε ότι η Ελλάδα είναι η Ελβετία και ότι όλα αυτά είναι virtual reality.

όσο αφορά τις ισοτιμίες να ξεκαθαρίσω ότι δεν πιστεύω ότι έχει υπάρξει πόλεμος κατά του ευρώ. είναι άλλο πράγμα μια κυβέρνηση ή μια κεντρική τράπεζα να θέλει να ισχυροποιήσει ή όχι ένα νόμισμα και άλλο εαν το καταφέρνει τελικά
χαρακτηριστικό παράδειγμα η πρόσφατη αποτυχία της τράπεζας της Ελβετίας να ρίξει την ισοτιμία του ελβετικού φράγκου. Σαφως και η Fed έχει μεγαλύτερες δυνατότητες να επηρεάσει την ισοτιμία του δολλάρίου αλλά πίστεψε με αν η αγορά συναλλάγματος πιστεύει ότι οι κινήσεις της Fed πάνε αντίθετα στα θεμελιώδη τότε η ισοτιμία θα πάει αντίθετα από εκεί που θέλει η Fed και αυτό έχει συμβεί πολλές φορές.

Αν κοιτάξεις την ισοτιμία EURUSD τα τελευταία τρία χρόνια και την συσχετίσεις με τα οικονομικά θεμελιώδη, πολύ δύσκολα μπορείς να στοιχειωθετήσεις πόλεμο κατά του ευρώ. για παράδειγμα όταν ξέσπασε η κρίση στην subprime αγορά στην Αμερική, το δολλάριο έχασε γυρω στο 17% σε σχέση με το ευρώ σε λιγότερο από ένα χρόνο. αυτό τότε τι ήταν πόλεμος κατά του δολλαρίου? το ίδιο συνέβη από τα τέλη του 08 ως τα τέλη του 09. στα τέλη του 09 αρχισαν τα όργανα στην ελλάδα και στο ευρωπαικό νότο οπότε η ισοτιμία πήρε πάλι την κατιούσα. Τώρα ξανανεβαίνει πάλιοι αγορές αυτές διακινούν τρις σε ημερήσια βάση και απλά δεν χειραγωγούνται...θα της δουλέψεις για ένα μικρο χρονικό διάστημα αλλά μετά θα βρουν το δρόμο που αντικατοπτρίζει τις συνθήκες των οικονομιών. άλλο πράγμα το συνάλλαγμα και άλλο οι μετοχές

όπως σωστά είπες από την στιγμή που δανείζεσαι εξαρτάσαι από τον δανειστή. η διαφορά είναι ότι όταν δανείζεσαι από τις αγορές, αυτές δεν σου βάζουν κανένα πάνω απο το κεφάλι σου. απλά αν δουν ότι κάνεις μ...ς απλά πουλάνε τα ομόλογα σου. ενώ όταν σε δανείζει ο γερμανός φορολογούμενος, σου βάζει ενα μπάστακα πάνω από το κεφάλι σου σου γιατί δεν είναι φιλάνθρωπος, τα λεφτά του πίσω θέλει να πάρει. τώρα αν πεινάσεις αν πεθάνεις δεν τον ενδιαφέρει, όπως λέει και ο McCourt he doesn't give a farter's fart! τώρα το κατά πόσο το σχέδιο που έχει εκπωνηθεί έχει γίνει για να βγει η ελλάδα από την κρίση ή όχι μπορεί να γίνει μακροσκελεστατη αναφορά και να ειπωθούν χίλιες μύριες απόψεις οι οποίες μπορεί να στηρίζονται στην οικονομικη θεωρία ή και όχι. εγώ παντως και μόνο ότι λόγω του μνημονίου έχουν παρθεί αποφάσεις που θα έπρεπε να τις παρει η ελληνική κοινωνία δεκαετίες τώρα αλλά δεν τις έπαιρνε λόγω πολιτικού κόστους και αντίδρασης των συντεχνιών, θεωρώ ότι είναι αρχικά ένα πολύ θετικό γεγονός.
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από GeorgeD »

THANOS58 έγραψε:
GeorgeD έγραψε:ποια είναι τα ντοκουμέντα? μερικές αναρτήσεις σε δυο, τρία δεκα blog?θα φτιάξω και εγώ ενα μπλογκ να γράφω ότι μου κατέβει

έχει πολύ πλάκα
το ΣΚ μια φίλη μου προσπαθούσε να με πείσει ότι οι σιωνιστές με τους γερμανούς έχουν βάλει στόχο να μας ξεκάνουν οικονομικά για να σταματήσουμε να τους ζαλίζουμε για το κατοχικό δάνειο. είμαστε οι έλληνες της συνομοσίας και του μυστηρίου
Να διαβάσεις προσεκτικότερα τα προηγούμενα σχόλια και να ανοίξεις τα hyperlinks. Λάβε υπόψη σου ότι δεν γίνεται Αύγουστο να παρουσιάζεσαι σε ισορροπία μέσα στην ευρωζώνη και Σεπτέμβρη νάσαι μισο-χρεωκοπημένος... Κάποιοι σε είχανε κάπου, και αποφάσισαν να σε παλουκώσουν σε ένα νέο στάτους. Διάβασε ξένο τύπο, Διάβασε την ιστορία της Αργεντινής... Μετά αποφάσισε αν θα συνεχίσεις να αμφιβάλλεις για το "τεχνητή¨...
Αγαπητέ Θάνο ψάχνω να βρώ τα ντοκουμέντα που προκάλεσαν τέτοια τεχνητή κρίση που να βρίσκεται σε ημιδιάλυση το δυτικό οικονομικό οικοδόμημα αλλά αδυνατώ. και σαφέστατα, η γνωμη μου δεν μπορέι να βασιστεί σε κάποιες αναρτήσεις ή "ντοκουμέντα" όπως τα λες που γίνονται σε ένα φόρουμ ή σε διάφορα μπλογκς ή σε περισπούδαστες αναλύσεις ημιμαθών δημοσιογράφων του εγχώριου ή του ξένου τύπου.

καλή η ιστορία της Αργεντινής και της Λατινικής Αμερικής γενικότερα (έχουμε γίνει όλοι Αργεντινολόγοι στην Ελλάδα) αλλά κάθε χώρα και οικονομία έχει τα δικά της χαρακτηριστικά. λες και μόνο στην Αργεντινή πήγε το IMF. Με την ίδια λογική εγώ θα μπορούσα να φέρω ως αντεπιχείρημα την Τουρκία. που ήταν η Τουρκία όταν μπήκε στο IMF kαι που είναι τώρα που παρουσίασε αύξηση του ΑΕΠ κατά 10% στο τελευταίο τρίμηνο.

Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι είναι οξυμωρο να βγάζουν σαφή και τεκμηριωμένη άποψη για το αν είναι τεχνητή η παγκόσμια και η ελληνική κρίση (τεχνητή υπό την έννοια ότι η κρίση δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές συνθήκες της οικονομική θεωρίας και πρακτικής)άτομα τα οποία όπως φαίνεται έχουν έλειψη γνώσεων μικρο και μακροοικονομικής και κυρίως βασικών γνώσεων της ψυχολογίας των αγορών και της οικονομίας.
Σαφέστατα οι γνώσεις αυτές θα μπορέσουν να βοηθήσουν κάποιον να σχηματίσει σωστή και τεκμηριωμένη άποψη για το αν η κρίση τουλάχιστον στην περίπτωση της Ελλάδας έχει κάποια βάση ή είναι προιόν κακόβουλων κέντρων καθώς και αν ο τρόπος αντιμετώπισης αυτής της κρίσης είναι ο ενδεδειγμένος. Βέβαια στην περίπτωση του αν η ελληνική κρίση είναι πραγματική, στην ουσία δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις αρκεί μόνο η ανάγνωση του τελευταίου προυπολογισμού του ελληνικού κράτους. ακόμα και και με γνώσεις δημοτικού μπορεί κάποιος να καταλάβει βλέποντας το σχετικό πινακα εσόδων -εξόδων του ελληνικού δημοσίου και λαμβάνοντας υπόψη και το ελληνικό χρέος ( ας κρατάμε βέβαια μια επιφύλαξη για το χρέος γιατι οι παλιοφράγκοι εξακολουθούν να μας πολεμάνε http://www.euro2day.gr/news/economy/124 ... ticle.aspx). όσο αφορά την αντιμετώπιση του "προβλήματος" ακόμα και εγώ μετά από 6 χρόνια σπουδών και 10 χρόνια ενασχόλησης επαγγελματικά με το χώρο της οικονομίας και των επιχειρήσεων δυσκολεύομαι να πω με σιγουρία τι ειναι καλό και τι είναι κακό στο μνημόνιο. Ακομα και αν παρακολουθήσει κανείς και το τι λένε ξένοι θεωρητικοί και πρακτικοί θα δει ότι μια σειρά ανθρώπων με ειδικό βάρος (λχ Krugman, Mobius, Rogers, Stiglitz, Soros, Amartya Sen, gartman και πολλοί άλλοι) έχουν διαφορετική οπτική και για την ελληνική και την παγκόσμια κρίση και τον τρόπο αντιμετώπισης του όποιου προβλήματος. επίσης λόγω του ότι το τμήμα που εργάζομαι μιλάει με το μανατζμεντ εταιριών συνολικής αξίας άνω των 40δις και με διαχειριστές που διαχειρίζονται από 100εκ ώς 500 δις, πουθενά δεν έχει αναφερθεί τεχνητή κρίση σε συναντήσεις που έχουμε μαζί τους. μαλλον ολοι εμείς ζούμε σε ενα μαγικά πλασμένο κόσμο, κοινώς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου:)
και πάλι καλημέρα σε όλους
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από THANOS58 »

Γιώργη,
έστω ότι έχεις δίκιο... Πες μου τώρα, μέσα από το οικονομικό μοντέλο -που και εσύ βιώνεις και μέσα του εργάζεσαι- δεν σου φαίνεται ότι αυτό που τρέχει δημιουργήθηκε πολύ γρήγορα? Δεν μπορούσε να υπαρξει πιό προοδευτική/ομαλή διαχείριση χρεών (...τόσα χρόνια γαρ...)?
Κάποιοι γκουρού του διεθνούς οικονομικού lobby, όπως ο Soros, όπως το IMF, για τι πράγματα ενδιαφέρονται? Για την ευημερία της χώρας? Για την κοινωνική της ομαλότητα? Για το αύριο των οικονομικά ευπαθών ομάδων πληθυσμού?
Σε παρακαλώ δες το από ψηλά, όχι με οικονομικές προσεγγίσεις, αλλά πρωτίστως με ανθρώπινες και κοινωνικές...
Το κεφάλαιο Γιώργο μου δεν έχει συναισθήματα και πανανθρώπινες αρχές, ή κάνω λάθος?
Γιατί λοιπόν να μην θεωρώ τεχνητή αυτήν την κατάσταση? Αν ένοιαζε η κατάσταση της χώρας το 10% του κόσμου, που κρατάει το 90% του πλούτου (επιεικώς), απλά όλα αυτά θα λυνόντουσαν, χωρίς την "μαγική" παράμετρο που ονομάζεται κερδοφορία...
Θέλω να επιμένω ότι αυτό που ονομάζουμε διεθνώς wholistic approach, απομυθοποιεί την κλασσική οικονομική προσέγγιση. Η τελευταία είναι ένα πολύ καλά στημένο εργαλείο, για χάρη 5-10 υπερ-άπληστων διεθνών πλιατσικολόγων με σπουδές, παράσημα και γραβάτες, στηριζόμενων από τις σύγχρονες "δημοκρατίες"... Οι οποίοι, αν αποφάσιζαν ξαφνικά και "παρανοικά" να διαθέσουν ένα 50% από τα κέρδη τους προς τις υπερ-χρεωμένες χώρες, οι υφέσεις και οι χρεωκοπίες θα πήγαιναν περίπατο εν μία νυκτί...
Αυτό εννοώ εγώ τεχνητή... Ήτοι τις τεράστιες σκοπιμότητες. Αν δεν υπήρχαν, θα μίλαγα με άλλες θέσεις...
με πολλούς χαιρετισμούς,
Θάνος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος THANOS58 την Τρί Σεπ 14, 2010 3:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από andreas »

GeorgeD έγραψε:Αν κοιτάξεις την ισοτιμία EURUSD τα τελευταία τρία χρόνια και την συσχετίσεις με τα οικονομικά θεμελιώδη, πολύ δύσκολα μπορείς να στοιχειωθετήσεις πόλεμο κατά του ευρώ. για παράδειγμα όταν ξέσπασε η κρίση στην subprime αγορά στην Αμερική, το δολλάριο έχασε γυρω στο 17% σε σχέση με το ευρώ σε λιγότερο από ένα χρόνο. αυτό τότε τι ήταν πόλεμος κατά του δολλαρίου?
Γιώργο προσπαθώ να σε παρακολουθήσω (διότι όπως προείπα είμαι "λίγος" στα χρηματοκοικονομικά).....στο μέτρο που σε καταλαβαίνω η παραπάνω τεκμηρίωση φαίνεται άρτια...πράγματι ποτέ δεν είχα πάει να δω και τα πράγματα από την άποψη του δολλαρίου....όπως πολύ σωστά λες θα έπρεπε να πούμε το ίδιο και για το δολλάριο σε χρόνο προγενέστερο της Ευρωπαικής κρίσης.

Ωστόσο θα ήθελα να σε παρακαλέσω εάν μπορείς να μου εξηγήσεις (εάν είναι απλό θέμα στην ανάλυση για να το καταλάβει κάποιος που δεν κατέχει σε βάθος τα χρηματοκοικονομικά) το θέμα του ελλείματος και του συνολικού δημόσιου χρέους .... στις αρχές ακουγόταν ότι έχουμε έλλειμα 12 μετά 12.3 μετά 12.8 κλπ κλπ. και ότι το δημόσιο χρέος ανέρχεται σε 110-112% και τώρα μετο ΔΝΤ θα πάει μέχρι και 145% κλπ κλπ. Εκ των υστέρων βγήκαν στον αέρα και οι αντίστοιχες θέσεις λοιπόν κρατών ΗΠΑ, ΙΑπωνίες, πλείστες Ευρωπαικές χώρες (και εκτός PIIGS) με παρεμφερή ελλείματα και δημόσια χρέη πολλαπλάσια του δικού μας (Ολλανδία Βέλγιο Ιρλανδία και κάποιες άλλες εάν θυμάμαι καλά έχουν ξεπεράσει το 200% προ πολλού)...

Ερώτησις: Τι το επιπλέον είχε η δική μας οικονομία που την έφερε πρώτη στον κατήφορο??? (ειλικρινά μέχρι τώρα δεν το βγάζω νόημα). Υπάρχουν και άλλα στοιχεία/δείκτες πέραν των ανωτέρω δύο που φέρνουν την Ελλάδα σε χειρότερη θέση από τους υπόλοιπους και ποιά είναι αυτά?

Ξανά μανά Ερώτησις: Ποιά είναι η άποψή σου για το έργο των οίκων αξιολόγησης? S&P Με τα λίγα που καταλαβαίνω έβλεπα ότι σε κάποιες περιόδους δεν χόρταιναν να μας ρίχνουν στα τάρταρα ενώ από την άλλη την Lehman τους έβγαζαν ΑΑΑ μέχρι κα τις τελευταίες μέρες πριν πτωχεύσουν. γιατί αυτό?

Ζητώ συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά μιά σε βρήκαμε θα ήθελα (εάν συμφωνείς και εσύ) να εκμεταλλευτούμε τις γνώσεις σου και ν ακούσουμε την άποψή σου.

Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να κυνηγάω φαντάσματα και να δίνω βάση σε θεωρίες συνομωσίας .....αλλά από την άλλη .....όλες οι εξελίξεις (όπως τουλάχιστον τις αντιλαμβάνομαι και στο βαθμό που τις κρίνω με ερασιτεχνικό τρόπο) μέχρι τώρα υποδεικνύουν ότι "έπαιξε" και λίγο σκηνοθεσία ....από ποιούς δεν ξέρω ..... και ούτε φυσικά μπορώ να τεκμηριώσω κάποια άποψη επ αυτού.....απλά μου δημιουργείται μία συγκεκριμένη εντύπωση δια της παρατήρησης των φαινομένων την οποία θα χαρώ να ανατρέψεις.
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από andreas »

GeorgeD έγραψε: επίσης λόγω του ότι το τμήμα που εργάζομαι μιλάει με το μανατζμεντ εταιριών συνολικής αξίας άνω των 40δις και με διαχειριστές που διαχειρίζονται από 100εκ ώς 500 δις, πουθενά δεν έχει αναφερθεί τεχνητή κρίση σε συναντήσεις που έχουμε μαζί τους. μαλλον ολοι εμείς ζούμε σε ενα μαγικά πλασμένο κόσμο, κοινώς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου:)
και πάλι καλημέρα σε όλους
και γιατί να αναφερθεί βρε Γιώργο ???? μέσα στο σύστημα είναι όλοι και κολυμπάνε ... επειδή δεν το άκουσε κανένας από αυτούς σημαίνει ότι απλά έτυχε? έχεις την αίσθηση ότι κάποιοι από αυτούς είναι τόσο ψηλά ή μέσα στα κέντρα οικονομικής εξουσίας (εάν υπάρχουν) που εάν ήταν τεχνητή η κρίση θα το ήξεραν σίγουρα? ή να το δούμε και αλλιως .... έστω ότι το ξέρουν σε τι θα εξυπηρετούσε να το μοιραστούν με το τμήμα σου????? θα χαθεί ο σκοπός...

κοντολογίς τεχνητή ή όχι η κρίση δεν μου φάινεται ότι εκατέρωθεν αποδεικνύεται.......
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από andreas »

και μια τελευταία απορία την οποία την έχω καιρό χωρίς απάντηση ....... αυτοί οι κερατάδες οι κερδοσκόποι ποιοί είναι?? δεν φάινονται από τις συναλλαγές όταν κερδοσκοπούν? δεν έχουν μάνα να πάει ο τζέφρυ να την βρει να της πει "κυρά μου μάζεψε τα παιδιά σου" γιατί μας έχουν γ.......ίσει την ψυχολογία!!!!!!"

μέχρι τώρα καταλήγω ότι είναι ένα πράμα σαν τους αναρχικούς τους δικούς μας.....όλοι τους ξέρουν αλλά κανείς΄δεν τους ομολογεί
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Κρίση??? Ποια κρίση....

Δημοσίευση από tazio »

Georges έγραψε:εδώ σας θέλω εργατοπατέρες συνδικαλιστές. Εδώ θέλω να κηρύξετε απεργιακές κινητοποιήσεις για την ακύρωση της συμφωνίας. Τα κονδύλια να πάνε σε υγεία και παιδεία....αλλά όπως έλεγε και ο Βασίλης (ένας είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
"...το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο...."

http://www.madata.gr/epikairotita/politics/76006.html


Φιλικά Γιώργος
Έστω ότι τις παίρνουν, όχι μόνο αυτές αλλά κι άλλες τόσες και 20 αεροσκάφη, κ.λ.π. κ.λ.π..
Ποιος θα τις διοικεί σε πολιτικό επίπεδο, κάτι τύποι που λένε, "αν γίνεται να πούμε ότι την σημαία την πήρε ο αέρας;".
Ή κάτι στρατιωτικοί καριέρας με νοοτροπία δημόσιου υπάλληλου, που περιμένουν να αποστρατευτούν για να πολιτευτούν εξαργυρώνοντας τις "υπηρεσίες τους στη πατρίδα";

Βεβαίως υπάρχουν και "θλιβερές παρενθέσεις" ορισμένων τύπων που είτε πιλοτάρουν αεροσκάφη, είτε ελικόπτερα και που και που συντρίβονται εκτελώντας αυτό για το οποίο ορκίστηκαν και το θεωρούν καθήκον (ακούστε να δείτε βλακεία που τους δέρνει), χαλώντας τη μαγιά των πολιτικών και ίσως στρατιωτικών προϊσταμένων τους.
Αλλά που θα πάει κάποια στιγμή θα τελειώσουν και αυτοί, οι αναλώσιμοι, και όλα θα είναι υπέροχα.

Απορία. Γιατί δε πουλάμε νησιά, όπως μας είπαν οι Γερμανοί; Πιο φτηνά θα μας έρθει και δε θα έχουμε και τους ενοχλητικούς να μας χαλάνε την δουλειά.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Απάντηση