Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από greg09 »

Σκέπτομαι κάποια στιγμή να πουλήσω ένα TAG HEUER που δεν το φοράω καθόλου τα τελευταία 7 - 8 χρόνια, ίσως και περισσότερα.

Το "πρόβλημα" είναι ότι δεν μπορώ να καθορίσω μια λογική τιμή και για εμένα σαν πωλητή αλλά και για τον υποψήφιο αγοραστή.
Δεν βρίσκω πουθενά να πουλιέται, καινούργιο η μεταχειρισμένο, οπότε δεν έχω κάποια ένδειξη για την τιμή του.

Έχετε κάποια ιδέα για το πως μπορώ να καθορίσω μια τιμή πώλησης.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από marios_ch »

βαλε πληροφορίες και λεπτομέρειες φίλε για να σε βοηθήσουμε.......... και φώτο μάλλον.......

Δες και τον οδηγό που έχει για μια σωστή αγγελία..... http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=885
Άβαταρ μέλους
NikosX
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2010 2:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από NikosX »

Μερικες παρατηρήσεις:

Παρατηρώντας τις αγγελίες πώλησης, βλέπεις καμιά φορά το εξής φαινόμενο: ένα κομμάτι δεύτερο χέρι να προσφέρεται σε τιμή πώλησης παραπλήσια με την τιμή καινούργιου. Π.χ. Ενα αμεταχείριστο seiko προσφέρεται στη δευτερογενή προς 150 ευρώ, όταν ολοκαινουργιο προσφέρεται στη λιανική, προς 160 ευρώ... Αυτή η αγγελία δεν εχει πολλές πιθανότητες πώλησης. Μια ελκυστική τιμή θα ήταν 120 ευρώ μαξιμουμ, για να δώσει κίνητρο κέρδους στον αγοραστή. Ο πωλητής θα χάσει κάτι, αναπόφευκτα, από την αρχική τιμή.
Ενα αυτοκίνητο, από τη στιγμή που έχει κυκλοφορήσει τα 3-4.000 χλμ. του στρωσίματος, χάνει 30-40% της αρχικής τιμής, ακόμη κι αν είναι στην αρχή της εγγύησης των 5 χρόνων. Τόσο θα δώσουν οι μάντρες... Αλλωστε η αγορά καινούργιων αυτοκινήτων είναι πολύ επιθετική σε προσφορές και ευκολίες και πιέζει έντονα την αγορά μεταχειρισμένων.
Παρομοια με τα αυτοκίνητα, αλλά όχι τόσο έντονα (έως σήμερα, διοτι με την κρίση κι αυτό θα αλλάξει...), η τιμή μεταπώλησης ενός ρολογιού χάνει ένα 20-30% της αρχικης τιμής, εφόσον φορεθεί, ακόμη κι αν είναι μέσα στην εγγύηση των 2 χρόνων.
Η τιμή στη δευτερογενή αγορά συνήθως δεν μπορεί να ξεπερνά το 60% (άντε το 70%) της λιανικής τιμής του καινούργιου ρολογιού. Για να έχει ελπίδες ταχείας πώλησης βέβαια...

Στα δυο-τρία γνωστότερα καταστηματα που πουλάνε δεύτερο χέρι, βλέπεις ήδη να βγαίνουν πολλά καλά κομμάτια, (π.χ. Panerai, Omega) που έφευγαν αμέσως στο παρελθόν, και να ξεμένουν πολύ καιρό απούλητα. Οι τιμές έχουν πάρει την κατιούσα...

Τώρα, στα παλιότερα μοντέλα, που έχουν αποσυρθεί από την αγορά, ο καθορισμός τιμής μπορεί να γίνει σε συσχέτιση προς το πλησιέστερο μοντέλο εν κυκλοφορία, ή σε συσχέτιση με τιμές που "παίζουν" για ανάλογα μοντέλα στη διεθνή αγορά μεταχειρισμένων και vintage.
Κι εδώ όμως η προσφορά θα πρέπει να έχει ένα στοιχείο "γενναιοδωρίας" για να φύγει το ρολόι.

Διότι σημασία δεν έχει πόσο το αξιολογείς εσύ, αλλά πόσο το αξιολογεί η ζήτηση. Γι αυτό βλέπουμε συνήθως καλά ρολόγια να προσφέρονται σε τσιμπημένες τιμές και να ξεμενουν απούλητα, παρά τις κατοπινές μειώσεις, έως και 30% κάτω, oι οποίες αλλεπάλληλες μειώσεις δείχνουν όχι μόνο αναξιοπιστία εκ μέρους του πωλητή αλλά και αγωνία... Με ένα 20% κάτω, εξαρχής, το ρολόι θα είχε τοποθετηθεί καλύτερα σαν προσφορά.

Τέλος, αποτρεπτικό στοιχείο πώλησης είναι μια περίεργη τσιγκουνιά στην τιμολόγηση αξεσουάρ, π.χ. μπρασελέ, λουράκια κ.λπ.
Είναι αστείο και αναξιόπιστο, να αποσπάς από την τιμή πώλησης το μπρασελέ, ακόμη κι αν έχει αγοραστεί έξτρα...
Οπως και στην αγορά αυτοκινητου, τα αξεσουάρ προσθέτουν στην ελκυστικότητα της προσφοράς, και ΟΧΙ στην τιμή.
Omega Speedmaster • Oris Big Crown Commander • Fortis Flieger B42 • Hamilton Viewmatic Jazzmaster • Invicta 8296 • Steinhart Nav B-Uhr II
VINTAGE: Omega Seamaster '50s • Zenith Sporto '70s • Zenith '50s • Glashütte '60s • Invicta 1960s • Venus 1960s
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Πολύ σωστά όλα, μπράβο.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από snapper »

Ετσι.... :good:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42938
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39906 times
Been thanked: 8663 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

αγαπητε Νικο -υποθετω- σε ευχαριστουμε για την πολυ τεκμηριωμενα τοποθετηση σου και
τις επεξηγησεις για το πως ''πωλειται'' ενα μεταχειρισμενο ρολοι...
θα συμφωνησω στα περισσοτερα που αναφερεις και τα επικροτω ..
η μονη μου παρατηρηση ειναι στο οτι οντως ορισμενες φορες ο ''πωλων'' βαζει
καπως υψηλοτερα απο το αναμενομενο το τιμημα αλλα πιστευω οτι ισως υπαρχουν εξηγησεις για αυτο
και επεξηγω : κρινοντας εξ ιδιων, και ξεροντας οτι το ρολοι πχ των δυο χρονων που εχω εγω η πχ ο Στεφανος
ειναι σε κατασταση ιδια θα ελεγα με αυτη της αγορας του , λυπαμε να το δωσω ''κοψοχρονιας'' εν αντιθεσει με το
ρολοι του Χ ατομου που του εχει ''βγαλει τα ματια'' ( το αυτο ισχυει για τα αυτοκινητα μου )
εδω λοιπον μπαινει και το στοιχειο του να δει εκ του συνεγγυς ο πελατης το προιον που θελει..
ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα ηθελα να δωσω και αυτην την διασταση..
Ομως για να επανελθω μπραβο αγαπητε Νικο για την ολη τοποθετηση
ΥΓ εκ της υπογραφης θα ηταν ενδιαφερον να μας παρουσιασεις οποτε μπορεις καποια
απο τα εξαιρετικα ρολογια που διαθετεις , ειδικα Venus , Fortis ,Zenith, Glashutte
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από marios_ch »

Ναι φίλε αν και λίγο οφ και κάτι vintage omega λες.... Για να τα δούμε...... :magn:
greg09
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 3:18 pm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από greg09 »

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μάριε οι πληροφορίες και οι φωτογραφίες που μου ζήτησες.
Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών αλλά συνάντησα πολλά προβλήματα με τον φωτισμό και τις αντανακλάσεις.

Μοντέλο 964-006
ETA Quartz Cal.955
Saphire Crystal
200M Αδιάβροχο με βιδωμένη κορώνα
50M Αδιάβροχο με ξεβίδωτη κορώνα
Διάμετρος στεφάνης 37mm
Διάμετρος κάσας χωρίς την κορώνα 39mm
Διάμετρος κάσας με την κορώνα 41mm
Πάχος ρολογιού 10mm

Αγορασμένο από Ελλάδα το 1993.
Υπάρχουν το κουτί του, το βιβλιαράκι διεθνούς εγγύησης και πιστοποίησης γνησιότητας, το manual, και όλα τα links του μπρασελέ.
Δεν έχει κανένα σημάδι η γρατζουνιά στην κάσα και στο κρύσταλλο.
Εξωτερικά στο μπρασελέ υπάρχουν οι πολύ ψιλές γρατσουνιές που προέρχονται από την φυσιολογική φθορά της χρήσης.
Εσωτερικά στο μπρασελέ υπάρχουν φθορές (ψείριασμα) στην επιχρύσωση από την χρήση και τον ιδρώτα.
Δεν υπάρχει κανένα "ψείριασμα" στα ατσάλινα μέρη του μπρασελέ και στην κάσα.
Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ στην θάλασσα.
Έχει συντηρηθεί ανελλιπώς τα πρώτα χρόνια στην αντιπροσωπεία και μετά σε τεχνικό που αποδεδειγμένα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από την αντιπροσωπεία.

Αν οι παραπάνω πληροφορίες είναι επαρκείς, τότε μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε να καθορίσω μια τιμή πώλησης.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VC222
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 11:52 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 18 times
Been thanked: 322 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από VC222 »

Κλασσικό diver 80s-90s. Αγαπημένο ρολόι της (TAG)ΗEUER για 15 χρόνια....κάποιοι δεν συμπαθούν το μισο-μισό αλλά εμένα μου αρέσει πολύ!

Τιμή μεταχειρισμένου 200-350 EURO, σε εξαιρετική κατάσταση ίσως και 400.

Έχω κι εγώ ένα της πιο άσχημης σειράς 3000 (preTAG...) μαύρο PVD....
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42938
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39906 times
Been thanked: 8663 times

Re: Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένου HEUER

Δημοσίευση από Megalos »

αν ηταν καποιος που θα το ευρισκε αυτος θα ηταν ο Κωνσταντινος ... ευχαριστουμε φιλε για την ενημερωση
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση