SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από greg09 »

Έχω ανησυχήσει ιδιαίτερα με την πιθανότητα το black monster που έχω, και που έχω βάλει σε αγγελία, να είναι μαϊμού.

Ένα μέλος του forum, ο Μάρκος με όνομα μέλους kmakis31, ενδιαφέρθηκε για το ρολόι και συναντηθήκαμε για να το δει.
Μαζί του είχε φέρει και ένα δικό του orange monster για να το συγκρίνει με το δικό μου.
Διαπιστώσαμε κάποιες διαφορές στην κάσα που θα σας περιγράψω παρακάτω.

Στο orange monster το τμήμα της κάσας στην θέση της κορώνας προεξέχει περισσότερο προς το πίσω μέρος του ρολογιού και καλύπτει εντελώς την κορώνα. (σαν "πίσω μέρος του ρολογιού" εννοώ το μέρος που εφάπτεται με τον καρπό μας όταν το φοράμε)
Στο black monster αυτό το τμήμα προεξέχει λιγότερο και δεν καλύπτει εντελώς την κορώνα. Η κορώνα εξέχει προς το πίσω μέρος του ρολογιού περίπου μισό χιλιοστό.

Στο black monster το σήμα του τσουνάμι είναι όλο γυαλισμένο.
Στο orange monster το σήμα του τσουνάμι είναι το μισό γυαλισμένο και το υπόλοιπο ματ.

Στο επάνω μέρος της στεφάνης του orange monster οι γραμμώσεις του βουρτσίσματος είναι χοντρές και έντονα ορατές. Πολύ περισσότερο από αυτές της φωτογραφίας και το φινίρισμα του επάνω μέρους είναι κάπως ματ.
Στο black monster οι γραμμώσεις του βουρτσίσματος είναι πολύ λεπτές, σχεδόν αόρατες, και το φινίρισμα του επάνω μέρους είναι πιο γυαλιστερό.

Τις φωτογραφίες, για ευκολία, τις βρήκα από το internet αλλά αντιπροσωπεύουν πλήρως τα δύο κασσώματα.
Στις φωτογραφίες που βρίσκονται δύο ρολόγια, το αριστερό αντιστοιχεί στο δικό μου black monster και το δεξί στο orange monster του Μάρκου (kmakis31).

Ψάχνοντας στο internet, σε καταστήματα που πουλάνε monster, συνάντησα δεκάδες φωτογραφίες και των δύο κασσωμάτων.
Βρήκα σε forums να γίνονται κάποιες αναφορές για αυτό το θέμα αλλά χωρίς να καταλήγουν σε κάποιο συμπέρασμα.
Κάποιοι εξηγούσαν τις διαφορές λέγοντας ότι το κάσσωμα σαν αυτό που αντιστοιχεί στο δικό μου black monster είναι νεότερης παραγωγής.

Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό το θέμα ?


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από snapper »

Τωρα με βάζεις σε σκεψεις..... :? ........ :? ...
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από greg09 »

Δημήτρη η κάσα στο δικό σου monster αντιστοιχεί σε κάποια από τις δύο στις φωτογραφίες ?

Μπορείς να αναφέρεις τι γράφει το ρολόι σου στο πίσω μέρος και από που το αγόρασες.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από snapper »

Πρωτα πρωτα να σου πω οτι μολις το παρελαβα (απο 'chronograph') και το επεξεργαστικα ειχα -και ισως εχω ακομα- την ιδια απορια με εσενα.. :? ..

Οπως θα δεις και στις εικονες η κορωνα ειναι σαν το δικο σου,...δηλαδη εξεχει καπως απο την κασα''

Εικόνα

Εικόνα

....το σημα πισω ειναι ολο γυαλισμενο...

Εικόνα

...για την στεφανη δεν καταλαβα την διαφορα που αναφερεις...

Εικόνα

Τωρα.. περισσοτερο με εχει πειραξει οτι η δικη μου στεφανη δεν καθεται ακριβως πανω στο 12...

Εικόνα

...με αποτελεσμα να μην εφαρμοζουν και τα πλαινα ακριβως..

Εικόνα

......και αν προσεξεις καλυτερα το παχυ στρωμα απο την superluminova στο 12 εχει πεσει λιγο δεξιοτερα'''

Κατα τα αλλα ειναι ομορφο και το αγαπαω πολυ... :-) ...

Εικόνα

Εικόνα...οπς λαθος αυτη παει για αλλου... ;)
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από stavros_ch »

Και το δικο μου Black Μonster το ιδιο.
Το τσουναμι ολο γυαλισμενο, η στεφανη δεν καθεται ακριβως στο 12, και η κορωνα προεξεχει λιγο προς τα πισω..
Και εμενα απο το chronograph.
Ισως ομως να φταιει οτι ειναι καινουριας κατασκευης..
Για παραδειγμα αυτο του Δημητρη ειναι του 2010 και το δικο μου του 2009.
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από greg09 »

Δημήτρη έχουμε ακριβώς την ίδια κάσα με τα ίδια markings, εκτός φυσικά από το serial number που στο δικό μου ρολόι είναι 030773.

Τα serial number μάλλον σημαίνουν ότι το δικό μου ρολόι είναι κατασκευασμένο την 7η εβδομάδα του 2003 και το δικό σου την 16η εβδομάδα του 2001.

Σταύρο οι χρονολογίες κατασκευής 2009 και 2010 από που προκύπτουν ?

Ευτυχώς στο δικό μου τα πλαϊνά της κάσας συμπίπτουν ακριβώς με τα πλαϊνά της στεφάνης.

Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να πουλάει μαϊμούδες το chronograph.com
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από stavros_ch »

Βαζεις σε αυτο το link το serial number και το μηχανισμο που στην περιπτωση του Monster ειναι η 7S26.
Και σου γραφει τη χρονολογια κατασκευης. Αν σου βγαλει 2000 για παραδειγμα προσθεσε 10 χρονια γιατι το συγκεκριμενο μεχρι το 2000 υπολογιζει.
Για αυτο παντα να προθετεις 10 χρονια.
Και το δικο σου ειναι του 2010.

http://uaf13892.ddns.uark.edu/jgauch/photos/seiko.html

Και αποκλειεται το Chronograph να πουλαει μαιμουδες. Ειναι απλα οι νεες κασες. Και το SKX μου εχει γυαλισμενο το τσουναμι και ειναι και αυτο του 2010.
Το διαβασα και εγω παλιοτερα οτι οι νεες κασες εχουν μικροδιαφορες.
nomad
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2010 7:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από nomad »

Εχω την εντυπωση οτι ο πρωτος αριθμος απο το serial number υποδηλωνει το ετος κατασκευης

http://forums.watchuseek.com/f21/seiko- ... 04497.html

εδιτ και τα δικα μου τερατακια ετσι ειναι.
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από stavros_ch »

Ο πρωτος αριθμος οντως υποδηλωνει το ετος κατασκευης.
Απλα στην περιπτωση που ειναι 0 ο πρωτος αριθμος, 99% ειναι του 2010.
Γιατι το Monster ειναι ενα μοντελο που πουλιεται πολυ και ειδικα στο συγκεκριμενο καταστημα αποκλειται να υπαρχουν απο το 2000 Monster.
To δικο μου το πηρα τα Χριστουγεννα και ειναι του 2009.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: SEIKO MONSTER Μαϊμού ???

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Ρε παιδιά σε ρολόι που πωλείται 150 ευρώ περίπου, δηλαδή στον κατασκευαστή στοιχίζει κάνα 50άρικο, λίγο δύσκολο να πετύχει κανείς μαϊμού, γιατί τα περιθώρια κέρδους του μαϊμουδοκατασκευαστή είναι πολύ μικρά.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση