PAM 112?

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

PAM 112?

Δημοσίευση από andreas »

Σε συνέχεια των προβληματισμών του φίλου Αντώνη σχετικά με τα 104,111, και 312, εξετάζω την περίπτωση του 112.

Προσωπική άποψη:
Πρωταρχικό χαρακτηριστικό του Luminor είναι η ιταλική γραμμή και φινέτσα σε όλα του τα σημεία...ό βασικός λόγος που το θέλω είναι κυρίως η ομορφιά και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα...στο δικό μου το μυαλό...τα δευτερόλεπτα ή/και η ημερ/νία θυσιάζουν το 3 ή το 9 ...αντιθετα το 112 μέσα στην απλότητα του μου φάινεται ότι αφήνει αναλλοίωτη την συνολική εικόνα. Ευελπιστώ (με την ίωση που με κολλήσατε) ότι στο μέλλον θα αποκτήσω και άλλα ρολόγια που θα μου δείχνουν τα δευτερόλεπτα, τις μέρες και τις φάσεις της σελήνης από το panerai δεν τα έχω ανάγκη.

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο openback
είδα και αυτό το βιντεάκι και με χτύπησε κατακέφαλα
(το λουρί δεν μου φάινεται ούτε κροκο ούτε καουτσούκ)
[youtube][/youtube]

λόγω του απλού και απέριττου (μέσα έξω) πέφτουμε στα 3.600 τιμή καταλόγου (στην περίπτωση μου είναι σημαντικό κριτήριο)

μέσα έχει έναν 6497 ...εάν κατάλαβα καλά ένας απλός και ταπεινός μηχανισμός που ρίχνει τον συσχετισμό τιμής/αξίας κατακόρυφα....είδα κάπου μία ρέπλικα με 6497 μέσα στα 150 ευρώ....

εάν κατάλαβα καλά είναι αμιγώς μηχανική κίνηση που θέλει κούρδισμα? δεν παίρνει από την κίνηση του χεριού?

Οποιαδήποτε άποψη (υπέρ ή κατά) χρήσιμη και ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Αγαπητε Ανδρεα καταρχας το λουρακι δεν ειναι Panerai...ειναι συνθετικο Ted Su...
Το 112 ειναι μια κλασσικη επιλογη για Panerai...χωρις mini seconds και χωρις ημερομηνια με μεγαλο πλεονεκτημα το σαντουιτς καντραν!!

Εγω θα σου ελεγα να δεις καποια κομματια απο κοντα...να τα δοκιμασεις και μετα να αποφασισεις...!!
Προσωπικα συνεχιζω να πιστευω οτι το 312 ειναι μια φοβερη επιλογη...!! Αλλα στοιχιζει 5100 οποτε δες το budget σου και αποφασιζεις!
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από eisenberg »

andreas έγραψε:
μέσα έχει έναν 6497 ...εάν κατάλαβα καλά ένας απλός και ταπεινός μηχανισμός που ρίχνει τον συσχετισμό τιμής/αξίας κατακόρυφα....είδα κάπου μία ρέπλικα με 6497 μέσα στα 150 ευρώ....
Η Unitas που χρησιμοποιει η Panerai ειναι εξαιρετικη,εκτενως τροποποιημενη και σουπερ φινιρισμενη...εγω θα το ελεγα σαν υπερ παρα σαν κατα!Εκτος κι αν εχεις ''κολλημα'' με inhouse και τετοια...αν θες το κεφαλι σου ησυχο,παρε με unitas!
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από marios_ch »

Φίλε το μόνο σίγουρο είναι ότι η unitas χρησιμοποιείται για πολλές δεκαετίες και απέδειξε την αξιοπιστία της απέναντι στους καινούριους inhouse μηχανισμούς που έχουν κάποια μικροπροβλήματα....

Και δεν είναι μια απλή unitas όπως είπε ο Θοδωρής αλλά δουλεμένη και φινιρισμένη......

Δες τα και στο χέρι φίλε.... ο καρπός είναι ο καλύτερος κριτής.......
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42948
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39919 times
Been thanked: 8668 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από Megalos »

Ανδρεα δεν μπορω παρα να συμφωνησω και με τα παιδια σε οσα σου ανεφεραν για τον μηχανισμο
αλλα και στο γουστο σου καθοσον ειναι απο τα χαρακτηριστικα κομματια με ''αρωμα'' Panerai 100%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από andreas »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά .....Αντώνη δεν είναι θέμα προϋπολογισμού΄....(μην το πιάσουμε αυτό το θέμα γιατί είναι δακρύβρεχτη ιστορία ....τα τελευταία χρόνια είμαι από πίσω του και κυνηγάω να τον φτάσω) ..αλλά προσωπικού γούστου...δεν αμφισβητώ την πληρότητα του 312 απλά αισθητικά που αρέσει η λιτότητα του 112.

Χαίρομαι για το θέμα του μηχανισμού διότι με προβλημάτιζε αρκετά.....όπως είπε και ο φίλος μας ο Γουόρεν Μπάφετ "τιμή είναι αυτό που δίνεις - αξία είναι αυτό που παίρνεις".....θα ένοιωθα άβολα να δώσω "πάρα" ("μα πάρα") πολύ παραπάνω από αυτό που παίρνω.

Σίγουρα η τελευταία πράξη θα παιχτεί από κοντα ελπίζω μόνο να υπάρχει αυτό και το 312 όπως και το 176 (112 σε τιτάνιο) για να τα φλερτάρω

Κάπου διάβασα ότι το τιτάνιο είναι μεν πιο ελαφρύ αλλά χαράζεται πιο εύκολα...... έχει κανεις προσωπική εμπειρία?
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από Georges »

andreas έγραψε:
Κάπου διάβασα ότι το τιτάνιο είναι μεν πιο ελαφρύ αλλά χαράζεται πιο εύκολα...... έχει κανεις προσωπική εμπειρία?
To Τιτάνιο χαράζεται πιο δύσκολα από το ατσάλι..ειδικά το duratect της citizen είναι κορυφή.
Το δύσκολο με το τιτάνιο είναι η αποκατάσταση σε περίπτωση γρατζουνιάς.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
andreas
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 2:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από andreas »

Τελικά Γιώργο βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές αποκλίνουσες απόψεις πάνω στο θέμα

αυτή
http://hubpages.com/hub/Panerai_Watches ... nium_Cases

μου φάινεται αρκετά περιεκτική και πιο κοντά σε αυτό που λες
Άβαταρ μέλους
CHRISTOS
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 12:42 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από CHRISTOS »

eisenberg έγραψε:
andreas έγραψε:
μέσα έχει έναν 6497 ...εάν κατάλαβα καλά ένας απλός και ταπεινός μηχανισμός που ρίχνει τον συσχετισμό τιμής/αξίας κατακόρυφα....είδα κάπου μία ρέπλικα με 6497 μέσα στα 150 ευρώ....
Η Unitas που χρησιμοποιει η Panerai ειναι εξαιρετικη,εκτενως τροποποιημενη και σουπερ φινιρισμενη...εγω θα το ελεγα σαν υπερ παρα σαν κατα!Εκτος κι αν εχεις ''κολλημα'' με inhouse και τετοια...αν θες το κεφαλι σου ησυχο,παρε με unitas!
Και εμενα μ αρεσουν τρελλα τα Panerai...ομως σε αυτο που ειπες φιλε Θοδωρη για την inhouse μηχανη...εξαρταται απο που.....αν ειχα 3500 δεν ξερω αν επαιρνα Panerai..ισως να προτιμουσα ενα Rolex (εστω μεταχειρισμενο) με φυσικα inhouse μηχανη...
Εχεις δικιο για την τροποποιημενη UNITAS οτι ειναι μια ασφαλης επιλογη αλλα ο Inhouse ενος Rolex δεν νομιζω να υστερει...
Αν εξαιρεσουμε την εξωτερικη εμφανιση η οποια ειναι μοναδικη για τα Panerai (μου τρεχουν τα σαλια) θεωρω πιο τιμιο στα χρηματα ενα Rolex...
Μεγαλη κουβεντα βεβαια..και ολοι εχουν δικιο !!!
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: PAM 112?

Δημοσίευση από eisenberg »

CHRISTOS έγραψε: Και εμενα μ αρεσουν τρελλα τα Panerai...ομως σε αυτο που ειπες φιλε Θοδωρη για την inhouse μηχανη...εξαρταται απο που.....αν ειχα 3500 δεν ξερω αν επαιρνα Panerai..ισως να προτιμουσα ενα Rolex (εστω μεταχειρισμενο) με φυσικα inhouse μηχανη...
Εχεις δικιο για την τροποποιημενη UNITAS οτι ειναι μια ασφαλης επιλογη αλλα ο Inhouse ενος Rolex δεν νομιζω να υστερει...
Αν εξαιρεσουμε την εξωτερικη εμφανιση η οποια ειναι μοναδικη για τα Panerai (μου τρεχουν τα σαλια) θεωρω πιο τιμιο στα χρηματα ενα Rolex...
Μεγαλη κουβεντα βεβαια..και ολοι εχουν δικιο !!!
Σαφως δεν υστερει ο μηχανισμος της Rolex Χρηστο,καθε αλλο.Τωρα οσον αφορα την τιμιοτητα αστο καλυτερα,κατα τη γνωμη μου το 90% των εταιρειων ειναι ''κλεφτες'' με τις τιμες που διαθετουν τα προιοντα τους,αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα και κανεις φυσικα δεν μας υποχρεωνει να τα αγοραζουμε.Ας οψεται η τρελλα μας.
Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως η Unitas μεσα σε Panerai ειναι εγγυηση ανεξαρτητος προκαταληψεων περι inhouse κτλ....οποιοσδηποτε ανταγωνιστικος ορολογοποιος μπορει να το επιβεβαιωσει πως η unitas ειναι αξιολογη βαση που η Panerai εχει αξιοποιησει ιδανικα.Οι περισσοτερες inhouse ακομη και απο μεγαλους οικους θα τη ζηλευαν και θα ηθελαν να την ειχαν φτιαξει αυτοι.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση