To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από eisenberg »

Ποιες ειναι αραγε οι 5 πιο αγαπημενες σας μαρκες και γιατι?
Αν ειναι και λιγοτερες απο 5 δεν πειραζει βεβαια!


Οι δικες μου πεντε αγαπημενες,με τυχαια σειρα προτεραιοτητας...

1) SEIKO
Ο κολοσσος της ωρολογοποιιας που εχει απεναντι του ολες τις Ευρωπαικες μαρκες...το value for money και η τεχνολογια ειναι τα δυνατα χαρτια της,αλλα εχει μια τοσο εκτενη γκαμα μοντελων και σειρων που μπορει να καλυψει τους παντες...απο το παλιο 5αρι του γειτονα,μεχρι το Spring Drive Sonnerie του πλουσιου συλλεκτη.Τα vintage divers της ειναι η αδυναμια μου.




2)A.Lange & Sohne
Eμμονη στη τελειοτητα,περιορισμενη παραγωγη,φανταστικοι μηχανισμοι!Οι αυστηρες σχεδιαστικες της γραμμες μου αρεσουν πολυ στα ρολογια ΥΩ και μοντελα οπως Lange31,Double split,Zeitwerk,Datograph και πολλα αλλα ειναι για να παραμιλας!Θεωρω οτι η παραδοσιακη ''Αγια Τριαδα'' εχει μεινει πισω σε σχεση με τη lange.






3)Breitling
Κατα τη γνωμη μου ειναι η πιο ''αρρενωπη'' μαρκα στην ωρολογοποιια.Συνδυαζει πλουσια ιστορια και δυναμικες σειρες μοντελων σε σχεση με την πιο ''πλαδαρη'' Ομεγα,ενω η προσοχη στη λεπτομερεια και το φινιρισμα ειναι εξαιρετικη σε αυτο το επιπεδο τιμων.





4)JLC
Ισως η πιο σημαντικη ελβετικη μαρκα.Μια manufacture με τα ολα της.To duometre ειναι απο τα σημαντικοτερα ρολογια ολων των εποχων ενω η μαρκα κανει τον ορο ''innovation'' πραξη σε καθε μοντελο της.Νομιζω η Jaeger δε χρειαζεται δικαιολογιες για να ειναι στο τοπ5.





5)F.P Journe
Ο αγαπημενος μου ανεξαρτητος ορολογοποιος.Θα ειμαι περηφανος αν μπορεσω και αποκτησω ενα ρολοι του καποια στιγμη στη ζωη μου.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από stavros_ch »

1) SEIKO: Η εταιρεια που με εκανε να αγαπησω τα ρολογια. Αψογα κατασκευασμενα, σε πολυ καλες τιμες. Τα Divers της ειναι τα αγαπημενα μου.

2) OMEGA: Iστορικη εταιρεια με λατρεμενα κομματια. Μου αρεσουν παρα πολλα ρολογια της. Ονειρο ζωης ειναι να αποκτησω το θρυλικο PLOPROF που ειναι το αγαπημενο μου ρολοι.

3) ZENITH: Παντα μου αρεσαν τα ρολογια της και ειδικα τωρα με τη φυγη του Nataf και με τη νεα σειρα μου αρεσουν ακομα περισσοτερο. Ο υπεροχος El primero ειναι για μενα το πιο σημαντικο της στοιχειο.

4) PANERAI: Ακομα μια ιστορικη εταιρεια με πολυ ωραια κομματια. Η κασα 1950 ειναι ολα τα λεφτα. Μου αρεσουν και απο αυτην πολλα ρολογια αλλα ξεχωριζω το Submersible.

5) FRANCK MULLER: O αγαπημενος μου ωρολογοποιος που τον θαυμαζω και ως προσωπικοτητα. Ο ανθρωπος που αλλαξε την ωρολογοποιια. Θα ηθελα πολυ ενα ρολοι του καποια στιγμη.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από Georges »

Η δική μου ταξινόμηση είναι με την σωστή σειρά :rose

1) A.Lange & Sohne Για μένα η κορυφαία εταιρεία αυτή την στιγμή. Κάθε ρολόϊ είναι ένα έργο τέχνης. Πρωτοτυπία, φινίρισμα, οπτικό αποτέλεσμα όλα είναι στο ζενίθ.

2) JLC Τι να πει κανείς για την Μεγάλη Κυρία...από τις εταιρείες που πάνε την έννοια "μηχανικό ρολόϊ" μπροστά.

3) ZENITH Μόνο ο el primero φτάνει για να είναι στην πρώτη πεντάδα.

4) OMEGA Η εταιρεία που με έκανε να ασχοληθώ με τα ρολόγια. Το Ω του πατέρα μου φάνταζε ρολογάρα στα μάτια μου. Νομίζω τα τελευταία χρόνια είχε χάσει το δρόμο της αλλά σιγά σιγά τον ξαναβρίσκει.

5) SEIKO χωρίς σχόλια.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από eisenberg »

@Γιωργο ενδιαφερων,εχουμε τρεις αγαπημενες μαρκες κοινες :cheer:


@Σταυρο με εξεπληξες με τον F.Muller,δεν ηξερα πως ειναι απο τους αγαπημενους σου φιλε.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:@Γιωργο ενδιαφερων,εχουμε τρεις αγαπημενες μαρκες κοινες :cheer:
τυχαίο?? δεν νομίζω :rose

eisenberg έγραψε:@Σταυρο με εξεπληξες με τον F.Muller,δεν ηξεραπως ειναι απο τους αγαπημενους σου φιλε.
Μεγάλος ο Φρανκ, αλλά τα ρολόγια του δεν μου αρέσουν :?

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από stavros_ch »

Παντα μου αρεσαν τα FRANCK MULLER.
Aλλα μολις διαβασα περισσοτερα για τον FRANCK ως προσωπικοτητα μου εκαναν μεγαλυτερη εντυπωση..
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από marios_ch »

Και εγώ παιδιά με τυχαία σειρά.........!!!!!

1) Omega Από τα θρυλικά vintage της μέχρι τα νεότερα μοντέλα και ειδικά τον μεγάλο πόθο (moonwatch) την θεωρώ ως μια κορυφαία επιλογή.

2) Glycine με την πρώτη ματιά ερωτεύτηκα τα μοντέλα της που έχουν κάτι το μαγικό θα έλεγα..... από την δική μου εμπειρία και κατοχή πολύ καλή ποιότητα.

3) Audemars Piguet Αν και στην αρχή δεν μου άρεσε όταν δίαβασα λίγο γι αυτή άλλαξα γνώμη και τρέφω αρκετό σεβασμό στην εταιρία αυτή. Την θεωρώ κοντά στην κορυφαίες του Υ χώρου.

4) Fortis σχεδόν όλα τα μοντέλα της μου αρέσουν αφάνταστα, αυτό το πιλοτικό στυλ που την διακατέχει με τρελαίνει.

5) JLC ιστορικότατη manufacture με πολλές πατέντες και απίστευτα πολύπλοκες κατασκευές που αγγίζουν την τελειότητα.....
Για μένα θα μπορούσε να ήταν στην κορυφή της ΥΩ.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39919 times
Been thanked: 8667 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από Megalos »

ωραιο θεμα Θοδωρη
ας πω και εγω την πενταδα μου
1) Rolex ρολογια διαχρονκα, αξιοπιστα, με τιμες μεταπωλησης αξιολογες και ιστορια
2) JLC η αξιολογη ελβετικη manufacture που εξεληξε τους μηχανισμους σε αλλλο επιπεδο και τροφοδοτησε
τους οικους γενικοτερα με αυτους
3) Ωμεγα και εμενα η εταιρεια που απο μικρος θαυμαζα και γνωριζα και με εκανε να ξεκινησω την ενασχοληση με το ρολοι και τα φορουμ
4) Patek Philippe εταιρεια με ρολογια που παραμενουν στον χρονο διαχρονικα και τα λεφτα σου στο χρηματοκιβωτιο οπως λεει φιλος μου
5) Vacheron Constantin εταιρεια με ιστορια , μοντελλα με σχεδιο και φαντασια αξιολογη, και δυνατοτητα να τα εχεις χωρις να ''γδυθεις''
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από Georges »

Για την ώρα η JLC χωρίς αντίπαλο...αγαπημένη όλων όσων έχουν ποστάρει
Στέφανε.......Μεγαλεία Φίλε :rose


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: To top 5 των αγαπημενων σας εταιρειων.

Δημοσίευση από antonis_ch »

1) Omega : Η εταιρεια που με ''πυροβολησε'' οταν βγηκε το PO 45.5... ερωτας με την πρωτη ματια, ποθος που αποκτηθηκε μετα απο 2 και κατι χρονια με πολλες οικονομιες και δυσκολιες...σχεδον εκλαψα οταν εφευγα απο το καταστημα με το Ω στο καρπο.. Η εταιρεια που με ωθησε να ασχοληθω με το καλο ρολοι...η αιτια που ειμαι μαζι σας...!

2) Panerai : Το παθος μου για την ιστορικη αυτη εταιρεια ειναι γνωστο...οποιος δεν το εχει καταλαβει δεν νομιζω να πολυμπαινει στο forum...!! μοναδικο στυλ, μοναδικο look και με τους νεους inhouse μηχανισμους απογειωθηκε και προσωπικη μου αποψη τα καλυτερα ερχονται...(επομενος στοχος ενα κομματι της)

3) JLC : η μεγαλη κυρια της Ωρολογοποιιας συναρπαζει με καθε κομματι της...complications και πολυ δουλεμενα κομματια μοιαζουν παιχνιδι πλεον για την JLC...το παθος του φιλου Στεφανου με εκανε να στρεψω την προσοχη μου, να διαβασω και να γνωρισω την κορυφαια αυτη manufacture...! Δεν το μετανοιωσα καθολου φιλε!

4) Zenith: Και ποιος δεν θα ηθελε ενα el primero....? αρχισε να βρισκει το δρομο της και μου αρεσει απιστευτα αυτο..! Ιστορικοτατη εταιρεια με δουλεμενους inhouse μηχανισμους που το service και η συντηρηση τους πολλες φορες αποτελει πονοκεφαλο για πολλους τεχνιτες!!

5) A.Lange & Sohne : Επιμονη στην τελειοτητα, το φινιρισμα και στις γραμμες της παραδοσιακης ωρολογοποιιας...μηχανισμοι και πολυπλοκοτητες που αφηνουν πισω τις εταιρειες που αποκαλουνται Αγια Τριαδα... Το εχω ξαναπει...ο βασιλιας ειναι Γερμανος...!

ΥΓ. Θοδωρη πολυ ωραιο θεμα φιλε! :sh:
Απάντηση