ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

για να χαλαρωνουμε

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΣ, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ;

ΝΑΙ, ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ
1
13%
ΟΧΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΝ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ
7
88%
 
Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από omegasnik »

Αγαπητοί φίλοι,

επειδή δε θέλω να παρεκτρέψω με κανέναν τρόπο την κουβέντα σε άλλες οδούς μπορώ να σας εκφέρω την άποψή μου και ΜΟΝΟ!
Ο όρος και μόνο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ εμπεριέχει την εξής "περιέργεια":
μπορεί κάτι πνευματικό να είναι και ιδιόκτητο?
Ο ορισμός της ιδιοκτησία ( ιδιο-κτησία = ?) μπορεί εύκολα να δοθεί όταν πρόκειται για υλικά αγαθά, για ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ όμως?

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από dimRHO »

omegasnik έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

επειδή δε θέλω να παρεκτρέψω με κανέναν τρόπο την κουβέντα σε άλλες οδούς μπορώ να σας εκφέρω την άποψή μου και ΜΟΝΟ!
Ο όρος και μόνο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ εμπεριέχει την εξής "περιέργεια":
μπορεί κάτι πνευματικό να είναι και ιδιόκτητο?
Ο ορισμός της ιδιοκτησία ( ιδιο-κτησία = ?) μπορεί εύκολα να δοθεί όταν πρόκειται για υλικά αγαθά, για ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ όμως?

Φιλικά
Νίκος
αυτό που λες παραπέμπει σε μια φιλοσοφική συζήτηση, οι νόμοι όμως υπάρχουν, είναι υπαρκτοί παγκοσμίως και δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.
άλλο αν αλλάξουν οι νόμοι, αλλά όσο ισχύουν πρέπει να τους σεβόμαστε.
Αν θες έλα στο club του ελεύθερου λογισμικού αλλά και αυτό των "πειρατών" που πολεμούν γενικότερα τα copyrights.
εγώ συμβαδίζω και με τα δύο, αλλά όσο υπάρχουν οι νόμοι πρέπει να τηρούνται και να σέβονται.
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από VIWOW »

omegasnik έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

επειδή δε θέλω να παρεκτρέψω με κανέναν τρόπο την κουβέντα σε άλλες οδούς μπορώ να σας εκφέρω την άποψή μου και ΜΟΝΟ!
Ο όρος και μόνο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ εμπεριέχει την εξής "περιέργεια":
μπορεί κάτι πνευματικό να είναι και ιδιόκτητο?
Ο ορισμός της ιδιοκτησία ( ιδιο-κτησία = ?) μπορεί εύκολα να δοθεί όταν πρόκειται για υλικά αγαθά, για ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ όμως?

Φιλικά
Νίκος
Οπότε, λες Νίκο, να μοιραστούμε όλοι μαζί τα χρήματα από τα δικαιώματα που έχει η συγγραφέας του Harry Potter!

Γιατί να τα πάρει εκείνη; Επειδή το έγραψε;

Η αντίληψη ότι κτήσις υπάρχει μόνο στα αντικείμενα, ήταν προφανής παλιά. Ακόμη και ο προιστορικός άνθρωπος όταν σκότωνε ένα ζώο, ήταν δικό του.

Πολύ αργότερα ο άνθρωπος έζησε σε πολιτισμένο περιβάλον και κατάλαβε ότι το μυαλό του, η σκέψη του, οι ιδέες του, έχουν ακόμη μεγαλύτερη αξία. Χωρίς τα πνευματικά δικαιώματα δεν υπάρχει δημιουργία.

Τα χρήματα από το cd των Rolling Stones, πρέπει να τα παίρνουν οι Rolling Stones ή αυτός που έφτιαξε το cd, ως υλικό; Ποιανού είναι ο δίσκος; Του εργοστασίου που τον έφτιαξε;

Αν εσύ βάλεις το μυαλό σου και τον κόπο σου στη δουλειά σου 20 χρόνια να δημιουργήσεις κάτι, σου αρέσει εγώ να έρθω με το ίδιο όνομα, με το ίδιο λογότυπο και την ίδια συνταγή δίπλα σου να σου κλέψω τη δουλειά;

Φιλικά

Κωστής
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από VIWOW »

dimRHO έγραψε:Αν θες έλα στο club του ελεύθερου λογισμικού αλλά και αυτό των "πειρατών" που πολεμούν γενικότερα τα copyrights.
Επειδή κατάλαβα ότι και τα ανέκδοτα, τυγχάνουν εκτίμησης και μάλιστα ίσως και μεγαλύτερης απο τις "φιλοσοφίες" περί ρολογιού, θα γράψω ένα ανέκδοτο από τα παλιά χρόνια του ψυχρού πολέμου. Το ανέκδοτο είναι ρώσικο και έλεγε.

"Εμείς οι Ρώσοι είμαστε ανοιχτόμυαλος λαός. Δεν πιστεύουμε δηλαδή ότι είναι κακό, κάποιος να κάθεται αραχτός και να έχει τα πόδια του επάνω στο τραπέζι. Αρκεί το τραπέζι, να είναι δικό του!"

Έτσι λοιπόν, φίλε Δημήτρη.

Δεν είμαι τόσο καλός γνώστης του χώρου των λογισμικών και των δικαιωμάτων στο χώρο αυτό.

Αλλά αν αυτό που αναφέρεις για "ελεύθερο λογισμικό" αφορά λογισμικό που έκανε άλλος, τότε κάνετε αυτό ακριβώς που κάνει ένας πιτσιρίκος που ρίχνει πέτρες με μια σφεντόνα σε ένα τζάμι σε ξένο σπίτι. Αν το κάνετε με δικό σας λογισμικό, θα κάνατε επανάσταση και θα σας λάτρευε ο κόσμος όλος! Τότε θα αλλάζατε την αγορά! Αλλιώς το πολύ-πολύ να "σπάσετε κανένα τζάμι" ή να σας κυνηγήσει κανένας ιδιοκτήτης του σπιτιού...

Φιλικα

Κωστής
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από GeorgeD »

να εκφράσω την λύπη μου για ότι συμβαίνει αν και μια αρχική μου δήλωση είναι ότι προσυπογράφω σε μεγάλο βαθμό αυτά που λέει ο Koubilaihan
προφανώς δεν πρόκειται να ψηφίσω σε αυτό το δημοψήφισμα έτσι όπως είναι δομημένο, και μόνο η έκφραση

"ΝΑΙ, ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ" εμένα προσωπικά με προσβάλει έστω και αν μεταφέρει την ουσία του τι θέλει να πει ο διοργανωτής του poll. θα επανέλθω με μια πιο ολοκληρωμένη θέση/αποψη η οποία θα θέτει τις απόψεις μου σεβασμό για όλους και σαφέστατα και προς εσενα Viwow. Δεν έχω λόγο εξάλλου να είμαι άδικος μαζί σου, τιμώ και εσένα (μην ξεχνάς ότι σε υποστήριξα πέρσι όταν υπήρξες αντικέιμενο επίθεσης από μέλος του άλλου φόρουμ) και όλους τους υπόλοιπους παρ'οτι δεν ξέρω κανένα από εσας, μια φορά σας έχω δει όλες και όλες οπότε...

απλά πήζω στη δουλεία, μου χάλασε και ένα αγαπημένο ρολόι και είμαι σε φουρτούνα
θα επανέλθω και....peace!!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από dimRHO »

VIWOW έγραψε:
dimRHO έγραψε:Αν θες έλα στο club του ελεύθερου λογισμικού αλλά και αυτό των "πειρατών" που πολεμούν γενικότερα τα copyrights.
Επειδή κατάλαβα ότι και τα ανέκδοτα, τυγχάνουν εκτίμησης και μάλιστα ίσως και μεγαλύτερης απο τις "φιλοσοφίες" περί ρολογιού, θα γράψω ένα ανέκδοτο από τα παλιά χρόνια του ψυχρού πολέμου. Το ανέκδοτο είναι ρώσικο και έλεγε.

"Εμείς οι Ρώσοι είμαστε ανοιχτόμυαλος λαός. Δεν πιστεύουμε δηλαδή ότι είναι κακό, κάποιος να κάθεται αραχτός και να έχει τα πόδια του επάνω στο τραπέζι. Αρκεί το τραπέζι, να είναι δικό του!"

Έτσι λοιπόν, φίλε Δημήτρη.

Δεν είμαι τόσο καλός γνώστης του χώρου των λογισμικών και των δικαιωμάτων στο χώρο αυτό.

Αλλά αν αυτό που αναφέρεις για "ελεύθερο λογισμικό" αφορά λογισμικό που έκανε άλλος, τότε κάνετε αυτό ακριβώς που κάνει ένας πιτσιρίκος που ρίχνει πέτρες με μια σφεντόνα σε ένα τζάμι σε ξένο σπίτι. Αν το κάνετε με δικό σας λογισμικό, θα κάνατε επανάσταση και θα σας λάτρευε ο κόσμος όλος! Τότε θα αλλάζατε την αγορά! Αλλιώς το πολύ-πολύ να "σπάσετε κανένα τζάμι" ή να σας κυνηγήσει κανένας ιδιοκτήτης του σπιτιού...

Φιλικα

Κωστής
αυτό που λες έχει ήδη συμβεί και αριθμεί μερικές δεκάδες εκατομμύρια χρήστες, δυστυχώς στην ελλάδα της μίζας είναι δύσκολο να ξυπνήσει ο λαός.
όλη η ευρώπη έχει υπογράψει συμφωνία να χρησιμοποιεί στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και στην εκπαίδευση μόνο ελεύθερο λογισμικό για να μην έχει θέμα με copyrights κάτι που στοιχίζει σε κάθε χώρα εκατομμύρια για τις άδειες.
Η ελλάδα σαν μέλος της ΕΕ το υπέγραψε, έκλεισε μετά συμφωνία με τη microsoft αφού κάποιοι τα πήραν όπως πάντα και όχι μόνο πληρώνει για άδειες αλλά και πρόστιμο επειδή δεν χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό.

πολύ ατυχή τα ανέκδοτα δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από dimRHO »

ποιός χρησιμοποιεί αυτό το άγνωστο και παράξενο λογισμικό εκτός από τα κράτη και τους χρήστες του?

NASA, CERN, τα αστεροσκοπεία, πανεπιστήμια, εταιρίες, στα βαθυσκάφη, τα οχήματα που στάλθηκαν στον άρη, δορυφόροι, ακόμα και οι υπερυπολογιστές που χρησιμοποιήθηκαν για την παραγωγή του Avatar!
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από VIWOW »

Έγραψα από την αρχή ότι δεν γνωρίζω τι θα πει "ελεύθερο λογισμικό'.

Είναι το λογισμικό που είναι όντως ελεύθερο, γιατί ο δημιουργός του το κάνει δώρο στην ανθρωπότητα, ή κάποιοι απαιτούν να "απελευθερωθεί" το λογισμικό που δεν τους ανήκει, αλλά θα τους βόλευε να είναι τζάμπα;

Το είπα ότι δεν ξέρω και αν έχεις κάτι να πεις για το θέμα, ευχαρίστως να ενημερωθώ, αν και πιστεύω ότι σαν και μένα δεν θα το ξέρουν και άλλοι, και θα μπορούσες να ανοίξεις ένα τόπικ ειδικά για το ενδιαφέρον θέμα.

Τώρα το ανέκδοτο είναι σοφό, ασχέτως αν δεν κολλάει στο θέμα αυτό, γεγονός που δεν μπορούσα να ξέρω από πριν. Εγώ φαντάστηκα ότι πρόκειται για το γεγονός ότι κάποιοι θεωρούν ότι ο Bill Gates βγάζει πολλά λεφτά και θα προτιμούσαν να προσφέρει τα προιόντα του τζάμπα. Και γι αυτό το έβαλα. Τώρα αν κάνω λάθος και πρόκειται για λογισμικό που κάποιος προσφέρει αφιλοκερδώς, γράψε λάθος.

Κολλάει όμως γενικά σε πολλά πράγματα, γιατί συχνά μπερδεύουμε ποια είναι τα όρια των δικαιωμάτων μας και των ευθυνών μας.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από dimRHO »

θα μπορούσες να το βρεις με ένα μικρό search, τόσα ψάχνεις για τα ρολόγια και τα αυτοκίνητα.

στα αγγλικά βέβαια υπάρχουν πολύ περισσότερα να διαβάσει κάποιος και να ενημερωθεί.

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.el.html
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ VIWOW

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Δυό λόγια ακόμη γιατί και εγώ είμαι στη δουλειά και πνίγομαι.
Κωστή με αδικείς όταν λες "μιλάς απαξιωτικά και με μια επιθετικότητα για τις εταιρείες που κατασκευάζουν τα ρολόγια που σε ενδιαφέρουν", δεν νομίζω ότι έκανα κάτι τέτοιο. Αν εξάγεις αυτό το συμπέρασμα γιατί δεν πήρα θέση υπέρ τους στη δημοσκόπηση, εξήγησα γιατί το έκανα και δεν ήταν καθόλου επιθετικό νομίζω. Λίγο απαξιωτικό και ωχαδερφιστικό ίσως, αλλά σκόπιμα, για να σου δείξω το λόγο που δεν ασχολήθηκα με το θέμα των σημάτων των εταιρειών, παρόλο που διάβαζα τα posts σου που ρωτούσες ποιές είναι και γιατί δεν κατεβάζουν τα σήματα οι διαχειριστές.
Αλλά και πάλι, αυτό δεν σημαίνει ότι απαξιώνω τις ίδιες τις εταιρείες και τα προϊόντα τους επειδή δεν βρίσκω εξωφρενικό το να υπάρχουν τα σήματά τους στο φόρουμ χωρίς να ζητήσουν οι διαχειριστές την άδειά τους. (Και παρόλο που δεν μου αρέσουν αισθητικά).
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Κλειδωμένο