CASIO & G-SHOCK

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

με μια καλή ρύθμιση φτάνει στο +1 δευτερόλεπτο το μήνα η ακρίβεια, θες περισσότερο? εγώ τουλάχιστον το έχω πετύχει σε 5 G μου :good:
στα άλλα δεν το δοκίμασα γιατί απλά αποθηκευμένα για μελλοντική χρήση.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από snapper »

Γιωργο δεν εχω αυτη την αποψη...οταν μιλαμε για 2-3 δευτερα,κανενα προβλημα...

Εγω δεν ζηταω απο το moonwatch να με παει στο φεγγαρι,ουτε απο το 1000αρι σε αυτο το βαθος... ;) ...

Να σου πω την αληθεια τα quartz τα παω περισσοτερο,γιατι δεν ζητανε πολλα...ειναι σαν τα honda''.. :-)
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από stavros_ch »

snapper έγραψε:Γιωργο δεν εχω αυτη την αποψη...οταν μιλαμε για 2-3 δευτερα,κανενα προβλημα...

Εγω δεν ζηταω απο το moonwatch να με παει στο φεγγαρι,ουτε απο το 1000αρι σε αυτο το βαθος... ;) ...

Να σου πω την αληθεια τα quartz τα παω περισσοτερο,γιατι δεν ζητανε πολλα...ειναι σαν τα honda''.. :-)
Eχεις ενα δικιο για τα Quartz οτι δεν ζητανε πολλα.
Αλλα η χαρη του μηχανικου ειναι οτι ζηταει..
Ζηταει απο εσενα για να λειτουργησει και αυτο το κανει ωραιο, ειναι πιο ''ζωντανο'' απο το Quartz.
Xωρις φυσικα να υποτιμαω τα Quartz (εχω 3), προσωπικη μου αποψη
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από snapper »

Συμφωνω Σταυρο...για τη διαφορα Quartz-μηχανικου..απλα δεν τρελαίνομαι κιολας...

Βασικα ειμαι με τις μερες μου... :-)
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από stavros_ch »

snapper έγραψε:Συμφωνω Σταυρο...για τη διαφορα Quartz-μηχανικου..απλα δεν τρελαίνομαι κιολας...

Βασικα ειμαι με τις μερες μου... :-)
Ετσι ειναι φιλε! Σου ειπα εχω και τα 2!
Οποτε θελω να φορεσω απλα το ρολογακι μου και να παω ποδηλασια, γυμναστηριο φοραω το G-SHOCK και τελειωνω!
Οποτε εχω ορεξη να φτιαξω ωρες, ημερομηνιες και σε λοιπες διαδικασιες (ευχαριστες) φοραω ενα απο τα μηχανικα!
Το καλυτερο ειναι να εχεις και απο τα 2! Εισαι συμπληρωμενος σε οτι επιλεξεις! ;)
:sh:
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

Georges έγραψε:...

Μπααα πλάκα κάνω..αν ποτέ πάρω είμαι κατασταλαγμένος!!! FROGMAN ;)

Φιλικά Γιώργος
Η απορία μου παραμένει. Η αντιπροσωπεία αν χρειαστεί κάτι θα το καλύψει ή θα πρέπει όλα να έρχονται με αγορά από το εξωτερικό και να το φτιάχνει ο κάτοχος μόνος του.

dimRHO έγραψε:...
βέβαια κάτι που ίσως ξεχνάμε είναι ότι τα ηλιακά έχουν μια δόση τεχνολογίας παραπάνω αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα απλά μπαταρίας. Πιο χρήσιμο για τις λειτουργίες που είναι ενεργειοβόρες όπως ο ραδιοσυγχρονισμός και το φως αλλά για κάποιον που πραγματικά δεν τα χρειάζεται αυτά η μπαταρία παραμένει η πιο αξιόπιστη λύση.
Για το ράδιο-συγχρονισμό δεν υπάρχει διαφωνία, από τη στιγμή που δε λειτουργεί με την ευκολία που γίνεται σε άλλες χώρες είναι σχετικά περιττός.
(Πιο λίγη ώρα θα πάρει να το ρυθμίσει κάποιος μόνος του ακόμα και καλώντας το "141")
Αλλά το φως είναι κάτι που χρειάζεται κακά τα ψέμματα.

Από την άλλη πλευρά μια μπαταρία που η εταιρεία αναφέρει ότι έχει διάρκεια 2 έτη σε δικό μου Casio (databank) κράτησε Κάτι περισσότερο από 3 χρόνια, δηλαδή 50% περισσότερο, με κανονική χρήση σε όλες τις λειτουργίες του.
Οι μπαταρίες που η εταιρεία αναφέρει ότι έχουν διάρκεια 7 έτη αν λειτουργήσουν έστω και στο 20-25% παραπάνω από την προδιαγραφή τους μιλάμε για σχεδόν 10 χρόνια. Ε ας μην είμαστε και πλεονέκτες (που λέει και ο Ζήκος) είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και καλά τα ρολόγια θα αντέξουν* εμείς θα το βαρεθούμε.


* Αν ψάξετε παλαιότερες δημοσιεύσεις μου θα δείτε κάποιες για κάποιο γνωστό που αγόρασε ένα gw-9200. Ο συγκεκριμένος τύπος είναι σιδεροφάγος (ηλεκτροσυγκολλητής και χειριστής κρουστικών), άλλαζε τρία με τέσσερα ρολόγια το μήνα διότι τα διέλυε. Ναι μεν αγόραζε φτηνά ρολόγια αλλά αυτό δεν αλλάζει τα δεδομένα διότι αυτά που κάνει στο 9200 έκανε και στα άλλα.
Όταν το πήρε πήγαμε μαζί στο κατάστημα και ο πωλητής του είπε ότι αυτό που επέλεξε δεν είναι το πλέον ανθεκτικό και ότι υπάρχει και το mudman. Δε του άρεσε και προτίμησε το riseman.
Για να μη τα πολυλογώ, αν αυτό που δεν είναι τόσο ανθεκτικό όσο το mudman έχει αντέξει όλα αυτά τότε τι να πω. Υποκλίνομαι.
Ειλικρινά διάβαζα για τα βασανιστήρια που κάνουν σε αυτά τα ρολόγια και δε καταστρέφονται και κάπου τα θεωρούσα υπερβολές. Τελικά διαπίστωσα στη πράξη ότι είναι πραγματικότητα.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42960
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39956 times
Been thanked: 8673 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από Megalos »

tazio πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες περι ταλαιπωριας στο ρολοι του φιλου σου και την αντοχη του...
Δημητρη να ρωτησω κατι...το δικο μου αυτα τα αντεχει η οχι (εγω το χαιδευω ακομα μονον :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

Megalos έγραψε:tazio πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες περι ταλαιπωριας στο ρολοι του φιλου σου και την αντοχη του...
Δημητρη να ρωτησω κατι...το δικο μου αυτα τα αντεχει η οχι (εγω το χαιδευω ακομα μονον :ha:
περισσότερα, μιας και είναι όλο ατσάλινο, τώρα αν το χαϊδεύεις περιμένοντας να "μεγαλώσει" και να γίνει 45άρι είναι άλλο θέμα... :ha:
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από tazio »

Μια διόρθωση στο προηγούμενο ποστ που έκανα.
Φυσικά και δεν άλλαζε τρία με τέσσερα ρολόγια το μήνα αλλά το χρόνο.

(Μια από τις λίγες φορές που δεν έλεγξα το κείμενο πριν το ανεβάσω. )
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: CASIO & G-SHOCK

Δημοσίευση από dimRHO »

tazio έγραψε:
Η απορία μου παραμένει. Η αντιπροσωπεία αν χρειαστεί κάτι θα το καλύψει ή θα πρέπει όλα να έρχονται με αγορά από το εξωτερικό και να το φτιάχνει ο κάτοχος μόνος του.

όχι, η Casio ευρώπης, με έδρα τη γερμανία δεν υποστηρίζει ρολόγια που δεν εισάγονται από τους ίδιους στην ευρώπη :(
Απάντηση