ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Georges »

Μπορεί με το ψαροντούφεκο να μην ασχολούμαι για την ώρα, αλλά σήμερα είπα να πάρω ένα μέρος από τον εξοπλισμό που χρειάζεται για αυτό το σπορ...
Να μπορώ να θαυμάζω τουλάχιστον τους βυθούς μας σαν αρχή και μετά βλέπουμε...Σετ Μάσκα & Αναπνευστήρα της Mares (μοντέλο Rival)
Εικόνα
Εικόνα

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. ίσως πριν την αγορά έπρεπε να συμβουλευτώ το Δημήτρη σαν πιο έμπειρο, αλλά νομίζω για αυτό που το θέλω σαν αρχή είναι μια χαρά το σετάκι...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από stavros_ch »

Φιλε για τα Mares μονο καλα λογια ακουσα.
Μια χαρα ειναι να τα χαιρεσε.
Πολυ καλα ειναι και τα Seac.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από marios_ch »

αν και δεν το κατέχω να τα χαίρεσαι φίλε.........
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42948
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39919 times
Been thanked: 8668 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργο πολυ καλη επιλογη ...κατι κατεχω και εγω.. πιο απλοικος ψαροντουφεκας αλλα παντως ψαροντουφεκας
εγω μαλιστα την μασκα την εμαθα με ανοιχτη την μυτη -χωρις μασκα στην μυτη εννοω
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Georges »

Megalos έγραψε: εγω μαλιστα την μασκα την εμαθα με ανοιχτη την μυτη -χωρις μασκα στην μυτη εννοω
Έτσι την έμαθα κι εγώ Κώστα...1979 μου πήρε ο πατέρας μου την πρώτη μου μάσκα...αλλά μετά το δημοτικό δεν ξαναπήρα άλλη...αυτή είναι η πρώτη μου μάσκα μετά από 31 χρόνια!!!

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. Κάποιος μου την μάτιαξε...η κόρη μου μου έσπασε το πλαστικό κλιπάκι που προσαρτά τον αναπνευστήρα στην μάσκα..υπάρχει σαν ανταλακτικό?? ή πάω για πατέντα??
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42948
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39919 times
Been thanked: 8668 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Megalos »

νομιζω οτι κανονικα υπαρχει...πρεπει να ρωτησεις τελικα απο κει που την αγορασες
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από stavros_ch »

Αν δεν βρεις κατι παρε μια φτηνη των 5 ευρω και βγαλε το κλιπακι απο πανω. Αλλα λογικα θα υπαρχει ανταλλακτικο.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Georges »

stavros_ch έγραψε:Αν δεν βρεις κατι παρε μια φτηνη των 5 ευρω και βγαλε το κλιπακι απο πανω. Αλλα λογικα θα υπαρχει ανταλλακτικο.
ωραία λύση :cheer:

θα το ψάξω από Τρίτη και θα δώ


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από snapper »

Γιωργο πολυ καλη επιλογη...αρκει να ειναι το μεγεθος σου και να εφαρμοζει καλα στο προσωπο σου.. ;)

Καλη εταιρια με εμπειρια στο χωρο και καλες τιμες... :good:

Η μασκα που πηρες ειναι σιλικονης,παρα πολυ ανετη και αν την ξεπλενεις καλα μετα απο καθε χρηση θα την εχεις για παντα...
Και με ευκαμπτο αναπνευστηρα σιλικονης''
Τωρα το κλιπσακι αυτο υπαρχει σε μαγαζια με καταδυτικα προιοντα,σε αυτη την μορφη αλλα και απλο λαστιχενιο''

Στο ψαροντουφεκο ''απαγορευεται'' κατι τετοιο...ο αναπνευστηρας μπαινει μεσα απο τον ιμαντα της μασκας και ετσι συγκρατείτε.. :-)

Τα μειον τωρα, ειναι οτι ο αναπνευστηρας εχει βαλβιδα..κατι αχρηστο πρακτικα,...και οτι η διαφανη μασκα κουραζει τα ματια απο τις αντανακλασεις του ηλιου,...και ισως να μην βλεπουμε τοσο καθαρα καποιες φορες...
...για ψαροντουφεκο δεν το συζηταμε αλλα για το λεγομενο snorkeling ολα καλα... ;)
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Δημοσίευση από Georges »

snapper έγραψε:Γιωργο πολυ καλη επιλογη...αρκει να ειναι το μεγεθος σου και να εφαρμοζει καλα στο προσωπο σου.. ;)

Καλη εταιρια με εμπειρια στο χωρο και καλες τιμες... :good:

Η μασκα που πηρες ειναι σιλικονης,παρα πολυ ανετη και αν την ξεπλενεις καλα μετα απο καθε χρηση θα την εχεις για παντα...
Και με ευκαμπτο αναπνευστηρα σιλικονης''
Τωρα το κλιπσακι αυτο υπαρχει σε μαγαζια με καταδυτικα προιοντα,σε αυτη την μορφη αλλα και απλο λαστιχενιο''

Στο ψαροντουφεκο ''απαγορευεται'' κατι τετοιο...ο αναπνευστηρας μπαινει μεσα απο τον ιμαντα της μασκας και ετσι συγκρατείτε.. :-)

Τα μειον τωρα, ειναι οτι ο αναπνευστηρας εχει βαλβιδα..κατι αχρηστο πρακτικα,...και οτι η διαφανη μασκα κουραζει τα ματια απο τις αντανακλασεις του ηλιου,...και ισως να μην βλεπουμε τοσο καθαρα καποιες φορες...
...για ψαροντουφεκο δεν το συζηταμε αλλα για το λεγομενο snorkeling ολα καλα... ;)
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...το κλιπάκι όντως τελικά είναι άχρηστο μιας και δοκίμασα το ψαροντουφεκάδικο τρόπο (ο αναπνευστήρας) μέσα από τον ιμάντα της μάσκας) και είναι μια χαρά...Φοβόμουνα οτι θα ενοχλεί αλλά είναι οκ.
Η μάσκα όντως είναι άνετη αλλά ακόμα ψάχνω την ιδανική ρύθμιση του ιμάντα..την πρώτη φορά δεν τα κατάφερα, την δεύτερη ήταν πολύ καλύτερα.
Με τον ήλιο και τις αντανακλάσεις δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα...αυτό με την βαλβίδα του αναπνεστήρα δεν το έχω καταλάβει ακόμα που χρησιμεύει.

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. η κόρη μου ξετρελάθηκε με λίγα ευμεγέθη κοχύλια που μάζεψα...βρήκαμε δουλειά lol
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση