ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από THANOS58 »

Κάνω αντιγραφή-επικόλληση της ερώτησής μου από την θεματική ενότητα της IWC, γιατί αποτελεί μόνη της ένα θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις:

Παιδιά,
θέλοντας, κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον, να συμπληρώσω την συλλογή μου των καλών μηχανικών ρολογιών, σκεφτόμουν την σγορά ενός χαρακτηριστικού πρεσβευτή των καλών χρονογράφων. Είμαι και φίλος γενικά των "αεροπορικών" ρολογιών. Στην αρχή έλεγα για ένα κλασσικό Speedmaster, λόγω ιστορίας και επειδή είναι βασικό ρολόι για κάθε συλλογή... Με έχει προβληματίσει η IWC, και λόγω ιστορίας, και λόγω εξαίρετων σχολίων για την αθάνατη και προσεγμένη της κατασκευή. Βέβαια "παίζει" και η Breitling... Αγαπώ ιδιαίτερα την κλασσική-ρετρό αισθητική.
Θα εκτιμούσα πολύ να μου ρίξετε κάποιες ιδέες και εμπειρίες σας στο τραπέζι, ιδιαίτερα όσοι έχετε εμπειρία από τις παραπάνω εταιρείες...
Ευχαριστώ-Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
nomad
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2010 7:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από nomad »

Aν θελεις ριξε μια ματια και στα fortis .
Αξιολογα ρολογια, σε ικανοποιητικη τιμουλα.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Όλα που αναφέρεις εκτός από το Speedmaster βασίζονται στον 7750 μηχανισμό. Όλα πολύ καλά θα έλεγα. Ανάλογα με το μοντέλο υπάρχει σημαντική διακύμανση στις τιμές τους. Η γνώμη μου είναι ότι και να πάρεις δε θα σε απογοητεύσει, οπότε πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά και ως εικόνα της εταιρίας.

Τα IWC έχουν πιο κλασσικό σχεδιασμό στα αεροπορικά. Το Speedmaster έχει μάλλον τη μεγαλύτερη ιστορία. Η Fortis επίσης έχει κλασσικό σχεδιασμό και είναι αρκετά κοντά σε αεροπορικές εφαρμογές. Τώρα τελευταία όμως νομίζω έχει αυξήσει παράλογα τις τιμές της.

Προσωπικά έχω εμπειρία μόνο από Breitling. Μπορώ να πω ότι γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ρολόι, όχι όμως από την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Μετά από χρόνια χρήσης (το έχω πάρει μεταχειρισμένο) παρουσίασε ένα πρόβλημα, σύνηθες για τον 7750, από ότι μου είπαν στο Ηράκλειο που το επισκεύασα τελικά. Το ζητούμενο κόστος από την αντιπροσωπεία ήταν πολλαπλάσιο από αυτό που πλήρωσα τελικά και το ρολόι 1 χρόνο μετά την επισκευή είναι άψογο με ακρίβεια +2-3sec/μέρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Georges »

Θάνο πρώτο στην λίστα από αυτά που αναφέρεις θα ήταν το Ω λόγω ιστορίας αλλά και μηχανισμού.
Από Fortis αν έχεις υπομονή ψάχνεις να βρεις το limited με την lemania 5100 :rose
Από Breitling cosmonauts και olympous αλλά η τιμή παίρνει την ανηφόρα...
Από ΙWC τι να πω...κλασσικά εικονογραφημένα :rose

Για μένα από την στιγμή που δεν έχεις το moonwatch πήγαινε για αυτό...εκτός και βρεις το Fortis ;)


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από THANOS58 »

Γιώργο μου, ναι, μάλλον κατά κει πάει το πράμα... Δεν μπορώ να πω ότι το moonwatch μου κάθεται αισθητικά όπως ένα Breitling cosmonaut ή Β01, ή ένα IWC pilot chronograph... Αλλά ξέχασα να πω ότι έχω ήδη μιά πολύ καλή 7750 στην συλλογή (επίσης μιά 7751), και μάλλον δεν θα ήθελα να ξανπάρω την ίδια με άλλη μάρκα και εμφάνιση. Οπότε Ω αφενός, αλλά Lemania 5100 που θα βρεθεί? Δεν είναι κάπως δύσκολο, και μάλιστα σε τιμή γύρω στα 2.000€?
Αν κατά φθινόπωρο μεριά εντοπίσεις κάτι, ξέρεις...
Θάνος-Ευχαριστώ
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από marios_ch »

φίλε Θάνο σε αυτή την κατηγορία θα έλεγα ότι για μένα η επιλογή είναι μονόδρομος......

moonwαtch, θα φοράς ένα θρύλο στο χέρι σου με την κουρδιστή μηχανή για να γουστάρεις και είναι για όλες τις ώρες και για όλες τις μέρες.......

Θεωρώ συγκριτικά με μια 7750 οποιασδήποτε εταιρείας πολύ καλύτερη επίλογή το σκυλί της Omega........ :cheer:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από antonis_ch »

Εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο και τον Μαριο....οτιδηποτε εχει να κανει με διαστημικους προβληματισμους η επιλογη για εμενα ειναι one way ticket to the MOON.... Χτυπα το Ω και θα με θυμηθεις!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από stavros_ch »

Συμφωνω απολυτα με τα παιδια..
Moonwatch, σε αυτη τη κατηγορια ειναι απλα η κορυφη.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Georges »

THANOS58 έγραψε:Γιώργο μου, ναι, μάλλον κατά κει πάει το πράμα... Δεν μπορώ να πω ότι το moonwatch μου κάθεται αισθητικά όπως ένα Breitling cosmonaut ή Β01, ή ένα IWC pilot chronograph... Αλλά ξέχασα να πω ότι έχω ήδη μιά πολύ καλή 7750 στην συλλογή (επίσης μιά 7751), και μάλλον δεν θα ήθελα να ξανπάρω την ίδια με άλλη μάρκα και εμφάνιση. Οπότε Ω αφενός, αλλά Lemania 5100 που θα βρεθεί? Δεν είναι κάπως δύσκολο, και μάλιστα σε τιμή γύρω στα 2.000€?
Αν κατά φθινόπωρο μεριά εντοπίσεις κάτι, ξέρεις...
Θάνος-Ευχαριστώ
Το Β01 το θέλω κι εγώ Θάνο αλλά ακόμα είναι ακριβό. Οι εκπτώσεις που παίζουν είναι μικρές λόγω του ότι είναι νέο μοντέλο. Από την άλλη όμως δεν έχει το βαρύ όνομα του Ω.
Για την 7750 αν επιλέξεις IWC να ξέρεις οτι είναι εκτενώς "πειραγμένη" ;)
Για την Lemania 5100 είπα οτι θέλει υπομονή...στήνεις καρτέρι και περιμένεις...800 κομμάτια βγήκαν όλα κι όλα....3 τουλάχιστον από αυτά είναι Ελλάδα. Η τιμή παίζει κοντά στα 2.5Κ
Για το φθινόπωρο το προσπαθώ Θάνο...αν τα καταφέρω θα σε ενημερώσω ;)


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: ΑΕΡΟΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από THANOS58 »

Αχ! Βρε άτιμη NASA τι μούκανες...
Εκτός που πρόσφατα βρέθηκα νύχτα στην Βούλα ρομαντζάροντας στην προηγούμενη πανσέληνο, και μέσα μου μονολογούσα "... αυτό το άτιμο το Ω έκανε όλο τον δρόμο κι ήρθε στην αγκαλιά σου κούκλα μου... να μην το πάρω?..." Εεεε, μην πάει το μυαλό σας σε γυνή, στη σελήνη τόλεγα, μπακούρι ήμουν σε παγκάκι κι έπινα μπυρίτσα καπνίζοντας ένα τσιγαράκι... :ha: :ha:
Στα σοβαρά τώρα... Έχετε δίκιο όλοι. Μάλλον μονόδρομος για τον συνήθη ύποπτο!
Νάστε όλοι καλά, Ευχαριστώ! :good:
Γιώργη, λέω να πάμε πρώτα για Ω σπίντι, κι αν κατόπιν σταυρώσουμε καμμιά 5100, βλέπουμε και κάνουμε... :magn:
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Απάντηση